Hayvanlarınıza Kaya Tuzu Veriyormusunuz.

Mrb. Forumda yeniyim. Neredeyse buyukbaş hayvan bölümünü okudum. Çocukluğum hayvan bakma ile geçti. Şimdi 2019 da emekli oluyorum ve hayvancılığa kaldığım yerden devam edeceğim Allah izin verirse. Şuandada ağabeyimin hayvanları var zaman zaman yazları bır ıkı aylığına gidiyor ilgileniyorum. Kurbanda satış yapıyorum. Üç beş tane alıyor ona katıyorum. Forumda bulamadığım için bu konuyu açtım. İsmet Türkmen hocaya soru sormuştum ısrarla kaya tuzu kullanmamızı istemiş. Pıyasada bayağı pahalı. Sizler kullanıyormusunuz Faydasını görüyormusunuz. Nereden kaça temin ediyorsunuz. Nasıl ucuza mal edebiliriz. Yazları meraya su basına bırakmak istiyorum . Kullanmayı düşünen arkadaşlara tavsiyeleriniz neler olacak .teşekkür ederim . Yorumlarınızı bekliyorum.

Biz hep kaya tuzu kullanıriz kaya tuzu parcalarını hep inek ve danaların önünde bulundururuz ayni zamanda normal tuzuda cuvalla alip hayvanlara verdigimiz yemede atıyoruz.Biz tuzu direk fabrikasından alıyoruz o zaman biraz daha fiyatı düşük oluyor.

Kaya tuzu Kağızman'da çıkıyor. Bu sebeple pek pahalı değil. Biz hayvanlar için hep kaya tuzu kullanıyoruz. Yalnız kaya tuzunu seçerken tam beyaz olanları değil az siyahlaşmış olanları seçiyoruz. Öğütüp toz yapacaksak da yine aynı siyahlaşmış tuzu yapıyoruz. Sebebine gelince aşırı beyaz tuzun hayvanların içini yakmasını önlüyoruz böylece.

Kaya tuzunun başka bir faydasını da öğrendim: En iyi radyasyon emicisiymiş. Tanıdığım bir fotoğrafçı baskı makinelerinin arkasına koyuyordu. Hatta baz istasyonlarına da kaya tuzu koyuluyormuş.

kaya tuzunu bence hayvancılık yapan herkes kullunıyordur bizde butun hayvanlara verirz fiyatını tam hatırlamıyorum ama 50 kurus falan civarında alıyoruz yanılmıyosam nevsehirli hurdacılık yapan bi tanıdık getirir her sene

Bir Kaç koyunumuz var işte onların önüne veriyoruz. Sonra tarladan arta kalan mısırları toplayıp arpa yem ve kırık fasulyelerle karıştırıp veriyoruz. Mısırların birazı yanık oluyor bir zararı olur mu acaba bilgisi olan yazabilir mi..?

arkadaşlar merada otlayan hayvanlara ya sürekli şekilde tuz yattıgı yerde olacak gece yalamak isteyen kalkıp yalıyo.biz haftada bi kere veririz meradakilere dikkat edilmesi gereken husus sabah aç karna yalatmak çünkü su içdiğinde doygun hayvan patlıyabiliyor aç olunca su içsede bişe olmuyor

Kaya tuzu yada premix katkılı fabrika tuzları kullanıyoruz.Burada nasıl kullanmalıyız sorusunu sormamız gerekiyor.Kuru dönemde tuz kullanımı tavsiye edilmiyor gereksiz meme ödemleri oluşturuyor.Fabrika yemi kullanıyorsanız toz tuz kullanmanız gereksiz ve zararlı olabilir,hayvanlar ihtiyacı olan tuzu yalama tuzlarından karşılayabilir.