+ Konuya Cevap Yaz
18 sonuçtan 1 ile 18 arası gösteriliyor
 1. #1
  b.ozyurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  15 Kasım 2007
  Şehir
  Tekirdağ
  Yaş
  22
  Mesajlar
  2,265
  Adı geçen
  15 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Agrievolution Istanbul - 5. Dünya Tarım Makineleri Zirvesi 21 Ocak 2016  Merhaba arkadaşlar,

  Ocak başlarında Facebook'ta dolaşırken Çelmak firmasının paylaştığı bir fotoğraf üzerine İstanbul'da TÜYAP Avrasya Tarım Fuarı kapsamında bu yıl dünya çapında 5. düzenlenecek olan Dünya Tarım Makineleri Zirvesi adlı seminer-konferans programından haberim oldu. Tamamen ilgi alanım olduğu için hemen sitesine girip başvurdum ve kayıt yaptırdım, öğrenci sıfatıyla 21 Ocak'ta Tüyap'a gidip tüm gün sürecek olan zirveye katıldım.

  Öncelikle size zirveden bahsedeyim. Agrievolution isimli bu zirve Dünya'nın önde gelen tarım makinesi üreticilerinin ve imalatçı birliklerinin katıldığı, aynı zamanda konuda uzman bir çok akademisyenin de bulunduğu, Dünya genelindeki mevcut teknolojik gelişmelerin ve uluslararası makine pazarlarının tartışıldığı bir platform. Daha önce İtalya, Amerika, Fransa ve Hindistan'da yapılmış. Bu sene de TARMAKBİR ( Türkiye Tarım Makinaları İmalatçıları Birliği) 'in ev sahipliğinde düzenlendi. Zirve sırasında gün boyunca, önce dünyanın nüfus sorunları ve gıda ihtiyaçları üzerinde duruldu. Daha sonra, bölge bölge global pazarlardan bahsedildi, en son da çeşitli sektörlerin marka temsilcileri kendi büyüme stratejilerinden bahsettiler. Şimdi aldığım notlardan da yararlanarak, zirvede neler konuşuldu, neler olup bitti ayrıntılı olarak anlatmak istiyorum.

  Zirve sabah 9 gibi güzel bir kahvaltı ile başladı, 10 civarında ilk oturuma geçildi. Önce Agrievolution platformunun başkanı Hindistanlı bir beyefendi açılış konuşmasını yaparak sözü Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'ndan Mehmet Daniş'e bıraktı. Mehmet Daniş de küçük bir açılış ve hoşgeldiniz konuşması yaparak sözü Birleşmiş Milletler Dünya Tarım Örgütü (FAO) Türkiye Temsilcisi Ms. Yuriko Shoji'ye bıraktı. Yuriko Shoji, dünyanın tarımsal olarak genel bir analizini yaptı bizlere. Kendisinin söylediklerine göre günümüzde şu durum yaşanmakta;

  Dünya'da 2 milyarın üstünde insan açlık sınırının altında, bununla beraber yarım milyar insan da obezlik sınırının üzerinde. Dünya nüfusunun şu an 1/9'u yatağa aç giriyor.

  Dünya toprağının %25'i erezyona müsait topraklardan oluşuyor.

  2025 yılında Dünya'nin 2/3'ü su fakiri olarak tanımlanan bölgelerde yaşıyor olacak.

  2050 yılında Dünya nüfusunun 9 milyardan fazla olması bekleniyor, bu rakamı doyurmak için 2050 yılına kadar Dünyanın tarımsal üretimi şu anki üretimin %60'ı kadar artmalı.

  Peki bu rakamlara ulaşmak için elimizde neler var?

  İyi derecede genetik kaynaklara sahibiz; ancak uluslararası tohum sistemi gelişmemiş durumda,

  Ve Dünya'da çiftliklerin %90'ı aile işletmesi ve bu aile işletmeleri Dünyadaki tarım yapılabilen alanların %70-80'ini işliyorlar.

  Bu aile çiftliklerinin %3'ü Ortadoğu'da, %24'ü Hindistan'da , %4'ü Amerika'da, %7'si Avrupa'da %35'i Çin'de ve geri kalanları da diğer kısımlara yayılmış durumda.

  Kısacası aile çiftlikleri tarımsal üretimde büyük önem taşıyor, zira geçen sene ülkemizde Aile Çiftçiliği Yılı ilan edilmişti.

  Mekanizasyon açısından Dünya'nın şu anki ve gelecekteki tarımsal durumuna bakılınca, özel sektördeki tarım makineleri imalatçılarının, küçük işletmeler için hizmetler sunması gerekiyor.

  Yuriko Shoji sözünü bitirdikten sonra kısa bir kahve molası verildi. Ardından ilk oturum başladı.

  İLK OTURUM: KÜRESEL MARKET ANALİZLERİ

  Bu oturumda Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Bölümü'nden Mr. Hasan Silleli moderatörlüğünde Afrika, Asya ve Batı Avrupa'nın tarımsal üretimdeki yerlerinden bahsedildi.

  Hasan Silleli şunlardan bahsetti:

  2016 yılında küresel traktör pazarı 122 milyar dolara ulaşmış durumda. Bu rakam içerisinde Asya ve Pasifik ülkeleri, diğer geri kalan ülkelerden iki kat daha fazla yer kaplıyor. Bu global sektörün oluşumu sonucu traktörlerde belirli standartlara, antlaşmalara ve testlere gidilmek zorunda kalındı. OECD isimli uluslararası bir kuruluş traktörler için belirli standart kodlar üretti. İlk testi de 1959 yılında McCormick traktörleri üzerinde yapmıştı. (Arkadaşlar bu kodları ayrı bi konuda ayrıntılı ve faydalı bir biçimde anlatacağım, gerçekten traktör pazarı için, bize de ışık tutması açısından çok güzel bir sistem oluşturmuşlar)

  Afrika pazarı için Mr. Simeon Ehui; Afrika'da tarıma açılabilecek 3 milyon hektar arazı olduğunu ve bu arazilerin kullanıma açılması ile güçlü bir pazar oluşabileceğini belirtti.

  Asya pazarı için Mr. Mehmet Rüştü Kahraman; Asya'daki Orta Asya Türk Devletlerinin genel tarımsal yapısından bahsetti, bazı ülkelerde araziler küçük küçük olup, ekipmanlar da ona göre şekil alırken, Kazakistan gibi ülkelerde geniş araziler için büyük ekipmanlar tercih edildiğini anlattı.  Batı Avrupa için de Mr. Philipp Graff biraz daha rakamsal olarak açıkladı gelişmeleri;

  Avrupa'da 174 milyon hektar arazı tarıma açık durumda, bu rakam Avrupa kıtasının yüzölçümünün yarısına yakın

  11 Milyon kayıtlı çiftçi mevcut, çiftçilerin sahip olduğu ortalama arazi büyüklüğü 12-15 hektar arasında. Hatta 2/3'ü 5 hektar ve civarı araziye sahip

  İş gücünün sadece yüzde 5'i tarımda çalışıyor.

  Almanyalı çiftçiler ürettikleri ürün miktarından bağımsız olarak hektar başına 285-300 € arasında bir destek alıyorlar. Hatta çiftçi genç ise ve organik tarım yapıyorsa bu rakam daha da artıyor.

  Spesifik olarak Almanya'daki tarımdan da bahsetti Mr. Graff:

  Almanya'da 285 bin tane tarımsal işletme mevcut

  Çiftçilerin sahip olduğu ortalama arazi büyüklüğü 58 hektar (580 dekar)

  Bu 285 bin işletmenin %70'i aynı zamanda hayvancılık da yapıyor.

  Almanya'da iş gücünün sadece 1.8'i tarım sektöründe

  16.7 milyon hektar tarım arazisi mevut bunun %27'sinde buğday %17'sinde silajlık mısır %13.5'inde arpa %11inde de kanola ekiliyor.

  Ülkede 7000 adet biogaz tesisi mevcut.

  En sonunda da buğday verimlerinden bahsetti:

  1950'de buğday verimi 258 kg/da

  1980'de buğday verimi 490 kg/da

  2014'te buğday verimi 810 kg/da ortalama değerler


  Ve son olarak mevcut tarımsal trendlerden bahsetti;

  Amaç daha az çiftçi, daha geniş araziler.

  yeni bir talep oluşumu ve bunların sonucunda üretimde artış

  Bu oturumdan sonra öğle yemeğine geçtik. Öğle yemeğinden sonra traktör, hasat makineleri, tarımsal robotlar ve ilaç makineleri sektörlerinin küresel trendleri ile ilgili bir oturum başladı.

  Robotik konusunda Japonya'dan Yanmar firmasının temsilcisi konuşma yaptı. Tarımda robotların kullanıldığının yavaş yavaş başladığının ancak daha yolun başında olduklarından bahsetti.

  Traktör konusunda Erkunt Traktör Yönetim Kurulu Başkanı Zeynep Erkunt Armağan, önce dünya nüfus sorunu üzerinde durarak, bunların oluşturduğu gıda sorununu önlemek için ne gibi önlemler alınabileceğini, kendilerinin daha etkili üretim için neler yaptığından bahsetti, Erkunt olarak elektronik ve bilgisayar destekli traktörler üzerinde çalıştıklarını, ve bunun için üniversiteler ile işbirliği içinde olduklarından bahsetti.

  İlaçlama makineleri konusunda İngiltere merkezli Micron Sprayers firmasının CEO'su Tom Bals ilaçlama makinaları konusundan bahsetti, kendisi bitse de gitsek modunda olduğu için, anadilinin konuşmanın verdiği rahatlıkla hızlı hızlı slaytları okuyup geçti, bu yüzden çok fazla bişey anlayamadım

  Hasat Makineleri konusunda da CLAAS firmasının Amerika Sorumlusu Leif Magnusson, CLAAS firması olarak tarımsal üretimi artırmak için hasat makinalarında Hassas Tarım Teknolojileri üzerinde çalıştıklarını söyledi, bilgisayar ve uydu kontrollü biçerdöverler, tarlanın neresinden ne kadar verim alındığını gösteren sistem vb.


  Bu oturumdan sonra da kısa bir aradan sonra son oturuma geçildi. Son oturumda yine büyük firmaların küresel büyüme stratejilerini dinledik.

  Önce Çinli Gifore firmasından bir temsilci büyümek için 5 inovatif modelden bahsetti.

  1. Tedarik Zinciri Operasyonları
  2.Perakende Satış Bayileri
  3.Uzman Servis Ağı
  4.Marka Plazası Açma
  5.Ülkelerarası Kültür Bağı Oluşturma

  İkinci konuşmacı Fransız Holmer Şeker Pancarı Hasat Makinaları'nın ve Exel şirketinin CEO'su idi.

  İlaçlama makinaları ve şeker pancarı hasat makinelerinde dünya lideri olduklarını söyledi. 60 yıldan beri, büyümek ve dünyaya açılmak için 3 strateji belirlediklerini söyledi.

  1. Globalleşme
  2. Devamlı yenilik
  3. Devamlı ve istikrarlı büyüme

  Üçüncü konuşması da İtalyan Gaspardo firmasından bir temsilci idi. O da aynı şekilde kendi firmasından bahsederek nasıl büyüdüklerini anlattı.

  Dördüncü konuşmacı, Türkiye'den Hisarlar Grup Yönetim Kurulu Üyesi Ünal Evcim idi, kendisi diğer firmaların yanında, sadece misyon, vizyon ve yaptıklarından bahsederek biraz zayıf kaldı.

  Son oturum da bittikten sonra kısa bir fuar turu yaptık, ardından güzel bir canlı müzik eşliğinde akşam yemeği yenildi.


  Gün boyunca birçok yerli yabancı firma temsilcisi ve akademisyenle tanışma fırsatım oldu, gerçekten adamlar bu işi çok ciddiye alıyor. Zirveden çıkan genel sonuç, dünyayı besleyebilmek için mevcut tarımsal üretimi çok daha fazla artırmalıyız. Bunun çözüm yolu da, bilinçli, teknolojik tarım ve yenilikçi tarım ekipmanları

  Diğer farkettiğim bir şey ise arkadaşlar, Türkiye olarak bu işin biraz gerisindeyiz. Konuşmacı olarak Erkunt çıktı, bi soru sordular yuvarlak cevaplar geldi, Hisarlar çıktı adamların büyüme stratejileri yok, Türkiye'den ziraat profesörü konuşma yapacak konuştuğu İngilizce'yi çevirmen bile zor çeviriyor. İnşallah ilerleyen zamanlarda gelişen teknolojiye ekipman üreticileri olarak ayak uydurabiliriz diye düşünüyorum. Benim için de oldukça faydalı bir gün oldu, ileride yapacağım işler konusunda daha da bilinç ve görüş sahibi oldum. Zamanla her şey olacak. Umarım okumaya üşenmezsiniz arkadaşlar, hepimiz için yararlı olması için not aldıklarım kadarıyla günü aktarmaya çalıştım. İyi geceler herkese

 2. #2
  kubilay07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  27 Mayıs 2012
  Şehir
  Demre-ANTALYA
  Yaş
  23
  Mesajlar
  4,621
  Adı geçen
  15 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Cevap: Agrievolution Istanbul - 5. Dünya Tarım Makineleri Zirvesi 21 Ocak 2016  Berk uykunun da etkisiyle yazının tamamını okuyamadım :/ Yarın tekrar okuyacağım oldukça faydalı bi paylaşım olmuş not alan kalemine yazan klavyene kısacası eline koluna sağlık

  b.ozyurt teşekkür etti.

 3. #3

  Üyelik Tarihi
  28 Haziran 2014
  Şehir
  KIRKLARELİ
  Yaş
  22
  Mesajlar
  292
  Adı geçen
  10 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Cevap: Agrievolution Istanbul - 5. Dünya Tarım Makineleri Zirvesi 21 Ocak 2016  Berk eline sağlık. Gerçekten çok güzel, açıklayıcı anlatmışsın her şeyi. Dünya tarımına bakarak ülke olarak çok gerideyiz. Bilinçlenmemiz lazım, kendimizi en doğru olana yöneltmemiz lazım. Daha anlatmaya kalksak çok şey var.(yazının tamamını okudum , yeterki böyle 5 sayfa olsun okurum )

  b.ozyurt teşekkür etti.

 4. #4
  alipasalierkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  22 Temmuz 2007
  Şehir
  İstanbul
  Yaş
  28
  Mesajlar
  14,034
  Adı geçen
  29 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Cevap: Agrievolution Istanbul - 5. Dünya Tarım Makineleri Zirvesi 21 Ocak 2016  Paylaşım için teşekkürler. Banada gel diyordun. Gitsem moralim bozulacakmış....

  b.ozyurt teşekkür etti.

 5. #5
  realmmt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  11 Nisan 2010
  Şehir
  Çivril - Denizli
  Yaş
  27
  Mesajlar
  522
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Cevap: Agrievolution Istanbul - 5. Dünya Tarım Makineleri Zirvesi 21 Ocak 2016  Emeğin için teşekkürler, Dünya aç doyurmakta biz çiftçilere düşüyor Tarımda teknolojinin ve ekipmanlar gelişmini görmek güzel heyecan verici. Ama bi nokta benim dikkatimi çekti genelde tarımın aile çiftliklerinden oluştuğunu söylemişler bence bu durum zamanla değişecek ve tarım sektörü holdinglerin büyük uluslarası şirketlerin eline geçiçek buda naçizane görüşüm

  b.ozyurt teşekkür etti.

 6. #6
  drfatih - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  07 Aralık 2015
  Şehir
  kırşehir
  Yaş
  33
  Mesajlar
  51
  Adı geçen
  1 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Cevap: Agrievolution Istanbul - 5. Dünya Tarım Makineleri Zirvesi 21 Ocak 2016  Eline sağlık Berk.Faydalı bir yazı kaleme almış sın. İnşallah tüm çiftçilerimiz bilinçli bir şekilde tarım ve hayvancılık yaparız. Sizler gibi genç arkadaşlar tarımın geleceği için ümit vaad ediyor.

  b.ozyurt teşekkür etti.

 7. #7
  b.ozyurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  15 Kasım 2007
  Şehir
  Tekirdağ
  Yaş
  22
  Mesajlar
  2,265
  Adı geçen
  15 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Cevap: Agrievolution Istanbul - 5. Dünya Tarım Makineleri Zirvesi 21 Ocak 2016  Teşekkürler arkadaşlar yorumlar için. Şu sonuca vardık. Gıda işi ölmez

 8. #8
  Ali Dmr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  30 Kasım 2014
  Şehir
  İzmir
  Yaş
  22
  Mesajlar
  1,452
  Adı geçen
  4 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Cevap: Agrievolution Istanbul - 5. Dünya Tarım Makineleri Zirvesi 21 Ocak 2016  Güzel paylaşım. Anlaşılan buğday veriminde Almanya'nın 1950'sindeyiz. Adamlar bize 65 yıl fark atmış.

  b.ozyurt teşekkür etti.

 9. #9
  FatihEFE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  30 Mayıs 2014
  Şehir
  İZMİR-MANİSA
  Yaş
  30
  Mesajlar
  1,843
  Adı geçen
  11 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Cevap: Agrievolution Istanbul - 5. Dünya Tarım Makineleri Zirvesi 21 Ocak 2016  Paylaşım için teşekkürler neredeyse katılmış gibi olduk
  benim merak ettiğim konu ise Türkiye'den de Dünya'dan da tohum ıslahı ile çalışan bir firma katılmamış yada konuşmacı olmamış anladığım kadarıyla
  Bence yüksek verime ulaşmanın yolu daha fazla ekipman daha fazla traktör değil daha kaliteli daha verimli tohumdan geçiyor.

  Bunun içinde ülkemizdeki tohumların ıslahı ve toprak yapısının iyileştirilmesi şart

  Yani konuşmacı Zeynep hanım çıkıp dünya açlığa gidiyor dediğinde ee ne yapmalıyız bilgisayarlı erkunt yapacaz biraz abesle iştigal olmuyor mu?

  Ama bir tohum firması yada araştırma enstitüsü görevlisi çıkıp dünya açlığa gidiyor bizde dekardan 1500 kg verim kapasitesi olan bir buğday tohumu geliştirdik yada üzerinde çalışıyoruz kuraklığa şu kadar dayanıklı azot ihtiyacı bu kadar toprak isteği bu gibi bir konuşma yapsaydı en azından işaret ettiği soruna bir çözüm getirmiş olmazmıydı

  b.ozyurt teşekkür etti.

 10. #10
  b.ozyurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  15 Kasım 2007
  Şehir
  Tekirdağ
  Yaş
  22
  Mesajlar
  2,265
  Adı geçen
  15 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Cevap: Agrievolution Istanbul - 5. Dünya Tarım Makineleri Zirvesi 21 Ocak 2016  Alıntı FatihEFE Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Paylaşım için teşekkürler neredeyse katılmış gibi olduk
  benim merak ettiğim konu ise Türkiye'den de Dünya'dan da tohum ıslahı ile çalışan bir firma katılmamış yada konuşmacı olmamış anladığım kadarıyla
  Bence yüksek verime ulaşmanın yolu daha fazla ekipman daha fazla traktör değil daha kaliteli daha verimli tohumdan geçiyor.

  Bunun içinde ülkemizdeki tohumların ıslahı ve toprak yapısının iyileştirilmesi şart

  Yani konuşmacı Zeynep hanım çıkıp dünya açlığa gidiyor dediğinde ee ne yapmalıyız bilgisayarlı erkunt yapacaz biraz abesle iştigal olmuyor mu?

  Ama bir tohum firması yada araştırma enstitüsü görevlisi çıkıp dünya açlığa gidiyor bizde dekardan 1500 kg verim kapasitesi olan bir buğday tohumu geliştirdik yada üzerinde çalışıyoruz kuraklığa şu kadar dayanıklı azot ihtiyacı bu kadar toprak isteği bu gibi bir konuşma yapsaydı en azından işaret ettiği soruna bir çözüm getirmiş olmazmıydı
  Fatih abi,

  Çok haklısın bu konuda, tohum olmadan hiçbir işe yaramaz bu makineler; ancak bu düzenlenen zirvenin ana konusu mekanizasyondu, yani dünyadaki bu üretim sorununa makinelesme açısından yaklaşabilecek katılımcıları davet etmişler. Tohum veya bitki koruma alanları için ayrı bir sürü zirve oluyor aynı şekilde.

  FatihEFE teşekkür etti.

 11. #11
  FatihEFE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  30 Mayıs 2014
  Şehir
  İZMİR-MANİSA
  Yaş
  30
  Mesajlar
  1,843
  Adı geçen
  11 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Cevap: Agrievolution Istanbul - 5. Dünya Tarım Makineleri Zirvesi 21 Ocak 2016  Alıntı b.ozyurt Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Fatih abi,

  Çok haklısın bu konuda, tohum olmadan hiçbir işe yaramaz bu makineler; ancak bu düzenlenen zirvenin ana konusu mekanizasyondu, yani dünyadaki bu üretim sorununa makinelesme açısından yaklaşabilecek katılımcıları davet etmişler. Tohum veya bitki koruma alanları için ayrı bir sürü zirve oluyor aynı şekilde.
  Haklısın Berk ben zirvenin başlığına dikkat etmemiştim ama zirve tarım makinaları üzerine ise ele aldıkları sorun tarımdaki iş gücünün azalması çiftçi başına işlenen arazi miktarının artması dolayısıyla traktör ve ekipmanlara ve dahi robotik sistemlere olan ihtiyaç olarak konulsaydı daha mantıklı bir sunum olurdu.
  Misal Zeynep hanımın iki misali konuşmasını tekrar ele alalım

  1-Dünya açlığa gidiyor bilgisayarlı erkunt yaptık
  2-Tarımda çalışan işçi miktarı düşüyor bu rağmen kişi başı işlenen arazi miktarı artıyor bizde bilgisarlı erkunt yaptık

  Yani bu firmalar bu sunumla akademik düzeyde bir takdir toplayamazlar kannatindeyim
  en azından ben sınıfta bırakırım
  En başarılı sunum Almana ait bence
  tabi biz katılmadığımız için senin anlattıkların üzerinden değerlendirme yapıyoruz

  b.ozyurt, Hermiyas teşekkür etti.

 12. #12
  b.ozyurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  15 Kasım 2007
  Şehir
  Tekirdağ
  Yaş
  22
  Mesajlar
  2,265
  Adı geçen
  15 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Cevap: Agrievolution Istanbul - 5. Dünya Tarım Makineleri Zirvesi 21 Ocak 2016  Abi çok doğru tespit yapmışsın, yazıda da dediğim gibi Türkiye'den katılan firmalar reklam amaçlarını biraz ön planda tuttular, Türk katılımcılarda konuya hâkimlik hususunda çok eksiklik sezdim. En azindan yabancı firmalar daha mantıklı çözümler sundular kendi bakış açıları ile.

  FatihEFE teşekkür etti.

 13. #13
  FENOMEN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  12 Ocak 2010
  Şehir
  Bilecik
  Yaş
  25
  Mesajlar
  2,112
  Adı geçen
  4 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Cevap: Agrievolution Istanbul - 5. Dünya Tarım Makineleri Zirvesi 21 Ocak 2016  Paylaşım için teşekkürler.Yazının tamamını okuyup kafamda önemli notlar oluştu.Bunlardan en önemlisi 2050 yılında çiftçilik bir numaralı mesleklerden olacak.Bizler allah ömür verirse o sıralar pek sahada olmasakda çocuklarımız bu durumdan memnun olabilir.

 14. #14
  FatihEFE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  30 Mayıs 2014
  Şehir
  İZMİR-MANİSA
  Yaş
  30
  Mesajlar
  1,843
  Adı geçen
  11 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Cevap: Agrievolution Istanbul - 5. Dünya Tarım Makineleri Zirvesi 21 Ocak 2016  Alıntı FENOMEN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Paylaşım için teşekkürler.Yazının tamamını okuyup kafamda önemli notlar oluştu.Bunlardan en önemlisi 2050 yılında çiftçilik bir numaralı mesleklerden olacak.Bizler allah ömür verirse o sıralar pek sahada olmasakda çocuklarımız bu durumdan memnun olabilir.
  gazap üzümlerini okudunuz mu?

 15. #15
  FENOMEN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  12 Ocak 2010
  Şehir
  Bilecik
  Yaş
  25
  Mesajlar
  2,112
  Adı geçen
  4 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Cevap: Agrievolution Istanbul - 5. Dünya Tarım Makineleri Zirvesi 21 Ocak 2016  Alıntı FENOMEN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Paylaşım için teşekkürler.Yazının tamamını okuyup kafamda önemli notlar oluştu.Bunlardan en önemlisi 2050 yılında çiftçilik bir numaralı mesleklerden olacak.Bizler allah ömür verirse o sıralar pek sahada olmasakda çocuklarımız bu durumdan memnun olabilir.
  yok okumadım Fatih abi.Kitap mı o ne anlatıyor orada ?

 16. #16
  FatihEFE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  30 Mayıs 2014
  Şehir
  İZMİR-MANİSA
  Yaş
  30
  Mesajlar
  1,843
  Adı geçen
  11 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Cevap: Agrievolution Istanbul - 5. Dünya Tarım Makineleri Zirvesi 21 Ocak 2016  [QUOTE=FENOMEN;1017106]yok okumadım Fatih abi.Kitap mı o ne anlatıyor orada ?[/QUOTE
  evet güzel bir kitap, hikayede kriz zamanında açlıkla yurtlarından göç etmek zorunda kalan insanların göç yolundaki hikayeleri anlatılıyor.
  çiftçilerin durumunun iyi olacağını düşünüyorsunuz ya
  bağınızın bahçenizin yağmalanabileceğini düşündünüz mü
  o kitapta çiftçiler ucuz iş gücünün yanında böyle sorunlarla karşılaşıyorlardı o aklıma geldi.

 17. #17
  FatihEFE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  30 Mayıs 2014
  Şehir
  İZMİR-MANİSA
  Yaş
  30
  Mesajlar
  1,843
  Adı geçen
  11 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Cevap: Agrievolution Istanbul - 5. Dünya Tarım Makineleri Zirvesi 21 Ocak 2016  Alıntı FENOMEN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  yok okumadım Fatih abi.Kitap mı o ne anlatıyor orada ?
  evet güzel bir kitap, hikayede kriz zamanında açlıkla yurtlarından göç etmek zorunda kalan insanların göç yolundaki hikayeleri anlatılıyor.
  çiftçilerin durumunun iyi olacağını düşünüyorsunuz ya
  bağınızın bahçenizin yağmalanabileceğini düşündünüz mü
  o kitapta çiftçiler ucuz iş gücünün yanında böyle sorunlarla karşılaşıyorlardı o aklıma geldi.

  flood için özür dilerim düzelteyim derken yanlışlıkla oldu.
  ayrıca bu kitap her çiftçinin okuması gereken bir kitap bence

 18. #18
  FENOMEN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  12 Ocak 2010
  Şehir
  Bilecik
  Yaş
  25
  Mesajlar
  2,112
  Adı geçen
  4 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Cevap: Agrievolution Istanbul - 5. Dünya Tarım Makineleri Zirvesi 21 Ocak 2016  Alıntı FatihEFE Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  evet güzel bir kitap, hikayede kriz zamanında açlıkla yurtlarından göç etmek zorunda kalan insanların göç yolundaki hikayeleri anlatılıyor.
  çiftçilerin durumunun iyi olacağını düşünüyorsunuz ya
  bağınızın bahçenizin yağmalanabileceğini düşündünüz mü
  o kitapta çiftçiler ucuz iş gücünün yanında böyle sorunlarla karşılaşıyorlardı o aklıma geldi.

  flood için özür dilerim düzelteyim derken yanlışlıkla oldu.
  ayrıca bu kitap her çiftçinin okuması gereken bir kitap bence
  Bir gözden geçireyim.Dediğim gibi 2050 yılında çiftçiliğin daha iyi olacağını düşünüyorum belki istediğim için umuyorumdur.Ben bunun nedeni nüfusun giderek artması tarımsal alanların azalması böylelikle değerimiz dahada artacak.Bir çoğumuzu silip süpürecekler evet fakat ayağımı yorganıma göre uzatırsam hiç bir şey olmaz bence çiftçi de aç kalmaz.Birde ne kadar çiftçilerin ekonomisi bozuk olsada az da olsa iyiye gidiyoruz diye düşünüyorum nedeni 1960-70 lerde 3 kişi leyland traktör alıp ödeyemeyerek sattığımız zamanları anlatır babam şimdi ise kimi zaman cebimizde leyland parası oluyor.

+ Konuya Cevap Yaz

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Arama Motoru Etiketleri

traktör, tarım, çiftçilik, tarım makineleri, tarım aletleri SEO Blog

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
 •  
Yukarı Çık
Hakkımızda
TrakKulüp, Türkiye'nin en büyük çiftçi paylaşım sitesidir. Sitemizde traktörler, biçerdöverler, tarım makineleri, tarım aletleri, çiftçilik, tarım ve hayvancılık ile ilgili 1.000.000'dan fazla mesaj bulunmaktadır.

62.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Bizi Takip Edin
trakkulup@trakkulup.net
DMCA.com Protection Status