Zirai Bayi Konusunda Fikirleriniz?(kubilay07)

Selamlar Trakkulüp;

Uzun zamandır buralarda yoktum sizleri boşladım kusuruma bakmayın.

Bu sıralar oldukça yoğunum seralardaki hasat işleri akrabalarımızdan vefat edenler açıklise sınavları(sınavları bitirdim artık mezunum),kafamdaki iş fikirleri ve bu fikirlerle ilgili fırsatlar hepsi üst üste geldi diyebilirim.

Öncelikle buradan duyurmak istediğim bişey var şimdilik Antalya bölgesi satışlarında Seyhan Kimya çatısı altında çalışacağım @doğanbey1 Doğancan Seyhan ile birlikte çalışma kararı aldık kendisi patronum olur :) Antalya bölgesi pazarının her ikimize de hayırlı bir pazar olmasını diliyorum...

Şu sıralar ise Kosgeb girişimcilik eğitim kurslarına devam ediyorum aklımda yer eden Zirai gübre bayiliği fikri vardı bu iş fikrini biraz öne alarak en azından yapacak olduğum yatırımın bir kısmınında olsa bana geri dönüşünü sağlamayı düşünüyorum şartlar ağır ve zor hatta oldukça sabır ve zaman isteyen bir süreç ama kolay elde edilen ne var ki?

Hazırladığım taslak iş planına göre bir aksilik olmaz ise Eylül 2016 gibi işyerinin faaliyetine başlamasını düşünüyorum bakalım riski yüksek bir iş lakin paylaşılacak pazar büyüklüğü(sadece gübre ve bitki besleme grubunda) 50 Milyon lira civarında bu pazar şuanda 45 civarı bayi tarafından paylaşılıyor bizim faaliyet sürecimize kadar 50 civarı olmasını öngörüyorum...

İlçedeki bayilerin tamamına yakınını dolaştım dekorasyon ve tasarımları hep birbirine benziyor ben farklı birşey olsun istiyorum ve bu konuda tavsiyelerinize ihtiyacım var?

Örneğin;
Bir bayi sizce nasıl dekore edilmeli? Raf düzeni,renk seçimleri nasıl olmalı?,ışıklandırma nasıl olmalı?,tabelası nasıl olmalı?

İlginize ve cevaplarınıza teşekkürler....
-Kubilay-

Kubilay ne yaparsan yap en iyisini yapmaya çalış dünyaca ünlü araştırma firmalarinin calismalarina bak mesela ben bi seferinde birine denk geldim bi malin satilmasinda %30 lik bölümü satiş elemanı belirliyor fiyatı %15 belirliyor %25 vitrin vb.. Bence dikkat et musteriyi kesinlikle iyi karsila iyi ugurla mekan karmakarisik olmasin acik tonlu ferah malzeme kullan teshir ürünü bölumü ve depon ayrı olsun herzaman ürün yelpazen genis olsun ciftci gezmeyi sevmez hepsini tek kalemde biyerden almaya bakar ...
Simdiden hayirli olsun yolun açık hayirlisindan bol kazanç dilerim herzaman dedigim gibi UZAYAN KOL BİZDEN OLSUN

• Beğen
Tepkiler: kubilay07
kubilay kolay gelsin hayırlı olsun..
başarmak kararlılıkla başlar..
sabırla sürer.. sen akıllı ve kendine güvenen bir kişisin.
daha yaşın genç. ve senin gibi bir potansiyel seralarda
yaşlanmamalı.
kendini fazla riske sokmadan bildiğin bu alanda
çalışıp ticaret yapman riskini zaten büyük ölçüde azaltıyor.Doğancan ise sana bir fırsattır.
bunu iyi değerlendir.umuyorumki akıllı gençlik
beraber olarak ticaretinizi en iyi şekilde yapacaksınız.
pes etme ve bitir şu işi hadi..

• Beğen
Kubilay ne yaparsan yap en iyisini yapmaya çalış dünyaca ünlü araştırma firmalarinin calismalarina bak mesela ben bi seferinde birine denk geldim bi malin satilmasinda %30 lik bölümü satiş elemanı belirliyor fiyatı %15 belirliyor %25 vitrin vb.. Bence dikkat et musteriyi kesinlikle iyi karsila iyi ugurla mekan karmakarisik olmasin acik tonlu ferah malzeme kullan teshir ürünü bölumü ve depon ayrı olsun herzaman ürün yelpazen genis olsun ciftci gezmeyi sevmez hepsini tek kalemde biyerden almaya bakar ...
Simdiden hayirli olsun yolun açık hayirlisindan bol kazanç dilerim herzaman dedigim gibi UZAYAN KOL BİZDEN OLSUN

İyi dileklerin için teşekkür ederim Fatih abi.
ürün konusunda tek sıkıntımız ilk aşamada ilaç satamamak olacak zira ilaç satışı için sınavla verilecek yetki belgesi sınava girebilmnek içinde ziraat mühendisi yada teknikeri,eczacı,kimyager vs olmak gerekiyor. Bende de bu tür bir eğitim olmayınca nitelikli eleman çalıştırmak gerekiyor diploma kirası vs. giderler çok yük getirecek ilk etapta o yüzden 1-2 yıl sonrasına erteledim ilaç pazarını

Depo ve teşhir bölümüne gelince elbette ayrı bir depomuz olacak sadece market misali raftan ürün eksildikçe takviye edeceğiz bütün bayilerin izlediği yöntem bu zaten
Ürün yelpazesi konusunda da oldukça geniş yelpazede bir ürün gamı düşünüyorum örneğin cifo ve altıntar gibi kendini ispatlamış firmalarının getirttiği bütün ürünler bulunacak bunun yanı sıra ekonomik ürün isteyen çiftçiler için çok satılan kalemlerde daha uygun fiyatlı ürünler getireceğim
ürün gamı vs. çok sıkıntı değil önemli olan bu ürünleri ilaç satılmayan bir bayide satabilmek zira çiftçi benden gübresini alacak ama ilaç temini için farklı bir bayiye gitmek zorunda kalacak bunun için düşündüğüm bir fikir var kafamda anlaşabilirsem onuda halledeceğim.

kubilay kolay gelsin hayırlı olsun..
başarmak kararlılıkla başlar..
sabırla sürer.. sen akıllı ve kendine güvenen bir kişisin.
daha yaşın genç. ve senin gibi bir potansiyel seralarda
yaşlanmamalı.
kendini fazla riske sokmadan bildiğin bu alanda
çalışıp ticaret yapman riskini zaten büyük ölçüde azaltıyor.Doğancan ise sana bir fırsattır.
bunu iyi değerlendir.umuyorumki akıllı gençlik
beraber olarak ticaretinizi en iyi şekilde yapacaksınız.
pes etme ve bitir şu işi hadi..

Yusuf abi iyi dileklerin için çok teşekkür ederim
Abi seracılık çok sevdiğim bir iş lakin geleneksel yöntemden çıkamadığımız sürece seracılığın bir geleceği yok bu konuda gerçekçi ve dürüst olmak lazım bu böyle
Abi en büyük risk artık işlerin nakit para değilde vade ile işlemeye başlamış olması hele bayilikte helede bizim bölgede en az 4 ay satış yapıp sonra hesap görüp vadeye o zamandan sonra karar vermek babamla dün uzun uzadıya konuştuk bu işte tutunabilmenin ilk kuralı 1.yılı hiç tahsilat yapmadan atlatabilmek bununla ilgili komisyoncu ve tüccarla ile görüşmeler sağladım çek vadelerinde anlaştık gibi müstahsilleri bana yönlenmeye teşvik edecekler şuan ilk 1 yılı minimum tahsilat ve maksimum ödeme esnekliğiyle atlatırım onun çıkışını arıyorum eğer finansmanı sağlarsam -ki elimdeki sermayeye göre az bir açığım var- çok çok yüksek bir pazar payı daha 1.yıldan beni bekliyor
Doğancan bana gerçekten iyi bir teklif yaptı umarım ikimiz içinde hayırlı olur hümik asit işi :)

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: YUSUFTUYLUOGLU
Benim tavsiyem renkleri iyi araştır. Müşteri tercihlerinde dükkanın rengi önemliymiş. Güler yüzlü ol, soru sorana yardımcı olmaya çalış. Birden zengin olmaya çalışma asla, sen diğerlerinden karını 50 kuruş aşağıya sat sürümden kazan vs vs. :) Hayırlı olsun.

• Beğen
Benim tavsiyem renkleri iyi araştır. Müşteri tercihlerinde dükkanın rengi önemliymiş. Güler yüzlü ol, soru sorana yardımcı olmaya çalış. Birden zengin olmaya çalışma asla, sen diğerlerinden karını 50 kuruş aşağıya sat sürümden kazan vs vs. :) Hayırlı olsun.

Kursta "renkler ve anlamları" başlıklı 2 saatlik bir eğitim varmış çok iyi taslak bilgilerin olduğunu söylüyor eğitmenler.
İlk etaptaki düşüncem minimum kar maksimum müşteri olacak -ki karlılığı yüksek bir sektör- ilerleyen zamanlarda da fiyatların uygun olmasını planlıyorum
Teşekkür ederim :)

Kursta "renkler ve anlamları" başlıklı 2 saatlik bir eğitim varmış çok iyi taslak bilgilerin olduğunu söylüyor eğitmenler.
İlk etaptaki düşüncem minimum kar maksimum müşteri olacak -ki karlılığı yüksek bir sektör- ilerleyen zamanlarda da fiyatların uygun olmasını planlıyorum
Teşekkür ederim :)

Sektör olarak öyle. Bizim Bergama'da 35 TL olan ilacı İvrindi'de 15 TL'ye almıştım. O zaman anladım çok pis kazık yediğimizi. O gün bu gündür hala aklıma geldikçe dertlerinirim.

Sektör olarak öyle. Bizim Bergama'da 35 TL olan ilacı İvrindi'de 15 TL'ye almıştım. O zaman anladım çok pis kazık yediğimizi. O gün bu gündür hala aklıma geldikçe dertlerinirim.

Büyük ihtimal o ilaç bayiye 10 lira civarı giriyordur :)
Buradada var onun örnekleri 2 komşu bayi birinin yüksek sattığını öbürü düşük satıyor ama düşük satanda başka ürünler yüksek diğerinde de onlar ucuz tamamen pazarlama stratejisi/aldatmacası önemli olan müşterinin dükkana girmesi girince zaten %90 bütün ihtiyaçlarını sizden alacak :)

Hayırlı olsun bilader. İnşallah herşey istediginiz dogrultuda gelişir.

Saolasın Hacı Mehmet abi iyi dileklerin için teşekkür ederim :)

Kubilay bey hayırlı olsun . Allah utandırmasın .

Saolun.Teşekkür ederim :)

Kardesim cuvalli urunleri hatta hic bi urunu yere koyma bn dukkana girmeden vitrine bakiyorum.Goruntu varsa kalite vardir diyorum.bunun yaninda damlama sulama yedek parcalarida bulundurmalisin bence hem cesit olur hemde kari yuksek...

Hiçbir ürünü yere koymayı düşünmüyorum gerekli stand ve raflar yapılacak sadece renk ve diğer konularda kararsızım
Damla sulama yedek parça işine gelince o iş apayrı bir iş damla sulama yedek parça işine girince kangal boru aparatları da bulundurmak lazım aparatlar olunca boruda satmak lazım sadece damlama yedek parça alacak müşteriyi gübre bayiine çekmek ne kadar doğru bence yanlış
Hem sadece tek bir sektöre yoğunlaşıp o sektörde uzmanlaşmak ve o sektörde hizmet vermek çok daha doğru

Kubilay hocam hayırlısı olsun .çöl sevindim adınıza. Umarım hedeflerinizi en kisa surede asarsiniz

İyi dilekleriniz için teşekkür ederim çok saolun :)

Ya kendine dert mi arıyorsun bilader. Gidip bide kosgebe yazalmış hay Allahım :D :D

Dert olmayınca yaşayamadığımı farkettim. :D
Sağolsun ilacı olsa başına sürecek bi arkadaş var git yazıl git yazıl deyince duramadım.:D

hayırlı olsun abi darısı benim başima :)

Saolasin Nail.Umarım sende istediğin işi en kısa zamanda kurarsın :)

Kardeş,Allah muaffak etsin,çok doğru bir iş yapıyorsun...

İyi dilekleriniz için çok teşekkür ederim :) Çok sağolun :)

hayırlı olsun, Allah muvaffak etsin. taslak iş planını kendin mi hazırladın, danışman desteği aldın mı acaba?

Sağolun teşekkür ederim :)
Kurs mulakatina giderken hazırlamıştım kabaca bir iş planı herhangi bir destek almadım şimdi kursa kabul edildim kurstan sonra asıl is planını hazırlarken de danışman desteği düşünmüyorum zira kurs veren danışman firma çok detaylı anlatıyor :)