TransX gübre şelatlama ürünü

Köpeğinizi besleyeceksiniz diyelim. En basit hali ile mamayı yere dökmeyip de mama tabağına koyduğunuz an şelatlamış olursunuz.

Yere döktüğünüzde köpek yiyeceğini yer, kalanı ziyan olur. Ama kaba koyduğumuzda kalanını daha sonra da yiyebilir. Böylece köpeğimiz mamadan en iyi şekilde faydalanmış olur.

Çok basite indirgenmiş hali ama mantık olarak şelatlama budur.

Köpek manasındaki örnekten farklı olarak bitki besinlerinin şelatlanmasında sadece metaller (çinko, demir, potasyum vs) şelatlanabilir. Tür olarak (kabiliyetleri ve kullanılacakları pH aralıkları farklı) EDTA, DTPA, EDDHA gibi şelatlar bulunmakla beraber o konuya girersek çıkamayız.

Şelatlama için videodaki gibi hazır ürünler mevcut. İçlerinden EDDHA şelatlar en iyileridir ama pahalıdırlar.

Onun yerine amino asit ve hümik asit gibi doğal şelatlar da kullanılabilir. Üstelik içeriklerinde bitki için gerekli bir çok madde ve enzimi de bulunduran bu asitler, doğru uygulandığı takdirde o pahalı şelatlardan çok daha etkili olabilir.

Köpeğinizi besleyeceksiniz diyelim. En basit hali ile mamayı yere dökmeyip de mama tabağına koyduğunuz an şelatlamış olursunuz.

Yere döktüğünüzde köpek yiyeceğini yer, kalanı ziyan olur. Ama kaba koyduğumuzda kalanını daha sonra da yiyebilir. Böylece köpeğimiz mamadan en iyi şekilde faydalanmış olur.

Çok basite indirgenmiş hali ama mantık olarak şelatlama budur.

Köpek manasındaki örnekten farklı olarak bitki besinlerinin şelatlanmasında sadece metaller (çinko, demir, potasyum vs) şelatlanabilir. Tür olarak (kabiliyetleri ve kullanılacakları pH aralıkları farklı) EDTA, DTPA, EDDHA gibi şelatlar bulunmakla beraber o konuya girersek çıkamayız.

Şelatlama için videodaki gibi hazır ürünler mevcut. İçlerinden EDDHA şelatlar en iyileridir ama pahalıdırlar.

Onun yerine amino asit ve hümik asit gibi doğal şelatlar da kullanılabilir. Üstelik içeriklerinde bitki için gerekli bir çok madde ve enzimi de bulunduran bu asitler, doğru uygulandığı takdirde o pahalı şelatlardan çok daha etkili olabilir.

Çokta pahalı değilmiş aslında litresi 8 tl ye geliyor 100 litre suya 150 cc uygulanacak

Konuya şöyle bir soruyla dahil olmak isterim;

NPK gübrelerinin şelatlanmaya ihtiyacı varmıdır? Yada NPK gübrelerini şelatlamak ne kadar mantıklıdır?
Bence metaller(çinko,demir,bor vb) dışında diğer gübrelerin şelatlanması gereksiz çünkü bitki tarafından alınabiliyor forumdan bi abimiz [MENTION=21067]sebazios[/MENTION] böyle anlatmıştı bana durumu :)

Öte yandan alırken tereddüt etmeyin Ekin Tarım ürünleri oldukça kaliteli Foliamel ZİNC ve BOR ,GrowUp(18.18.18) gibi yaprak gübreleri karışabilirlikleri çok randumanlı olmasa da gerçekten çok kaliteli...

• Beğen
Tepkiler: eminyarkin
Sağ olasın Kubilay.

Bu TransX denen üründe aklıma takılan 2 nokta oldu.

1-) Bu ürün nedir? Şelat mıdır? Şelatsa türü nedir? Toprak düzenleyici midir? PH düzenleyici midir? Yayıcı yapıştırıcı mıdır?

Bunları soruyorum çünkü reklamda bunların hepsi olduğu iddia edilmiş. "ben bu çocuğun hem anasıyım, hem babasıyım" demek gibi. Evet çok güzel bi cümle ama fiziki olarak mümkün değil :) inandırıcılığı kaybediyor. Bu şey her neyse, onu vurgulasınlar. "Elma mı? Evet bu elma" denebilmeli.

2-) Bu görüldüğü kadarı ile sıvı bir madde? Öyleyse kullanım miktarı sitesinde neden hem litre hem de gram şeklinde verilmiş?

http://www.ekintarim.com.tr/transxtr.php

3-) Karıştırdıkları gübreler neden şeffaf kaplarda değil? Çinko sülfat neden rengi bozmadı? Dolgu maddesi çakıl taşı olmayan 20-20'yi nereden buldular? Gübre yerine başka bir madde de olabilirdi o kaplarda. Bunlar akılda soru işaretleri bırakıyor.

4-) Ürünün içeriği hiç bir yerde açıklanmamış. Kendi tercihleri. Ama içeriği gizli tutulan hiç bir şeyi almadım bu güne kadar, bundan sonra da almam. Bu da benim tercihim.

5-) O deneyde ne oldu? [emoji33]

Not: yazdıkça kafama takılan noktalar arttı :)

Sağ olasın Kubilay.

1-) Bu ürün nedir? Şelat mıdır? Şelatsa türü nedir? Toprak düzenleyici midir? PH düzenleyici midir? Yayıcı yapıştırıcı mıdır?

Bunları soruyorum çünkü reklamda bunların hepsi olduğu iddia edilmiş. "ben bu çocuğun hem anasıyım, hem babasıyım" demek gibi. Evet çok güzel bi cümle ama fiziki olarak mümkün değil :) inandırıcılığı kaybediyor. Bu şey her neyse, onu vurgulasınlar. "Elma mı? Evet bu elma" denebilmeli.

2-) Bu görüldüğü kadarı ile sıvı bir madde? Öyleyse kullanım miktarı sitesinde neden hem litre hem de gram şeklinde verilmiş?

3-) Karıştırdıkları gübreler neden şeffaf kaplarda değil? Çinko sülfat neden rengi bozmadı? Dolgu maddesi çakıl taşı olmayan 20-20'yi nereden buldular? Gübre yerine başka bir madde de olabilirdi o kaplarda. Bunlar akılda soru işaretleri bırakıyor.

4-) Ürünün içeriği hiç bir yerde açıklanmamış. Kendi tercihleri. Ama içeriği gizli tutulan hiç bir şeyi almadım bu güne kadar, bundan sonra da almam. Bu da benim tercihim.

Firma tarafından açıklanan içeriklerede güvenmiyorum ya neyse en iyisi üşenmeyip paraya kıyıp analize göndermek

Bi sıvı gübre var bitki durdurucu(şok) ön yargıyla alıp işe yaradığını gördüğüm bi zımbırtı içerik açıklaması desen fasa fiso bitkiyi bildiğin şokluyor bu yıl biberdeki verimi artttırmanın kilit noktası oldu dedm bi analize göndereyim "anasının nikahını" istediler analiz ücreti
Üretici firmanın web sitesi bile yok öyle bi ürün ilçede herkes biliyor nerdeyse kullanmayan yok mahalle baskısıyla alıp kullandık işe yaradı tedirginim ama yapacak bişey yok :)
Buda öyle bişey sanırım Lakin firmanın daha önce kullandığım ürünlerine dayanarak çok fıs bi ürün olmadığını söyleyebilirim tabi olabilirde kullanmadan bilinmez...

• Beğen
Tepkiler: İsmail Pelit
Sağ olasın Kubilay.

Aynen Yılmaz abi o benimde kafama takıldı bu kadar anlatılmış steye girip baktım içeriği ne diye bulamadım :) İlk başta anlatırken yayıcı yapıştırıcı dedim sonra anlatım devam etti hümik asittir dedim ama bilemiyorum ne olduğunu testin amacınıda anlamadım rengini değiştirdi sadece :)

Pancar melası ilede şelatlama yapılabilir 1000 lik holdere 5 kg.

İsmail pancar melasında ne varki şelatlama yapasın?

Ayrıca humik asit olamaz. Rengi açık. Humik asit sadece ve sadece çok koyu kızıl-kahverengi ve siyah arasında bir renk olabilir. Fulvik asit desem onunda rengi bal rengi gibi olmalı. Belki fulvik asit olabilir. Belkide edta yada eddha yı sıvı hale getirip şişelemiş olabilirler. Bende ilk etapta direkt siteye baktım ama bir şey göremedim.

İsmail pancar melasında ne varki şelatlama yapasın?

Ayrıca humik asit olamaz. Rengi açık. Humik asit sadece ve sadece çok koyu kızıl-kahverengi ve siyah arasında bir renk olabilir. Fulvik asit desem onunda rengi bal rengi gibi olmalı. Belki fulvik asit olabilir. Belkide edta yada eddha yı sıvı hale getirip şişelemiş olabilirler. Bende ilk etapta direkt siteye baktım ama bir şey göremedim.

Demek istediğim şelatlamadan ziyade suyun yüzey gerilimini azaltarak damlacıkların boyutunu küçültüyor böylece verimli oluyor. Suya şeker karıştırmak gibi. Zaten yapraktan uygulanan gübrelerde şelat olmazsa olmaz değil. Toprakta yüksek pH, kireç gibi faktörler yüzünden fikse olmasın, yarayışsız forma dönüşmesin diye metalleri şelatlayarak veriyoruz ama yaprakta tuz formları (örn çinko sülfat) da yeterli.