DAMLAMA SULAMA YARDIM

Damla sulama çok harika bişey suan için sadece mısır sulamada kullanıyoruz sermesi sıkıntı değil ama toplarken ve 2. serimde sıkıntı çıkartıyor bilmem sizde de öylemi bu konuda pek bi paylaşım yapamadım ama k bakmayın..

Abi bi market var gecen yil maydonoz verdim.200 e yakin subesi var.hemen hemen hal fiyatlari ile ayni aldilar komisyon odememis oldum.Cokmu para kazandim hayir.Toprakla ugrasmak rahatlatiyor huzur veriyor.Roka 25 35 gun araliginda hasata geliyor.Gecen yil hal fiyatlarini gun gun takip ettim roka her zaman 10 20 kurus daha fazla para etti maydanozda 4 5 bicim yapabiliyosunuz yonca gibi roka tek seferde cikiyor topraktan.İscilik tohum masraflari hemen hemen ayni.İlk kez maydanoz ektim ilk kezde roka ekmeyi dusunuyorum.Her ikisindede en buyuk problem iscilik.Bende bu marketin Ankara merkezinde calisiyorum.Haldekiler goturu usulu tarlanin yuzunude aliyolar isciligi kendileri yaptiriyolar.Ugrasmak istemeye icin guzel sistem ancak cok dusuk miktarlara aliyolar.Bu yil iscilik fiyatlarida artar bayanlar 40 tl ye calistilar gecen yil yemek v.s kendilerine ait 8/5 calisiyorlar bu yil 50 tl ye calismazlar diye dusunuyorum asgari ucret bizim isci giderleride artiracak.Erkek isciler 70 80 tl idi simdi 100 tl den asagi ise gitmiyolar biz maliyetleri kime nasil yansitiriz bilmiyorum. :) gecen yil maydonoz u yagmurlama ile sulamistim roka genis yaprakli oldugu icin sikinti yaratabilir.Onun icin damlama dusunuyorum.

Teşekkürler.
Hastalık yapma riski için yağmurlamadan sakınıyorsunuz anladığım kadar ile.
Eğer problem bu ise, damlamada su göletlenmez, toprak bir yandan suyu emer ve yağmurlama kadar ( aşırı sulanmazsa ) çamur olmaz.

Peki yağmurlamayı akşam saatlerinde çalıştırsanız böylece yaprakta su serin havadayken beklemiş olur. Hava ısınana kadar toprak suyu baya çekmiş olur. Damlamadaki neme yakın bir nem toprak yüzeyinde kalır buda hastalık riskini damlama ile aynı seviyede tutmaz mı?

Ben bazı durumlar hariç damlamaya çok ısınabilen biri değilim. Tek yıllık ( sadece lateral boru için ) damlamaya verilecek para ile aynı alanın %15-20 kadar alanı sulayabilecek kadar yağmurlama sistemi alınabilir. Eğer çok yıllık düşünüyorsanız bu alan dahada artar. Damlamanın kralı hadi gitsinde 6-7 yıl gitsin. Yağmurlama ise ömürlük olur.

Ben aklınıza kurt düşüreyimde, artık karar sizin. :)

Abi hastalik dan degil
1. suyuk kisitli
2.yagmurlama sonrasi ruzgar olursa roka yapraklari camur oluyor.
3.Olurda hasata yakin sulama gerekirse yagmurlama taneleri roka yapraklarinda delikler acabiliyor.
Rokanin maydonozun bilinen bi hastaligi yok ancak beyaz sinek olabiliyor.5000 m2 ekerim zaten olmadi mini sprink dusunebilirim...

• Beğen
Tepkiler: ofas