Donda Gübre (üre) Kullanımı?

Cevap: buzda üre atmak

eğer üzerine eritecek derecede yağış düşmez ise amonyak gazı şeklinde azot kaybı ürede fazla olur. Ancak havalar sıcak gıtmezse kayıp 1 mıktar daha azalır. pazartesı kardan sonra yagıs durumuna gore bende atmayı dusunuyorum birinci üreleri

4 sene önce -13 derecede üre uygulaması yapmıştık ocak sonunda. Yerler taş gibi olduğu için traktör iz bile batmadı bu en büyük güzellik, birkaç gün sonra buz çözülünce toprak yumuşadığı için yağmura gerek kalmadan çamurun nemiyle eridi gitti gübreler. Abi Edirne'de oluşan soğuk en fazla 1 hafta gidiyor son yıllarda, buzda atınca hem traktör toprağı yarmamış olur hem de zamanında atmış olursun, uçma gitme de olmaz diye düşünüyorum. Denedik oldu.

önceki yıllarda çok defa attık,
hiçte bir sorun olmadı.bu işlemi tabi sabah yapıyoruz, don çözülene kadar
illaki don olduktan sonra gündüz buz, kar erime yapıyor ve yağmura gerek kalmadan toprağa
ulaşıyor. benim kanım atılabilir, ama bencede bir yılmaz beyin yorumunu duymakta
fayda var.

• Beğen
Tepkiler: Aygün 10

4 sene önce -13 derecede üre uygulaması yapmıştık ocak sonunda. Yerler taş gibi olduğu için traktör iz bile batmadı bu en büyük güzellik, birkaç gün sonra buz çözülünce toprak yumuşadığı için yağmura gerek kalmadan çamurun nemiyle eridi gitti gübreler. Abi Edirne'de oluşan soğuk en fazla 1 hafta gidiyor son yıllarda, buzda atınca hem traktör toprağı yarmamış olur hem de zamanında atmış olursun, uçma gitme de olmaz diye düşünüyorum. Denedik oldu.

bende öyle düşünmüştüm

önceki yıllarda çok defa attık,
hiçte bir sorun olmadı.bu işlemi tabi sabah yapıyoruz, don çözülene kadar
illaki don olduktan sonra gündüz buz, kar erime yapıyor ve yağmura gerek kalmadan toprağa
ulaşıyor. benim kanım atılabilir, ama bencede bir yılmaz beyin yorumunu duymakta
fayda var.
ben kayıp yüzde kaç olur diye merak ediyorum

Bizim genel olarak kullandığımız yontem.araziler çamur olduğu zaman,izleri yarmamak için don tuttuğu zaman atıyoruz.tabi bunun için hava şartları önemli rüzgar olmazsa ve ardından bir sure sonra yağmur yağarsa hiç bir sorunu yok.eğer uzun bir sure durursa azot kaybı olabilir.

• Beğen
Tepkiler: karga

Yüzdeyi hesaplama imkanımız zor. Bununla ilgili bir konu vardı. Orada bayağı uzun yazmıştım konuyu bulamadım.

Avantaları:

- Yurt dışında özellikle soğuk ülkelerde sıkça yapılan bir uygulama. Zamandan kazandırıyor.

https://youtu.be/OPLEgdbxwo8

- Mahsule zararınız olmaz.

- Toprağı sıkıştırmazsınız.

- Sıcaklık düştükçe azot kaybı azalır.

- Atımda ya da atım sonrası herhangi bir miktar kar, ya da buzun erimesi esnasında hafif bir yağmur yakalanırsa tadından yenmez. Kayıp en aza iner.

- En güzel yanı, havalar ısınıp da bitkide azot ihtiyacının görüldüğü anda, azot hazır halde toprakta oluyor. Zamanlama açısından iyi, hatta çok iyi. Çünkü üre azotunun etki süresi uzun. ortalama 3 ay. bu kadar sürede de elbet ısınacak bu hava :)

Dezavantajları:

- Don çok uzun (10-15 gün gibi) sürerse ve nemsiz kuru soğuk olursa şartlara bağlı bir miktar kayıp meydana gelir.

- Bitkinin azot alımı, amonyum azotunda 6-7, nitrat azotunda 10 derece ve üstünde başlıyor. Hava bu sıcaklığa gelene kadar bitki azottan faydalanamayacak. Ha ne var, ürenin bu formlara dönüşümü için de zaten en az 15 gün kadar süre gerekiyor. Yani bitkinin alamıyor olması çok sıkıntı değil.

Özetle bi Alex değil belki ama avantajları olan kullanılabilir bir yöntem. (gerektiğinde kullanıyorum)

Buğday üreticilerinin neden bu dönemlerde üre, sülfat vs kullanmak için ısrarcı olduklarını merak ediyorum. Açıkçası bunun can sıkıntısından yani Trakya tabiri ile ''aylaklıktan'' olduğunu düşünmüyorum değil.Bu soğukta, -10,-15 derece donda bitkiye azot vermenin amacı nedir?
Azot bitkiyi vejetatif olarak geliştiren bir besin iken, vejetatif gelişmenin olabilmesi için de toprak sıcaklığının 10 derece üzerinde stabil olması gerekirken uygulayacağınız azot şu koşullarda tamamen boşadır.Sıcaklık normal düzeye gelince uyguladığınız azottan geriye birşey kalır mı?Tamamen muammadır.Fakat kayıp olacağı ve faydadan zarar yaratacağı kesindir. O yüzden sadece psikolojinizi tatmin edersiniz sevgili kardeşlerim.
Bu grafik de bulunduğum bölgemdeki toprağın sıcaklığıdır.Bu soğuk ayazda sadece pencereden kahve yudumlarken yağan karın güzelliğini izlemenizi tavsiye ederim.

Resimler ve ekler

• toprak.jpg
    toprak.jpg
    53.5 KB · Görüntüleme: 519
Son düzenleme:

Buğday üreticilerinin neden bu dönemlerde üre, sülfat vs kullanmak için ısrarcı olduklarını merak ediyorum. Açıkçası bunun can sıkıntısından yani Trakya tabiri ile ''aylaklıktan'' olduğunu düşünmüyorum değil.Bu soğukta, -10,-15 derece donda bitkiye azot vermenin amacı nedir?
Azot bitkiyi vejetatif olarak geliştiren bir besin iken, vejetatif gelişmenin olabilmesi için de toprak sıcaklığının 10 derece üzerinde stabil olması gerekirken uygulayacağınız azot şu koşullarda tamamen boşadır.Sıcaklık normal düzeye gelince uyguladığınız azottan geriye birşey kalır mı?Tamamen muammadır.Fakat kayıp olacağı ve faydadan zarar yaratacağı kesindir. O yüzden sadece psikolojinizi tatmin edersiniz sevgili kardeşlerim.
Bu grafik de bulunduğum bölgemdeki toprağın sıcaklığıdır.Bu soğuk ayazda sadece pencereden kahve yudumlarken yağan karın güzelliğini izlemenizi tavsiye ederim.
Gübreyi attıktan 15 gün sonra bitkiler hic öyle demiyor :).

ben arkadaşa katılıyorum geçen sene denemesini yaptık sıcaklığın yüksek olduğunda üre daha iyi çalışıyor siz uyurken yemek yiyormusunuz