Arkadaşlar yardım

merhaba arkadaşlar,2 günlük buzağı bugün sütünü tam içmedi emme refleksi zayıf. Dün gece üşüttü galiba titreme var hafif, nasıl bir tedavi önerirsiniz. 2mg Ceftivil antibiyotik yaptım az önce, başka ne yapılabilir?

Annenin memeleri düzgün mü dikkat ettin mi memelerde rahatsızlık olmasın , buzağıyı bozuk süt te rahatsız edebilir, ishal var mı ?

Buzağının altı kuru olmalı altlık kuru ot veya saman yay bol bol altına , kolay kolay üşümez buzağı rahatsız olmayınca .

Septi semi aşısı yapabilirsin mayalanmayı düzenler, ben baytril 5 gr deri altı uyguluyorum 3 güne kadar küçük buzağılara birde sindirim düzenleyici tozlar var su veya süt ile veriliyor onlardan kullanırım , elimde devamlı bulunur , ama senin ceftefil ineklerde kullanıyorum süte geçmeyen özelliği var diye

Annenin memeleri düzgün mü dikkat ettin mi memelerde rahatsızlık olmasın , buzağıyı bozuk süt te rahatsız edebilir, ishal var mı ?

Buzağının altı kuru olmalı altlık kuru ot veya saman yay bol bol altına , kolay kolay üşümez buzağı rahatsız olmayınca .

Septi semi aşısı yapabilirsin mayalanmayı düzenler, ben baytril 5 gr deri altı uyguluyorum 3 güne kadar küçük buzağılara birde sindirim düzenleyici tozlar var su veya süt ile veriliyor onlardan kullanırım , elimde devamlı bulunur , ama senin ceftefil ineklerde kullanıyorum süte geçmeyen özelliği var diye

arkadaşım yeni değilim bu işte bunları biliyorum esas sormak istediğim şu, şu saatte baytril yok ceftivil vardı onu yaptım, emme refleksi zayıf tozlu karışımı nasıl içecek? Başka öneri varsa onu uygulamak istiyorum

Kafana göre antibiyotik veya başka bir ilaç uygulama.. imkanın varsa ateşini ölç, bi veteriner hekim çağır. Muhtemelen enfeksiyon var hayvanda. Buzağılar hassastır fazla dayanamazlar. Deneme yanılmayla devam edersen buzağıyı kaybedebilirsin. Tahmini boğaz enfeksiyonu olabilir, tabi başka bişey de olabilir. Emme zayıf deyince o aklıma geldi. Geç kalmadan hekim çağır derim. Geçmiş olsun

Aynı durum benim başima hep gelirdi ı. Montofon cinsi ineğimin buzağılarında emme refleksi çok zayıf olurdu Bir biberon sütü içirmek için 1 saat uğraştımı bilirim. Buzagıda titreme olur süt içmez yatmaya teşebbüs eder sürekli. Birbirine karışıp vurulan vitaminin iğneleri var. Birde vitamin tozu buzağılar için. Bi şekilde temin et ve uygula. Kısacası vitamin eksikliğinden dolayı emmez. Uygulama yap aynı gün içmeye başlayacaktır

buzağılamadan sonra 1-6 saat içinde yeterli ağız sütü (3-4 Litre) (kolostrum) emdimi. veya biberonla verdiniz mi? doğum normal oldu mu?. ineğin durumu nedir. yemini tüketiyor mu? meme iltihabı var mı? yavru zarlarını attı mı?

Son düzenleme:

Veteriner hekime danışın mutlaka,bu tür vakalarda ilk yapmanız gereken buzağının ateşine bakmak olacaktır ateş yüksekse yada düşükse her iki bulgudada emme refleksi zayıflar doğru bir antibiyotik ve ağrı gidericiyle doğru müdehaleyi yapmak gerekir elimde şu ilaç vardı onu yaptım mantığı yanlış.Viral bir enfeksiyonda olabilir antibiyotiklerin çalışmayacağı bir durumlada karşılaşabilirsiniz roto corana,kripto gibi.