Et ucuzlamaz besicilik ölür

Herkes ne kadar bencil olmuş yav. Et ucuzlamaz, besicilik ölür tamam ama bu eti sadece zengin insanlar mı yiyecek arkadaş! Asgari ücretle çalışan insanlar ne yapsın, çocuk okutan aileler ne yapsın et yemesin mi? Kaç ay oldu saymadım ama sanırım en son kurban bayramında et yemiştim! Et ucuzlarsa besicilik ölmez arkadaş. Eti ucuzlat, yemi ucuzlat, gübreyi ucuzlat vbvb. Hem insanlar et yiyebilsin, hem besicilik ölmesin!

• Beğen
Tepkiler: stulu
Et ithal etmek fiyatı ucuzlatmaz. Ancak piyasaya hazır et sunulacağı için besiciler zor duruma düşer. Tüketicinin önündeki fiyat aynı kalır ama hayvan pazarında fiyat düşer. Daha önceki ithalatlarda da görüldü bunun böyle olduğu. Etin ucuzlamasını hepimiz isteriz ki herkes et yiyebilsin. Zaten et ucuzlar, herkes et yerse besici daha çok kazanır. 10 dana bakıyorsa 15 bakmak ister. Türkiye'de yapılması gerekenler kesinlikle ama kesinlikle aracılık kaldırılmalı, kesinlikle yem maliyetleri düşürülmeli. Yerli üretime tam destek verilmeli. Et ithal etmek kesin sonuç asla getirmeyecektir.

Kişisel olarak düşünmek gerekirse küçükbaş hayvan bakmasak et yiyemeyeceğiz.

bu ülkede zenginlerin yaptıkları işleri yapmak lazım ufak çaplıda olsa
bugün bakanımız çıktı ekmeğin maliyeti 61 kuruş dedi sanki babadan fırıncı mübarek
hiçbir bakan bugüne kadar et ekmek veya çiftçinin ürettiği mamul dışında fiyat açıkladı mı
ev araba kıyafet hırdavat , 24 cm çapında içinde hiçbirşey olmayan pizza 14 tl et 23 pahalı öyle mi sayın bakanım
etin ucuzlamasının tek yolu maliyetlerin düşmesi yem vs biryere kadar ama metaryal fiyatları çok yüksek damızlık yapmak şart gibi
gerçi süttede fazla var diyorlar fiyatlar 18-20 aydır sabitken biranda geri çektiler emek yoğun bir işde bukadar müdahale edilmez
Allah sonumuzu hayır etsin

Türkiye'de 2008 krizinden sonra et spekülatörlerin eline geçti. 2008 krizinde devlet küçük üreticiyi görmezden geldi ve küçük üretici elindeki hayvanları çıkarmak zorunda kaldı. Şimdi 20 ve aşağısı hayvanı olan üretici nadir. Böyle olunca üretici istediği fiyat olmayınca piyasaya hayvan vermiyor. Bu durum fiyatların yükselmesine sebep oluyor. 2008 yılı sonunda bir çuval yem 50 liraydı ve 100 litre süt bir torba yem almıyordu.

bu ülkede zenginlerin yaptıkları işleri yapmak lazım ufak çaplıda olsa
bugün bakanımız çıktı ekmeğin maliyeti 61 kuruş dedi sanki babadan fırıncı mübarek
hiçbir bakan bugüne kadar et ekmek veya çiftçinin ürettiği mamul dışında fiyat açıkladı mı
ev araba kıyafet hırdavat , 24 cm çapında içinde hiçbirşey olmayan pizza 14 tl et 23 pahalı öyle mi sayın bakanım
etin ucuzlamasının tek yolu maliyetlerin düşmesi yem vs biryere kadar ama metaryal fiyatları çok yüksek damızlık yapmak şart gibi
gerçi süttede fazla var diyorlar fiyatlar 18-20 aydır sabitken biranda geri çektiler emek yoğun bir işde bukadar müdahale edilmez
Allah sonumuzu hayır etsin

Bu ülkede dönen oyunlar tam komedi be kardeşim..
Ülkenin tarım bakanı çıkmış,fırıncının zammını eleştiriyor. "Eee buğday ne kadar fiyatı arttı da,ekmeğe şu kadar zam yapıyorsun." Diyor tam trajikomik. Bunun doğalgaz,elektrik zamlarından sanırım haberi yok. Fırıncı çok mu meraklı zam yapmaya? Yani tam trajikomik olaylar dönüyor bu ülkede...
Bu ülke her zaman yabancı ülkelerin çiftçisini zengin edecek,hep bu olay devam edecek.
Onu bunu boşver,önümüzde ki sezon bakalım sulamalar da harcadığımız elektrik faturaları nasıl olacak...
Bu döngü böyle devam eder. Eee ne demişler. Her toplum hak ettiği yönetim ile yönetilir. 6 ay sonra tekrar et yok diyecekler ithal edecekler. 4 ay sonra buğday arpa açığımız var diyecekler saygı değer ABD kardeşimiz den ithal edecekler. Süper güç tarım ülkemiz bugün gidin TMO dan pirinç alın bakalım nereden ithal edilmiş... Yani ne diyeyim bilmiyorum. Tam bir sömürü ülkesi oldu bu ülke,resmen göre göre sömürüyorlar. Kimsenin gıkı çıkmıyor.. Hoş geliyor artık sanırım :)

Tarım ve hayvacılık ile uğraşıyorum, en nefret ettiğin canlı hayvan alım-satım işi. Piyaası belli değil, kilogram fiyatı belli değil v.s.
Canlı Hayvan Borsa sı kurulmadıkça ve yaygınlaşmadıkça bu iş imkansız düzelmez. Üretici olarak en büyük spekülatör biziz :) haa! farkında değiliz haberimiz yok orası ayrı bir olay.

• Beğen
Tepkiler: ydincbayram
Hayvancılık yapıp, yem fiyatlarından şikayetçi olan arkadaşlara sormak istiyorum
Neden hayvanların yiyeceği yemi hazır almak yerine kendiniz yetiştirmiyorsunuz?

Fabrika yemi nelerden yapılıyor, hepsini tek başına yetiştirmek için kaç çeşit ekipman, ne kadar tarla gerekir bir araştırıverde gör kardeşim. Kardeş senin derdin belli, hükümete toz kondurmayacağım diye hep vatandaşı eleştiriyorsun atmadık takla bırakmıyorsun. Benim sütümü adam 1.30'a alıyor gidip şehir de 200ml'lik paketi 2 liraya yani litresini 10 liraya satıyor birde üstüne süt fiyatı yüksek çiğ süt fiyatını geri çekelim diyor. 18 aydır iğneden ipliğe her şeye çatır çatır zam geliyor ama çiğ süt fiyatı sabit ben ne yapayım şimdi? Neymiş yemi hazır almayıp kendim yapayımmış, sütü sattığım firma 2 aydır süt paramı ödemiyor. Devlet zorladı diye sözleşme imzaladığımız içinde para alamadığımız halde sütü veriyoruz firmaya ne yapayım ben?

Fabrika yemi nelerden yapılıyor, hepsini tek başına yetiştirmek için kaç çeşit ekipman, ne kadar tarla gerekir bir araştırıverde gör kardeşim. Kardeş senin derdin belli, hükümete toz kondurmayacağım diye hep vatandaşı eleştiriyorsun atmadık takla bırakmıyorsun. Benim sütümü adam 1.30'a alıyor gidip şehir de 200ml'lik paketi 2 liraya yani litresini 10 liraya satıyor birde üstüne süt fiyatı yüksek çiğ süt fiyatını geri çekelim diyor. 18 aydır iğneden ipliğe her şeye çatır çatır zam geliyor ama çiğ süt fiyatı sabit ben ne yapayım şimdi? Neymiş yemi hazır almayıp kendim yapayımmış, sütü sattığım firma 2 aydır süt paramı ödemiyor. Devlet zorladı diye sözleşme imzaladığımız içinde para alamadığımız halde sütü veriyoruz firmaya ne yapayım ben?
Adamın adı çıkmış bir kere :D belki iyi niyetinden soruyordur [emoji14]

• Beğen
Tepkiler: Hermiyas
Maalesefki tamamen doğru . Fiyatlar hala sabit hala sabit.

Hayvancılık yapıp, yem fiyatlarından şikayetçi olan arkadaşlara sormak istiyorum
Neden hayvanların yiyeceği yemi hazır almak yerine kendiniz yetiştirmiyorsunuz?

Buna hayvancılık yapmadığım halde ben cavap vereyim.

10 baş ve altı bir işletmeniz varsa 40-50 dekar yerinizin olması lazım, fazla değil gibi. Ama bunun için ekipman, traktör şart. Ancak süt hayvancılığı da besi de yapsanız kaliteli yeme sahip olmanız lazım. Diyelim ki işler iyi gitmedi, iyi ürün ya da hiç ürün alamadınız. Geçimini bu işten sağlayan birileri süt üretimi düştüğü için yine zarar eder. En doğrusu yemi dışarıdan almak olur, risksiz.

200-500-1000 baş ve üzeri işletmeler için de 2. Yazdığım geçerli. buna ek olarak tarla işlemesi için adamlar tutulması gerekir, iş gücü masrafı vs. Senelik icar masrafını saymıyorum bile. Bir de iş bölünmemiş olur, yem işini de bu işten anlayanlar yapar. Yemi başlangıçta bir sözleşme ile anlaşarak alırsanız sa ucuza alırsınız.

50-100 başlık işletmeler daha çok aile işletmesi olduğu için zaten iş bölümü olur, eğer tarımdan alıyorlarsa da aynı şekilde yine kendi yem üretimlerini yapabilirler. Zaten bir çok araştırma en karlı işletmeleri aile işletmesi olarak tanımlamış ancak Türkiye şartlarında 100 başlık işletme sayısı az ve bu işletme sahiplerinin 500 dekar yeri almaları oldukça güç...

Sonuçta sadece ucuza üretme yetmiyor, ayrıca sorunsuz yem yedirmek de önemli ;) işi bilene bırakmak ;) ha şu yapılabilir kesif yem için hunubatlar vs. Alınıp yapılabilir fabrika yemi yerine...

Ekmek çok pahalı diye, önümüzdeki yıl buğday mı ekelim yani.... bu çiftçinin işi nedir ya hu...adam hem veteriner gibi olacak, koruyucu hekimlik bilecek, besleme uzmanı olacak... motor teknisyeni gibi olacak, traktörü, makina parkını alet edevatın arıza bakımını halledecek, sanayiye az gidecek... bitki beslemeyi bilecek, ekim, sulama, hasat, bitki koruma... dünyada başka hiç bir meslek grubu yok ki, bu kadar birbirinden farklı ve spesifik konuda donanımlı olmayı gerektirsin... ziraat fakültelerinde, herbiri ayrı bölümlerde okutulan tüm konuları, babadan,dededen, komşudan görüp öğrendiği gibi yapacak... sonra da cahillikle suçlanacak, tembellikle itham edilecek... not: çiftçi değilim...

• Beğen
Tepkiler: ibo30
Sayın site yöneticileri bu edep fukarasına siz mi cevap verirsiniz yoksa ben mi cevap veriyim

Yapılan hakareti görmeyip benim cevabımı mı hakaret sayıyorsunuz sayın MODERATÖR?
Sayın kaynari yazacağım cevabı lütfen sinirlenmeden okuyun;

Geçmiş mesajlarınıza arkadaşlara verdiğiniz cevaplara bakarak konuşuyoruz, vasago nun size böyle bir şey demesinin nedeni geçmiş cevaplarınızdır. Benim cavabımı da gördünüz "adı çıkmış bir kere" dedim.

Ne iş yapıyorsunuz bilmiyorum ama sanırım çiftçi sorunlarını çok da iyi anlamıyorsunuz. Sanki her şeyin sorumlusu çiftçi gibi konuşuyorsunuz, verdiğiniz karşı cevaplar da bu yönde oluyor.

Açıkçası forumda sizden daha fazla tartışılan başka biri yok. Biraz şapkayı çıkartıp önünüze koymayı deneyin ;)

Sayın kaynari yazacağım cevabı lütfen sinirlenmeden okuyun;

Geçmiş mesajlarınıza arkadaşlara verdiğiniz cevaplara bakarak konuşuyoruz, vasago nun size böyle bir şey demesinin nedeni geçmiş cevaplarınızdır. Benim cavabımı da gördünüz "adı çıkmış bir kere" dedim.

Ne iş yapıyorsunuz bilmiyorum ama sanırım çiftçi sorunlarını çok da iyi anlamıyorsunuz. Sanki her şeyin sorumlusu çiftçi gibi konuşuyorsunuz, verdiğiniz karşı cevaplar da bu yönde oluyor.

Açıkçası forumda sizden daha fazla tartışılan başka biri yok. Biraz şapkayı çıkartıp önünüze koymayı deneyin ;)
Saygı çerçevisinde kalmak şartıyla herkes istediği yorumu yapabilir. Kimseninde buna kızmaya hakkı yoktur. Burada mesele kişiler değil, ortada bir sorun varsa bu soruna çözüm üretmektir.
Şahsen merak ediyorum bu forumun amacı nedir? Daha doğrusu bazı arkadaşlar bu forumu bilgi edinmek fikirlerini paylaşılacak bir site olarak mı görüyorlar yoksa siyasi düşünceleri ortaya konulacak bir site olarak mı görüyorlar?
Eğer hükümete hakaret etmekle, çiftçinin bütün sorunları çözülecekse buyurun hep beraber yapalım, bir an önce sorunlar çözülsün.
Ama bazıları kendi hatalarını görmeyip bütün suçu siyasete yükleyerek çözebileceğini zannediyor. 30 yıldır bu ülkede her türlü siyasi düşünceye sahip hükümetler geldi ama çiftçinin sorunu hiç bitmedi. Demekki bütün suç siyasetçilerin değil ben bunu söylüyorum
"Ne iş yapıyorsunuz bilmiyorum ama sanırım çiftçi sorunlarını çok da iyi anlamıyorsunuz" diyorsunuz ya yanlış anlamayın lütfen bu cümlenizi okuyunca sadece güldüm. Geçen sene bir arkadaşın lafı aklıma geldi
Geçen sene köyden birisi benimle iddaya girmişti ben senden daha fazla verim alacağım diye? Ama hasat zamanı arkadaş nedense hiç ortalıkta gözükmedi
Mesleğime gelince bilgisayar programcısıyım

Son düzenleme:
Saygı çerçevisinde kalmak şartıyla herkes istediği yorumu yapabilir. Kimseninde buna kızmaya hakkı yoktur. Burada mesele kişiler değil, ortada bir sorun varsa bu soruna çözüm üretmektir.
"Ne iş yapıyorsunuz bilmiyorum ama sanırım çiftçi sorunlarını çok da iyi anlamıyorsunuz" diyorsunuz ya yanlış anlamayın lütfen bu cümlenizi okuyunca sadece güldüm. Geçen sene bir arkadaşın lafı aklıma geldi
Geçen sene köyden birisi benimle iddaya girmişti ben senden daha fazla verim alacağım diye? Ama hasat zamanı arkadaş nedense hiç ortalıkta gözükmedi
O zaman sayın kaynari bu forumun amacının bilgi paylaşımı olduğunu bildiğinizi düşünerek siz de bu verim sırlarınızı insanlarla paylaşın ;) bu sayede üzerinizdeki intiba da değişir ne dersiniz?