Don ve Buz da değil, Karda Üre gübreyi attık

Merhaba,

Kar yagmadan donda gübreyi atalım dedik ancak işin yarısında kar başladı. Tarlaya karla karışık yağmur yerine karla karışık gübre yagmis oldu :)

Başrollerde Same silver110 ve Case Maxpro 100.

Resimler ve ekler

• IMG-20160126-WA0004.jpg
    IMG-20160126-WA0004.jpg
    159.2 KB · Görüntüleme: 187
  • IMG-20160126-WA0003.jpg
    IMG-20160126-WA0003.jpg
    206.5 KB · Görüntüleme: 174
  • IMG-20160126-WA0002.jpg
    IMG-20160126-WA0002.jpg
    170.2 KB · Görüntüleme: 180
  • IMG-20160126-WA0000.jpg
    IMG-20160126-WA0000.jpg
    123.8 KB · Görüntüleme: 158
Bugün gördüm bizim köyde 25 cm kar var adam üre atmış tarlaya tamam 2-3 cm kara yada don da atılır ama 25cm kar üstüne üre ne fayda edecek aklım almadı ben erimesini bekleyip belki 2-3 cm kala yada sabah erken saatte donda düşünüyorum ama %33 nitrat atsam erken mi acaba üre bu gidişte geç kalır sen ne diyorsun [MENTION=21067]sebazios[/MENTION] yılmaz abi

Bugün gördüm bizim köyde 25 cm kar var adam üre atmış tarlaya tamam 2-3 cm kara yada don da atılır ama 25cm kar üstüne üre ne fayda edecek aklım almadı ben erimesini bekleyip belki 2-3 cm kala yada sabah erken saatte donda düşünüyorum ama %33 nitrat atsam erken mi acaba üre bu gidişte geç kalır sen ne diyorsun [MENTION=21067]sebazios[/MENTION] yılmaz abi

Fatih buğdaya bakmalısın. Buğday şu an kaçıncı kardeşte, azot noksanlığı var mı, gelişim geriliği var mı?

Bu soruların cevapları, uygulamayı ne Zaman yapman gerektiğini tam olarak söyler sana.

Bu dönem için 33'lükten uzak durmanda fayda var. Hem çok kolay yıkanır, hem de soğuk stresini artırır.

Fatih buğdaya bakmalısın. Buğday şu an kaçıncı kardeşte, azot noksanlığı var mı, gelişim geriliği var mı?

Bu soruların cevapları, uygulamayı ne Zaman yapman gerektiğini tam olarak söyler sana.

Bu dönem için 33'lükten uzak durmanda fayda var. Hem çok kolay yıkanır, hem de soğuk stresini artırır.
Gübre bayisi üre icin gec kaldin kar kalkar kalkmaz 33 ü at diyor kar kalmasi topragin kurumasi demek 20 gün daha gubreyi almadim fiyati sabitledik ne istersem alacagim ama üre korkutuyor acikcasi simdi 25cm kar var atilacak tava gelmesi demek hadi 15 gün attik diyelim 40 günde calissa 55 gün o da mart 20 demek geç olmaz mı

Gübre bayisi üre icin gec kaldin kar kalkar kalkmaz 33 ü at diyor kar kalmasi topragin kurumasi demek 20 gün daha gubreyi almadim fiyati sabitledik ne istersem alacagim ama üre korkutuyor acikcasi simdi 25cm kar var atilacak tava gelmesi demek hadi 15 gün attik diyelim 40 günde calissa 55 gün o da mart 20 demek geç olmaz mı

Dediğin vakitte atılırsa olur. Üst gübreyi 2'ye bölüp 2 kez 33'lük amonyum nitrat uygulamak da gayet mantıklı. Hemen çalışmaya başlar.

Ama hem uzun süreli etki elde etmek, hem de acil ihtiyacı karşılamak için az bi (10 kg) 33'lük ve eş zamanlı olarak üre de atılabilir. Bi daha mart sonuna kadar kafan rahat olur.

Bu arada bayilerin önerilerine çok fazla kulak asma. Elinde hangisi fazla ise onu makbul görüyorlar bu sıralar.

Gübrenin planlamasını çiftçi yapar. Bayi senin mahsülüne değil, elindeki gübreye bakar. Koyun can, kasap et.

• Beğen
Tepkiler: fatihcastle
Şubat ayının sonlarına kadar üre gübresi atılır ben şubat 10 gibi yağmura göre atıcam.
Bende zaten gubreyi onun icin getormedim bi firsat olur da hava acarsa gidip almam ve ayni gun tarlaya atmam söz konusu yilmaz abinin dedigi gibi üre ve nitrati karstirada bilirim direkt üre de atabilirim şayet yarlaya giremezsem şubat sonu nitrat atarim bölerek