7 sonuçtan 1 ile 7 arası gösteriliyor
 1. #1
  aşkar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  16 Şubat 2010
  Yaş
  27
  Mesajlar
  450
  Adı geçen
  3 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Okunması gereken bir yazı ve kitap  Aslında bu yazıyı yılbaşından önce yazmayı planlıyorduk ama yoğun gündemden dolayı bir türlü sıra gelmedi.

  Bugün size tarıma ilgi duyan, tarımın hem Türkiye'de hem de küresel anlamda ekonomisi, politiği ve sosyolojisini kavramaya çalışanlar için bir kitap ve yazardan bahsedeceğiz.

  Kitabın ismi*“Gıda Krizi – Tarım, Ekoloji ve Egemenlik”... Yazarı ise 37 yıldır tarımla bir fiil uğraşan, Tarım Bakanlığı'nda 7 yıl görev almış, şimdilerde ise Çiftçi Sendikaları Konfederasyonu Kurucu Genel Başkanı olarak mücadelesini sürdüren Abdullah Aysu.

  Kitap, okuyuculara önemli bir soru soruyor: Köylüsüz, çiftçisiz bir tarım mümkün mü?

  Abdullah Aysu, bu sorunun cevabını verirken yaratılan yanlış ve sistematik algıya şu sözlerle dikkat çekiyor: “Dünyada yanlış bir algı yönetimi hakim. İçinde kimyasalların da olduğu endüstriyel tarım yapılmadığı, uygulanmadığı takdirde insanlığın aç kalacağı yönünde kamuoyuna bir bilgi empoze ediliyor. Oysa Birleşmiş Milletler'in (BM) yaptığı çalışmalara bakıldığında durum çok farklı. BM'nin verilerine göre kimyasala dayanmayan küçük köylü tarımı, endüstriyel tarıma göre yüzde 50 ila yüzde 120 arasında daha fazla verimliliğe ulaşmış durumda.”

  2014 yılını “Aile Çiftçiliği”, 2015'i “Toprak Yılı” ve 2016'yı “Bakliyat Yılı” ilan eden BM'nin çığlık çığlıga dünyaya bir mesaj vermeye çalıştığını söyleyen Aysu'ya göre, empoze edilenin aksine endüstriyel tarım ile birlikte aslında tarım kıtlığa doğru ilerliyor.

  Bunu farkeden BM ise söz konusu başlıkları belirleyerek toprağa, suya saygılı ve insan sağlığı için risk oluşturmayacak bir köylü tarımına dönülmesini hedefliyor.*

  Aslında ana mesaj oldukça açık. Toprakla barışık hale gelmemiz gerekiyor.

  Dünyada gıda üretiminin yüzde 110-120 seviyelerinde olduğunu hatırlatan Abdullah Aysu, bu durumda mantıksal olarak dünyada aç insanın kalmaması gerektiğini söylüyor.*

  Üretim tarafında tablo böyleyken, 800 milyon insanın her gece yatağa aç gittiği bir dünyada 1,2 milyar insan da obezite ve aşırı kilo nedeniyle sağlık sorunları yaşıyorsa sorunun üretim tarafında değil gıda üretiminin adil dağılımı ve tüketimi tarafında yaşandığı daha net anlaşılıyor.

  Daha somut bir ifade ile Avrupa ve ABD gibi gelişmiş ülkelerde yüzde 30-40'ları bulan gıda israfı Afrika'daki açlığı bitirebilecek bir boyutta.*

  Abdullah Aysu'ya göre dünyanın 6 milyar değil 9 milyar insanı doyurabilecek bir kapasitesi var aslında.*

  ÇİFTÇİ Mİ TARLA BEKÇİSİ Mİ?

  Kitabında yer verdiği konu başlıklarından yola çıkarak sohbet ettiğimiz Abdullah Aysu, küresel tarım politikalarında şirket tarımcılığının ön plana çıkartıldığını, bu durumun da tarımda hızla tekel bir yapı oluşturduğuna işaret ediyor.*

  Yoğun bir kimyasal ilaç, gübre ve mekanizasyon kullanımı ile yapılan tarımı şirket tarımcılığı olarak niteleyen Aysu, şirketlerin tarımsal üretime girme süreci ve sonrasını şöyle değerlendiriyor: “Şirket tarımcılığında işin bam teline tohuma dokunarak başlanıyor. Şirketlerin ürettiği ve çiftçiye sattığı tohumdan bir yıl sonra köylü yeniden tohum elde edemiyor. Oysa çiftçi, ürettiği üründen tohumunu ayırabilene denir. Ürettiği üründen tohumunu ayıramıyorsa o kişi çiftçi değil, tarla bekçisidir artık.”

  Hibrit tohumların da özelliklerine dikkat çeken Aysu, hibrit tohumdan verim elde etmenin yolunun çok su ve gübre vermekten geçtiğini söylüyor.*

  Verilen kimyasal gübrenin sadece o ürüne gitmediğini, beraberinde diğer otları da geliştirdiğine dikkat çeken Aysu, oluşan döngüyü şöyle özetliyor: “Hızla gelişen otlar çiftçinin ana ürününe ortak oluyor. Aynı otlar, yetişecek olan sebze ve meyveye zarar verebilecek böceklerin yumurtalarını da yapraklarında gizliyor. Bu durumda üretici verim alabilmek için fazla su ve gübre veriyor. Yabani otları yok etmek içinse kimyasal ilaç veriyor. Böcekleri zararsız hale getirmek için de kimyevi ilaç kullanıyor. Kullanılan kimyasal gübre ve ilaçlar hem toprağı hem de yeraltı sularını kirletiyor. Tüketilen gıdalar üzerindeki kalıntılar da insan sağlığını tehdit ediyor.”

  Abdullah Aysu, bu kısır döngüyü yaratan ve doğadaki tüm canlıları riske atan organize yapıya dikkat çekiyor.*

  Dünya üzerinde ilacı, gübreyi ve tohumu üreten 10 şirketin küresel tarımda egemen bir yapıya büründüğünü hatırlatan Aysu, tohumu toprağa atan çiftçinin fasit bir daireye girerek küresel şirketlere teslim olduğunu belirtiyor.*

  Özetin özetini “Küresel bir köy olduk” sözleriyle ifade ediyor Abdullah Aysu.

  Küresel 10 şirketin yönlendirmesi ile tüm dünyada çiftçiliğin ortadan kaldırıldığını, şirketleşen tarımla birlikte toprakların da şirketlerin eline geçmeye başladığına dikkat çekiyor.

  Abdullah Aysu ile sohbetimiz kitabın sadece birkaç başlığından ibaret.

  “Gıda Krizi – Tarım, Ekoloji ve Egemenlik”adlı kitap, şirketlerin hakimiyeti altındaki gıda üretiminin yol açtığı küresel kriz ve Türkiye’deki yansımalarını üç ayaklı bir perspektifle, tarım, ekoloji ve egemenlik arasındaki ilişkileri odağa alarak inceliyor.

  Alternatif gıda üretim, dağıtım ve tüketim yollarını araştıran kitapta gıda güvenliği, GDO’lu tohumlar, yerel tohumlar, tarımsal üretim sistemleri, organik tarım modeli, bilge köylü tarım tarzı, Avrupa Birliği Ortak Tarım Politikası, kooperatifler ve küçük aile çiftliği gibi oldukça ilginç ve herkesin bilmesi gereken konu başlıkları var.

  Kısacası bugün sıkça tartıştığımız gıda fiyatlarındaki yüksek seyirden tutun da güvenilir gıdaya ulaşım sorunlarına kadar birçok güncel meselenin nedenleri, sonuçları ve çözüm önerileri bu kitapta yer alıyor.*

 2. #2

  Üyelik Tarihi
  26 Kasım 2008
  Şehir
  İstanbul
  Yaş
  36
  Mesajlar
  1,201
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Cevap: Okunması gereken bir yazı ve kitap  yazınızı okudum teşekkürler kitabı da bulursam alırım inşallah ne zaman çıktı kitap...

 3. #3
  aşkar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  16 Şubat 2010
  Yaş
  27
  Mesajlar
  450
  Adı geçen
  3 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Cevap: Okunması gereken bir yazı ve kitap
 4. #4

  Üyelik Tarihi
  02 Aralık 2012
  Şehir
  Bayburt
  Yaş
  40
  Mesajlar
  12,676
  Adı geçen
  18 Mesaj
  Etiketlenme
  1 Konu

  Cevap: Okunması gereken bir yazı ve kitap  Bu konularda yerli yabanci yayinlar epey artti.. hakkaten mevcut duzen insanlari rahatsiz etmeye basladi.. bi de tuketici gida oyunlarindan-doktor tavsiyelerinden bıktı usandı..

  Ama kapitalizm iste bu... herkes at gibi calısır ama kimsenin yuzu de gülmez ne uretici ne tuketici..

 5. #5

  Üyelik Tarihi
  02 Aralık 2012
  Şehir
  Bayburt
  Yaş
  40
  Mesajlar
  12,676
  Adı geçen
  18 Mesaj
  Etiketlenme
  1 Konu

  Cevap: Okunması gereken bir yazı ve kitap  Bi vesile ankarada bi toplantida dinlemistim yazari.. ayrintisini bilmem ama araziden-sahadan geldigi kesin..

  Bu arada kitap METİS yayinlarindan cikmis..

 6. #6

  Üyelik Tarihi
  05 Ağustos 2016
  Şehir
  Mardin
  Yaş
  27
  Mesajlar
  39
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Cevap: Okunması gereken bir yazı ve kitap  Özetle Kitap cok guzel konulara deginmis yalniz
  Anadolu insanina sırt gelen yok.
  Bize sırt gelmesi gerekenler de sırtımıza binince insan işini gucunu birakip bu yükten nasil kurtulur telaşına düsüyor.
  Hal boyle olunca da ileriye gidecegimize gerisin geriye gidiyoz.

  aşkar teşekkür etti.

 7. #7
  huseyinalagoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  12 Mart 2016
  Şehir
  Çankırı
  Yaş
  32
  Mesajlar
  100
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Cevap: Okunması gereken bir yazı ve kitap  Yazar çok doğru bir noktaya dikkat çekmiş. Dünya'nın bir bölümü ciddi açlık çekerken bir bölümü de büyük israf içinde. Türkiye'de bile her gün yüzbinlerce ekmek çöpe gidiyor. Türk Milleti ekmeği kutsal sayar, yerde görse hemen öpüp yerden kaldırır buna rağmen bu israf yaşanıyor! Aslında hayatın her alanında bu israf mevcut. Gerçekten ihtiyacımız olmayan şeyleri tüketmek için çalışıyoruz ve borç ödüyoruz.

  Türkiye'de tarım konusu stratejik bir mesele olması gerektiği halde gereken hassasiyet gösterilmiyor. Millet fazla üretim alabilmek için bilmediği her türlü kimyasalı tarımsal ve hayvansal ürünlerin üstüne boşaltıyor. Bunları da çoluk çocuğumuza yediriyoruz! Elde ki araziden maksimum verimi almaya çabalarken bir yandan da binlerce dönüm tarım arazisi boş duruyor. Başta mazot olmak üzere çiftçilik giderleri azaltılmalı ve boş kalan tarım arazileri değerlendirilmeli. Ayrıca tarımsal ve hayvansal ürünler için satılan; ilaç, hormon vs. her neyse ciddi bir denetim getirilmeli.

  aşkar, cemilAltan teşekkür etti.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Top Oynayan Böcekler-Kitap Tavsiyesi
  Konu Sahibi UÖZKAN.77 Forum Tarım ve Hayvancılık Haberleri
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 22.Şubat.2015, 20:51
 2. ZETOR TARİHİ-80 sayfa kitap.
  Konu Sahibi UÖZKAN.77 Forum Teknik Bilgiler-Yorumlar
  Cevap: 13
  Son Mesaj : 28.Şubat.2014, 21:55
 3. Cevap: 0
  Son Mesaj : 19.Ocak.2014, 20:11
 4. Çiftçiye 600 000 kitap...
  Konu Sahibi ali_kockaya Forum Çiftçi Muhabbetleri
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 15.Aralık.2011, 12:45
 5. Çiftçilere 600 bin Kitap dağıtılacak
  Konu Sahibi 768 Forum Tarım ve Hayvancılık Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 09.Aralık.2011, 09:27

Arama Motoru Etiketleri

traktör, tarım, çiftçilik, tarım makineleri, tarım aletleri SEO Blog

Konu Etiketleri

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
Yukarı Çık
Hakkımızda
TrakKulüp, Türkiye'nin en büyük çiftçi paylaşım sitesidir. Sitemizde traktörler, biçerdöverler, tarım makineleri, tarım aletleri, çiftçilik, tarım ve hayvancılık ile ilgili 1.000.000'dan fazla mesaj bulunmaktadır.

62.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Bizi Takip Edin
trakkulup@trakkulup.net
DMCA.com Protection Status