Tarım Kredi Kooperatifi Genel Müdürü görevden alındı.

Bişeyler olmuş, oluyor da. Siyasi bi yanı olduğu için yorum yapmıcam.
Tarım kredi bizim, bunuda kaybedersek iyice savunmasız kalırız.
En son patates ekim makinesi aldım. Demsan İzmir》10300tl
Kütahya bayisi》10500'e fatura kesti
Tarım kredi de 11500'den 4 yıl vadeli %5'ten hesap gördük. Söylemek istediğim şu kurum eskiden faizden kazanıyordu şimdiyse bir miktar kârmarjı ve süspanse edilmiş faizle işini yürütmeye çalışıyor. Bu işi tüketici kredili olarak düşündüğümüz de arasında biraz fark oluyor.
Kısaca, kredili herşey sizin emeğinizden alır. Fazlası ve azı olur.
Nakit öz sermayeyle alım herzaman kazandırır.
Herkese borçsuz harçsız, bereketli kazançlar dilerim.

• Beğen
Tepkiler: Aygün 10
Bişeyler olmuş, oluyor da. Siyasi bi yanı olduğu için yorum yapmıcam.
Tarım kredi bizim, bunuda kaybedersek iyice savunmasız kalırız.
En son patates ekim makinesi aldım. Demsan İzmir》10300tl
Kütahya bayisi》10500'e fatura kesti
Tarım kredi de 11500'den 4 yıl vadeli %5'ten hesap gördük. Söylemek istediğim şu kurum eskiden faizden kazanıyordu şimdiyse bir miktar kârmarjı ve süspanse edilmiş faizle işini yürütmeye çalışıyor. Bu işi tüketici kredili olarak düşündüğümüz de arasında biraz fark oluyor.
Kısaca, kredili herşey sizin emeğinizden alır. Fazlası ve azı olur.
Nakit öz sermayeyle alım herzaman kazandırır.
Herkese borçsuz harçsız, bereketli kazançlar dilerim.

Peşin bir çuval gübreyi tüccardan 6 lira pahalıya satan bir kurumu savunuyorsunuz. 2008 yılındaki ekonomik krizi zamanında babamın bir kaç bankaya ve Tarım kredi kooperatifine borcu vardı. O ödeyemedi. Hepsini ben ödedim. Örnek vermek gerekirse HSBC Bank faiziyle birlikte 27000 liralık borcu 10750 liraya kapattım. Daha dün faiziyle birlikte 4000 lira olan borcu 1000 liraya Akbank'a kapattım. Pazarlık etsem 700 liraya düşürebilirdim. Yaklaşık 7-8 bankaya faizleriyle birlikte 100 000 liradan fazla olan borcu 40-45000 liraya kapattım. Tarım kredi 17 000 liralık borcu 35 000 liradan fazla bir şekilde tahsil etti. Hiç bir bankaya gitmedim ya banka yetkilileriyle yada avukatlarıyla telefonda görüşüp durumu anlattım. Hepsi bir şekilde anlayış gösterdi ve ben borçlarını ödedim. Babamdan vekalet almıştım. Tarım Kredi genel merkeze ve şubeye dilekçeler yazdım cevap bile vermediler. Bimer'e yazınca cevap vermeyi lüfettiler. İşin sonucunda ben borcu ödemeyeceğim demedim, sadece diğer borçlar için çektiğim kredinin vadesinin az kaldığını o zamana kadar anlayış göstermelerini istedim. Bir gün okuldayım köyden esrarkeşin biriyle oğlu beni arıyor. Babanın borcu yüzünden bizim tarla satıldı eğer bizim paramızı ödemezseniz sizi icraya vereceğiz. Kooperatif bu esrarkeşler danışıklı oyun planlayıp parayı bana ödettiler. Sözde esrarkeş benden parayı alıp kooperatife verecek tarlasını geri alacaktı. Gittim bankadan eşimin üzerine 45000 lira kredi çektim. Benim kredimin kalan taksitlerini ödedim. Esrarkeşede parasını kuruşunu kuruşuna ödedim. Sözde benden aldığı parayı kooperatife verip tarlasını geri alacaktı. Gitmiş o parayla bir traktör almış. Oğlu da o traktörle kayınpederini ezip öldürmüş. Tarım Kredi Kooperatifi sözünü duyduğum zaman sinirlerim tavan yapıyor. O kooperatifte kaç kişiye ödediği borcu tekrar ödettiler, kaç kişinin borcunu sildiler, kaç kooperatif iflas etti, kapandı hesabı belli değil. Bu günkü konumuyla Tarım Kredi Kooperatifinin çiftçiye faydası yoktur. Çiftçinin parasını, sana senden aldığı teminatlar ve kefiller sayesinde yüksek faizler karşılığında kullandırmaktadır. Bir kooperatif nasıl tüccardan daha pahalıya gübre satabilir. Ben tarımla ilgili hiçbir kurumda çitçiye değer verildiğini, insan yerine konulduğunu görmedim. Hep bir aşağılama, hor görme, küçük görme cahil muamelesi almış başını gidiyor.(Ağalar ve hamili kart sahipleri hariç)
Eğer haberin altındaki yorumları da okursanız sayın müdür hakkında da sağlam iddialar var.
http://www.tarimdanhaber.com/haber/...-kredi-gidada-buyuk-yolsuzluk-yargiya-tasindi

Son düzenleme:
Tarım Kredi Kooperatiflerinden öğreneceğimiz çok şey. Daha önceleri hesaplar kağıt evrak v.s. şklinde yapılırdı, çevirmeli hesap makinası ve daktilo kullanılırdı. Evrak sahteciliği ile çiftçiden bizden kaç para çaldılar onu bile hesap edemeyiz. Ödemesi gelmiş ve bira z gecikmiş borca 3 değişik tahsilat rakamı çıkartan Müdürleri de gördük. Aynı dönemde tamam son ödeyeceğin rakam bu kadar deyip 1 saat içinde parayı getirince; ha şurda şu kadar bakiye kalmış burda bu kadar bakiye kalmış deyip, son sermayenide kesip çalanlarıda gördük. Tarım Kredi mazot işine girdiğinde; mazotları kaçak mazot ile değiştiren şoförleri de gördük.
Muhtaçtık, hala da muhtacız. Tam her şey yoluna girdi tam merkezden otomasyon kuruldu derken, tepedeki yolsuzluklar gündeme geldi ve açığa çıktı. Geçmişte taşra yapıyordu bu işleri şimdi tepede oluyor.
Biz ortağı olduğumuz kooperatif dara düşmesin, müdür sıkıntıya girmesin diye piyasdan 3-5 lira fazlasına ellerinde kalan gübreleri alıyoruz, Müdür de gübrtaşın satamadığı süper ekin v.s. kıytırık çeşit gübreleri bize dayatıp sattığı tonaj karşılı gram altın derdinde.:D
Biz kime güveneceğiz onu bile bilmiyorum artık.

Çalmak sanattır..yazacaklar nerdeyse; Çiftçinin Kara Gün Dostudur. yazısı yerine. Bu sistem bizim ülkemizde yürümeyecek vesselam. Buna; Damızlık Birlikleri, Ziraat Odaları, Süt Birlikleri, Esnaf Odaları v.s. tüm benzer oluşumlar da dahil.

Yetti gayrı, kapansınlarda bizde kurtulalım.

Tarım Kredi Kooperatiflerinden öğreneceğimiz çok şey. Daha önceleri hesaplar kağıt evrak v.s. şklinde yapılırdı, çevirmeli hesap makinası ve daktilo kullanılırdı. Evrak sahteciliği ile çiftçiden bizden kaç para çaldılar onu bile hesap edemeyiz. Ödemesi gelmiş ve bira z gecikmiş borca 3 değişik tahsilat rakamı çıkartan Müdürleri de gördük. Aynı dönemde tamam son ödeyeceğin rakam bu kadar deyip 1 saat içinde parayı getirince; ha şurda şu kadar bakiye kalmış burda bu kadar bakiye kalmış deyip, son sermayenide kesip çalanlarıda gördük. Tarım Kredi mazot işine girdiğinde; mazotları kaçak mazot ile değiştiren şoförleri de gördük.
Muhtaçtık, hala da muhtacız. Tam her şey yoluna girdi tam merkezden otomasyon kuruldu derken, tepedeki yolsuzluklar gündeme geldi ve açığa çıktı. Geçmişte taşra yapıyordu bu işleri şimdi tepede oluyor.
Biz ortağı olduğumuz kooperatif dara düşmesin, müdür sıkıntıya girmesin diye piyasdan 3-5 lira fazlasına ellerinde kalan gübreleri alıyoruz, Müdür de gübrtaşın satamadığı süper ekin v.s. kıytırık çeşit gübreleri bize dayatıp sattığı tonaj karşılı gram altın derdinde.:D

Çalmak sanattır..yazacaklar nerdeyse; Çiftçinin Kara Gün Dostudur. yazısı yerine. Bu sistem bizim ülkemizde yürümeyecek vesselam. Buna; Damızlık Birlikleri, Ziraat Odaları, Süt Birlikleri, Esnaf Odaları v.s. tüm benzer oluşumlar da dahil.

Keşke bu yazıyı Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Tarım bakanı bir şekilde okuya bilseydi dedim yürekten

• Beğen
Tepkiler: cemaltan
Tarim kredi ortagiyim 500 tl kredim var sadece 500 tl 1 ton gubreyi bile alamiyorum.Kredi yukseltme sartlarini zorlastirdiklari icin kendilerine cok cok tesekkur ediyorum.Param varsa gubre tohum aliyorum yoksa oldugu kadari ile idare ediyorum 5 kazanip 2 faiz verip 3 kazanacagima direk 3 kazaniyorum kafam rahat...

Keske kapansa ciftci dostu bi kurum degil.
hersey piyasadan pahali satiliyor.cok insani batirdi.ben zaten alisveris yapmiyodum.gecen yil uyelikten de ciktim.
Ama tuhaf olan sey ciftci hala iyi diyor. Daptan baska gubre satmaz ve 100 tl fazlaya satar.
2 yil once sertifikali tohum alanlar yemlige zor sattilar bugdayi .sebep bugday kadar cavdar vardi ekenlerde.
Ve tuhaf tarafi ekenlerin zararini kimse karsilamadi.bunun gibi ilginc olay cok.

• Beğen
Tepkiler: ametist
Keşke bu yazıyı Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Tarım bakanı bir şekilde okuya bilseydi dedim yürekten
Aman İzzet abi nabıyorsun sen. Bir kere Nail abinin yazısında çok fazla tehlikeli sözcükler var.
En tehlikelisi de "Yolsuzluk" bence :)

Yolsuzluk
Çalmak
Evrakta sahtecilik... Valla bunlar yanlış anlaşılır. Bir Nail emmimiz var onu da yedirmeyiz :)

• Beğen
Tepkiler: nailyetek

Abi arada bizim super ekin gume gitmis, ben iki senedir kullaniyorum :) Ozellikle onu aliyorum.

Aman İzzet abi nabıyorsun sen. Bir kere Nail abinin yazısında çok fazla tehlikeli sözcükler var.
En tehlikelisi de "Yolsuzluk" bence :)

Yolsuzluk
Çalmak
Evrakta sahtecilik... Valla bunlar yanlış anlaşılır. Bir Nail emmimiz var onu da yedirmeyiz :)

Merdan sadıcım, doğru söze doğru demek lazım, doğruyu ahirettemi söyleyecez :)

Geçen Face de 3 kelimeyle TKK anlatın demiş kurumun sayfası, bende dedimki
Tefecilik, fahiş fiyat ve rant ,orada ne kadar kurum çalışanı varsa üstüme yürüdü :)

Şükürler olsun ki 3 sezondur TKK'ne ' Ne yapıyorsunuz la değişikler ' diye gıcıklığına hal hatır sormaya veya kıramadığım eş dosta kefil olmaya gidiyorum.

Adamlar faiz yemeye alışmışta, söz meclisten dışarı bizim çiftçilerde dangoloz arkadaş, sıcak parayı gören borç ödemekten kaçıyor bu senede yapılandırıp erteleyim nasılsa borcumuz borç diyen çiftçiler yüzünden TKK'nin bileği bükülmüyor. Adamın 3 sene önce aldığı mibzer sekrek ekiyor mış muş pat 11.500 milyara 4 harman ödemeli sipariş ver gelsin, 8 Ayın 30 gelip çatıncada ıııı abii ıııı müdürüm telaşına girsin yok abi yok kimse kazanmadan mal almayacak kapısına saçma salak nedenlerden ötürü TKK'den malzeme dizmeyecek, o sezon çeviremeyip gübre ve tohum alımlarına lafım yok, olmayınca olmaz bazen.

Ne diyeyim TKK'nin ortaklık anlayışı filmlerde gördüğümüz, çalışkan cefakar ortak ile hovarda ortak bütünlemesinin ta kendisi, rabbim borclu olanların borcunu ödetip, borçlandırmamayı nasip etsin herkese.

Şu bir gerçek ki ,bu kredi kuruluşları bir şekilde kazanacaklar yoksa kendini idare edemez hale gelir.
Tarım krediler de adı üstünde kooperatif ,oz sermayelerini oluşturmak için ilk kuruluşta ve daha sonra üyelerinden sermaye alarak ve bunu taksitte bölerek sermaye borcunu ortaklarından tahsil eder,kredi borç ödenirken, ortak ana parayı,buna uygulanan düşük faizi ve varsa sermaye taksitini ödemek zorunda.Ama ortaklarının sermeye borclarini ödemeyi en sona bırakarak,sermaye borcunun birikmesine sebebiyet veriliyor.
Ben gubrede Gübretaşin ürünlerini tercih ediyorum.Kaliteli ve güvenilir olduğunu dusunuyorsun.Ürüne özel gübreler büyük kolaylık;
Ekin gübresi, içinde kalsiyum vardır,ph dusuk topraklar için idealdir.Süper ekin gübresi ph yüksekçe topraklar için içinde çinko ve kükürt ilaveli dır.
Mısırda verimin adı mısır gübresi temel gübre maddeleri dişin da demir,çinko ve kükürt ilaveli dır.Altın çiçek,Altın turunç,Süper pancar,süper Çotanak,Çotanak fertil,Süper çeltik,Yeşil altın gibi ürüne özel gübreler.Tarlaya hangini atacağım derdine carediler.
Çok iyi denetim mekanizması vardır.

3 yıl dır tkk ya ortagım çiftçi yim böyle çifçiyi azarlar gibi hesap çıkaran sözleriyle çifçiyi ezen aldıgı parayı bida isteyen evrakda yanlışlık yapan bi kurum görmedim en kısa zaman da tkk dan silinecegim borçlarımı bi ödesem kapısından geçmem