MASSEY DEVRİNİ KAPATTIK...TD 110 A MERHABA...TAVSİYELERİNİZ ARKADAŞLAR

MASSEY DEVRİNİ KAPATTIK...TD 110 A MERHABA...TAVSİYELERİNİZ NEDİR ARKADAŞLAR
Pulluk olarak 5li 12 nu ideal
Çizel olarak 11li ideal
Kultuvator olarak 35 ayakli ideal
Goble diskaro olarak 24 lü ideal
Yayli ayak diskaro yani pottinger denilenler 22 li ideal
Yukardakileri kullanirsaniz traktorunuz yorulmaz hem yakitinizda ideal olur. Tekrar hayirli olsun gule gule kullanin.

• Beğen
Tepkiler: EMREKARA
Öncelikle hayırlı olsun. Traktörünüze uygun ekipman tavsiyelerim:

4 lü 16'' pulluk ideal 4*2.5*16= 1.6 m yer götürür 35 cm derinliğe kadar işler ve devirme yapar ama pulluk 800 kiloyu geçmesin,aynalar da 14''. Pulluğu daha büyük ve geniş almayın çekmez benim tavsiye ettiğim pulluğu 7 km ile çekebilir.
Diskli tırmıkla 1.2-1.5 ton arası 3 metrelik iş görür 10-12 km arası çalışabilir.
Toprak frezesi (kobra, rotavatör vb) 20 li 2,5 m metre olanını çalıştırır.
Bağımsız yaylı goble 1-1.2 ton arası 3 metrelik olanını 10-12 km çeker.
13 lü yaylı ağır tip (uzun baçak) kültivatörü çeker ama 500-600 kilo civarı olsun.
Mibzer olarak 20 li buğday mibzeri ideal olur diğer türlü dekar (dönüm) hesabında yakıtı çok olur.

Unutmadan ekleyeyim, araziniz nasıl bilmiyorum. Yukarda yazdıklarım orta karar araziler için düzüde hafif rampasıda olan araziler içindir.

Son düzenleme:

4 lü 16'' pulluk ideal 4*2.5*16= 1.6 m yer götürür 35 cm derinliğe kadar işler ve devirme yapar ama pulluk 800 kiloyu geçmesin,aynalar da 14''.
Diskli tırmıkla 1.2-1.5 ton arası 3 metrelik iş görür 10-12 km arası çalışabilir.
13 lü yaylı ağır tip (uzun baçak) kültivatörü çeker ama 500-600 kilo civarı olsun.
Mibzer olarak 20 li buğday mibzeri ideal olur diğer türlü dekar (dönüm) hesabında yakıtı çok olur.

Unutmadan ekleyeyim, araziniz nasıl bilmiyorum. Yukarda yazdıklarım orta karar araziler için düzüde hafif rampasıda olan araziler içindir.
Sayin mak.muh. ben 85 hp traktore 15li uzun bacak kultuvator kullaniyorum. Birde bugday mibzerim 21 ayakli 2.75m genisliginde. Sizce dogru bir makinami kullaniyorum. Sizin 110hb traktor icin tavsiye ettiginiz makinalara bakilirsa hataliyim sanki [emoji19] ?

Abi traktörünüzün modeli nedir, bilmiyorum. Bu hususu şu durumdan ötürü dile getirdim; mesela üstünde 100 hp yazan traktörlerin bazılarının 70 hp çekiş gücü varken bazılarının 86-87 hp kadar çekiş gücü olabilmektedir. Bu konuda fazla ayrıntıya girmeyeceğim, çünki çok ayrıntılı bir mevzu. Gelelim sorunuza, traktörünüz arazinizde bu ekipmanları istediğiniz şekilde çekiyor ve yakıt olarakta sizin ölçütlerinize ve bölgenizde aynı tip ekipmanlarla yakıt kullanımı olarak ortalamayı tutturuyorsa uygundur çünki tarım ekipmanları toprak yapısı ve işletme şekillerine göre farklı yapıda ve işlevde olabilmekte bunun sonucu olarakta her ekipman her bölgeye uygun olmamaktadır. Yukarda tavsiye yazım killi-tınlı ve orta sertlikteki toprak içindir.

• Beğen
Tepkiler: EMREKARA
Abi traktörünüzün modeli nedir, bilmiyorum. Bu hususu şu durumdan ötürü dile getirdim; mesela üstünde 100 hp yazan traktörlerin bazılarının 70 hp çekiş gücü varken bazılarının 86-87 hp kadar çekiş gücü olabilmektedir. Bu konuda fazla ayrıntıya girmeyeceğim, çünki çok ayrıntılı bir mevzu. Gelelim sorunuza, traktörünüz arazinizde bu ekipmanları istediğiniz şekilde çekiyor ve yakıt olarakta sizin ölçütlerinize ve bölgenizde aynı tip ekipmanlarla yakıt kullanımı olarak ortalamayı tutturuyorsa uygundur çünki tarım ekipmanları toprak yapısı ve işletme şekillerine göre farklı yapıda ve işlevde olabilmekte bunun sonucu olarakta her ekipman her bölgeye uygun olmamaktadır. Yukarda tavsiye yazım killi-tınlı ve orta sertlikteki toprak içindir.
Dogru soyluyorsunuz. Benim tansiyemde kimli tinli ve kara topraklar icindir.

4 lü 16'' pulluk ideal 4*2.5*16= 1.6 m yer götürür 35 cm derinliğe kadar işler ve devirme yapar ama pulluk 800 kiloyu geçmesin,aynalar da 14''. Pulluğu daha büyük ve geniş almayın çekmez benim tavsiye ettiğim pulluğu 7 km ile çekebilir.

Abi affına sığınarak bişeyler söylemek istiyorum.
Ya biz çok büyük ekipmanlar kullanıyoruz yada siz traktörlerinizi gözünüzde küçültüyosunuz. 110 hp traktöre bizim buralarda 20 li mibzer taksan adama gülerler. 24 lü mibzeri 75 bg traktöre takıyoruz.
Pulluk olarak 4.16 demişsiniz. biz 5.13 pullugu 398e takıyoruz. belki götürdükleri yer aynı ama 110 hp traktöre biz en az 5.14 takarız..

Toprak yapısı çok şeyi değiştirir biliyorum ama bizim topragımız da öle hafif bi toprak degil. orta dereceli topraklarda tarım yapıyoruz. yinede ekipman seçiminde komsudan alıp deneme yoluyala karar verilmesinin en doqru çözüm oldugunu söylemek istedim. Kuzenimde td100d var 2014 model o da gecen bi konusmamızda 6 lı pulluk alıcam diyodu yani makina cekiyosa takmam demeyeceksin =)