tarımkredi yem zooteknist yardımı (bilgilendirme)

arkadaslar iç anadolu bölgesinde küçük işletmelerin zooteknistle çalışması gerçekten zor. tarımkredi olarak bunu ücretsiz sağlıyolar. bir telefonunuz yeterli.

afyonkarahisar/emirdağ bölgesine bakan A. Gökhan KILIÇ (zooteknist) çiftliğe gelip elimizdeki yemlere göre rasyonda ve alıcagımız yem konusunda yardımcı olmakta.

mesela benim elimde arpa buğday kepek silaj yonca mevcut dışarıdan sadece proteini artırmak için yem alıyorum. başka firmanın 23 protein yemini kullanıyordum. hayvanlara canlı agırlıgına göre günde 1-2 kg veriyorum.

şuanda tarımkredi yemin tahılmix yemini kullanmaya başladım. elinde kendi tarlasından çıkan yemi olan ve bununda değerlendirmek isteyenler dışarıdan cüzzi miktarlarda yem alarak bu işi en ekonomik yolla çözebilir.

maliyetleri azaltmak ve profesyonel yardım almak isteyen herkes bu yola başvurabilir. iç anadolu bölgesindeki herkese iletişim bilgilerini iletebilirm.

bu faaliyet nedeniyle bundan sonra ilk tercihim tarımkredi yem olucak. hem güvenilir kaliteli denetlenen bi kuruluş hemde satış sonrası hizmet nedeniyle böyle bir tercihte bulunduk.

Son düzenleme:
arpa buğday silaj ekimini bende yapıyorum,, iş proteini eklemekte mesela soya küspesi bulunamıyo kolay kolay... onun yerine başka bi protein eklenebilirmi,,,
yemler hazırlanırken ezmemi yapılmalı yoksa kırmamı yapılmalı yada şu ezilirse iyi olur şu kırılırsa iyi olur gibi.... bu ve buna benzer bilgiler verirmisin.... vitamin nerden temin etmeliyiz.... çok önemli bir konu çünkü.... ayrıca ankara polatlıda ikamet ediyorum

arpa buğday silaj ekimini bende yapıyorum,, iş proteini eklemekte mesela soya küspesi bulunamıyo kolay kolay... onun yerine başka bi protein eklenebilirmi,,,
yemler hazırlanırken ezmemi yapılmalı yoksa kırmamı yapılmalı yada şu ezilirse iyi olur şu kırılırsa iyi olur gibi.... bu ve buna benzer bilgiler verirmisin.... vitamin nerden temin etmeliyiz.... çok önemli bir konu çünkü.... ayrıca ankara polatlıda ikamet ediyorum

bizde aynen sizin gibi yapıyoruz. yonca dışında ürettiğimiz herşey enerji ağırlıklı. proteinide sadece soya olarak düşünmemek lazım. bizim gibi çiftçiler için özel yapılmış protein içerikli yemler mevcut. içinde soya küspesinden tutun keten tohumu küspesine kadar var. bunu hedef hayvana göre rasyona 1-2 kg ilave etmeniz yeterli. rasyonun geri kalanınıda elimizdeki arpayla takviye edip enerji kısmınıda bu şekilde kapatıyoruz. hem dışardan fazla yem almamış oluyoruz hemde kendi üretimimizi dengeli bir şekilde değerlendiriyoruz.

ben arpayı ezme buğdayı kırma olarak veriyorum. arpa kırmasını beside kullanmıyorum.bu sizin tercihinize göre değişir. ezme kullanırkende miktarına dikkat etmemiz gerekir. buğday kırması 10 kg lık kovada 6 kg geliyo. arpa ezmeside 18 kg lık kovada 6 kg geliyo. yani hacim bizi aldatmasın. 10 kg lık kovada değirmen kepeği 4 kg geliyo. vitamini dışardan temin ediyorum. şuanda royalin kovada satılan vitaminlerini kullanıyorum. her öğünde yemi karıp veriyorum karışımı yaparken vitamin tozunuda karıştırıyorum.