Honda Jet gökyüzüyle buluştu

Japon HondaJet'in ilk test uçuşu ABD'de gerçekleşti. 2016'da vitrine çıkacak jetler, 4.5 milyon dolardan satışa sunulacak

Japon devi Honda Aircraft, HondaJet'in ilk test uçuşunu gerçekleştirdiğini açıkladı. Sivil uçak sertifikası almaya bir adım daha yaklaşan jetler 2016'da piyasaya sürülecek. ABD'nin Kuzey Carolina bölgesinde gerçekleştirilen test uçuşunda, HondaJet 84 dakika havada kaldı.

Test uçuşu sırasında 15 bin 500 feete ulaşan jet, saatte 483 mil hıza kadar çıkabiliyor. Dış tasarımında koyu yeşil ve altın şeritlerin kullanıldığı HondaJet alternatif olarak gümüş, kırmızı, sarı ve mavi renk paletleriyle müşterilerine dört farklı seçenek sunuyor. Üretime devam eden firma, Federal Havacılık İdaresi'nden gelecek sertifikayla teslimatlara başlayacaklarını açıkladı.

Şu ana kadar 100 adet sipariş aldıklarını belirten firma yetkilileri, Kuzey Amerika ve Avrupa'daki bayilerden satış işlemlerinin gerçekleştirebileceğini ekliyor. İlk test uçuşunu 1993'te gerçekleştiren HondaJet, 43 bin feet yüksekliğe ulaşabiliyor. Yeni jet, sınıfının en hızlı, geniş ve yakıt tasarrufu en yüksek modeli olarak görülüyor.

TAM DEPOYLA 2.600 KİLOMETRE

Honda'nın geliştirdiği jetler tam depo yakıtla 2 bin 600 kilometre gidebiliyor. Honda Uçak CEO'su Michimasa Fujino, "İlk uçuşumuzla bir sonraki aşama olan teslimat sürecine de geçmiş bulunuyoruz" dedi.

Honda Jet dünya turuna çıkacak

Japonya'nın en büyük otomotiv üreticilerinden Honda gözünü yolcu uçaklarına dikti.

İş dünyasına yönelik özel yolcu uçakları üretmeye başlayan şirket, 4,5 milyon Dolar'dan satışa sunulan ilk jetini görücüye çıkardı. HondaJet, rakiplerinden yüzde 20 daha az yakıt tüketme ve işletme maliyetlerini 3'te iki düşürme özelliğine sahip.

Geçen sene ilk seferini Amerika Birleşik Devletleri'nde gerçekleştiren HondaJet, 13 ülkeyi kapsayan bir dünya turuna çıkacak. HondaJet, devlet yardımına başvurulmadan üretilen ilk Japon yolcu uçağı olma özelliğine sahip.

HondaJet, FAA’den sertifika aldı

Japon otomotiv devi Honda’nın tasarladığı ilk uçak olan HondaJet HA-420, Amerikan Havacılık Otoritesi FAA’den tip sertifikasını aldı.

İlk uçuşunu 2003’te yapan hafif sınıftaki iş jeti HondaJet, Amerikan Federal Havacılık Otoritesi FAA’den tip sertifikasını aldı. 12 yıllık geliştirme sürecini tamamlayan Honda, teslimatlara önümüzdeki günlerde başlayacak.

Kuzey Carolina’da Greensboro merkezli imalat hattından çıkan ilk uçakların önümüzdeki günlerde müşterilerine teslimatı planlanıyor. General Electric imalatı HF120 tipi motor kullanan uçağın koltuk kapasitesi tasarımına göre 4 ila 6 arasında değişiyor.

Tek pilot tarafından kullanılabilen HondaJet, saatte en fazla 778 kilometre hıza çıkabilirken menzili ise 2 bin 185 kilometre. 43 bin feet yani 13 bin 106 metre yüksekliğe çıkabilen uçağın liste satış fiyatı 4,5 milyon dolardan başlıyor.


Kaynak: www.kokpit.aero

http://www.hondajet.com/gallery-and-downloads/videos#