Yonca verimi ve bakımı

Bu yil ilk defa yonca ekimi yapacagim buyukbas gubresi bulamadim yerine peletli sekilde tavuk gubresi buldum fermente edilmis bundan dekara 300 kg atmayi düşünüyorum ayni anda 15 15 15 zn taban gubresinide 50 kg kadar atmayi dusunuyorum tecrubesi olan arkadaslarim varsa bir akıl verebilirmi yapmayi dusundugum seyin dogrulugu veya yanlisligi ile alakali

Biz tarlayı süreriz. Hazırlarız ekilecek hale getirriz. Sonra yonca tohumuna dekara örneğin 5 kilo gibi bir gübre kariştirarak ekim yaparız. Ha gübre faydalı olsun diye değil. Yonca tohumu çok küçük olduğu için bir karişimla bunu çoğaltıp daha iyi ayarlama yapabilmek için. Mibzer hortumlarını çıkarıp çok yüzden bi ekim yaparız. İmkanın varsa minzerin arkasına merdane tak sıkıştırsın. Takma imkanın yoksa ekimden sonra mukakkak merdane ile sıkıştır. Sonra hergün 1 saat gibi bir yağmurlama sulama yöntemiyle yoncayı çıkart. Zaten 1 hafta içinde komple yeşerir. Gübre falan atma bol sula. İlk dirimi yap ot çöp karişik. Hasatını yaptıktan sonra bu gübreyi dekara 10 kilo olarak uygula
82455e734a6b1e8992bfe5769440b310.jpg

Ama öle ekim öncesi falan çok gübre atarak falan masraf etme bence. Sade bi şekilde ek. Yesert bol suyla kurutma tarlayı. Triple ve dap zaten geçen yıldan kalmış yoncaya uygulanır. Şubatta atılır.

Bu yil ilk defa yonca ekimi yapacagim buyukbas gubresi bulamadim yerine peletli sekilde tavuk gubresi buldum fermente edilmis bundan dekara 300 kg atmayi düşünüyorum ayni anda 15 15 15 zn taban gubresinide 50 kg kadar atmayi dusunuyorum tecrubesi olan arkadaslarim varsa bir akıl verebilirmi yapmayi dusundugum seyin dogrulugu veya yanlisligi ile alakali
Abi sen hayvan gübresine tavuk gübresine falan yonca ekme ben tavuk gübresi ve hayvan gübresine ektim pişman oldum ilk verimde pis ot çıkıyor pis otlarda yoncayı kaybediyor avrupa gübresiyle ek 2. Ve 3. Bicimde pis ot çıkmıyor ama ilk çıkışta cikan pis otlar işte yoncayı bitiriyor

Abi sen hayvan gübresine tavuk gübresine falan yonca ekme ben tavuk gübresi ve hayvan gübresine ektim pişman oldum ilk verimde pis ot çıkıyor pis otlarda yoncayı kaybediyor avrupa gübresiyle ek 2. Ve 3. Bicimde pis ot çıkmıyor ama ilk çıkışta cikan pis otlar işte yoncayı bitiriyor
Düzgün ekimi yapılmış ve çimlenme şartları sağlanmış yoncayı küsküt otundan başka hiçbir ot bogamaz küskütünde mücadelesi var.

tavuk gübresi ve hayvan gübresinde her çeşit ot çıkıyor yoncayla birlikte çıktığı için yoncayı köreltiyor başıma geldiğinden biliyorum