Yem Fabrikası Kurmak Bize göre mi?

Mrb arkadaşlar konuyu yanlış yerde açtıysam kusura bakmayın yaşım 21 kosgeb'in duzenlediği eğitimlere katılarak kendi küçük yem fabrikamı kurmak istiyorum ve kendi ilçemizde işlese bile büyük kar elde edeceğimi düşünüyorum fakat bu işler nasıl olur bir bilgim olmadığı için araştırıyorum kendi tarlalarımızda yetiştirebilecegim "misir, buğday, arpa, şeker pancarı, yonca fiğ vb , ayçiçeği " gibi ürünleri kendim yetiştirmeyi düşünüyorum ve mermer tozu, pamuk küspesi ve kepek ihtiyacını dışardan karşılamayı düşünüyorum ilçemiz 60 bin nufusa sahip ve büyükbaş hayvancılıkta orta derecede gelişmiş bir bölge sizce devlet desteğinden de yararlanarak bu işi kurabilirmiyim kurarsam işleyeceginden eminim.

Yem fabrikaları kendi ihtiyacı olan ham maddeyi üretmek yerine en ucuzunu satın almayı tercih ederler hep bunun içinde özellikle ham maddelerin hasat edildiği dönemlerde ellerinde peşin para olur ve ham maddeyi ucuza alıp stok yaparlar.Tüccarlık yönünuzun olması gerekir birde yem fabrikalarında çeşitli makinalar kullanılır bunlarıda alacak maddi imkanın olması lazım yoksa yem fabrikası kurmak epey zor olur.

Yem fabrikaları kendi ihtiyacı olan ham maddeyi üretmek yerine en ucuzunu satın almayı tercih ederler hep bunun içinde özellikle ham maddelerin hasat edildiği dönemlerde ellerinde peşin para olur ve ham maddeyi ucuza alıp stok yaparlar.Tüccarlık yönünuzun olması gerekir birde yem fabrikalarında çeşitli makinalar kullanılır bunlarıda alacak maddi imkanın olması lazım yoksa yem fabrikası kurmak epey zor olur.

Maddi yönünde düşündüm 50bin birikmis m var kredi ve destek le maddi yönünü halledecegimi düşünüyorum.ayrica arazim varken hepsini satın almak mantıksız geliyor kendim de uretirim büyük ihtimal

Bizim burada tanıdıklar peletlenmiş mısır üretimine yatırım yaptılar. Sadece mısırın danesini öğütüp pelet yapacak makinayı 100.000 euro'ya aldılar. Daha küçük çapta bir yatırımla elbet yapılabilir ama 60.000 nüfuslu bir ilçe de oluşacak pazarı karşılamaya yetmez. Ayrıca arkadaşların da dedikleri gibi ucuzken hammaddeleri alıp depolamanız lazım, bunun da en sağlıklı yöntemi silo olur.

Bizim burada tanıdıklar peletlenmiş mısır üretimine yatırım yaptılar. Sadece mısırın danesini öğütüp pelet yapacak makinayı 100.000 euro'ya aldılar. Daha küçük çapta bir yatırımla elbet yapılabilir ama 60.000 nüfuslu bir ilçe de oluşacak pazarı karşılamaya yetmez. Ayrıca arkadaşların da dedikleri gibi ucuzken hammaddeleri alıp depolamanız lazım, bunun da en sağlıklı yöntemi silo olur.

Bana fiyat çok uçuk geldi internette küçük yem isletmeleri izledim o kadar büyük makinaya gerek varmı bilmiyorum ama günlük 20 30 ton baslarda isimi görür bana göre

Bana fiyat çok uçuk geldi internette küçük yem isletmeleri izledim o kadar büyük makinaya gerek varmı bilmiyorum ama günlük 20 30 ton baslarda isimi görür bana göre

Kepce
Hammadde depolari
Besleme silolari
Elevatorler
Dozajlama unitesi
Kirici-ezici
Karistirici
Peletleme unitesi
Paketleme unitesi
Dagitim araclari

1,5 ton/saat kapasiteli tesis icin
50 bin yetmeyebilir

Bende arastiriyorum aslinda hem kendi isletmemde kullanmak icin hemde satis yapmak icin fakat ilk yatirimi karsilayacak nakit olmali ki desteklerden faydalanabilesin.
Hammadde konusunda ise piyasadaki dalgalanmalardan etkilenmek istemiyorsan 6 ay stoklu gitmeyi goze almalisin.

Kepce
Hammadde depolari
Besleme silolari
Elevatorler
Dozajlama unitesi
Kirici-ezici
Karistirici
Peletleme unitesi
Paketleme unitesi
Dagitim araclari

1,5 ton/saat kapasiteli tesis icin
50 bin yetmeyebilir

Bende arastiriyorum aslinda hem kendi isletmemde kullanmak icin hemde satis yapmak icin fakat ilk yatirimi karsilayacak nakit olmali ki desteklerden faydalanabilesin.
Hammadde konusunda ise piyasadaki dalgalanmalardan etkilenmek istemiyorsan 6 ay stoklu gitmeyi goze almalisin.

40 yıllık çiftçi değilim ki birikmisim olsun ama yapmaya kararlıym

Oncelikle guzel bir fikir ancak maddiyat kuvvetli olmali kosgeb bildigim kadariyla yapilmis yatirima destek veriyor o da kesin degil uygun gorurse bi arkadasin un degirmeni yapti kosgep yuzde 70 ini verecek diye 300 binlik isin icine girdi parayi harcadi sonra kosgep 25 bin destek verdi bu islet anlatildigi gibi olmuyor dikkatli ol
Hayirli isler

• Beğen
Tepkiler: pmyohayrani
Kardeşim kazın ayağı görüldüğü gibi değil. Çok dikkatli ol. Kosgebe güvenme. Bunun ÇED belgesi var diğer izinler var. San bir şey diyeyim mi? İnsanın götünden kan alıyorlar. Fabrika maliyetinin iki katı kadar para cebindeyse gir. Değilse girme benim gibi başına ağrılar girer.

• Beğen
Tepkiler: pmyohayrani
Hangi işi yaparsan yap işi çevirirken biraz sermaye çok şeyi değiştiriyor yukarıda arkadaşın dediği gibi ucuzken alabilmek çok önemli eğer sermaye kalmazsa elinde ucuz almayınca zaten karlılık azalıyor

Risk almadan olmaz önemli olan uygun yerden başlayıp işi uygun yerinden yakalayabilmek sonra imkan oldukça iş büyütülür, Allah yardımcın olsun .

Bende kendi yemimi üretmeyi düşündüm hatta kocamaz makine ile görüştüm aşağı yukarı küçük bir tesis içinde 5 tane küçük silo , 1 tane ezme , bir tane karma makinesi ve bunları otamatik alacak helezonları ile 105000 tl gibi bir rakam çıktı biz almadık bu fiyatı geçen sene söylemişlerdi şimdi belki artmıştır ama yem üretmek kolay iş değil burda yapılcanlar da kurdu ama satış yapmak ve profesyonel yem için laboratuar gerekliymiş ayrıca ziraat mühendisi de şart yani profesyonel bir yem tesisi maliyeti bir milyon tl den aşağı olmaz ayrıca hammadde alacak sermayede lazım ancak şöyle bir şeyi ben düşünüyorum küçük bir yem üretim tesisi kurup etraftaki üreticilerin yemini hazırlayacak bir tesis kurulabilir konya gibi yerde hayvancılıkla uğraşan çiftçinin elinde arpa buydağ mısır gibi hammadde olur sende bunlara ayçiçeği pamuk ve soya küspesi de temin edip bir yem hazırlayabilirsin bunun için küçük bir program yeterli olur ayrıca yem tesisi için kosgeb e değil ipard programlarına bakman daha iyi olur

Ipard icin yem tesisi kurmak diye bi baslik gormedim ben, fakat kucukbas ve büyükbas hayvancilikla ugrasan sirketler icin kendi yemini uretmeleri icin kapasiteye uygun yem tesisine destek veriyorlar.
Ticari olarak yem uretip satmak icin 5 ton/saat kapasiteli bi yem tesisine destek verecegini zannetmiyorum.

kendi mahsülünü kullanmak pek mantıklı deil gibi geliyor bana... çünkü ektiğin buğday ın protein değeri yüksek olabilir 1 liranın üzerinde satışı olur, bizim polatlı borsasında 1,25 kuruşa buğdaylar satılıyor mesela... yemlik buğdaylar ihalede 75, kuruştan başlayıp en fazla 85 kuruşa kadar alıcı buluyor.... bu işi yapmak istiyorsan mahsulü uygun zamanda alıp stoklamaktır...
ayrıca yem rasyonu hazırlamak ha demeyle öğrenilebilecek bir durum olduğunu zannetmiyorum bu benim şahsi fikrim.. kendi hayvanalrın için yaparsın o ayrı fakat satışa sunulacaksa çok dikkat etmek gerekir diye düşünüyorumm. saygıalrla

kendi mahsülünü kullanmak pek mantıklı deil gibi geliyor bana... çünkü ektiğin buğday ın protein değeri yüksek olabilir 1 liranın üzerinde satışı olur, bizim polatlı borsasında 1,25 kuruşa buğdaylar satılıyor mesela... yemlik buğdaylar ihalede 75, kuruştan başlayıp en fazla 85 kuruşa kadar alıcı buluyor.... bu işi yapmak istiyorsan mahsulü uygun zamanda alıp stoklamaktır...
ayrıca yem rasyonu hazırlamak ha demeyle öğrenilebilecek bir durum olduğunu zannetmiyorum bu benim şahsi fikrim.. kendi hayvanalrın için yaparsın o ayrı fakat satışa sunulacaksa çok dikkat etmek gerekir diye düşünüyorumm. saygıalrla

Küçük çapta bir fabrika kurarak kendi cevremde satsam yeter diye düşünüyorum ben bu isi profesyonel bicimde yapmayı dusunmuyorm

Kocamaz ın büyükce bir değirmenini kendi işletmesine alan arkadaşım, hassas tartım, öğütme karıştırma ve çuvallama yapıyor. Günlük kapasite 30 ton cıvarı diye tahmin ediyorum.
Yalnız; iş üretime gelince tarım bakanlığı izni, ziraat mühendisi bulundurma, maliye, ssk, bağkur, ticaret sanayi odası, esnaf odaları v.s. kaçasım geliyor bu memleketten.

Maddi yönünde düşündüm 50bin birikmis m var kredi ve destek le maddi yönünü halledecegimi düşünüyorum.ayrica arazim varken hepsini satın almak mantıksız geliyor kendim de uretirim büyük ihtimal

O paraya kapalı bi yerin olmak şartı ile full fabrikayı kurarım sana ama üstüne bi o kadar daha paraya ihtiyacın war...

Eşe dosta ruhsat almadan konu komşuya satarsın para da kazanırsın ama en önemlisi kaliteli fenni yem üretebildiğin için kendi haywanlarındaki değişimden daha çok kâr elde edersin... Bi daha hazır yem koymazsın ahırına, mahallene...