akümülatör derdim

31.12.2015
62
35

degerli arkadaşlar 285s lere kaç amper akü iyi olur. kışın soğuk havalarda neden zor çalışıyor ben sonbaharda garaja çekip geliyorum akü uzun süre bekliyor .ancak mart ta çalıştırıyorum . akünün performansını koruması için ne yapmalıyım. bilimsel bilgi sahibi arkadaşlardan yardım istiyorum. hürmetler.

degerli arkadaşlar 285s lere kaç amper akü iyi olur. kışın soğuk havalarda neden zor çalışıyor ben sonbaharda garaja çekip geliyorum akü uzun süre bekliyor .ancak mart ta çalıştırıyorum . akünün performansını koruması için ne yapmalıyım. bilimsel bilgi sahibi arkadaşlardan yardım istiyorum. hürmetler.

fırsat bulunca arada çalıştırmak lazım ben öyle yapıyorum yada aküyü söküp şarja koymalı sezondan önce

Motor rektefeye yanaştıkça hem çok yakar hem de kışın zor çalışır. Pompa ve enjektör ayarından da olabiliyor. Ama normalde yazın başında saf suyunu kontrol edip eksikse tamamlamalısın. kışın başında ise asit seviyesini ölçtür ( çoğu adam bilmez) eğer asit dengesi düşük ise asit ilave ettir. üzeri daima temiz olsun. Hele ki kapaklardaki hava alma deliği açık olmalı. Ben şahsen 15 günü geçirmem çalıştırır gezerim işlesin diye. Ama kış boyu boş kalacaksa akünün kutup başlarını sök öyle dursun. Ama genede bağlayıp arada 15- 20 dk çalıştır.

• Beğen
Tepkiler: hyd71
Bizde 285 varken 135 amper akü kullanırdik akünun sarjı iyise traktör iyi çalışırdı. Traktör uzun süre kullanılmadan duracaksa 15 günde bir 15 dk çalıştırılıp bırakılmalı o zaman akü hep sarjlı durur.Biz biçerdoverde sezon haricinde garajında dururken 15-20 günde bir çalıştırırız daha hiç akü sorun çıkarmadı.

• Beğen
bizde kış aylarında her 3 günde bi çalışması lazım, gübre remorku doluyor. Akü nün büyük olması önemli değil, marş dinamosu bakımlı olacak, burç kömür ve yastıklar iyiyse akü 105 Amp. olsada çalışır. 135 Amp. den büyük aküler bu traktörlere sığmaz. Kızdırma bujisi önemli; oda yetmiyorsa emme manifoldu üzerindeki tapa yı söküp ordan içeri pürmüzü tutarsanız -30 da olsa çalışır :)

• Beğen
bizim 285 s de 105 lik akü var böyle soguk havalarda filtreyi çıkarıp babam kontaktan kızdırıyo bende elimi filtrenin borusuna koyuyorum çalışacak gibi oldugu zaman kaldırıyorum öyle çalıştırıyoruz . ama 135 lik olursa daha iyi olacak motor 98 model 5500 saatte ilk sahibiyiz anahtar değmedi. rektefiye zamanı geldi çalışmaması birazda ondan :)

• Beğen