Kanolada kükürtlü gübre kullanımı Hk.(yardım)

Merhabalar;
20 dekar kanola ekili tarlam için toprak analizi yaptırdım, toprağın ph'sı 4,4 ve kireç oranı çok düşük çıktı.
İnşallah seneye tarım kireci kullanacağım. Sizden ricam Amonyum sülfat kullanayım mı kullanmayım mı?
Ekerken 10kg/üre ve Ocak başında 20kg/üre kullandım.
Bilindiği üzere kanola kükürde iyi tepki veren bir bitki, yalnız toprak tahlilinde kükürtle ilgili bir ibare bulunmuyor. Konu ile ilgili yardımlarınızı bekliyorum, şimdiden teker teker teşekkür ederim.

Kükürt toprak ph ını düşürmek icin yuksek ph lı topraklara atılır ki bitki topraktan daha iyi faydalansın senin toprağın ph ı çok düşük kükürt lü gübre atarsan daha da düşürürsün bitki topraktan daha az faydalanir sanirimki toprağin kumsal

• Beğen
Tepkiler: cengizelkurt

evet tarlanın %30'luk kısmı kumsal, kükürdün toprak ph'sını düşürdüğünün farkındayım fakat kanola kükürde ihtiyaç duyan bir bitki. yani sizin anlayacağınız aşağı tükürsen sakal yukarı tükürsen bıyık :) cevabınız için teşekkür ederim.

pH cok dusuk, oyle boyle degil dusuk, bu sartlarda ciddi verim kaybi olmasi lazim, ancak su anda yapilabilecek pek bir sey gorunmuyor. Diger taraftan ure kullanmaniz isabetli olmus olabilir, zira ure genel anlamda pH'i dusurucu etkiye sahip olsa da ilk uygulama esnasinda uygulandigi yer ceverisndeki pH'in yukselmesine sebep oluyor. Boylelikle cikis asamasinda bitkilerin bir miktar iz element ve makro besin maddesi (ozellikle fosfor) alimi kolaylasmis olabilir. Su anda yapabilecekleriniz konusunda bitkilerin pH derecesine gore besin elementleri alim imkanlarini gosteren tabloya baktigimizda:

attachment.php

4.4 pH degerinde kukurt dahil bir cok seyin aliminin cok azaldigini goruyoruz. Bu durumda bitkinizin kukurt ihtiyacinin yuksek oldugunu da hesaba katarsak zaten alim guc oldugu icin kukurt uygulamamaniz dusumunda ciddi eksiklik yasanabilir.

pH ile ilgili isinize yarayabilecek bir faktor, zaten cok dusuk olan pH degerini daha da dusurmenin daha zor olmasi.

Amonyum sulfatin toprak pH degeri uzerinde etkisi daha cok uzun donem surekli kullanimlar bazinda degerlendiriliyor. Tek bir uygulama ile cok buyuk fark yaratmak pek mumkun degil.

Dolaysiyla bence asiriya kacmamak uzre yapacaginiz bir uygulama faydaniza olacaktir.

not: Kanada kanola enstitusunun kukurt eksikligini cesitli safhalarda takip ve verilmesi gereken miktarlar ile ilgili guzel bir sayfasi surada var:

http://www.canolacouncil.org/canola...zer-management/sulphur-fertilizer-management/

Resimler ve ekler

• pH.jpg
    pH.jpg
    68.8 KB · Görüntüleme: 478
  • Beğen
Bilgi veren arkadaşlara teşekkürler.

Şahsi görüşüm, sülfat yerine CAN kullanmanız yönünde.

Gerekçe:

1-) Kanolanın kalsiyum ihtiyacı, kükürt ihtiyacının beredeyse 3 katı. Yani sanılanın eksine, sülfat ihtiyacı çok hayati değil. Kendi yerlerimde, ph'ı düşük arazilerde sülfatlı gübre kullanmadım bu yıl. Hem de hiç. Elimizde bir kesinlik varsa, o da sizin arazilerin kirecin çok düşük olması. Can bunun için şu andaki tek alternatif.

2-) "PH düşükse kükürt, PH yüksekse kireç vardır". Bu genelleme her zaman doğru olmasa da, büyük çoğunlukla doğrudur. Yüzlerce analiz gördüm. Hem ph'ı yüksek, hem de kireçsiz sadece 1 tarlaya denk geldim. O da acemi bir laboratuvardan çıkmaydı.

Ha, Kükürt ölçümü en zor besin elementlerinden. Ölçebilen laboratuvar yok gibi. Bu durum da yukarıdaki genellemeyi kanıtlamamızı engelliyor tabi.

• Beğen

Gerekçe:

1-) Kanolanın kalsiyum ihtiyacı, kükürt ihtiyacının beredeyse 3 katı. Yani sanılanın eksine, sülfat ihtiyacı çok hayati değil. Kendi yerlerimde, ph'ı düşük arazilerde sülfatlı gübre kullanmadım bu yıl. Hem de hiç. Elimizde bir kesinlik varsa, o da sizin arazilerin kirecin çok düşük olması. Can bunun için şu andaki tek alternatif.

2-) "PH düşükse kükürt, PH yüksekse kireç vardır". Bu genelleme her zaman doğru olmasa da, büyük çoğunlukla doğrudur. Yüzlerce analiz gördüm. Hem ph'ı yüksek, hem de kireçsiz sadece 1 tarlaya denk geldim. O da acemi bir laboratuvardan çıkmaydı.

Ha, Kükürt ölçümü en zor besin elementlerinden. Ölçebilen laboratuvar yok gibi. Bu durum da yukarıdaki genellemeyi kanıtlamamızı engelliyor tabi.
Can daki kalsiyum bitkinin alabileceği şekilde değil ne yazıkki.

Gerekçe:

Yılmaz Hocam; Son olarak şuna karar verdim, bu hafta 20kg/dk A.S 1 ay sonrada 25/dk Can uygulayacağım.
Can gübresinin ardından üçlü karışım (Tebuconazole+lambda cyhalotrin+çinko bor) yapıp bir dahada başka birşey yapmayı düşünmüyom. Artık ne olursa kısmetimize...