Besi hayvanlara ayçiçeği posası verilmeli mi ?

Merhaba arkadaşlar, besiye alınmış hayvanlara muhakkak ayçiçeği posası yedirenler vardır, bunu ne ölçüde yedirmeliyiz? Ayrıca tarlaya eksek sapıyla silaj yapsak aynen mısır gibi onu yedirsek yağlı olacağından zararlı mıdır?

• Beğen
Tepkiler: ismail_17
Konu rasyonla ilgili aslında besi rasyonlarında çok cevap var bu konu ile ilgili

Dengeli besleme belli bir bilgi alt yapısı gerektiriyor, toprak besleme hayvan besleme insan besleme bir birine benzer, yapılan hata insanda da hayvanda da toprakta da sıkıntı

Ay çiçeği küspesi proteince zengin bir besin % 32 protein bildiğim kadar , % 11 protein arpa ezmesi

Normal bir besi yemi 16 protein civarı olmalı

10 kg lik 17 protein besi yemi

7 kg arpa ezmesi x 11 protein =77
3 kg çiçek küspesx 96 protein =96 proteinlerin toplamı 96 +77 =173 . 173 protein / 10 kg = 17.3 protein .

Herhalde doğru yaptım daha iyi bilen arkadaşlar var kontrol ederler, diğer maddelerde katılır, tabi bunun hesabı için daha geniş bir tablo gerekir, canlı vücut ağırlığına göre yemi ayarlama var bu da önemli , ben serbest bırakıyorum beside yemi yiyebildikleri kadar var önlerinde tabi doğumdan kesime kadar , salma yarı açık besi , böyle olunca dokunmaz fazla gelmez yem ,çiçek slajı olur ama mısır varken çiçek ekmiyor kimse mısır sılaj için daha uygun bence

Teşekkürler abi yorum için. Az da olsa ekesim var aslında. kuru olarak belki de ikinci üründe ekebilirim. Yakınlarda ayçiçeği yağı fabrikası olsa onun posasını alsam daha ucuz aslında ama yağı çıkınca özelliği azalır. Mısır silajı zaten var veriyorum. Ya birde arpa o kadar yarar mı ki hayvana? herkes yediriyor. Ben yedirmedim hiç.

BIZ yıllarca büyük baş hayvancılık yaptık Besicilik te ayçiçeği küpesi ve arpa kırmasını çok yedirdik.biraz da kepek ve razmol danalar dehşet olurdu.17 18 ayında 290 kg 310 kg canlı et. Honştayn cinsinden. Bizim için çok karlıydı. Israrla tavsiye ederim.ayçiçeği ni dökme al çuvallı daha pahalıdır,

Teşekkürler İSKENDER merak ettiğim işte bu tür cevaplardı. Bafra2da bir tane fabrika var aradım konuştum kapanmış sezonluk sanırım. seneye yaz sonu inşallah alıcam erkenden. bu posayı paraylamı veriyorlar acaba ?

BIZ yıllarca büyük baş hayvancılık yaptık Besicilik te ayçiçeği küpesi ve arpa kırmasını çok yedirdik.biraz da kepek ve razmol danalar dehşet olurdu.17 18 ayında 290 kg 310 kg canlı et. Honştayn cinsinden. Bizim için çok karlıydı. Israrla tavsiye ederim.ayçiçeği ni dökme al çuvallı daha pahalıdır,

Elbetteki parayla.tonu nekadar bilemiyorum ama eski yağ fabrikalarının ayçiçeği küspesi daha Protein değeri yüksektir.makinalar eski teknoloji olduğu için ayçiçeği ni proteininden daha az ayırır yani daha kârlı olunabilir.