Koyunlarim için ne ekmeliyim?

Tekirdağ ili Malkara ilçesinde 15 dönüm (kuru), 23 dönüm (kuru), 9 dönüm (sulu) tarlam var. Koyunlarimin yem ihtiyacını karşılamak için bu tarlalara baharda ne ekmeliyim? Tarlalar şuan boş durumda. Geçen sene ayçiçeği ekmistik. Büyük zarar ettik. 2016 için ne ekeyim? Baharda en iyi ne ekeyim arkasından sonbaharda ne ekiyim?

Ne kadar vakit ayirabileceginiz ile baglantili olarak, 9 donum tarlayi sulama zorlugunuz yok ise yonca ekebilirsiniz, diger parcalardan birinde korunga deneyebilirsiniz. Gecen sene ayciceginden zarar ettiginizi belirtmissiniz, korunganin avantajlari bir kere ektikten sonra 4 sene boyunca bir daha ekim yapmaniz gerekmiyor, sene yagisli gecerse iki belki daha cok bicim yapabilirsiniz, her sene dekara 40tl yem bitkisi destegi var, yapacaginiz ilk bicim korpe olacagi icin kuzu besisinde kullanilabilecegini soylemisti besicilik isi ile ugrasan bir tanidik. Dezavantajlari, yuksek verim alamayabilirsiniz, cevrede yok ise sizin kosullarinizda yetistirmeyi ogrenmek zor olabilir, ikinci ve sonraki bicimde aldiginiz urunu koyunlarin rahatca tuketebilecegini de bilen birisine danismakta fayda var.

• Beğen
Tepkiler: ahmet35
Trinova ekebilirsiniz sulu susuz bütün arazilerinize. Ya da sulu olana yonca ekip diğerlerine arpa ekebilirsiniz. 9 dekar yonca sizin koyunların kaba yem ihtiyacını karşılayacaktır. (Kaç koyun olduğu önemli) Arpayı da ezme yapar yedirirsiniz. Büyük miktarda da saman elde edersiniz.

Trinova ekebilirsiniz sulu susuz bütün arazilerinize. Ya da sulu olana yonca ekip diğerlerine arpa ekebilirsiniz. 9 dekar yonca sizin koyunların kaba yem ihtiyacını karşılayacaktır. (Kaç koyun olduğu önemli) Arpayı da ezme yapar yedirirsiniz. Büyük miktarda da saman elde edersiniz.
Arpayı yeşil iken biçip balya yaparsa koyun onu da cok seviyor. Hasbay olmasa bile yumuşak olduğu için bayılıyor

sulu arazilerine kışlık arpa ek biçtiğin gibi yeri hazırla tane yada slajlık mısır ek. 3 parça tarlan var anladığım kadarıyla. sulu arazin 9 dönüm bunu çift mahsul olarak değerlendir bence. biz şayet öyle yapıyoruz. son baharda arpa yazın tanelik mısır. kalan iki parça yerine de toprağına göre buğday veya tırtıkale ek derim. ayçiçeği de ekiyoruz biz taneyi satmayıp yeme katıyorum küspe yerine orjinal ayçiçeği yarıyorum. mis gibi kokuyor. hatta yarma yaparken biraz buğday biraz arpa biraz mısır biray ayçiçeği bir de kuru yada yaş pancar küspesi. ek olarak ta toz katkı. satın yeme gerek bile kalmıyor.

Baharda mart sonu nisan başı gibi Fiğ ekmeyi düşündüm olmaz dediler kafamı karıştırdılar. Niye olmaz neden olmaz cevap alamadım. Tekirdağ Malkara ilçesi. Baharda yağmuru alacak fiğ yeşerecek büyüyecek. Yeşile biçip soldurup balya yapmayı düşündüm.

Sizce olmaz mı ? Birde tam ne zaman ekmeliyim fiğ. Kaç kilo tohum kaç kilo hangi gübreden kullanmalıyım. Mikro element kullanmak fayda sağlar mı yapraktan ? Gübreleme zamanlarını tarih verebilirmisiniz. Tarım ve hayvancılıkta yeniyim. Bu sene başladım. Bu yerleride yeni satın aldım. 9 dönüm olan yere yakın bir kuyu var. Sulamayı buradan düşünüyorum. Tabi ne kadar su çıkar bilemiyorum. 9 dönüm için yonca. diğerleri için fiğ nasıl olur. fiğ i hangi ay biçmek gerekir. fiğ arkasına kışlık arpa ekmeyi düşünüyorum. Yılda 2 ürün almam gerekir ki ancak ihtiyacımı karşılasın. Bu tarlalara nasıl bir münavebe yapmalıyım...

kaba yem için sulanan tarlan varsa birazına yonca birazına italyan çimi ek sulayamıyacaksan sadece italyan çimi ek kesif yem için toprağın zayıfsa tritikale kuvvetliyse arpa ek ikinci ürün için sılaj yapabileceksen mısır veya sudan sudan sorgum sılaj yapmayacaksan yem şalgamı ekebilirsin yem şalgamı 2.5 ayda hasada geliyor

Burda kis sert genelde baharda ekilir normal fig.. ama guzden ekilen macar figi de var.. yem bezelyesinin de yazligi guzlugu olacak.. burda guzden ekiliyo sert kistan etkilenmedigi gibi hayvanlarin cok severek yedigi urunler bunlar.. tarlayida bi sonraki urune hazirliyo ayni zamanda.. burda yem bitkisi ekiminde nerdeyse sadece hayvan gubresi kullanilir.. baskada atan az bi sentetik gubre atar nadiren..

23 ad. Kıvırcık + 21 ad. Kıvırcık Merinos Kırması + 56 ad. Sakız Kırması mevcut. 3 ad. Merinos Koç. Sürüyü bir kaç kişiden toplama aldım. 250 balya saman , 100 balya kadar kuru ot , 8 çuval fabrika yemim mevcut. Daha yeni başladım.

Bir de ekim için tam tarih ve gubre zamanı ve mıktarını ayrıntılı yazarsa ona göre uygulama yapacagım. Tamamen bu işte acemiyim. hayvan gubrem su an yok. ama marta kadar bir mıktar koyun gubresı bırıkecek. altındakılerı toplayacagım.

23 ad. Kıvırcık + 21 ad. Kıvırcık Merinos Kırması + 56 ad. Sakız Kırması mevcut. 3 ad. Merinos Koç. Sürüyü bir kaç kişiden toplama aldım. 250 balya saman , 100 balya kadar kuru ot , 8 çuval fabrika yemim mevcut. Daha yeni başladım.

SIFIRDAN BAŞLAMIŞSAN İŞİN BİRAZ ZOR. 8 ÇUVAL YEM 400 KG YAPAR. O DA 100 HAYVANI BİR HAFTA BESLEMEZ. 250 BALYA VE 100 OT BALYASI İDARELİ KULLANIRSAN SEZONA KADAR HAYLI HAYLI YETER.BENCE BİRAZ KURU PANCAR KÜSPESİ, BİRAZ RAZMAL VE FABRİKA YEMİNİ KARIŞTIRIP KATIK YAP.100 KOYUNUN VAR. BUNLAR BİR DAHA Kİ KIŞA EN AZ 200 TANE OLACAKLAR. 100 KOYUN 100 KUZU OLARAK HESAP YAPARSAK. SANA EN AZ 2 TON BUĞDAY VEYA TIRTIKALE (YARMALIK) , 500 KG TANE MISIR, 500 KG ARPA, 500 KG BESİ YEMİ 500 KG KUZULAR İÇİN BÜYÜTME YEMİ. 1,5 TON KURU YADA 4 PAKET YAŞ PANCAR KÜSPESİ VE 400 SAMAN 200 OT BALYASINA İHTİYACIN OLACAK. BU RAKAMLAR AZAMİDİR. YAPTIĞIM İÇİN SÖYLÜYORUM. GEÇEN KIŞ 90 KOYUN 60 KUZUYA ORTALAMA BU VERDİKLERİMDEN FAZLA YEM GİTTİ.

O dediği saman ve ot yetebilir. Bahara çıkarsın. Ama yem çıkmaz. Bizim yarın 1.5 ton keçi süt yemi 1 ton arpa 750 kg oğlak başkangıç yemi gelecek. Bunlar bize mart sonuna kadar ancak yeter 120 hayvana.