Sayfa 2/7 BirinciBirinci 123456 ... SonuncuSonuncu
93 sonuçtan 16 ile 30 arası gösteriliyor

Adı geçen
    66 Mesaj
    Etiketlenme
    1 Konu

Cevap: buzda üre atmak

Yüzdeyi hesaplama imkanımız zor. Bununla ilgili bir konu vardı. Orada bayağı uzun yazmıştım konuyu bulamadım.

Avantaları:

- Yurt dışında özellikle soğuk ülkelerde sıkça yapılan bir uygulama. Zamandan kazandırıyor.

https://youtu.be/OPLEgdbxwo8

- Mahsule zararınız olmaz.

- Toprağı sıkıştırmazsınız.

- Sıcaklık düştükçe azot kaybı azalır.

- Atımda ya da atım sonrası herhangi bir miktar kar, ya da buzun erimesi esnasında hafif bir yağmur yakalanırsa tadından yenmez. Kayıp en aza iner.

- En güzel yanı, havalar ısınıp da bitkide azot ihtiyacının görüldüğü anda, azot hazır halde toprakta oluyor. Zamanlama açısından iyi, hatta çok iyi. Çünkü üre azotunun etki süresi uzun. ortalama 3 ay. bu kadar sürede de elbet ısınacak bu hava

Dezavantajları:

- Don çok uzun (10-15 gün gibi) sürerse ve nemsiz kuru soğuk olursa şartlara bağlı bir miktar kayıp meydana gelir.

- Bitkinin azot alımı, amonyum azotunda 6-7, nitrat azotunda 10 derece ve üstünde başlıyor. Hava bu sıcaklığa gelene kadar bitki azottan faydalanamayacak. Ha ne var, ürenin bu formlara dönüşümü için de zaten en az 15 gün kadar süre gerekiyor. Yani bitkinin alamıyor olması çok sıkıntı değil.

Özetle bi Alex değil belki ama avantajları olan kullanılabilir bir yöntem. (gerektiğinde kullanıyorum)

Adı geçen
    0 Mesaj
    Etiketlenme
    0 Konu

Cevap: buzda üre atmak

Sayın karga kardeşim sen at gübreni, elbet buzlar çözülür o zaman faydasını muhakkak görürsün.
    Bunun %'lik kaybını kesin olarak kimsenin bileceğini sanmıyorum.
    Kolay gelsin.

bayramlılı, karga teşekkür etti.

azoxystrobin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Adı geçen
    7 Mesaj
    Etiketlenme
    0 Konu

Cevap: Donda Gübre (üre) Kullanımı?

Buğday üreticilerinin neden bu dönemlerde üre, sülfat vs kullanmak için ısrarcı olduklarını merak ediyorum. Açıkçası bunun can sıkıntısından yani Trakya tabiri ile ''aylaklıktan'' olduğunu düşünmüyorum değil.Bu soğukta, -10,-15 derece donda bitkiye azot vermenin amacı nedir?
    Azot bitkiyi vejetatif olarak geliştiren bir besin iken, vejetatif gelişmenin olabilmesi için de toprak sıcaklığının 10 derece üzerinde stabil olması gerekirken uygulayacağınız azot şu koşullarda tamamen boşadır.Sıcaklık normal düzeye gelince uyguladığınız azottan geriye birşey kalır mı?Tamamen muammadır.Fakat kayıp olacağı ve faydadan zarar yaratacağı kesindir. O yüzden sadece psikolojinizi tatmin edersiniz sevgili kardeşlerim.
    Bu grafik de bulunduğum bölgemdeki toprağın sıcaklığıdır.Bu soğuk ayazda sadece pencereden kahve yudumlarken yağan karın güzelliğini izlemenizi tavsiye ederim.
    Önizleme Önizleme Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi:  toprak.jpg‎
Görüntüleme: 257
Büyüklüğü:  53.5 KB (Kilobyte)  

bayramlılı, gokcan, MURTKAYA, Ramoo68 teşekkür etti.
    Konu azoxystrobin tarafından (19.Ocak.2016 Saat 17:22 ) değiştirilmiştir.

şuayip bahçevan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Adı geçen
    2 Mesaj
    Etiketlenme
    0 Konu

Alıntı azoxystrobin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Buğday üreticilerinin neden bu dönemlerde üre, sülfat vs kullanmak için ısrarcı olduklarını merak ediyorum. Açıkçası bunun can sıkıntısından yani Trakya tabiri ile ''aylaklıktan'' olduğunu düşünmüyorum değil.Bu soğukta, -10,-15 derece donda bitkiye azot vermenin amacı nedir?
    Azot bitkiyi vejetatif olarak geliştiren bir besin iken, vejetatif gelişmenin olabilmesi için de toprak sıcaklığının 10 derece üzerinde stabil olması gerekirken uygulayacağınız azot şu koşullarda tamamen boşadır.Sıcaklık normal düzeye gelince uyguladığınız azottan geriye birşey kalır mı?Tamamen muammadır.Fakat kayıp olacağı ve faydadan zarar yaratacağı kesindir. O yüzden sadece psikolojinizi tatmin edersiniz sevgili kardeşlerim.
    Bu grafik de bulunduğum bölgemdeki toprağın sıcaklığıdır.Bu soğuk ayazda sadece pencereden kahve yudumlarken yağan karın güzelliğini izlemenizi tavsiye ederim.
    Gübreyi attıktan 15 gün sonra bitkiler hic öyle demiyor .

ERSİNBAY teşekkür etti.

Adı geçen
    0 Mesaj
    Etiketlenme
    0 Konu

ben arkadaşa katılıyorum geçen sene denemesini yaptık sıcaklığın yüksek olduğunda üre daha iyi çalışıyor siz uyurken yemek yiyormusunuz

eminyarkin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Adı geçen
    3 Mesaj
    Etiketlenme
    0 Konu

Gübreleri römorka yükledim makinayı traktöre taktım don olayını bekliyordum Bak şimdi kafam karıştı ne yapacağımı şaşırdım,

karga teşekkür etti.

Adı geçen
    66 Mesaj
    Etiketlenme
    1 Konu

Donda Gübre (üre) Kullanımı?

Alıntı dayço Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ben arkadaşa katılıyorum geçen sene denemesini yaptık sıcaklığın yüksek olduğunda üre daha iyi çalışıyor siz uyurken yemek yiyormusunuz
    Yöntem, gübreme yöntemleri içerisinde elbette en iyisi değil. Bunda hemfikiriz zaten. Ama kullanılabilir, yeri geldiğinde oldukça faydalı olabilen olan bir yöntem.

Ben de şöyle bir soru sorayım;

Kim, uyandığında güzel bir sofra ile karşılaşmak istemez?

Adı geçen
    0 Mesaj
    Etiketlenme
    0 Konu

peki siz uyanana kadar hazırlanmış yemek soğursa yada olmayan sebeplerden yok olursa burda demek istedğim ürün azotun tamamından yararlanamaz 5 şubata kadar gece hep eksi yani don var

azoxystrobin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Adı geçen
    7 Mesaj
    Etiketlenme
    0 Konu

Artık elimizde teknoloji var.Hangi köyde toprağın,havanın sıcaklığı,nemi,basıncı,rüzgarı, yağışı ne kadar hepsini bilebiliyoruz.Karambole gübre saçıp yağışı ve sıcaklığı bekleme devri geride kaldı. Artık izli ekim yapıyoruz, çoğunuzda çift çeker var. Uygun koşullarda gübreden maksimum fayda sağlamak varken bu soğukta üre vermek bilimle bağdaşmıyor.

Adı geçen
    1 Mesaj
    Etiketlenme
    0 Konu

arkadaşlar hepiniden allah razı olsun konuya ilgi buyuk ben bugdaylarımı ekerken ekonomi bozuk oldugu için dekara 10kg üre ile ektim 24 ekimde ekim yaptım su anda toprakta etkisi kalmamiştır her halde benim düşüncem söyle 25 kg üre atacam 10kg + 15kg 30ocakta 10 kg atsam bu gubre 20şubatta bitkinin alabilecegi forma dönüsücek 20 şubatta havalar trakya için düzelicek sıcaklıklar yukselecek yani bugday uyandıgında toprakta hazzır azot olacak

Adı geçen
    1 Mesaj
    Etiketlenme
    0 Konu

buda 10 kg üre ile ekilen buğday 15 aralıkta cekilmiş foto
    Önizleme Önizleme Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi:  20151215_125428.jpg‎
Görüntüleme: 197
Büyüklüğü:  1.87 MB (Megabyte)  

Adı geçen
    0 Mesaj
    Etiketlenme
    0 Konu

Alıntı karga Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arkadaşlar hepiniden allah razı olsun konuya ilgi buyuk ben bugdaylarımı ekerken ekonomi bozuk oldugu için dekara 10kg üre ile ektim 24 ekimde ekim yaptım su anda toprakta etkisi kalmamiştır her halde benim düşüncem söyle 25 kg üre atacam 10kg + 15kg 30ocakta 10 kg atsam bu gubre 20şubatta bitkinin alabilecegi forma dönüsücek 20 şubatta havalar trakya için düzelicek sıcaklıklar yukselecek yani bugday uyandıgında toprakta hazzır azot olacak
    toprak analizi yspmadıysan yanlış yapmışssın bitki sadece azota ihtiyaç duymaz özellikle bupday fosfor ve potasyuma çok ihtiyac duyar azot sadece bitkiyi daha yeşil tutar tane olgunlaşması ve kalitede bu farklar ortaya çıkar yeşilken bir şeyim farkında olmaasın

Adı geçen
    0 Mesaj
    Etiketlenme
    0 Konu

Artık elimizde teknoloji var.Hangi köyde toprağın,havanın sıcaklığı,nemi,basıncı,rüzgarı, yağışı ne kadar hepsini bilebiliyoruz.Karambole gübre saçıp yağışı ve sıcaklığı bekleme devri geride kaldı. Artık izli ekim yapıyoruz, çoğunuzda çift çeker var. Uygun koşullarda gübreden maksimum fayda sağlamak varken bu soğukta üre vermek bilimle bağdaşmıyor.
    aynen benim demek istediğim de bu çiftçi sanki çok para kazanıyorda parayı hava ya saçsın uygun bir şeyden faydalanmak istiyorsan DOĞRU ZAMAN DOĞRU DOZAJ DOĞRU ÜRÜN ÜÇÜ BİR ARAYA GELDÜGÜNDE SORUN YOK ZATEN

Adı geçen
    66 Mesaj
    Etiketlenme
    1 Konu

Donda Gübre (üre) Kullanımı?

Alıntı dayço Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    peki siz uyanana kadar hazırlanmış yemek soğursa yada olmayan sebeplerden yok olursa burda demek istedğim ürün azotun tamamından yararlanamaz 5 şubata kadar gece hep eksi yani don var
    Herkes kayıba odaklanmış. Sadece 2 şey söyleyeceğim.

1-) 5 derecede, 15 dereceden daha az azot kaybı olur. Yani aynı şartlarda soğuk, kayıp açısından avantajlıdır. Her iki sıcaklıkta da ürenin dönüşümü için zamana ihtiyaç duyulacak. Bu bilgi "bilimseldir"

2-) iki seçenekten birini tercih etmek zorundasınız:

- "donda gübre mi atılır arkadaşım, kayıp olur" diyerek gübre atmamak.
    Sonuç: geç kalır, bitki hızlı gelişim evresine girdiğinde, siz yeni azot atarsınız. azot noksanlığı sonucunda kardeşlenmede düşüş ve gelişim geriliği. Az ya da çok verimde kayıp. (%5 olsa 30 kg buğday demek bu, ki kayıp daha fazla olabilir)

- "uygun ilk fırsatta don-mon dinlemeyip gübre atılır arkadaşım" diyerek uygulama yapmak.
    Sonuç: azotta (iklime bağlı) bir miktar kayıp. Karşılığında bitkinin tam ihtiyacı olan azotu, tam zamanında vermek. Stres yaşatmamak . Doğal olarak kardeşlenme ve gelişimde, hali ile "verimde" artış. Hatta kurak senelerde tüm mahsülü kurtarabilir bu hareket. Çok çok 5-10 liralık (10 kg buğday parası kadar) azot kaybı ile.

Kaybolan azotu en yakın bayiden alabilirsiniz.

Zamanı para ile satın alamazsınız.

Bu söylediğim de "mantıklı"dır.

Not: aylak değilim.
    Konu sebazios tarafından (19.Ocak.2016 Saat 20:37 ) değiştirilmiştir.

YUSUFTUYLUOGLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Adı geçen
    112 Mesaj
    Etiketlenme
    0 Konu

donma olayı bizde çok olduğu için..
    eskiden beri süre gelen bir alışkanlık vardır..
    yapabilen olursa ..
    son kış döneminde gübreyi tarlaya atardılar sonra 1 hafta içinde yağış yağar o gübre kâr ve yağmurla tarlaya emdirilirse o seneki ürünün hasatı bol olurmuş..
    ben denemedim..

İzzet toker teşekkür etti.

Sayfa 2/7 BirinciBirinci 123456 ... SonuncuSonuncu

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Arama Motoru Etiketleri

traktör, tarım, çiftçilik, tarım makineleri, tarım aletleri SEO Blog