CİFTCİ KAN AGLIYOR YARDIMLAŞALIM

CİFTCİ KAN AGLIYOR YARDIMLAŞALIM

• Kullanılan toplam oy
    49
Ynt: CİFTCİ KAN AGLIYOR YARDIMLAŞALIM

bence fındık üreticileri gibi yürüşler düzenlenmeli.bu yürüşlerde konuşmalar olmalı ve mazot gübre fiyatlarının düşürülmesi talep edilmeli diye düşünüyorum..

Bu milletin çiftçisine hizmet götürmemişler, okutmamışlar, öğretmemişler çiftçinin çoğu babasından ne gördüyse onu yapıyo tarlada bedenini yormaktan başka ne anlıyo bi kere olsun düşünmüyo dünya dönüyomu.Ses yok tepki yok.Bi yerden aramızdan biri bi kıvılcımı ateşlese gerisi çorap söküğü gibi gelecek ama hala uyuyoruz.Halk nasılsa yöneticilerde öyle olur.Bu işler böyle yürümüyecek bıçak kemiğe dayandı artık böyle giderse o bıçak kemiğide kescek boğazıda ne zamana kadar...Yapıcak çokta adam yok.

sana katılıyorum bence bir eylem yapılması gerekiyor artık çiftçinin tepkisini göstermenin tam zamanıdır çoğu çiftçi iflas etti bizlerinde bu gidişatta sonu pek parlak değil tepki koymanın tam zamanı gübre ve mazot ucuzlamalı mahsül giderlere göre değerlendirilmeli bence birde mevcut hükümete gerekli tepki gösterilmesi gerekir

atacankocer23 link=topic=9801.msg102557#msg102557 date=1228068105' Alıntı:
sana katılıyorum bence bir eylem yapılması gerekiyor artık çiftçinin tepkisini göstermenin tam zamanıdır çoğu çiftçi iflas etti bizlerinde bu gidişatta sonu pek parlak değil tepki koymanın tam zamanı gübre ve mazot ucuzlamalı mahsül giderlere göre değerlendirilmeli bence birde mevcut hükümete gerekli tepki gösterilmesi gerekir

Petrol varil fiyatları % 60 dan daha fazla oranla düştü en basit örneği bize çiftçiye kuruşlarla yansıtılıyor sahtekarlık düzenbazlık ve dolandırıcılık dizboyu ÇİFTÇİ MİLLETİN EFENDİSİ KONUMUNDAN MAĞDUR durma geldi

bu sene ıyıce cıftcı daıldı........beleş komur var .......beleş erzak var...... beleş 25 ytl alısvers kuponu var ....... 1 ytleye cıftcıye mazot yok artık mazotu beleste istemıyorus 1 ytl olsun barı ınsaf be arkadass..gemıcılere verıyon 1 lıradan ..cıftcını de kollasana doğu ya hep yatırım var ... batıdakı egede ıc anadolu dakı ınsanlar neyapsınn.... elbet gunlerını gorcekler yanlarına kar kalmaz kız-*sw kız-*sw kız-*sw kız-*sw kız-*sw kız-*sw kız-*sw kız-*sw

atacankocer23 link=topic=9801.msg102562#msg102562 date=1228069506' Alıntı:
bence kusur hükümette aranmalı
aramaya gerek yok zaten onun olduğunu herkez bılıyor ama cok konusuyolar gubre fıyatları duscek falan herkez gubre aldı fiyatları dusurduler ya turkıyede cıftcılığı bırakmıycaklar bellı baslı kısıler buyuk cıftcı olcak

kofalcalimuhammet link=topic=9801.msg102566#msg102566 date=1228069862' Alıntı:
aramaya gerek yok zaten onun olduğunu herkez bılıyor ama cok konusuyolar gubre fıyatları duscek falan herkez gubre aldı fiyatları dusurduler ya turkıyede cıftcılığı bırakmıycaklar bellı baslı kısıler buyuk cıftcı olcak
herkes kusurun o yerde olduğunu bilse bu adam yine başta olmazdı

arkadaslar guzel anlatiyorsunuz da bu isler oyle hadi deyince olmuyor biraz dusnun evet ciftciyiz ve bu memlekette en dusnulen bu memlekette ihtiyacina en az cevap verilen buyuk ama kucuumsenmeyecek bir cogunluktayiz suan turkiyenin yuzde 65 70 tarim ve hayvancilikla ugrasiyor .Bu kadar buyuk bir kesimin ayaga kalkmasida buyuk olmali bence uc yada 10 kısıyle olacak bir is degil biraz daha tabana inilmeli ve genis capta orgutlenmeli bu da ancak ve ancak ziraat odalari ile mumkun haberiniz olsun ilk olarak ziraat odalarni ayaklandirmaliyiz
s

atacankocer23 link=topic=9801.msg102571#msg102571 date=1228070414' Alıntı:
herkes kusurun o yerde olduğunu bilse bu adam yine başta olmazdı
kardeş herkesin siyasi görüşü kendisine,şimdi buraya siyaset bulaşırsa sitenin huzuru kaçar o yüzden git siyasetini siyaset meydanlarında yap...ve şunu unutma bu ülkeyi senin sandığın gibi sadece iktidar olanlar yönetmiyor,biri gider biri gelir önemli olan anlayışın değişmesi,o da bu ülkenin yetiştireceği bilinçli insanlara düşüyor...

nt@hmet link=topic=9801.msg102586#msg102586 date=1228072157' Alıntı:
kardeş herkesin siyasi görüşü kendisine,şimdi buraya siyaset bulaşırsa sitenin huzuru kaçar o yüzden git siyasetini siyaset meydanlarında yap...ve şunu unutma bu ülkeyi senin sandığın gibi sadece iktidar olanlar yönetmiyor,biri gider biri gelir önemli olan anlayışın değişmesi,o da bu ülkenin yetiştireceği bilinçli insanlara düşüyor...
hepimiz çiftçiyiz bu sitede durumumuz heryıl kötüye gidiyor bu siyaset değil çiftçinin sorunudur

sıyaset dogru olmaya bılır ama ıs mazota gubreye gelınce ılla dayanıyor oraya kardes ham petrol az yukselsın hemen zam sımdılerde 45 dolar cıvarı neden hemen ınmıyor kımlere rant saglanıyor kasıkla verıp kepceyle alıyorlar saldım cayıra mevlamkayıra ha cıftcı hıc bır zamanda ayaklanamaz cunku zıraat odalarında ıs yok anca aıtat toplarlar bence yerel secımler elımızdekı fırsat

Şimdi siteye siyaset karıştırmak doğru olmaz ama işin sonu öyle ya da böyle siyasete dayanır.Ben sizin gibi düşünmüyorum,en azından bizim bölgemizde biri dese hakkımızı arayalım kimse çıkmaz.Kimse hesabını bilmiyor.Bakın örnek veriyim,şu an gübre ucuz,mazot da biraz ucuzladı.Soruyorum birimiz de traktör kullanıyor muyuz kışın ortasında?Veya gübre alacak parası olan var mı?Ama martta göz boyama için üç kuruş destek alınca onlardan iyisi yok.Herşeyi başı eğitim.Kur ' anda bile ne demiş yaradan:OKU!!Ama biz babadan görme anlayışla halen devam.Tabi ki allah yağış vermezse ürün de olmaz ama,hüçbir şeyi düzgün yapmadan da verim alınmaz.Önce işini düzgün yapacaksın sonra tevekkül edeceksin.

evet arkadaşlar çiftçi kan ağlıyor.özellikle bu iktidar döneminde konu siyaset degil ama her hükümetin bir tarım politikası var.bunlar üretimden ithalat destekçisi.bu yıl gübresiz tarım yaptık gübreden kimler ne paralar kazandı çiftçi ise perişan. çiftçinin gübre ile işi bitti gübre düştü.yarın şubat ve mart ayında üst gübre ve akar yakıttan mazota nasıl zamlar ve artış yapılır.şu takım tutar gibi parti tutmayı bırakalım.herkesin bir altarnatifi var.herkes aklını başına alıp takıntılı düşünmese bu ülke böyle olmaz. kime oy verelim ya bunlardan başka kim var dersen olacagımız bu hiç bir malımız para etmiyor devamlı deger kaybı.az bi degerlense ithat hazır.bilmiyorum ben sonumuzun iyi olcagını düşünmüyorum.bankalar tarım krdi ve büyük tüccarlar arasında ezilip bükülüb gidecegiz galiba

ülkemizde bir kuraklık yaşadık geçen yıl, bu yılda kuraklık yaşadık bziler çok etki,lendik %60 civarında bir kayıp oluştu.ortalama geçen yıl dan sarkma borçlar bu yıla kaldı. buyıl da kuraklık oldu. 2008 yılını belirteyim. bnlerce çiftçi traktörünü malını neyi varsa satlığa çıkardı.çok zor anlar yaşandı üstüne gübre ve mazot artışlarıda eklenince gübresiz tarıma yapıldı.2009 hasat yılında otomatik olarak verim azlığı ön planda olacak bu sürev gelen borç ve yeni yaılan borç geçen az uz atltma yapan çiftçiyi atlatamaz hala sokacak ortadan binlece üretici daha kaybolacak şehirlere göç iş yok sosyal güvence yok kim besleyecek bu insanları yok odun kömür gıda yardımı alıştır millerti dilenmeye üretim yok dilenme daha kolay riski yok.nasıl bir yönetim anlayışı var anlayamadım.devlete daha çok yük olunmuyor mu böyle.çiftçilerin arayanı soranı yok.ziraat odaları var ne iş yapar anlayamadım. sene de bir sesleri, duyulur bir daha duyulmaz.çiftçi her yıl perişan olur satar atını katını üç gün sonra unutur.nezaman birlik olun du ki ilşte fırsat geldi ama nerede anlayacak çiftçi

valla sıyaset olsun dıye soylemıyorum ama hukumet gercekten ezdı enflasyon yok dıyorlar tek haneymıs bence enflasyon varken bundan ıyıydı hersey zamlanır amabenımsatacagım mahsulu azcok tahmın ederdık yanı ıyıydık ya bu benım kısısel gorusumdur

arkadaşlar bu devlet hiç görevini yapmadı mı şimdi kurak olan illere kurak desteklerini açıklamadı mı?kurak yüzünden banka borçlarını birseneliğine ertelemedi mi?gübre desteği vermedi mi? mazot desteği vermedi mi? ürün bazında desteklemedi mi?gerçekten şu anda devletin çok kapsamlı tarım politikası var .siz mazotu alınca ödeme yaptığınızda bu mazot desteklerinide hesaba katınca mazot ne kadara geliyor yada gübre veya ürün ne kadar değerleniyor.bence devlet her sektöre yaptığı yardımı tarım kadar başkasına yapmamıştır. evet haklısınız bende yanlışları oldu diyorum ama kenarada atmamak lazım. yada ben böyle düşünüyorum.