2016 Sezonu Buğdaya ot,kök-boğaz,pas,külleme ilacı fiyatları hk.

Arkadaşlar merhaba,
Buğdaya bölgemizde ilaç atma dönemi yaklaşıyor.Bayiden yada kooperatiften aldığınız ilaç fiyatlarını bu başlık altına yazarsak referans bir konu olmuş olur.Hem ekonomik olarak en uygun ne kadarmış öğrenmiş oluruz.

Benim aldığım birkaç fiyat:

Arrat 800gr - 135TL
Lintur - 23TL
Axial 1lt - 85TL
Lancelot - 21TL
Mikado - 245TL
Attribut - 179TL
İnput 1lt - 96TL
Tocato 5lt - 245TL
Duett super - 300TL
Madison 1lt - 92TL
Opera max - 260TL
Rauma 5lt - 195TL

aldığım fiyatlar harman vadeli fiyatlardır.

Arkadaşlar; kök boğaz ilacı olarak Basf tocata en kaliteli ilaçlardan diye biliniyor, Etken maddeleri
(42 g / lt Epoxiconazole + 150 g / lt Prochloraz) bildiğiniz prochloraz etken maddeli birçok firmanın ürünleri çok uygun fiyatlara mevcut. örneğin Agrobest soufrex, hektaş Axxess, safa tarım spotlight vb. Bu prochloraz etken maddeli ilaclara 'Epoxiconazole' ilavesi yaparsak sizce aynı işi görür mü acaba. Maliyeti çok çok aşağı çekeceğimizi düşünüyorum. Yorumlarınızı bekliyorum.

Arkadaşlar; kök boğaz ilacı olarak Basf tocata en kaliteli ilaçlardan diye biliniyor, Etken maddeleri
(42 g / lt Epoxiconazole + 150 g / lt Prochloraz) bildiğiniz prochloraz etken maddeli birçok firmanın ürünleri çok uygun fiyatlara mevcut. örneğin Agrobest soufrex, hektaş Axxess, safa tarım spotlight vb. Bu prochloraz etken maddeli ilaclara 'Epoxiconazole' ilavesi yaparsak sizce aynı işi görür mü acaba. Maliyeti çok çok aşağı çekeceğimizi düşünüyorum. Yorumlarınızı bekliyorum.

Muadil ilaclarin fiyatlari ne durumda?

s.a .çok güzel olur...
Diyalen 25 tl
puma muadili 40 tl...

25 dönüm sulu tarlamda buğday çıkmadı daha ne yapmalıyım ekimi geç yapmıştık pancar yeriydi

Kardeşim merhaba,her ne kadar sizin orası ile bizim burası farklı olsada artık sabredip beklemek lazım.Bizde derlerki,bitmeyen tohum toprakta bekler.İnşaallah seninkiler de sırasını bekliyor.Geç ektiğin için toprak cimlenme sıcaklığını kaybetmiş,havalar isindiginda duruma bakar tekrar değerlendirebilirsin...

Yabani yulaf için sygentanin troxes adli harf hatası olabilir. 77 TL aldım. geniş yaprak yabani hardal için safa tarımın corvetta adlı ilacı 30 tl ye harman vadeli aldım. Yalnız corvetta da etiketinde kontrol ettiği otlar grubunda yabani hardal yazmiyor. Bayi arkadaş öldürüyor dedi aldık içim rahat değil varsa corvetta daha önce kullanmış olan arkadaş tecrübe sini paylasirsa memnun olurum.

Yabani yulaf için sygentanin troxes adli harf hatası olabilir. 77 TL aldım. geniş yaprak yabani hardal için safa tarımın corvetta adlı ilacı 30 tl ye harman vadeli aldım. Yalnız corvetta da etiketinde kontrol ettiği otlar grubunda yabani hardal yazmiyor. Bayi arkadaş öldürüyor dedi aldık içim rahat değil varsa corvetta daha önce kullanmış olan arkadaş tecrübe sini paylasirsa memnun olurum.

muhammet kardeş yabani yulafa bizim burda şifanak derler o da iki kısım bizim burda kara şifanak var onu ancak atlantis diye bir ilaç var o öldürüyor acaba sizin kullandığınız ilaç ikisinide öldürürmü atlantis çok pahalı 20 dekara giden ilca 230 tl diyorlar

Öncelikle ince ve önemli bir detaya değinmişsiniz. Hububatta kök bölgesine aktive olabilen birkaç madde var.Bunlardan birisi de Prochloraz ve en çok kullanılanıdır. Koruyucu etkiye sahiptir, hastalığa yakalanmış olanı kesinlikle tedavi edemez.Yani erken kullanmakta fayda var.
Gelelim maliyet durumuna ve Epoxiconazole maddesine.Bu madde BASF'in en çok güvendiği maddedir.Yaprak hastalıkları için ilave edilmiştir.Çünkü septoria önümüzdeki 1 hafta içersinde aktive olmaya başlayabilen, erken dönem yayılan bir hastalıktır.Kendilerine özgü köke ve sapa direkt etki eden bir maddeleri olmadığı için Prochloraz ile kullanmışlar.Tabii bunun dışında ilacı üretirken kullanılan hilesiz hurdasız maddeler, yağ asitleri ve süper teknoloji standartları.Çünkü BASF dünyanın en büyük kimya firmalarından biri.Bir Safa Tarım,Doğal Kimya, Agrobest 'in ürettiği Prochloraz bu adamların ürettiği Prochloraz'ı yakalayamaz.Etikette aynı maddeymiş gibi görünse de.Çünkü Türk firmaları ne yazık ki kopyala/yapıştır üzerine üretim yaptığı için maddeleri Çin'den ucuza alırlar, yolda konşimento yapıp ne idüğü belirsiz lisansı olmayan şirketin maddeleri ile değiştirebilirler.(geçmişte yaşanmıştır, bu yüzden çok firma kapanmıştır)
İlla ki karışım yapmak istiyorsanız Prochloraz'ın yanına herhangi bir azole veya strobin grubundan uygun maliyetli bir ilacı karıştırabilirsiniz.Veya 90g/l Propiconazole + 400g/l Procloraz kullanabilirsiniz.
Sonuç; kök hastalıklarına yakalanmak istemiyorsanız sık tohum atmamalısınız ve tohumunuzu iyi ilaçlamalısınız..Hasat döneminde tarlanızda beyaz başak var ise tohumluluğa kullanmamalısınız.Geçen sene bir çiftçimizin tarlasını 2 defa Tocata uygulanmasına rağmen hastalıktan kurtaramadık.İlaç da bir yere kadar...