2016 Sezonu Buğdaya ot,kök-boğaz,pas,külleme ilacı fiyatları hk.

muhammet kardeş yabani yulafa bizim burda şifanak derler o da iki kısım bizim burda kara şifanak var onu ancak atlantis diye bir ilaç var o öldürüyor acaba sizin kullandığınız ilaç ikisinide öldürürmü atlantis çok pahalı 20 dekara giden ilca 230 tl diyorlar
Herkese selamun aleykum bi önceki iletide ismini tam hatırlaya madiğim ince yaprak ilacı Traxos du 77 TL ve 10 dekara gidiyor. Kara şifanak nasıl bir ot inan bilmiyorum. Aslında bu grup ilaçları daha önce kullanmadim benim de ilk senem yeterli tecrübeye sahip değilim. Daha önce topcup ve grandlan kullanirdik.

Öncelikle ince ve önemli bir detaya değinmişsiniz. Hububatta kök bölgesine aktive olabilen birkaç madde var.Bunlardan birisi de Prochloraz ve en çok kullanılanıdır. Koruyucu etkiye sahiptir, hastalığa yakalanmış olanı kesinlikle tedavi edemez.Yani erken kullanmakta fayda var.
Gelelim maliyet durumuna ve Epoxiconazole maddesine.Bu madde BASF'in en çok güvendiği maddedir.Yaprak hastalıkları için ilave edilmiştir.Çünkü septoria önümüzdeki 1 hafta içersinde aktive olmaya başlayabilen, erken dönem yayılan bir hastalıktır.Kendilerine özgü köke ve sapa direkt etki eden bir maddeleri olmadığı için Prochloraz ile kullanmışlar.Tabii bunun dışında ilacı üretirken kullanılan hilesiz hurdasız maddeler, yağ asitleri ve süper teknoloji standartları.Çünkü BASF dünyanın en büyük kimya firmalarından biri.Bir Safa Tarım,Doğal Kimya, Agrobest 'in ürettiği Prochloraz bu adamların ürettiği Prochloraz'ı yakalayamaz.Etikette aynı maddeymiş gibi görünse de.Çünkü Türk firmaları ne yazık ki kopyala/yapıştır üzerine üretim yaptığı için maddeleri Çin'den ucuza alırlar, yolda konşimento yapıp ne idüğü belirsiz lisansı olmayan şirketin maddeleri ile değiştirebilirler.(geçmişte yaşanmıştır, bu yüzden çok firma kapanmıştır)
İlla ki karışım yapmak istiyorsanız Prochloraz'ın yanına herhangi bir azole veya strobin grubundan uygun maliyetli bir ilacı karıştırabilirsiniz.Veya 90g/l Propiconazole + 400g/l Procloraz kullanabilirsiniz.
Sonuç; kök hastalıklarına yakalanmak istemiyorsanız sık tohum atmamalısınız ve tohumunuzu iyi ilaçlamalısınız..Hasat döneminde tarlanızda beyaz başak var ise tohumluluğa kullanmamalısınız.Geçen sene bir çiftçimizin tarlasını 2 defa Tocata uygulanmasına rağmen hastalıktan kurtaramadık.İlaç da bir yere kadar...

hocam bafs ın ilaçları cok kaliteli fakat cok pahalı dekara 10tl maliyet getiriyor sizin önerececeginiz kaliteli ve fiyat olarak uygun bir ilaç varmı ?

slm arkadaşlar bugün buğdaylar için 150 litre opera max siparişi verdim 5 litresi 275 tl den,bu yıl ilk defa fungusit uygulaması yapacağım size asıl sormak istediklerim iki çeşit buğday ekiyorum yarısı ekmeklik yarısı makarnalık,ekmeklik olan haziran ayının 25 i gibi hasat ediliyor makarnalık olan ise 10 temmuz gibi bulunduğum kasabanın rakımı 900 civarı bu durumda hangi zamanda fungusit uygulasını yapmalıyım?

uploadfromtaptalk1459155834577.jpg

Resimler ve ekler

• uploadfromtaptalk1459155834577.jpg
    uploadfromtaptalk1459155834577.jpg
    58.9 KB · Görüntüleme: 288
Bu ismi geçen ilaçlarin hiç birini duymadim görmedim kullanmadim trakyanin bizden nekadar ilerde oldugunun kaniti sanirim bizde granstar var 50 dönüm yapar 25lira muadili var 14lira mustang var 190lira muadili var nitromix 90lira ha bide ester var ben onu 7 8 senedir kullanmiyorum fiyatini bilmiyorum

Dupont Aconto Plus nasıl bir fungisit. Bu sene onu aldık bakalım performansı nasıl olacak.

Birde bu fungisitlerin en has markası hangisi. Lider marka olarak kim var.

Acanto Plus, Dupont'un bu sene piyasaya sürdüğü bir fungusit. Ağırlıklı olarak ''Sarı Pas'' üzerinde etkili olabilen etken maddelere sahip. Kısmen Septoria ve Küllemeye karşı da kullanılabilir.
Üreticiler bilinçlendikçe fungusit kullanımı artıyor.Kullanım arttıkça, pazar payı büyüdükçe firmalar daha iyi ilaçlar ile rekabet içine giriyor.
Ancak bu işin duayenleri BASF ve Bayer.Ellerinde belki de önümüzdeki 100 yılın planlamasında kullanılacak maddeler vardır ama hep döndürüp dolaştırıp aynı etken maddelerin dozlarını değiştirip, ekleyip, bilinen başka bir maddeyi kullanıp yavaş yavaş, sindire sindire ilerliyorlar.Aynı Samsung ve Apple gibi.
Batı ve orta avrupa ülkelerine oranla bizim ülkemizde mantari hastalıklar daha az ve kontrol edilebilir durumda.Biz 1 kez bile uygulatmakta zorlanırken İrlanda, İskoçya, İngiltere,Almanya,Polonya gibi ülkeler 3 kez fungusit uyguluyor.Bu yüzden de politikaları normal karşılanabilir.

Önümüzdeki yıllarda göreceğimiz muhtemel fungusitler(tohum kaplama hariç),
FANDANGO XPRO EC 190, SOLIGOR ® EC 425 Bayer
LUDION, ADEXAR , PRIAXOR , RETENGO PLUS BASF

Son düzenleme:
Acanto Plus, Dupont'un bu sene piyasaya sürdüğü bir fungusit. Ağırlıklı olarak ''Sarı Pas'' üzerinde etkili olabilen etken maddelere sahip. Kısmen Septoria ve Küllemeye karşı da kullanılabilir.
Üreticiler bilinçlendikçe fungusit kullanımı artıyor.Kullanım arttıkça, pazar payı büyüdükçe firmalar daha iyi ilaçlar ile rekabet içine giriyor.
Ancak bu işin duayenleri BASF ve Bayer.Ellerinde belki de önümüzdeki 100 yılın planlamasında kullanılacak maddeler vardır ama hep döndürüp dolaştırıp aynı etken maddelerin dozlarını değiştirip, ekleyip, bilinen başka bir maddeyi kullanıp yavaş yavaş, sindire sindire ilerliyorlar.Aynı Samsung ve Apple gibi.
Batı ve orta avrupa ülkelerine oranla bizim ülkemizde mantari hastalıklar daha az ve kontrol edilebilir durumda.Biz 1 kez bile uygulatmakta zorlanırken İrlanda, İskoçya, İngiltere,Almanya,Polonya gibi ülkeler 3 kez fungusit uyguluyor.Bu yüzden de politikaları normal karşılanabilir.

Önümüzdeki yıllarda göreceğimiz muhtemel fungusitler(tohum kaplama hariç),
FANDANGO XPRO EC 190, SOLIGOR ® EC 425 Bayer
LUDION, ADEXAR , PRIAXOR , RETENGO PLUS BASF
Basf Retengo su an var turkiyede uygulama yapicaz bakalim retengo bir arkadas aldi

Bu sezon kanolaya 1. üçlü karışımda Miracle atmıştık 2. üçlü karışımda İmpact T attık. Kimi ilaç satıcılarının söylediğine göre kanolada fungisit olarak Duett yada Opera Max kullanıldığı zaman daha iyi dallanma ve çiçeklenmede daha iyi döl tutma olur diyorlar. Kaliteli olarak görülen fungisitler bu etkileri gerçektende yapabilir mi?

Buğdaya da kök boğaz olarak İnput atmıştık. İnput hakkında aklıma takılan bir konu var. Etiketinde kök hastalıklarının yanında Septoria da yazıyordu. Acaba bu ilaçta yaprak hastalıklarına da etkili etken madde mi var?
Pas ilacı olarakta Aconto Plus almıştık İnputla birlikte bakalım faydası ne olacak?

Hektaş altis. pas ilacı kullanan varmı?fiyatını bilen varmı?pas ilacı alan arkadaşlar bugün. yarın. öburgün. Pas ilacı atımı için trakya da gayet şartlar uygun gözüküyor.bayer soligor u çok etkili görüyorlar. Bu konunun altına yogunlasabilirmiyiz.saygılar.
selamlar.