Macar fiğle adi fiğ arasındaki farklar

Arkadaşlar bu sene macar fiğle karışık tritikale ektim. ama gelişimleri hoşuma gitmedi pek. Tohumcudan aldığım macar fiğlerinin normal fiğ olduğu aklıma geliyor. Aralarındaki fark nasıl anlarım.

Arkadaşlar bu sene macar fiğle karışık tritikale ektim. ama gelişimleri hoşuma gitmedi pek. Tohumcudan aldığım macar fiğlerinin normal fiğ olduğu aklıma geliyor. Aralarındaki fark nasıl anlarım.

macar fiğ tohumu çok küçük tanelidir.gelişimi ilk başlarda adi fiğe göre yavaştır..sonrasında bi anda çatallaşır tarlayı bürür ve gelişimi çok hızlı olur yatmaya karşı içine trikale ve benzeri uzun boylu tahıl buyday seçilmelidir..içine attığımız ürün ne kadar uzunsa macar fiğde okadar uzar..yoksa yatar yattığı yerden tekrar çatallşır..balya verimi çok yüksektir..sapı normal fiğe göre sert olmasına rağmen hayvanlar iştahla yer ekmeni tavsiye ederim..bazı uyanık tüccarlar adi fiğle yarı yarıya karıştırıp macar fiğ diye satıyorlar..bilinen güvenilen biyerden alınması iyi olur..

tritikale ile karışık ektim. ama bana gelişöesi çok zayıf gibi geldi. bitmiş 5- 6 cm boyu var kasımda ekmiştim. içinde tek tük değişik biten fiğ var onun iki katı büyümüş. ondan dolayı içime kurt düştü. macar fiği eskiden ekmemiştim bu sene ilk defa ektim. zaten deneme olarakta yem bezelyeside ektim 6 dönüm seneye tüm tarlaları ekeceğim nasipse.

tritikale ile karışık ektim. ama bana gelişöesi çok zayıf gibi geldi. bitmiş 5- 6 cm boyu var kasımda ekmiştim. içinde tek tük değişik biten fiğ var onun iki katı büyümüş. ondan dolayı içime kurt düştü. macar fiği eskiden ekmemiştim bu sene ilk defa ektim. zaten deneme olarakta yem bezelyeside ektim 6 dönüm seneye tüm tarlaları ekeceğim nasipse.

normal macar fiğden iki kat büyümüş olanlar muhtemelen mor çiçek açacaktır, oda macar fiğin bir türü veya yabani bir tür. Yazlık fiği yani adi fiğ kışa hiç dayanamaz, kırağı bile yakar.

Adi fiği bağların arasına ( yeşil gübreleme nedeni ile) eksek nasıl olur?
Sulama yapmasak sıkıntı olur mu?
Ekim zamanı ve sıklığı İç Anadolu için hangi tarihlerde ve ne kadar olmalı?

Verim kaygımız yok. Zaten biçmek imkansız. Peki sulamaya gerek olacak mı? Olmasa iyi :)
Elle serpip rotavatörle hafiften karıştırsak olur mu mibzer giremez.

Zaten o şekilde ekilir genelde, karıştırmak için Milli Ekipman kazayağı kullanılıyor bizim bölgede, tam ayva sarısına dönerken rotavatör ile toprağa karıştırabilirsin. Yabancı ot mücadelesi yapılmaz onu söyliyeyim baştan.

• Beğen
Tepkiler: ofas
İsabet olur dekara 12 kg gibi tohum yeter, mart sonu ve nisan ayı ortası tam zamanı,

Zaten o şekilde ekilir genelde, karıştırmak için Milli Ekipman kazayağı kullanılıyor bizim bölgede, tam ayva sarısına dönerken rotavatör ile toprağa karıştırabilirsin. Yabancı ot mücadelesi yapılmaz onu söyliyeyim baştan.

Sulamaya gerek yok bence, çok suda alttan çürüme yapar.

Aldım. Kabul ettim.

Teşekkürler :)

• Beğen
Tepkiler: nailyetek
normal macar fiğden iki kat büyümüş olanlar muhtemelen mor çiçek açacaktır, oda macar fiğin bir türü veya yabani bir tür. Yazlık fiği yani adi fiğ kışa hiç dayanamaz, kırağı bile yakar.

Teşekkürler nail abi bende tohumcu adi fiğmi verdi diye canım sıkılıyordu. Geçen sene piyasaya ot biçerken birisi 1 dönüm olan yazlıkların arasına götürdü beni. Fıat 640ın çamurluğu kadar fiğin boyu vardı tamburlu makinanın boğazdan ot geçmiyordu, 3 takviyeye düştü traktör vede tıkanınca az geri gidip açtırıyordum ağzını. Çiçekleride mor renkiydi. Fiğ meğer kendisi bitmiş.