Çiftçi kardeslerim yardımcı olurmusunuz lütfen ?

Selamun aleyküm arkadaşlar ben Afyonlu Ömer

Elimde 60-70 Bin Lira para var abilerim 5 bin nüfuslu merkeze 5 km uzakta bir mahalle/kasaba'da yaşamaktayım yıllardır bakkaliye üzerine esnaflık yaptım 1 ay önce'de sahibi satınca başkası geçti düzde kaldım kendimin boş bir dükkanım var 2 oda genişliğinde.
Ben Bu paramı değerlendirmek istiyorum borç para çünkü bu para ödenecek geriye ve 1 aydırda 2 bin tl eksildi mecburen hemen iş kurup evimi geçindirmem gerekiyo.

2 el araç al-sat işi yapmaya karar verdim burada tofaş reno çok giden araçlar tabi 10-15 bin arası klimalı araçlarda çok gidiyo ben bu paramı 10 tane tofaş araca yatırmak istedim 5-6 binlik araçlara bu araçları çok iyi bir bakım yaparak 500-ila 1500- arasında fark koyarak satmak istiyorum kendim araçtan anlıyorum tamircilikte çok yaptım işden anlıyorum e ozaman yap ne bekliyosun bize ne danışmaya geldin diyeceksin.Ben köyde tarımda yapıcam inş 3-4 ay sonra 15-20 dönüm arazi işleticem ortağa bakıcam.

Bu paramı buraya değerlendirsem ortalama ayda ne kadar kazanırım sizce akıl işimi git 3 inek al 5 inek al besle'de dersiniz ama af edersiniz biz ineği açlığından ölür inek hiç anlamıyoruz bakmadık yani hayvancılığı yapamıyoruz anca tarım arazisi yılda 2-3 ay bakıyoruz kışın zaten bizlik bişey yok amele tutuyoruz 1 sene ara vermiştik tekrar başlıyacaz inş
Sizce akıl kaarımı bir iş tir ?

Temiz az riskli yapabilirsen kazancıda iyi bir iş olarak düşündük karar verdik dediğim gibi 3 araba alır 1 ay içinde İnternet olsun çevre olsun reklam olsun satarız sonra 10 araç öyle sata sata kazanırız bunun yanında

Dükkanımda ne iş yapabilirim sizce genel olarak esnaflığı boşverin bakkal çattal gibi şeyleri burda veresiye çok hiç girmeyiz artık kendi oğlum var boşta askere gitmedi açıktan üni okuyor Onuda bizim bir araç alıcak kendi 40 bin lira gibi bütçesi var birikmiş o'da çevrede kiralık şöför yapabilirmi yani eşe dosta olsun çevreye olsun 150 lira mazotluk yere kendi ve aracın yağı tuzu tekeri derken 250 Liraya Örnek afyon-ankara getirip götürmesi gibi veya afyon-uşak gibi yerlere illere hizmet etmesi sizce iyi olur mu ?

Sonrasında burada tarım olarak'da ilerde borcumu bitirdikten sonra tarım aletleri alıp satmak 2.el gene alıp satmak sonrasında traktör alıp satmak Bu işler kaarlımı

Sonrasında gıda olarak Milletten köylerde yapanlarda küçük bir transit alıp süt toplayıp fabrikaya belirli bir ücret karşılığında vermek gibi işler sonrasında o' Dükkanda Kontör Alıp Satmak ek olarak kurban öncesinde 20 tane 400 liraya koyun alıp komşunun orası boş 5-6 koyunu var onlara verip 2 ay ücrette verip 2 ay sonra pazarda o hayvanları 100-300 tl arası para koyarak satmak..!!

Burada motorsiklet'lerde ve ekobislerde çok gidiyor bunlardan 2.el Alıp temiz bir şekilde gene 300-750 arası koyup daha doğrusu kışın alıp yazında satmak kaarlımıdır yani bu paralarla bu işleri ilerki zaman ve kısa zaman içersinde yapılabilirmi ?

DÜŞÜNCELERİM İYİ Mİ iNŞ GÜZEL BİR FORUMDUR GÜZELDE CEVABLAR BEKLİYORUM İYİ YADA DİĞİL.

Yıllık 3 araçtan sonrası vergiye tabi yanı galerici olmanız lazım yok ben yinede alır satarım derseniz ilerde başınız maliyeye büyük cezalar ödemek için ağrır.Ayrıca sigorta fiyatları en az800 1000 TL civarı yanı 10 araç 10 milyar demek 10 aracdan yılda 40000 kazanirim vergimide oderim sigortamida derseniz yapin. Yok risk alırım aracı üstüme almam direk satarım derseniz size aracı satan kişi ne kadar güvenilir.yok sigorta yaptirmam derseniz aracin ruhsatı çıkmıyor bildiğim kadarı ile ayrıca muaynesi bitmiş arracinda satışı verilmiyor kar hesabını siz yapin.Ha birde 1 koyundan 2 ayda 300 TL para kazanılamaz kazanabilen varsa elini oluyorum banada ogretsin.1 yıl bakıp kuyularını satarsan belki 100 200 TL kalır sizin anlattığımız gibi olsa buradaki tüm arkadaslarim ben dahil coook zengin olurduk...

• Beğen
Tepkiler: manisali4528
araba al sat işinde maliye yakalarsa ağır vergileri var o yüzden 3 ten fazlasın çocuğunuzun eşinizin üstüne alarak yapabilirsiniz belki ama artan sigorta fiyatları karlılığı düşürdü bu işi yıllardır yapan tanıdıklarım bile aldıkları araçları satıp başka araç almadılar epeydir.

15 20 dönüm arazi çok para kazandırmaz ama akmasa da damlar.

Getir götür işinde sizin oraya bağlı orada bu işe ihtiyaç varsa elbet para bırakır ama ne getirip götüreceksiniz. eğer ticari eşya ve mal götürmekse kastınız src psiko ve k belgesi lazım yoksa ceza ama insan taşıyacaksanız da kim otobüs tren yerine 250 verip araç ve şöför kiralar eğer yine servis aracı gibi bir araç düşünüyorsanız belgeler yine gerekli

Al sat işinde karlılık alışınıza bakar. her zaman alırken kazanabilirseniz kazanırsınız ister araba ister ekipman olsun
piyasası 500 olan bir şeyi 600 e satmak zordur yine 500 en fazla 550 ye gider o yüzden alırken 400 e almanız lazım ki size kar bıraksın gibi

Süt toplama işini hiç bilmiyorum ama fabrikaya bırakarak değilde o sütü şehirde pazarlamak daha mantıklı çünkü mandıralar ve fabrikalar kendi ihtiyaçlarını kendileri topluyorlar burada

Kontör işini es geçin bence artık internet bankacılığı denilen bir olay var faturalarımızı bile cepten yatırıyoruz. telefon satabilirseniz bayilik alabilirseniz dükkanı düşünün madem

• Beğen
Tepkiler: manisali4528
araba al sat işinde maliye yakalarsa ağır vergileri var o yüzden 3 ten fazlasın çocuğunuzun eşinizin üstüne alarak yapabilirsiniz belki ama artan sigorta fiyatları karlılığı düşürdü bu işi yıllardır yapan tanıdıklarım bile aldıkları araçları satıp başka araç almadılar epeydir.

15 20 dönüm arazi çok para kazandırmaz ama akmasa da damlar.

Getir götür işinde sizin oraya bağlı orada bu işe ihtiyaç varsa elbet para bırakır ama ne getirip götüreceksiniz. eğer ticari eşya ve mal götürmekse kastınız src psiko ve k belgesi lazım yoksa ceza ama insan taşıyacaksanız da kim otobüs tren yerine 250 verip araç ve şöför kiralar eğer yine servis aracı gibi bir araç düşünüyorsanız belgeler yine gerekli

Al sat işinde karlılık alışınıza bakar. her zaman alırken kazanabilirseniz kazanırsınız ister araba ister ekipman olsun
piyasası 500 olan bir şeyi 600 e satmak zordur yine 500 en fazla 550 ye gider o yüzden alırken 400 e almanız lazım ki size kar bıraksın gibi

Süt toplama işini hiç bilmiyorum ama fabrikaya bırakarak değilde o sütü şehirde pazarlamak daha mantıklı çünkü mandıralar ve fabrikalar kendi ihtiyaçlarını kendileri topluyorlar burada

Kontör işini es geçin bence artık internet bankacılığı denilen bir olay var faturalarımızı bile cepten yatırıyoruz. telefon satabilirseniz bayilik alabilirseniz dükkanı düşünün madem

Evet ARKADAŞLAR Saolun

Bu süt ve koyun olayı olursa yani denk gelirse kontör de öyle dükkanda başka şeyde düşünebilirim
Biliyorum aracı alırken kazanacaksın ve vergilerimide vericem çünkü ayda 5-10 araç satışı olursa tabikide vermek zorundayız o yönde sıkıntı olmayacaktır emin olun
Ve müşterilere güvencede veriyorum vericem

150 tl mazotluk yer derken galiba servis işi gibi bir şey kastediyorsunuz.
Eğer öyle ise yedirmeyebilirler.
S plaka yoksa şikayet kesin olur.
Tarımı es geçin.

Manisaya 5 km yakınlık derken?
Horozköy, Muradiye?
Bence bir bağcı ile anlaşıp yaprak, üzüm, kuru üzüm ve pekmezi Manisa dışına araba ile götürüp pazarda satabilirsiniz. Örneğin Balıkesir yakın üzümde yok nasılsa. Gördes ten bir çiftçi ile bu yıl görüştüm. Adam alphonse üzümü bağından hasat edip 450*500 kg üzümü torosla Balıkesir'de kahve kahve 2 günde satıyorum. Her seferde 1000 tl net kalıyor demişti.
Ürünü kalite yapacaksınız yaprak verdiğiniz yere yaş üzüm getireceğinizi, arkasından kuru üzüm ve pekmezde getireceğinizi söyleyip hem güven hemde pazarı kesinleştirebilirsiniz. Burada pazara biri zeytin getiriyor zeytin ofsayt bence ama her hafta burda. Siz iyi ürün getiriseniz millet almak için kavga eder. İkinci kalite ürün satanlar sürüm yapayım derken birinci sınıf ürünün değerine değer katıyor. Buradan yürünebilir.
Hatta sağlam birini bulursanız önceden avans tarzı para verirseniz daha hesaplı olur sizin için. Zira ticarette alırken kazanılır.
Paranın tamamını işe yatırmak gibi bir zorunluluk yok.

Son düzenleme:
150 tl mazotluk yer derken galiba servis işi gibi bir şey kastediyorsunuz.
Eğer öyle ise yedirmeyebilirler.
S plaka yoksa şikayet kesin olur.
Tarımı es geçin.

Manisaya 5 km yakınlık derken?
Horozköy, Muradiye?
Bence bir bağcı ile anlaşıp yaprak, üzüm, kuru üzüm ve pekmezi Manisa dışına araba ile götürüp pazarda satabilirsiniz. Örneğin Balıkesir yakın üzümde yok nasılsa. Gördes ten bir çiftçi ile bu yıl görüştüm. Adam alphonse üzümü bağından hasat edip 450*500 kg üzümü torosla Balıkesir'de kahve kahve 2 günde satıyorum. Her seferde 1000 tl net kalıyor demişti.
Ürünü kalite yapacaksınız yaprak verdiğiniz yere yaş üzüm getireceğinizi, arkasından kuru üzüm ve pekmezde getireceğinizi söyleyip hem güven hemde pazarı kesinleştirebilirsiniz. Burada pazara biri zeytin getiriyor zeytin ofsayt bence ama her hafta burda. Siz iyi ürün getiriseniz millet almak için kavga eder. İkinci kalite ürün satanlar sürüm yapayım derken birinci sınıf ürünün değerine değer katıyor. Buradan yürünebilir.
Hatta sağlam birini bulursanız önceden avans tarzı para verirseniz daha hesaplı olur sizin için. Zira ticarette alırken kazanılır.
Paranın tamamını işe yatırmak gibi bir zorunluluk yok.

Neden tarımı es geçin dediniz ?

Neden tarımı es geçin dediniz ?

Önceden bakkaliye işletilmiş. Yani tarım işi yavaş yada sıfır, eğer öyle olmasaydı tarıma gireyim mi demezdi. Traktör ve ekipman yok yada yetersiz ise kiralama yapmak durumuda buda maliyeti artıracak. Kaldı ki yapılan iş nizami ve zamanında olacağıda şüpheli. Buna sezonun durumu, maliyetler ve fiyatlar hususundaki belirsizlikler eklendiğinde riskin büyüklüğü daha net görülebilir.
Ama aracı yada ürünü alıp işleyen olursa piyasada daha güvenli iş yapmış olabilir.
Parayı aracı götürüyor demiyor muyuz? :)

Tarım kar marjı düşük bir sektör hal böyle iken borç para, yetersiz ekipman ile yola çıkılırsa işiniz çok riskli demektir.

Zirai ilaç-gübre bayii açmayı düşündünüz mü? Hem ticaret hem tarım 60-70 bin az para değil ortalama bir bayii açılır eğer piyasada tutunabilirseniz galericilikten çok daha fazla getirisi olur ve daha rahat koşullarda olursunuz

Size gereken kiralık bir bayii açma belgesi ve bayide çalışacak bir tekniker yada mühendis...

Banlı tunlu kokular alıyorum :))))

:D :D

:D Abi tongaya düştük desene :)

Yanılmam imladan kelime yapılarına kadar aynı :)

Banlı tunlu kokular alıyorum :))))

aynı hisse bende kapıldım cevap yazarken de günahını almayayım dedim
çünkü bizim bantun 18 yaşındaydı ilk üye olduğunda sonra 25 oldu ya neyse ömerzere beyin oğlu varmış mesajda öyle yazıyor o yüzden bantun değildir dedim

hem bantun hayvancılık aşkıyla yanıyor ömer bey hayvancılık yapmak istemiyor

ama bantunla tanışsalar çok iyi anlaşırlar sürekli bir beyin fırtınası olur

[MENTION=57906]bantun111[/MENTION] bu konuya gel foruma girersen