bal kabağı nasıl ekilir,

RIfkı abi bence viyollere birer tane atıp kontrollü ortamda çimlendirin daha sonra araziye nakledersiniz
biraz iş gücü fazla olsa da hem tohumdan hem zamandan kazanırsınız
örneğin ben kavunda yapıyorum bir iki haftalık bir erkenciliği sağlayabiliyorum.
kavunların yanına bal kabağıda yaparız
sıra arasını 70cm sıra üzerini 1 metre bırakabilirsiniz size kalmış ama bence 1 metre yeterli değil çok fazla sürgün uzatan bir bitki

Tarla sınırın dan yaklaşık 1 metre içerden traktörle çizgileri sıra açılır.yaklaşık 150-170cm ara ile açılan çizginin sırt kısmına Çapa ile Ocak açılır. Tavlı olan toprağa besmele çekilip 3 er tane araları tahmini 4cm Aralıklı üçgen yapıp ekin.etmeden önce azot lu gübre ile sıralara gübre atın tahmini döneme 20 kg.traktör tekli çizi
Sabancı ileçidikten sonra tarla sınırının iç kısmındaki lastik izinden dikkatli bir şekilde boş olarak başa gelinin tekrar iç taraftaki lastik izini kılavuz alıp çizme işlemine devam edilir.Ocakları edilmiş olan tohumların üzerine tatlı toprak el ile çekilir.2-3 Cm kalınlığı geçmeyin kabuk tutma olursa tohum ćıkamaz.donüme kaç torba onu bu hafta içinde Bilgi vericem.

İskender kardeşim çok ayrıntılı bilgi vermişsin allah razı olsun tarlam yamaçta güneş çok alıyor sulama yapmam imkansız erken ekmem lazım ancak köküne çiçek zamanı tankerle su verebilirim selanlar

Biz her yıl bunu ekiyoruz.

Resimler ve ekler

• Arıcan 97.jpg
    Arıcan 97.jpg
    102.2 KB · Görüntüleme: 415
  • Beğen
Tepkiler: Aygün 10
Rıfkı ağbey tohumları aldığım firmada mühendis ile görüştüm 1 paket ile 1 dönüm eker diyor 2 şer tane ek diyor.ama bana göre 3 er tane ekmelisi niz, tohumlar bazıları erkek çıkıyor.tekrar aşılama yapmak gerekiyor.nisan ayının ilk iki haftasında ekin derim.Mart ayı çok erken bana göre.

Daha sonra 3 tane kökten 1 tanesini çıkarırsanız.4-6 yaprak iken.en iyisi hayvan gübresi zor gelmez ise köklerini teneke ile serpiriştirirsiniz.veyahut hayvan gübresi ni eski bir fıçı içersinde sulanDr IP köklerini teneke ile dökebilirsiniz.

Son düzenleme: