suankı rasyonumdakı enerjı-proteın dengesıne bakabılrı mısnız

15 tane holsteın ırklı sagımlı ınekle
gunluk-150 kg 21 proteın yem
gunluk 40 kg arpa flakes
gunluk- 50 kg pamuk kuspesi
gunluk-1 balle yesıl kuru(hasıl kurusu)
gunluk 1 balle bugday samanı
gunluk 300 kg mısır slajı ıyı danelı
ıneklerde sorunlar deam edıyor dol tutumama topallık dogumdan sonra hemen zayıflamama kalkarken zorlanma
iltihapli döller ve akıntılar
yemlemede cıkarılması yada eklenemsı gereknelerı yazarsanız yardımnz dokunabılrı :D

bu rasyona göre nekadar süt verimi alıyon :D protein sanki yüksek gibi geldi bana 21 pro yem ( hayvan başı 10 kg ) + 50 kg pamuk küspesi fazla deilmi ki..... tabi tecrübeli abiler var onların yorumları aydınlatıcı olucaktır...

sen ineklere besi yaptırıyosun gibi geldi bana. uzman birisi değilim ama ben olsam
hayvan başı
20 kg slaj
1kg arpa flakes
0.5 kg pamuk tohumu küspesi
2kg hasıl
1kg saman
9kg süt yemi
mutlakada 3 kg yonca bulur buluşturur yedirirdim sadece sağılan hayvanlara

• Beğen
Tepkiler: simentalci
sen ineklere besi yaptırıyosun gibi geldi bana. uzman birisi değilim ama ben olsam
hayvan başı
20 kg slaj
1kg arpa flakes
0.5 kg pamuk tohumu küspesi
2kg hasıl
1kg saman
9kg süt yemi
mutlakada 3 kg yonca bulur buluşturur yedirirdim sadece sağılan hayvanlara

sımdı ınek basına 20 kg cok fazla degılmı ? 15 ınek gunde 600kg mısır slajı fazlası ıyı degıl dıye bılyom

gunluk 40 kg arpa flakes
ıneklerde sorunlar deam edıyor dol tutumama topallık dogumdan sonra hemen zayıflamama kalkarken zorlanma
yemlemede cıkarılması yada eklenemsı gereknelerı yazarsanız yardımnz dokunabılrı :D

kardes topallık yemden dolayı oluyor aynı sorunla karsılastık ve yem degısıklıgı yaptık. rasyonun proteın agırlıklı duruyor. bundan dolayı kaynaklanıyordur

• Beğen
Tepkiler: mazotcu
gunluk 40 kg arpa flakes

Protein çok yüksek. Bu döl problemleri demek.
Çok fazla kesif yem veriyorsun. Bu rumende asidoz yapar. Bu da topallık demektir.
Kuru dönemde ayrı besleme yapmıyorsun. Bu da doğumdan sonra çökme demek.
Ben olsam Fabrika yemini 75 kg a yani bir buçuk çuvala düşürürdüm. Pamuk küspesini de 25 kg a çekerdim. Ot ve samanı da 1'er balya arttırıdım. Flake ve silaj aynı kalabilir.
Bunları bir günde tüketemezlerse flakeyi de biraz azaltabilirsin.

Çok fazla kesif yem veriyorsun. Bu rumende asidoz yapar. Bu da topallık demektir.
Ben olsam Fabrika yemini 75 kg a yani bir buçuk çuvala düşürürdüm. Pamuk küspesini de 25 kg a çekerdim. Ot ve samanı da 1'er balya arttırıdım. Flake ve silaj aynı kalabilir.

cok tsekkur ederım cok yardımcı oldunuz :) bu bilgiler ısıme yaraya bılır fakat sımentalcı abi 15 ınek ıcın gunluk 75kg (21 proteın) sut yemı az degılmı kuspeyı almasam nasıl olur meme agrısıda cok olyo bızde kuspede meme agrısı yapyomus sanırım

Barış hocam toparlamış konuyu

Günümüzde bilgiye ulaşmak çok kolay siz şanslısınız bir an önce sistemi düzenlersen bazıları çok kısa sürede etki gösterir ama döl problemi uzun sürede düzelecektir

cok tsekkur ederım cok yardımcı oldunuz :) bu bilgiler ısıme yaraya bılır fakat sımentalcı abi 15 ınek ıcın gunluk 75kg (21 proteın) sut yemı az degılmı kuspeyı almasam nasıl olur meme agrısıda cok olyo bızde kuspede meme agrısı yapyomus sanırım

15 inek için 75 kg. süt yemi az ama senin flake+pamuk küspesi de süt yemi ayarında. Mısır flakesi ile pamuk küspesi, o oranlarda süt yemi demek.
Ben sizin oralarda kaliteli pamuk küspesi olduğunu bildiğim için ve elinde stokta vardır diye öyle dedim.
Almayadabilirsin tabi. Ama o zaman mısır flakesini de alma veya yarı yarıya azalt. Hatta hiç vermesen bile olur.
Silaj zaten üst sınırda. Daha fazla arttıramazsın. Otu samanı arttır istediğin kadar.
Şimdi hayvanları bilmediğimiz için biraz da ezbere konuşuyoruz gibi aslında.
Ama acilen bu doğrultuda bişeyler yapmalısın. Ani değişikliklerden de kaçın. Yavaş yavaş, kademeli bir şekilde.
Sonuçları görmek için de sabırsız olma, hayvanlara zaman ver. Hemen herşeyin düzelmesini bekleme.
Kolay gelsin.

15 inek için 75 kg. süt yemi az ama senin flake+pamuk küspesi de süt yemi ayarında. Mısır flakesi ile pamuk küspesi, o oranlarda süt yemi demek.
Ben sizin oralarda kaliteli pamuk küspesi olduğunu bildiğim için ve elinde stokta vardır diye öyle dedim.
Almayadabilirsin tabi. Ama o zaman mısır flakesini de alma veya yarı yarıya azalt. Hatta hiç vermesen bile olur.
Silaj zaten üst sınırda. Daha fazla arttıramazsın. Otu samanı arttır istediğin kadar.
Şimdi hayvanları bilmediğimiz için biraz da ezbere konuşuyoruz gibi aslında.
Ama acilen bu doğrultuda bişeyler yapmalısın. Ani değişikliklerden de kaçın. Yavaş yavaş, kademeli bir şekilde.
Sonuçları görmek için de sabırsız olma, hayvanlara zaman ver. Hemen herşeyin düzelmesini bekleme.
Kolay gelsin.
tesekkurler sımdı abı ben senın dedıklerını yapıcam bu konularda daha once arastrma yaptım. proteın fazlalıgı dedıler kusdpe ve arpa flakesı vermesen oılur demısınbunların ıneklere etkısı yok mudur ?