suankı rasyonumdakı enerjı-proteın dengesıne bakabılrı mısnız

tesekkurler sımdı abı ben senın dedıklerını yapıcam bu konularda daha once arastrma yaptım. proteın fazlalıgı dedıler kusdpe ve arpa flakesı vermesen oılur demısınbunların ıneklere etkısı yok mudur ?

Herşeyin etkisi, faydası vardır elbette. Ama bizim için önemli olan enerji protein dengesi. Bu şaşınca herşey şaşıyor. [emoji44]
Fabrika yemlerinde bu ikisi dengeli. Bunun yanına sadece mısır flakesi ilave edersen dengeyi bozarsın. Mısır enerji kaynağıdır. Sadece pamuk küspesi ilave edersen yine dengeyi bozarsın. Pamuk küspesi protein kaynağıdır.
Senin süt yemin yüksek ğroteinli bir yem olduğu için bir miktar mısır flakesi ilave edilebilir. Nolur? Süt yemi proteinini 20'ye çekmiş olursun, bir miktar enerji ilave ederek.
Tabi bunların uzmanları var, hesabı var. Biz burada amatörce konuşuyoruz biraz.

Son düzenleme:
Herşeyin etkisi, faydası vardır elbette. Ama bizim için önemli olan enerji protein dengesi. Bu şaşınca herşey şaşıyor. [emoji44]
Fabrika yemlerinde bu ikisi dengeli. Bunun yanına sadece mısır flakesi ilave edersen dengeyi bozarsın. Mısır enerji kaynağıdır. Sadece pamuk küspesi ilave edersen yine dengeyi bozarsın. Pamuk küspesi protein kaynağıdır.
Senin süt yemin yüksek ğroteinli bir yem olduğu için bir miktar mısır flakesi ilave edilebilir. Nolur? Süt yemi proteinini 20'ye çekmiş olursun, bir miktar enerji ilave ederek.
Tabi bunların uzmanları var, hesabı var. Biz burada amatörce konuşuyoruz biraz.

hımm bız mısır flakeste kullanmak ıstersek nasıl bı rasyon yaparız senıde ugrastrdım ama ?

hımm bız mısır flakeste kullanmak ıstersek nasıl bı rasyon yaparız senıde ugrastrdım ama ?

O zaman bir miktar da pamuk küspesi ekle.
Pamuk küspen kaç protein bilmiyorum ki?..

Eğer, Tariş, Bağyağları, Altınçelik gibi iyi bir firmanınsa 32-33 proteindir. Eğer öyleyse 1'e 1 oranda ver. Pamuk küspesi hayvanbaşı günlük 2 kiloyu geçmezse iyi olur.

harbımı bıde hastalık varsa hepsı bırbırıne bulasir dıye korkyom bn bıde ıcfınde 1 tane gebe var nasıl olduysa o temız cıktı .
veteriner ile muhabbet. Ederken bana şunu söyledi. Hayvanların kızgınlığa gelmesi ve döl tutma sorunları sürekli tohumlama yapılan hayvanlarda daha çok diye aramızda öyle bir konuşma heçmişti.ne kadar doğru bilmem.

• Beğen
Tepkiler: mazotcu
O zaman bir miktar da pamuk küspesi ekle.
Pamuk küspen kaç protein bilmiyorum ki?..

Eğer, Tariş, Bağyağları, Altınçelik gibi iyi bir firmanınsa 32-33 proteindir. Eğer öyleyse 1'e 1 oranda ver. Pamuk küspesi hayvanbaşı günlük 2 kiloyu geçmezse iyi olur.

tariş kupesı alıyoruxzmısır flakes kullanırsam rasyona 1 kılo mısır flakes + 1 kılo kuspe eklıcem o zmn

600 kg 15 inek, 22 kg süt verimi için:

hasıl kurusu 90 kg
saman 75 kg
silaj 106 kg
süt yemi 138 kg

süt yemi (5 kg mısır,1,5 kg ayçiçek küspesi; 2,5 kg soya küspesi, tuz,mineral ilavesi)

Son düzenleme:
600 kg 15 inek, 22 kg süt verimi için:

hasıl kurusu 90 kg
saman 75 kg
silaj 106 kg
süt yemi 138 kg

süt yemi (5 kg mısır,1,5 kg ayçiçek küspesi; 2,5 kg soya küspesi, tuz,mineral ilavesi)
mrb . Behçet hocam hasıl kurusu ne oluyor.Bir balyası kaç kilogram geliyor birde mineral olarak ne ilave ediyorsun ve nereden temin ediyorsun. saygılarımla.

Hoşcakalın

hasıl kurusu, daha doğrusu buğdaygil hasılı, arpanın, buğdayın, tritikalenin, başak verdikten sonra, henüz yeşilken biçilip, kurutulup, balyalanması ile elde edilen kaba yemler. samana göre, enerjisi (saman 44 TDN, hasıl 54-56 TDN), proteini (saman 36 g/kg, hasıl 100-130 g/kg), minerali (kalsiyum, saman,1,8 g/kg; hasıl 5 g/kg; fosfor saman 0,5 g/kg, hasıl 2,8 g/kg) daha zengin yemler. yaygın kullanılmasında hayvancılık bakımından büyük fayda var.

kalsiyum ilavesi için kireçtaşı (CaCO3, kalsiyum karbonat), toz mermer (CaCO3, kalsiyum karbonat) kullanılır. bunlarda %34-38 kalsiyum bulunur. yani 100 gram ilave edilirse, 34-38 gram kalsiyum eklenmiş olur. hem kalsiyum hem fosfor ilavesi yapılacaksa, dikalsiyum fosfat, monokalsiyum fosfat gibi bileşikler kullanılır. magnezyum ilavesi için MgO (magnezyum oksit) kullanılır.

bu ilaveler için bu işi bilenlerden yardım alınmalıdır. ilave edilecek miktarlar rasyondaki yemlere, yemlerin miktarlarına göre değişir.