*** 2016 yılı Et İthalatı ile başladı ***

tarım ve hayvancılık (!)
bakanının dün yaptığı açıklamaya göre
artan et fiyatlarını düşürmek için
Avrupa Birliğinden 19.000 Ton
Bosna Hersekten de 10.000 Ton
Et ithalatı yapılacakmış.
hani serbest piyasa vardı ?
o zaman biz de avrupada ucuz diye yem ithalatı yapalım ucuz ucuz....
giren çıkan üreticiye mi olacak hep...

Sunu unutmamak lazim 1 yasinda danayi 2000 e alir 2 yasinda 4000 e satarsin 1000 1200 yedirsen karin 800 diyelim yine 1 yasinda danayi 4000 e alirsin 1200 yedirip 6 ya satarsin karin yine ayni olur burada düşmesi gereken dana alim fiyatidir millet kafayi yemis 4000 e kurbanlik getiriyor sonra 7 bine satamiyor uretici ayni kazaniyor ama tedarikciler parayi vuruyor bunun onune gecmek gerek

Mevcut üreticileri yeterince ve etkili destekleme. Bunun yanında işin kaymağı olan destek, teşvik ve hibeleri başka sektörlerden ithal seçmece baba firmalara/projelere ver. Meydan 3-5 kişiye kalınca bunlarada "spekülatif büyük oyuncular piyasa yapıyor" de sonrasında gelsin gemi gemi etler.

Akşam haberlerde dinleriz artık.
Küresel güçler et fiyatlarını yükseltti bizde karşı hamle yaptık ve et ithal ediyoruz. Rusya ile köprüleri attıktan sonra ucuz meyve-sebze yiyen vatandaş şimdi etide ucuza yiyecek. İleri zeka ürünü hamlelerle artık şaptık şeker olduk.

Artık gıda enflasyonuda düşer, oh kebap.

8-10 hayvanı olan üreticiler siz bu sahnede tepişen fillerin altındaki çimlersiniz. Tepişme bitince hala ayakta kalırsanız, aynı filler gelir bir lokmada sizide yer, geçer.

Son düzenleme:
Oh iyi oluyo... bu nedir kardeşim 1 aylık buzağılara 2.5 binlira isteniyo... millet açgözlülük yaparsa olacağı buydu..

Abi anlaşılan hayvancılıkla aran pek iyi değil. Ben bu cümlelerden bunu anlıyorum. Çiftçilikte nasıl gübre fiyatları uçuk mazot pahalıysa hayvancılıkta bu şekilde. Yediği silaj yem melez fiyatları olması gerekenden yüksek. Hayvancıda mecbur fazla fiyat istiyor ki kar yapsın.

Bir çuval fenni yem ort 50 tl. Burda suçu üreticiye atmak yerine o yemleri 50 tlden hayvancıya satanada bakmak lazım. Direk bütün suç hayvancının demek çok saçma olmuş.

Abi anlaşılan hayvancılıkla aran pek iyi değil. Ben bu cümlelerden bunu anlıyorum. Çiftçilikte nasıl gübre fiyatları uçuk mazot pahalıysa hayvancılıkta bu şekilde. Yediği silaj yem melez fiyatları olması gerekenden yüksek. Hayvancıda mecbur fazla fiyat istiyor ki kar yapsın.

Bir çuval fenni yem ort 50 tl. Burda suçu üreticiye atmak yerine o yemleri 50 tlden hayvancıya satanada bakmak lazım. Direk bütün suç hayvancının demek çok saçma olmuş.

yooo hayvancılıkla aram gayet iyi fakat sorunu tek taraflı hemen yetkili bakanlığa atmak nekadar mantıklı..... üreticide hiçmi suç yok kardeşim... hazıra alışılmış bir milletiz.... yem fiyatlarından dem vurmak ilk önce yaptığımız şey... peki neden kendi yemimizi yapmayı deneyip aradan fabrikanın kaarını bayinin aldığı kaarı kaldırmıyoruz.... neden tosba kadar hayvan besliyoruz neden ırkımızı en verimli ırk haline getirmek için ıslah çalışması yapmıyoruz... birçok insan varki hem çiftçilik yapıyo hemde hayvan besliyo fakat baktığın zaman yemi hazır alıyo... konya kadar hollanda avrupayı doyuracak et ve süt üretiyo ama ekili arazilerinin yüzde 70 ini hayvan yemi için kullanıyo...
besi hayvanı beslemek kolayımıza kaçıyo 6 ay besle kestir... yerine getireceğin malı gene parayla alıyosun.... üretmiyoruz hep hazırdan çalışıyoruz
konforlaştık bak avrupadaki işletmelerde bayanlar ayağına çizmeyi takıyo giriyo malın içine... bizde ise 20 tane hayvana çoban bulamıyoz diye dert yanıyoz....
suç hep üreticide demiyorum hükümet kanadında da birçok kabahat var.... işini iyi yapan işletme sahiplerini tenzih ediyorum... sözlerimi haksız görenler olabilir lakin bana göre bunlar görmek istemediğimiz acı gercekler

yooo hayvancılıkla aram gayet iyi fakat sorunu tek taraflı hemen yetkili bakanlığa atmak nekadar mantıklı..... üreticide hiçmi suç yok kardeşim... hazıra alışılmış bir milletiz.... yem fiyatlarından dem vurmak ilk önce yaptığımız şey... peki neden kendi yemimizi yapmayı deneyip aradan fabrikanın kaarını bayinin aldığı kaarı kaldırmıyoruz.... neden tosba kadar hayvan besliyoruz neden ırkımızı en verimli ırk haline getirmek için ıslah çalışması yapmıyoruz... birçok insan varki hem çiftçilik yapıyo hemde hayvan besliyo fakat baktığın zaman yemi hazır alıyo... konya kadar hollanda avrupayı doyuracak et ve süt üretiyo ama ekili arazilerinin yüzde 70 ini hayvan yemi için kullanıyo...
besi hayvanı beslemek kolayımıza kaçıyo 6 ay besle kestir... yerine getireceğin malı gene parayla alıyosun.... üretmiyoruz hep hazırdan çalışıyoruz
konforlaştık bak avrupadaki işletmelerde bayanlar ayağına çizmeyi takıyo giriyo malın içine... bizde ise 20 tane hayvana çoban bulamıyoz diye dert yanıyoz....
suç hep üreticide demiyorum hükümet kanadında da birçok kabahat var.... işini iyi yapan işletme sahiplerini tenzih ediyorum... sözlerimi haksız görenler olabilir lakin bana göre bunlar görmek istemediğimiz acı gercekler
Ben katiliyorum bu sözlere hepimiz köylüyüz kaçımız sabah kahvaltisinda köy ürünleri yiyoruz hep hazır ondan sonra gecinme sikintisi

bu ülkede neyin fiyatına müdahale ettiler de bir et mi gözlerine batar bukadar
dolar euroyu indirsene mazotu gübreyi indirsene
beyaz eşyayı otomotiv sektörünü indirsene
mobilya sektörünü indirsene
inşaat sektörüne laf söyleyen yok balon oluştu bile çıkıp balan yok ev alın diyorlar
desene bizim ülkede herşey uçmuşken etin fiyatının bukadar olması normal diye
gücün herşeye yetiyor etin fiyatını belirle yıllara göre enflasyon oranında artsın herkez ne kazanıp ne kazanamayacağını bilsin
yazık gerçekten yazık marketlere dokunan yok lokantalarda bu fiyat olur mu diyen yok tek derdimiz et et düşerse herşey düşecek
herkezin yüzü gülecek karnı doyacak öyle birşey et her derde deva bir tek üreticisine faydası olmasın
boşa konuşuyoruz et üreticileri birliği bile çıkıp ithal et girsin derse tek çözüm yolu buysa bakanlara göre kapatsın herkez işletmesini hep yurt dışından gelsin

Bir abimin sözü vardı forum kim yazmış hatırlamıyorum ama ''Tarlası olanda hayvan yok, hayvanı olanın tarlası yok.'' Demişti. Durum böyle olduğu için hayvancı mecburen dışa yani yem firmalarına bağımlı. Adamın tarla alması ekipman alması ürün yetiştirip, işleyip hayvanına vermesi için belli bir alım gücü olmalı.

Üretici napıyor zaten yüksek girdilerle yetiştirdiği malı kar edip işi büyütmek için mecburen pahalıya satıyor. Sonra doğal olarak et fiyatları aradaki aracılar ile daha da artıp fiyatlar uçuyor.

Girdiler düşerse eğer üretim artar. Üretici ucuza mâl ettiği ürünü ucuza satar ama sürümden kazanır. İnsanlarda daha ucuza et tüketmiş olur.
Böylece hem et açığı kapanır hem üretici kazanır hem de ucuza et üretilmiş olur. Tabiki ben ekonomi profesörü değilim benim düşüncem bu.

Kendimizden örnek verirsem eğer hem sütçülük hem besicilik yapıyoruz. Ürettiğimiz buğdayın %80 ini depoya atıp yarma yapıyoruz sapları balya yapıyoruz ayrıca ekinlerin bir kısmını ot balyasına bağlatıyoruz ve ektiğimiz mısırları kendi makinamızla silaj yapıyoruz, gömüyoruz ve zamanı gelince alıp veriyoruz. Yani vereceğimiz yemin bir kısmını kendimiz karşılıyoruz. Yazları da merada artık ot kalmadığı için tarlaların bir kısmını sudan otu ekiyoruz. Ama yine de fenni yeme bağımlıyız.

Avrupada ki gibi çiftlikler gibi olmamız için yani yemin çok büyük bir kısmını üretebilmemiz için kapasitemiz olması gerek. Gerek balya makinası gerek traktör için kepçe gerek modern ahırlar. Oradaki adamlar her işlerini kendileri görebilecek kapasitede. Ayrıca orası ile burayı karşılaştırmak yanlış olur. Orda adamın yaptığı 1 ton silajın maliyeti ile bizim burda yaptığımız 1 ton silajın maliyeti bir değil. Yani aynı şartlar altında yarışmıyoruz. Onuda geçelim burda yem fiyatları artarken süt fiyatlarının yemdeki artışa yetişememesi yüzünden başta sütçülük olmak üzere kârımız düşüyor. Bizde hayvanımızı satarken zaten her sene daha pahalıya mal olan hayvanı daha pahalıya satmaya çalışıyoruz. Bunula ilgili Yılmaz abinin güzel bir yazısı var : https://eksisozluk.com/entry/53904695 (Alıntı : [MENTION=21067]sebazios[/MENTION] )

Şimdi bende suç sadece bakanlıkta demiyorum. Ama üreticinin üstündeki yükün hafifletilmesi gerektiğini düşünüyorum. Ayrıca diğer devletlerle karşılaştırma yapabilmek için bizimde aynı şartlarda olmamız gerekiyor.

Ben katiliyorum bu sözlere hepimiz köylüyüz kaçımız sabah kahvaltisinda köy ürünleri yiyoruz hep hazır ondan sonra gecinme sikintisi

Abi nerede yaşıyorsun bilmiyorum ama bizim köyümüzde reçelinden salçasına kahvaltılığına kavununa karpuzuna bulguruna gözlemesine kadar hepsini kendimiz yapıyoruz.

Bosna-Hersek'ten 10.000 ton et alacağız öyle mi?
Hani şu savaştan yeni çıkan ülke değil mi?
Lafa gelince bu ülkeyi benden çok düşünen yok.
İcraata gelince zora gelince ithalat.
Hollanda %70 toprağına yem bitkisi ekiyor öyle mi?
Peki neden biz ekmiyoruz?
Verdiğiniz destek miktarı "ne öldürür ne güldürür" seviyesini geçmezse. O destek değil yaşam payı olur.
Ota, çöpe üçer kuruş destek verirsen sonuç bu olur. Adam belini doğrultsa birşeyler düşünecek ama nerde?
Aç adam karnını doyurma derdinde, nereden yatırım düşünecek. Adamı doyur ki çalışan aklına ekonomik gücünüde ekleyebilsin.

Ama aç olsun, bir dilim ekmeğe muhtaç olsun bizim olsun.

Fiyatlar yüksek diye şikayet eden kardeşim, iş yaptığın tarım ve hayvancılıkta hangi fiyatı sen belirliyorsunda et fiyatından şikayet ediyorsun?
Çok para istiyor diyorsan, siz buyurun ucuza satında millet ucuz et yesin.

• Beğen
Tepkiler: suadi ve Gaia
Bosna-Hersek'ten 10.000 ton et alacağız öyle mi?
Hani şu savaştan yeni çıkan ülke değil mi?
Lafa gelince bu ülkeyi benden çok düşünen yok.
İcraata gelince zora gelince ithalat.
Hollanda %70 toprağına yem bitkisi ekiyor öyle mi?
Peki neden biz ekmiyoruz?
Verdiğiniz destek miktarı "ne öldürür ne güldürür" seviyesini geçmezse. O destek değil yaşam payı olur.
Ota, çöpe üçer kuruş destek verirsen sonuç bu olur. Adam belini doğrultsa birşeyler düşünecek ama nerde?
Aç adam karnını doyurma derdinde, nereden yatırım düşünecek. Adamı doyur ki çalışan aklına ekonomik gücünüde ekleyebilsin.

Ama aç olsun, bir dilim ekmeğe muhtaç olsun bizim olsun.

Fiyatlar yüksek diye şikayet eden kardeşim, iş yaptığın tarım ve hayvancılıkta hangi fiyatı sen belirliyorsunda et fiyatından şikayet ediyorsun?
Çok para istiyor diyorsan, siz buyurun ucuza satında millet ucuz et yesin.

ortada kimsenin kabullenmediği bir gercek var... biz fakir bi ülkeyiz anlayın işte yaw fakirizzzzz..... silah satmıyoruz petrol satmıyoruz doğalgaz satmıyoruz , hep satın alıyoruz.... eee bide terörle uğraşıyosun etrafındaki ülkelerde hergün 100 lerce insan ölüyo komşuların senden aç.... rusyayla köprüleri yıkmışsın... et fiyatları müdahale edilmezse 30 lirayı görürdü arkadaşım vurgunu gene büyük şirketler yapardı bizde bakardık... ben inanıyorum ki bu ithalat et fiyatlarını sabit tutmak için yapılıyor yoksa kestirdiğin malın yerine yenisini koyamazsınız....
olayları tek taraflı pencereden görmekten vazgeçmek gerek...

ortada kimsenin kabullenmediği bir gercek var... biz fakir bi ülkeyiz anlayın işte yaw fakirizzzzz..... silah satmıyoruz petrol satmıyoruz doğalgaz satmıyoruz , hep satın alıyoruz.... eee bide terörle uğraşıyosun etrafındaki ülkelerde hergün 100 lerce insan ölüyo komşuların senden aç.... rusyayla köprüleri yıkmışsın... et fiyatları müdahale edilmezse 30 lirayı görürdü arkadaşım vurgunu gene büyük şirketler yapardı bizde bakardık... ben inanıyorum ki bu ithalat et fiyatlarını sabit tutmak için yapılıyor yoksa kestirdiğin malın yerine yenisini koyamazsınız....
Aynen sen 30 a danayi satip 15 e geri almadikca kazanc ayni olur arada buyukler stokcular isi goturur mesele aradaki kar marji

• Beğen
Tepkiler: hüdavendigarhanN
bakanlığın yaptığı en büyük hata bizim 22 ye veya 24 e kestirdiğimiz eti kasapta 40 lira olması işte tek soruşturulması gereken yer budur... ne oluya kardeşim ben 6 ay veya 12 ay besliyorum binbir türlü sıkıntılarla kesilecek hale getiriyorum 24 lira değer biçiyosun.... mezbahaneden sonra bu ne çiledirki 40 lira ya cıkıyo ne oluyo arada. sorsan kasaplar bizden aç... bilinçli üreticiden çok bilinçli tüketici lazım birazda.... kasaptan et alan adam tepki koymayı beceremiyoki napıyo çok çok et almıyo :D dayanıyo tavuğa veya hindiye :D

Abim biz zenginiz diyen kim ? Az önce bizi zengin Avrupa ülkeleriyle karşılaştırırken şimdi de biz fakiriz diyosun abi. O zaman bizi Hollanda ile karşılaştıramassınız. Türkiye'nin potansiyali yüksek ama kullanılırsa.

Bizim ülkenin bu hale gelmesinin sebepleri nedir ? Say say bitmez. Zamanında Merkez Bankası dolar dağıtırken gidip teknolojiye yatırım yapmak ve ilerde para getirecek şeylere yatırım yapmak yerine gidip İNŞAAT a gömdük parayı. Sonra doları geri çekince Dolar/Tl fiyatları uçtu. Sonra neden fakiriz gelirimiz yok. E adamlar bu parayı verdiklerinde geri çekiceklerini düşünmedin mi ? Sadece bu mu hayır. Biz eğer silah satmıyorsak petrol satmıyorsak diğer sektörlerde çok başarılı olmalıyız. Yani petrol satmayan ülke zengin olamaz diye bir şey yok. Şuanda Teknolojide çok büyük paralar dönüyor mesela. Ama bizim teknolojide de çok bir iddiamız yok maalesef.

getirsinler bakalım. ayçiçeğini buğdayıda getiriyolardı sonra ektiricek adam bulamadılar.dışardaki içerdekinden pahalı hale geldi. avrupada böyle kalmıycak bu fiyatlar ordada çıkıcak.

denizden çıkan hamsi 10 lira palamut 30 lira gemilere mazot bedava bunlar düşmezken aylarca gözüne baktıgımız tatili bayramı olmayan bu işe verilen değer bumudur?

avrupayla bizi kıyaslayan arkadaslarada domuz etini denemelerini tavsiye ediyorum. türkiyede de domuz yense burdada et ucuzlar :)

Bütün Avrupa'nın krizden kırıldığı dönemde krizin teğet geçtiği ülke neresiydi?
Avrupa'nın örnek aldığı, ekonomi çizgisine imrendiği ülke bizim ülkemiz değil miydi?
Rusya'ya ihracat yapamadık diye üzülmeyin biz ezdirmeyiz diyenlerin ülkesinden bahsetmiyor muyuz?
Bunlar ve benzeri ekonomik palavraları uç uca eklesek sizin besihaneden AOÇ çift gidiş-geliş yol olur.

Biz silah satmıyoruz, doğalgaz, petrol satmıyoruzda tamamda Bosna-Hersek etleri yeraltından mı çıkarıyor?
Hollanda inekleri ağaçtan mı topluyor?
Terör konu dışı ama müsaadenizle bir çift laf edeyim.Elin 3 kağıtçı memurunu, sapık öğretmenini, acemi doktorunu doğuya sürersen teröriste propaganda malzemesi vermiş olursun. PKK uyuşturucu tarlalarına asma kanallar kurarken, hendeklere beton dökerken ağustos böceği olursanda sonun böyle olur.

Türkiye'nin yıllardır kapatamadığı yağlı tohum açığı var ve bu konuda 2002 yılından beri destekliyorsun. Be mübarek adamlar bu bitki her yerde yetişebilirken neden bir türlü yeterli üretime ulaşamıyoruz diye bir sorsan olmaz mı? Biz nerede hata yapıyoruz demek aklımıza ne zaman gelecek?
Elinde bu işi çekirdekten yapan üreticiler var bunları organize et, bunlara yeterli etkili destek ver. Bulunduğum bölgede 40-50 hayvandan fazla hayvanı olup orta halli ahırı olanların tamamı başka mesleklerden bu işe giren kişiler. Bunlar gelince piyasada denge bozulduysa neden küçük işletmeleri kalkındırmak için gönülsüz davranıyoruz?

Olaylara tek taraflı pencereden bakmaktan vazgeçelim öyle mi?
Pencereden baktığımız falan yok. Siz, biz dışarıda güneşin altındayız. Aradaki fark siz binlerce penceresi olan malum yerin içine bakıp ihtişamdan gururlanırken başımıza yaz güneşinin geçtiğinin farkında bile değilsiniz.