Meyveciliğe Başlarken Nelere Dikkat Edilmeli ?

Meyve yetiştirmek diğer ürünlere göre daha mı rahat ? Dahamı kazançlıdır ? Dahamı risksizdir ? Türkiyede Türkiye ve birkaç ülkeye özgü bir şeyler yetiştirmek mi daha akılcıdır ? (Örneğin FIndık Zeytin Kayısı gibi. ) Yoksa Badem Elma Vİşne Kiraz gibi meyveler mi dikmek mantıklı olur ? Maaliyeti bunların ne olur dekar başına ? Bir de uzmanlar dahil birçok kişi en az 50 dönümden başlamak gerektiğini söylüyor sağlıklı bir meyvecilik için.DÜşünceleriniz nelerdir ?

üzüm konusunda 9 yaşımdan beri çalışıyorum. meyvecilik konusunda da söyleyeceklerim var denebilir.
50 dönümden başlanacak diye bir genelleme yanlış.
her meyvenin kendine göre avantaj ve dezavantajları var. diğer konu anaçları doğru seçmek. bu bütün dünya mühendislerinin çalıştığı bir konu. toprak tahlillerini doğru yapmak diğer önemli bir konu. meyve fidan satışında son yıllarda çok bilgi kirliliği var. yok 3. yaşında 20 kilo verir yok 3 yılda kara geçirir gibi bilgiler. meyve yatırımında hesabınızı yaparken ağaç başına değil dekar başına yapın. örneğin ceviz dikince dekara 35 ağaç dikilirken üzüm dikince bu 150 köke çıkabilir. meyvecilik 365 günde 55 60 gün işçilik ister ama kontrol ve gözlemleri hep yapmanız gerekir. örneğin mantari bir hastalık yayılıp girdikten sonra isterseniz bahçenin içinden 365 gün çıkmayın çok fazla değişmez. badem ilkbahar geç donlarından çok etkilenir. ceviz ona göre daha geniş bir alanda yetişebilir. daha bir çok bilgi verebilirim.

Alıntı Tolga Somay Nickli Üyeden Alıntı :Bir de uzmanlar dahil birçok kişi en az 50 dönümden başlamak gerektiğini söylüyor sağlıklı bir meyvecilik için.DÜşünceleriniz nelerdir ?
50 dekar dikersen ona göre mekanizasyon, işçilik gibi ilk yatırım ve bakım maliyetleri de büyür. bazen 2 dekarda aile işletmeciliği yapıp kendi meyvesini kendi satan, 50 dekarı işçi ile toplayıp ve tüccara pazarlayandan fazla kazanır.

Alıntı Tolga Somay Nickli Üyeden Alıntı :Bir de uzmanlar dahil birçok kişi en az 50 dönümden başlamak gerektiğini söylüyor sağlıklı bir meyvecilik için.DÜşünceleriniz nelerdir ?
50 dekar dikersen ona göre mekanizasyon, işçilik gibi ilk yatırım ve bakım maliyetleri de büyür. bazen 2 dekarda aile işletmeciliği yapıp kendi meyvesini kendi satan, 50 dekarı işçi ile toplayıp ve tüccara pazarlayandan fazla kazanır.

Peki siz sıfırdan başlamak isteyen birine ne yapmayı ne yetiştirmeyi neyi nasıl yapmayı yani kısacası biraz zor soru oldu ama siz 0 dan meyveciliğe nasıl başlamayı önerirsiniz ?

1-Bahçeniz yaşadığınız yere yakın olsun ki üzerinde tam kontrolünüz olabilsin.
2-Etrafı açık bahçe olmaz.Bahçenin etrafı kapalı olmalıdır.
3-Mekanizasyonunuz (traktör,bitki koruma,toprak işleme,gübreleme) tam olsun,işleri zamanında yapın.Teknik ve bilimsel çalışın.
4-Bahçecilik ikinci işiniz olsun.Her zaman bir B planınız bulunsun.Bahçe başarılı olmazsa bu durum parasal olarak sonunuz olmasın.
5-Susuz veya pis su ile bahçe olmaz.Suyunuz yeterli ve temiz olmalı.
6-Heves ve hayal güzeldir ama yetmez.Bilgi altyapısı tam olmalı.Her ayrıntıda o konunun en iyileri ile işbirliği yapılmalı.
6-Onbeş dekar uygun natürlü toprak ve 100000 TL sermaye (toprak,mekanizasyon,tesis,işletme) başlangıç için yeterlidir.Daha fazla toprakla bahçecilik ana iş olur ve yüksek sermaye gerektirir.
7-Meyve ismi ; bölge ve ülkenin talebi,büyük pazarlara yakınlık,mikroklimanın uygunluğu,toprağın uygunluğuna göre değişir.

• Beğen
Tepkiler: Tolga Somay
Peki siz sıfırdan başlamak isteyen birine ne yapmayı ne yetiştirmeyi neyi nasıl yapmayı yani kısacası biraz zor soru oldu ama siz 0 dan meyveciliğe nasıl başlamayı önerirsiniz ?

Tolga kardeşim ofas kardeşimin dediklerini iyi değerlendir. Çok güzel bilgiler vermiş, fakat ceviz konusundaki uyarılarına kısmen katılıyorum. Seni, bir ceviz türünde uyarmış, bu da güzel ceviz konusunda ben de uyardım galiba. Tv reklamlarında çok yalan söyleniyor. Fakat, cevizin birçok türü var. İşini düzgün yapan firmalar da var. Ceviz dikeceksen Selami Bayrak beyin kitabını al oku dikmeden önce. Şimdi sorularından anladığım kadarıyla, kafan karışık gibi geldi bana hem “İç Anadolu Yıllık yağış 400mm -450 mm arası yerlerde hangi meyve ağaçlarını önerebilirsiniz ?” diye soruyorsun. Hem de “memleketten Balıkesirden yani bir tarla alıp ya da Aydından vb alıp oralara kurmak mı” diye soruyorsun. Şimdi bu iki soruyu sorduğun vakit her şey değişir. Bütün cevaplar altüst olur. Zaten forumdaki arkadaşlar çok güzel bilgiler vermişler. Çiftçilik gerçekten bedenen zor ve riskli bir iştir. Bunun için tarımda zarar edip, ya da kazanamayıp asgari ücretli, ya da sabit gelirli işlere göçen çok olmuştur. Senin gibi gençlerin, tarıma hevesinin kırılmasını istemeyiz. Anladığım kadarıyla çok gençsin, bu işleri yapmak istiyorsun. Anladıklarımı yazayım yanlış anladıklarım varsa mesajınla düzelt.
1. Ankarada yaşıyorsun. 2. Meslek seçme aşamasındasın. 3. Balıkesirlisin. 4. Çiftçiliği nerede yapma konusunda kararsızsın. 5. Sermayen yok ama büyüklerinin sana vereceği 100 bin lira civarında nakit ya da ev gibi bir sermaye var. 6. Meyvecilik konusunda kendine daha çok güveniyorsun ama net karar vermemişsin. 6. Ofas kardeşim seni Ankarada çiftçilik yapacak diye bilgilendiriyor. 7. Çok para kazanmak da istiyorsun 8. İhracatı çok kolay zannediyorsun. 9. İlerde üretip, ürettiklerinle ihracatçı olmayı da düşünüyorsun. 10. Ziraat mühendisi olmayı düşünüyorsun.
Şimdi hem çiftçi hem rehber öğretmen olan bir büyüğünden bazı tavsiyeler
1.Askerlik yaptın mı bilmiyorum. Askerlik insanı olgunlaştırır. Meyveleri diktin diyelim sen askerdeyken kim bakacak? Fidanlar senin çocuğundur. Hiçbir bakıcı başkasının çocuğuna kendi çocuğu gibi bakmaz.
2.Evli misin bilmiyorum. Eşin sen bahçeye gitmek istediğinde gelecek mi? Gelen biriyle evli olmalısın. Hayvancılık yaparsan hayvanları seven, kokusuna katlanan biriyle evli olmalısın. Ve süt hayvanı ya da küçükbaş ise tatil yapmayı çok düşünmemelisin.
3. Tarımın bir çok dalı var. Dünyada Tarımın dallarından bir tarım ekonomistinin söylediğine göre en karlı ikisi, kesme çiçekçilik ve hayvancılık. Ama ikisi de çok zor. Bunlarda da batan çoktur.
4. Önce nerede yaşayacağına karar ver. Ankarayı terk edebilir misin? Uzun süre arkadaşlarından ve çevrenden ayrılabilir misin?
6. Şehrin neresinde yaşıyorsun. Kenarda bir yerde yaşıyorsan, muşmula (döngel) hünnap, karadut gibi bir fidan alıp hemen dik. Merkezde yaşıyorsan balkonda bir saksıda yeşil soğan, maydanoz, acı biber gibi bitkiler yetiştirip bunları kahvaltıda ye.
7. Paranı yatırım yapıp çarçur etme. Çok küçük minyatür başla. Ya da başlamadan önce ankaraya yakın trakkulüp üyelerinin işlerinde çalışmayı teklif et. Hangi meyveyi üreteceksen, o meyvenin üretiminde bulun. Ankara Hititlerin hüküm sürdüğü bir yer. Tarih boyunca Burada daha çok tahıllar vardır. Halen tahıl ekimi yapılır. Bu tesadüf mü sence? Aydın ege zeytin üzüm incir diyarıdır Tarih boyunca. Ayaşın domatesi Beypazarının havucu meşhurdur. Nallıhan daha uzak ve farklı bitkilerin yetiştiği yerdir. Buralara gidip çiftçilerle tanışıp onlarla çalış yatırım yapmadan önce. Ama sakın paranın tamamıyla veya borçla giriş yapma işlere. Senin şevkini kaybetmek istemeyiz.
8. Hayvancılık konusunda, trakkulüp üyesi hacimmet kardeşime danış.
9. meyveciliğe kara verirsen ayrıca tavsiyelerim olacak.

• Beğen
.
Hacker!

Benim için çok fantastik bir dünya idi. Forumlarada nasıl hacker olunuru araştırıyordum. Bir gün yönetim kadrosunda olduğum bir sitenin teknik danışmanına sordum, "nasıl hacker olurum?" Verdiği tek cümlelik cevap beni bu işten soğuttu. " Bozmak için bilmek gerekir."

Konumuza uyarlayacak olursak, doğru soruyu sormak için biraz bilmek gerekir. Bu bilgiyi burada bulmanız çok kolay olmayabilir. Çünkü arazide deneyim imkanınız yoksa doğru soruyu sormak için gerekli asgari bilgiye 8-10 cümlelik cevaplarla değil ( en az ) makale tarzında yazılar okuyarak ulaşabilirsiniz. O zaman göreceksiniz hem daha farklı konuşacağız hemde çok faydalı şeyler çıkacak ortaya.

Tolga kardeşim ofas kardeşimin dediklerini iyi değerlendir. Çok güzel bilgiler vermiş, fakat ceviz konusundaki uyarılarına kısmen katılıyorum. Seni, bir ceviz türünde uyarmış, bu da güzel ceviz konusunda ben de uyardım galiba. Tv reklamlarında çok yalan söyleniyor. Fakat, cevizin birçok türü var. İşini düzgün yapan firmalar da var. Ceviz dikeceksen Selami Bayrak beyin kitabını al oku dikmeden önce. Şimdi sorularından anladığım kadarıyla, kafan karışık gibi geldi bana hem “İç Anadolu Yıllık yağış 400mm -450 mm arası yerlerde hangi meyve ağaçlarını önerebilirsiniz ?” diye soruyorsun. Hem de “memleketten Balıkesirden yani bir tarla alıp ya da Aydından vb alıp oralara kurmak mı” diye soruyorsun. Şimdi bu iki soruyu sorduğun vakit her şey değişir. Bütün cevaplar altüst olur. Zaten forumdaki arkadaşlar çok güzel bilgiler vermişler. Çiftçilik gerçekten bedenen zor ve riskli bir iştir. Bunun için tarımda zarar edip, ya da kazanamayıp asgari ücretli, ya da sabit gelirli işlere göçen çok olmuştur. Senin gibi gençlerin, tarıma hevesinin kırılmasını istemeyiz. Anladığım kadarıyla çok gençsin, bu işleri yapmak istiyorsun. Anladıklarımı yazayım yanlış anladıklarım varsa mesajınla düzelt.
1. Ankarada yaşıyorsun. 2. Meslek seçme aşamasındasın. 3. Balıkesirlisin. 4. Çiftçiliği nerede yapma konusunda kararsızsın. 5. Sermayen yok ama büyüklerinin sana vereceği 100 bin lira civarında nakit ya da ev gibi bir sermaye var. 6. Meyvecilik konusunda kendine daha çok güveniyorsun ama net karar vermemişsin. 6. Ofas kardeşim seni Ankarada çiftçilik yapacak diye bilgilendiriyor. 7. Çok para kazanmak da istiyorsun 8. İhracatı çok kolay zannediyorsun. 9. İlerde üretip, ürettiklerinle ihracatçı olmayı da düşünüyorsun. 10. Ziraat mühendisi olmayı düşünüyorsun.
Şimdi hem çiftçi hem rehber öğretmen olan bir büyüğünden bazı tavsiyelerïÅ*
1.Askerlik yaptın mı bilmiyorum. Askerlik insanı olgunlaştırır. Meyveleri diktin diyelim sen askerdeyken kim bakacak? Fidanlar senin çocuğundur. Hiçbir bakıcı başkasının çocuğuna kendi çocuğu gibi bakmaz.
2.Evli misin bilmiyorum. Eşin sen bahçeye gitmek istediğinde gelecek mi? Gelen biriyle evli olmalısın. Hayvancılık yaparsan hayvanları seven, kokusuna katlanan biriyle evli olmalısın. Ve süt hayvanı ya da küçükbaş ise tatil yapmayı çok düşünmemelisin.
3. Tarımın bir çok dalı var. Dünyada Tarımın dallarından bir tarım ekonomistinin söylediğine göre en karlı ikisi, kesme çiçekçilik ve hayvancılık. Ama ikisi de çok zor. Bunlarda da batan çoktur.
4. Önce nerede yaşayacağına karar ver. Ankarayı terk edebilir misin? Uzun süre arkadaşlarından ve çevrenden ayrılabilir misin?
6. Şehrin neresinde yaşıyorsun. Kenarda bir yerde yaşıyorsan, muşmula (döngel) hünnap, karadut gibi bir fidan alıp hemen dik. Merkezde yaşıyorsan balkonda bir saksıda yeşil soğan, maydanoz, acı biber gibi bitkiler yetiştirip bunları kahvaltıda ye.
7. Paranı yatırım yapıp çarçur etme. Çok küçük minyatür başla. Ya da başlamadan önce ankaraya yakın trakkulüp üyelerinin işlerinde çalışmayı teklif et. Hangi meyveyi üreteceksen, o meyvenin üretiminde bulun. Ankara Hititlerin hüküm sürdüğü bir yer. Tarih boyunca Burada daha çok tahıllar vardır. Halen tahıl ekimi yapılır. Bu tesadüf mü sence? Aydın ege zeytin üzüm incir diyarıdır Tarih boyunca. Ayaşın domatesi Beypazarının havucu meşhurdur. Nallıhan daha uzak ve farklı bitkilerin yetiştiği yerdir. Buralara gidip çiftçilerle tanışıp onlarla çalış yatırım yapmadan önce. Ama sakın paranın tamamıyla veya borçla giriş yapma işlere. Senin şevkini kaybetmek istemeyiz.
8. Hayvancılık konusunda, trakkulüp üyesi hacimmet kardeşime danış.
9. meyveciliğe kara verirsen ayrıca tavsiyelerim olacak.

Çok teşekkür ediyorum çok kıymetli bilgileriniz için.Askerlik tecilli durumda yani ertelenmiş durumda.Gözümün doymadığı tek bir dünya hevesi var o da toprak sahibi olmak.TOprakla iç içe olmak meyve bahçeleri ağaçlar vb büyük ahçeler sahibi olmayı isterim imkanım olursa.Zengin olmayı istemiyorum ve onun içinde kendimi harcayacak değilim ama topraktan çok kazanıp toprağımı misliyle genişletmeyi de çok isterim ki topraktan kazanıp kazandığımla yapmak istediğim o.İmkanım olursa tabikide.Eskiden buralar kırsal dı ama artık şehrin içine geldik.Bahçem var bahçe ile zaten uğraşıyorum fakat maalesef çok küçük bir bahçe.Yarım dekar bile değil.DOmates olsun fasulye olsun vb olsun uğraşıyorum şuanda hobi amacıyla.6 seneye yakındır küçük olarak uğraşıyorum bahçeyle.Çocukken saksıda Yaprak güzeli sardunya vb yetiştirmeyi çok severdim :)Ankarayı imkanım olsa şu anda terk ederim.Ankarada para kazanılmasa yaşanacak bir yanı yok.ŞEhirin merkezinden bahsediyorum ve çevresinden.Kuşlarım var kokuyorlar pisletiyorlar ama hiç zoruma gitmiyor aksine hoşuma gidiyor.Hayvancılık yapmayı da isterim ama hayvanları ne kadar sevsem de ne kadar çok hayvan beslesemde tavuk tavşan keklik bıldırcın güvercin ördek hepsini çok sevsem de hayvancılık bana bitkilerden ağaçlardan daha uzak gibi geliyor.Birçok kişiden çok seviyorum hayvanları hayvancılığı ahıra girmeyi vb ama bana bitkilere meyvelere göre uzak.İHracatı kolay zanetmiyorum ama ihracat yapanın her zaman önde olduğunu ülkeye getiri sağladığını biliyorum.Bir arkadaşımın babası kuru gıda ihracatı yapıyordu bayağı bir konuşmuştuk.Ondan mı etkilendim bilmiyorum ben de araştırma sorma gereği duydum.Şevkim her defasında onlarca defa kırılıyor zaten.Kime sorsam burası şehir kıymetini bil burada git makina ile uğraş git başka şey yap git ziraat okuma aç kalıcan git bahçeye girme acı tecrübeler olur git paran zayi olur bilmem vb tarzından sürekli yorumlar duydum çevremden ve duyuyorum.Bu bakımdan parasal anlamda sıkıntı çok çekersin diyorlar bu işten.Askeri ücret bu işlerle uğraşanlara ganimet gibi geliyor ulaşılamayacak birşey gibi diyen bile çıktı.Bu işi ana iş olarak yapmayı düşünüyordum en azından istiyordum kafamda.Meyvecilik daha avantajlı diye mmeyvecilik için bigi toplamayı deniyorum.Bu konu gerçekten de çok geniş bir konu.Biliyorum ki sadece buradan yazarak bu mesleğin bu işin usullerinin çok az bir kısmı aktarılabilir.

Çok teşekkür ediyorum çok kıymetli bilgileriniz için.Askerlik tecilli durumda yani ertelenmiş durumda.Gözümün doymadığı tek bir dünya hevesi var o da toprak sahibi olmak..

burda yanılıyorsun genc arkadasım ınsan gözü deryadan alınmıstır, daha gözünün doymadıgı neler olacak hayatta zamanla göreceksın :cool: en önemlısı maymun iştahlı olma başladıgın ısı yarım bırakma dirayetlı ve tamahkar ol :)

burda yanılıyorsun genc arkadasım ınsan gözü deryadan alınmıstır, daha gözünün doymadıgı neler olacak hayatta zamanla göreceksın :cool: en önemlısı maymun iştahlı olma başladıgın ısı yarım bırakma dirayetlı ve tamahkar ol :)

Toprak arazi tarla harici gözümün doymadığı başka şeylerin olacağını sanmıyorum.Millet gibi bir ayfon (i-phone) telefonum yok veyahut çeşit çeşit kıafetim lüks bir evim çok lüks bir arabam vb hiç gözüm yok bunlarda.Şuanda bunların hiçbiri yok ve iştahlıda değilim ama kafamdan 50 dekar yerim olsun sonraki sene 50 daha katayım kattıkça dikeyim birşeyler meyvelerim çoğalsın büyük çiftlik olsun vb düşünceler bende hep var :)

Sonsuzluk, hırs, dünyada mal mülk edinme isteği gibi duygular insanın fıtratında var. Ama her insanın. İnsanın yaşadıkça bütün heveslerine zıt yönde gelişen iki hevesi vardır, onlarda birisi daha çok yaşamak diğeri daha fazla mal edinmek. Bunları bir kusur/ gibi görüp eleştirip yargılamak yada herkesten ayrı bir özellik zannedip kılavuz, yol çizgisi sanmak doğru değil, bu bakış insanın doğasına aykırı. Fakat insana bu duyguları doğru yönlendirebilmesi için hayati önem arzeden akılda verilmiş.

Ben hevesinizi kırmış olabilirim. Eski bir mesajımda yazdığım gibi amacım sizi durdurmaktan ziyade muhtemel problemlere karşı aklımın erdiğince uyarıp hayal kırıklığına engel olma düşüncesi kaynaklı tavsiyelerde bulunmak. Altını tekrar çizeyim ünlü, zengin, zor beğenen bir AĞAnın OĞLU gibi söylediklerinize "bu diil, bu hiç diil" demiyorum. Belki tek kurşunumuz yada o kadarcık zamanımız var ona göre iyi nişan alalım diyorum.

Araştırın, öğrenin, sorun, sonrada oturup kafa patlatalım, ama sonunda mantıklı bir fikir çıksın ortaya.

Allah gönlünüze göre versin demiyorum. Hayırlısı ne ise o olsun.

Son düzenleme:
  • Beğen
Şimdi daha net bilgiler verebiliriz Tolga kardeş. 1. arazi satın alarak işe başlayabilirsin. 2. Ankaraya göre Balıkesir, Aydın meyveciliğe daha uygun. zaten bu illerin tarımda uygun olmadığı ne var ki:) 3. buralardan ya da ankaradan arazi almaya karar ver. 4. sonra traktör gibi bahçe ekipmanları alırsın. 15 20 bin liraya takımlarıyla beraber bir goldoni, belden kırma bulabilirsin. Forumdaki bazı arkadaşlar kuru tarım meyve olur mu diye şaşıracak amma olur, Sonra kuru tarım mı yapacaksın sulu tarım mı karar ver. 5. arazi Ankarada ise ceviz türlerinden yöney ve rakıma göre fernor, howard, chandler, türlerinden birini seç. bu konuda inegöllü ibrahim balkalı izle. belki ankara armudu da, olabilir kalecik tarafında olursan, üzüm de olabilir. 6. Üzüm olursa o ayrı bir derya. o konudaki kararından sonra tekrar bilgi verebilirim. ve her sıkıştığında sorabilirsin. 7. elma, armut şeftali gibi meyveler yetiştireceksen, memleketinde olmalısın. 8. bu meyveleri ticari yetiştireceksen bodur olmalı bu da hem sulama gerektirir, ofas kardeşimin dediği gibi hem bahçe tesisi maliyeti yükselir. 9. balıkesirdeki köyünden arazi alırsan, bir kenarına bir sıra dongali (muşmula) veya hünnap dik. ve bunu 3 yıl sonra ankaradaki aktarlara satmayı teklif et. bu bahçe 2, 3 dekardan büyük değilse kapama bahçeye dönüştürürsün. büyükse badem, ceviz, elma, armut gibi meyvelere geçebilirsin. 10. bu arada ziraat mühendisliği ya da 2 yıllık yüksek okulu bitir. 11. böylece bizden daha iyi bir çiftçi olabilirsin.

Estafurullah,Deneyim her zaman herşeyden üstündür.Kitapta okunan bilgi ile yaşanmış bir bilgi arasında dağlar fark vardır.Bendeki motorlu hızarın dişlerini bileyeceğim bakıyorum nasıl bilenir İngilizce videolar izliyorum klavuzlara bakıyorum okuyorum ama servisine götürüyorum bir bakıyorum oradaki teknik eleman hemen yapıyor bileyliyor.Deneyimi var ben ise saatlerce bakıyorum ama genede tam yapamıyorum.Deneyim kesinlikle çok büyük bir nimet.Ziraat Mühendisliğini okumaya kararlıyım.Meyveler vb konularda araştırma yapmak istiyorum.O yüzden Mühendisliğide bana uygun.Benim anladığım kadarıyla şunlları yapmak daha düşük maaliyetli getirisi daha yüksek ve riski diğerlerine göre daha az.Meyve bahçesi kurmak buna göre ekipman almak ve buna göre tarlayı bulmak.Benim aklıma takılan bir soru da şu Ankarada çevresinde böyle meyve bahçeleri ticari anlamda yapılıyor mu ? Ankara çevresini ben neden soruyorum çünkü ANkara 5 milyonu geçmiş bir nufusuyla ve tarla fiyatlarının diğer yerlere göre biraz daha ucuz oluşuyla avantajlı.Yol masrafı düşük pazar imkanı diğer yerlere göre yüksek.Sİz olsanız araziyi nereden seçip ne dikerdiniz ne bahçesi kurmak isterdiniz ?Şuanki aklım olsaydı şuanki aklımla veya imkanım olsaydı dediğiniz birşey var mı ?

Fakat Ankara çok geniş bir coğrafya. Nallıhan da ankara şereflikoçhisar da beypazarı da güdül de ayaş da. Yol avantajı dediğiniz zaman, yaklaşık 50 km civarıdır. Buralara da genel cevap ilk cevapta ceviz, badem, elma, ankara armutu denebilir. Bunların herbirinin diğerine göre eksi artı yönleri vardır.

Konuyu gene açmak istiyorum affınıza sığınarak FINDIK yetiştiricileri elbette vardır ya da bilginiz vardır FINDIKÇILIK hakkında ne düşünüyorsunuz ? Akmaz kokmaz Sadece Türkiye ve Gürcistan civarında ekonomik değeri olan bir bitki.Dünyada sadece bu bölgelerde var ve çok faydalı ve çok seviliyor dünyada.Bu konu hakkında görüşleriniz nelerdir acaba ?