Sezon sonu ekipmanları ve traktörü nasıl temizliyorsunuz?

Biz ekipmanları normal yollarla temizliyoruz yani basit bir hortumla.Ancak yeterli basınç sağlanmıyor.Tarla ilaçlama makinasıyla yüksek basınç sağlanabilir mi? Hiç aranız da böyle yapan oldu mu?

Resimler ve ekler

• tarla_pulverizatoru_400lt.jpg
    tarla_pulverizatoru_400lt.jpg
    69.7 KB · Görüntüleme: 127
Kullananı gördüm ama nasıl bi sistem ile yapmış bir bilgim yok,

Bunun uğraşı zordur ama ya, bende Karcher'ın K7'i modeli var 160 barlık Sezonda işim bittiğinde yakarım sigaramı yarım saat içini dışını hergün temizlerim, tarlaya çöktüğüm zamanlar biraz daha fazla ugrasmam gerekiyor ama zorda olsa zevkli oluyor :)

Kullananı gördüm ama nasıl bi sistem ile yapmış bir bilgim yok,

Bunun uğraşı zordur ama ya, bende Karcher'ın K7'i modeli var 160 barlık Sezonda işim bittiğinde yakarım sigaramı yarım saat içini dışını hergün temizlerim, tarlaya çöktüğüm zamanlar biraz daha fazla ugrasmam gerekiyor ama zorda olsa zevkli oluyor :)

bu ekipmanlar güzel de iyisi biraz pahalı geliyor.hani mevcut sistemle sadece bir hortum ve tabanca alında traköre takmadan eski bir ilaçlama makinasını yere sabitlesek ve elektrikli bir dinamo ile gücü sağlasak diye düşünüyorum ama makaina mühendisi arkadaşlara da sordum net bişey söylemediler.ne de olsa çiftçinin ekipmanını çok bilmiyor.Sizlerinde değerli fikirlerini bekliyorum.

Bizde de bi tane Karscher var, zamanında Shell club smart puan dağıtırken almıştık, süpürge motoru gibi sesi var, yalnız hortum ayarlayamadık, hortumları atıyor. İki uçtan telle sıkıyoruz, ama seri olmadığı için genelde normal hortumla yapıyoruz,

bu ekipmanlar güzel de iyisi biraz pahalı geliyor.hani mevcut sistemle sadece bir hortum ve tabanca alında traköre takmadan eski bir ilaçlama makinasını yere sabitlesek ve elektrikli bir dinamo ile gücü sağlasak diye düşünüyorum ama makaina mühendisi arkadaşlara da sordum net bişey söylemediler.ne de olsa çiftçinin ekipmanını çok bilmiyor.Sizlerinde değerli fikirlerini bekliyorum.

Abi eski ilaçlama makinasının pompasını alıp, ucuna kuyruk mili gibi çıkış verebilen bi dinamo yerleştirince hallolabilir, ama dinamo 2-3 kw olursa pompa iyi iş yapmaz, biraz güç istiyo. bi de, ilaçlama pompasının hortumları biraz daha kalıncana diye hatırlıyorum, onların da ince hortum olarak ayarlanması lazım.

Bizde de bi tane Karscher var, zamanında Shell club smart puan dağıtırken almıştık, süpürge motoru gibi sesi var, yalnız hortum ayarlayamadık, hortumları atıyor. İki uçtan telle sıkıyoruz, ama seri olmadığı için genelde normal hortumla yapıyoruz,

Abi eski ilaçlama makinasının pompasını alıp, ucuna kuyruk mili gibi çıkış verebilen bi dinamo yerleştirince hallolabilir, ama dinamo 2-3 kw olursa pompa iyi iş yapmaz, biraz güç istiyo. bi de, ilaçlama pompasının hortumları biraz daha kalıncana diye hatırlıyorum, onların da ince hortum olarak ayarlanması lazım.

Teşekkürler Berk. Ben sadece farklı bir bakış açısıyla bakmaya çalışıyorum.Bir yıkama makinası alırsın çözülür belki mesele.Sadece elimizde olan ikinci el ekipmanlarla yapabilir miyiz onun telaşındayım. Makina mühendisi bir arkadaşa anlattım ama daha hala haber yok.bende beklemedeyim.

Biz ekipmanları normal yollarla temizliyoruz yani basit bir hortumla.Ancak yeterli basınç sağlanmıyor.Tarla ilaçlama makinasıyla yüksek basınç sağlanabilir mi? Hiç aranız da böyle yapan oldu mu?

İlaçlama makinesinin kollara giden çıkışların birisine hortum yaptırıyorsunuz ucuna ise tabanca taktırıyorsunuz. Makineyi en alt basınçta çalıştırabilirsiniz.
Denedim oldu.

Resimler ve ekler

• 5d.jpg
    5d.jpg
    29.4 KB · Görüntüleme: 217
Son düzenleme:
Traktöre bağladınız sanırsam.Peki basınç yeterli oldu mu? KAç devirde kullandınız? Malum pancar sökümü sonrası söküm makinasını temizlemek bazen çok zor oluyor.

Traktöre bağladım. Rölantide çalıştı ama yukarıya en düşük basınç demişim ondan emin değilim 4. kademe de olabilir. Acaba nasıl diye elimi yavaşça değdireyim dedim. Anında su topladı.

Pancar makinesi için bir şey diyemem. Ama horyumu geniş çaplı alıp tabanca ucundaki memeyi söker/genişletirseniz daha etkili sonuç çıkabilir. Ben buna ihtiyaç hissetmeden traktör üzerindeki yağları rahatlıkla çıkartabiliyordum.

• Beğen
Tepkiler: drfatih