Yeni aldığımız Essan Tarım & Ateş Tarım 13 ayak Tiller

Arkadaşlar ani bir kararla dün Tekirdağ imalatı Essan Tarım 13'lü Tiller aldık. Makine sıfır. Fiyatı:2800 TL. Kullanmayı planladığımız traktör Fiat 640 ama çekmezse ormandan yeni göz ağrımız Same explorer 90 DT ile kullanacağız. Dün akşam 640'a takıp getirdim. Fotoları acele çektim, biraz kötü çıktı.
attachment.php

attachment.php

attachment.php

attachment.php

attachment.php

attachment.php

attachment.php

attachment.php

Resimler ve ekler

• IMAG0574.JPG
    IMAG0574.JPG
    692.7 KB · Görüntüleme: 1,512
  • IMAG0573.JPG
    IMAG0573.JPG
    660.6 KB · Görüntüleme: 1,319
  • IMAG0572.JPG
    IMAG0572.JPG
    646 KB · Görüntüleme: 1,294
  • IMAG0571.JPG
    IMAG0571.JPG
    664.2 KB · Görüntüleme: 1,249
  • IMAG0570.JPG
    IMAG0570.JPG
    608.4 KB · Görüntüleme: 1,017
  • IMAG0569.JPG
    IMAG0569.JPG
    608.5 KB · Görüntüleme: 1,180
  • IMAG0565.JPG
    IMAG0565.JPG
    583.9 KB · Görüntüleme: 985
  • IMAG0566.JPG
    IMAG0566.JPG
    625.3 KB · Görüntüleme: 192
  • IMAG0568.JPG
    IMAG0568.JPG
    638.9 KB · Görüntüleme: 198
  • IMAG0567.JPG
    IMAG0567.JPG
    586.9 KB · Görüntüleme: 162
Moderatör tarafında düzenlendi:
  • Beğen
Tepkiler: ismail_17
Hayırlı olsun, bu aletin adını öğrenemedim gitti, Bizim komşu bunun Döşemenler olanını aldı 11 li 2060 Başak ın canını alıyor, bende kullandım kazayağının biraz daha canlısı gibi geldi bana, bizdekinde normal kazayak tipi ayaklar var, aysan pabucu taksak arada çiğ yer bırakır mı?

• Beğen
Tepkiler: İSMAİL TUTAR
hayırlısı olsun. 640bıraz buyuk sameye bıraz ufak gelır 15lı sameye daha uygun olurdu nacızane fıkrım toprak yapınızı bilmeden. yınede ıyı gunlerde kullanın
Yazdıklarınıza tamamen katılıyorum. Benim tahminimde 640 için biraz büyük, 90'lık Same için az küçük olacağı yönünde.
Pazar günü satıcı bayi (-alışveriş ve muhabbetimiz gani-) makine parkında gördüm hoşuma gitti. Bayi pazar günü kapalı olduğundan pazartesi telefonda ulaşıp fiyat aldım. Sadece 1 tane 13'lü varmış ellerinde. 1 gün kadar düşünüp Salı öğlen karar verip aradım, akşam teslim aldım. Aynı markanın 15'li Tiller fiyatı 13'lüden sadece 100 TL fazla idi. Şaka gibi. Biraz hızlı karar verdik. Ama 2 traktördede yani istisnalar harici 640 taşıyacağı için an itibarıyla mantıklı geliyor.
Köyde 13'lü tiller kullanan en düşük traktörler 2073SH Başak ve 70-56. Köyden biri 265s için 11'li Doğsan aldılar. Civar köylerde 265 ve 65-46'lara koşuyorlar. An itibarıyla 640, köyde bu alete koşulan en düşük güce sahip traktör

Hayırlı olsun, bu aletin adını öğrenemedim gitti, Bizim komşu bunun Döşemenler olanını aldı 11 li 2060 Başak ın canını alıyor, bende kullandım kazayağının biraz daha canlısı gibi geldi bana, bizdekinde normal kazayak tipi ayaklar var, aysan pabucu taksak arada çiğ yer bırakır mı?
Nail abi. Yaylı kültivatör(aysan) ayak arası 11,5 cm Tiller ise 20 cm. Kaynak. dogsantarim.com. Biraz çiğ yer bırakabiliyor. Kazayağı takılabiliyor bildiğim kadarıyla ama civarda takanı görmedim, ne desem yalan olur.

• Beğen
Tepkiler: nailyetek
Bu arada özür şunu da eklemek istiyorum:
Şimdiye kadar olan ve yarın gelmesi beklene yağışlar beni Ayçiçek nadaslarına Çizel çekme fikrinden vazgeçirdi, zira ekime yaklaşıldığı için en az 30cm derinlikte toprak işleyip sonra tekrar toprağı şıkıştırmak ya da gözlemlediğim kadarıyla henüz yaş ve tavsız olan nadalaları vakitlice işlemek için tavsız olarak çizel çekmek fikri içime yatmadı ki o yüzden Tiller aldık. Şimdi Biraz daha üstten (yaklaşık 25cm) ve toprağı daha az yıpratarak ve biraz daha bekleyip yerleri karıştırmayı planlıyorum. Kısacası en erken Mart'ın ilk haftasına kaydırdım karıştırma işini.

Özellikle Trakyalı arkadaşlar konudaki görüş ve fikirlerini bildirirlerse sevinirim.

Evet Nail Bey, karar veremediğim 3 marka: Matris Titan, Birleşim Tiller, Döşemenler Tiller ve bunların merdaneli ve merdanesiz modelleri.
Merdaneli modeller TD65D i zorlarmı diye de düşünüyorum. Çünkü Matris Armoni beni hâlâ üzüyor. Büyük bir hata oldu.

Evet Nail Bey, karar veremediğim 3 marka: Matris Titan, Birleşim Tiller, Döşemenler Tiller ve bunların merdaneli ve merdanesiz modelleri.
Merdaneli modeller TD65D i zorlarmı diye de düşünüyorum. Çünkü Matris Armoni beni hâlâ üzüyor. Büyük bir hata oldu.
Merdane dönen bir parça olduğu için üzeceğini sanmıyorum, tavlı toprakta sarma yaparsa o zaman iş değişir, ağırlık konusunda geriye doğru biraz daha uzadığı için traktörün önüne etki yapar kollar havada iken. Yalnız toprak işlerken bir etkisi olmaz, karar senin iş genişliği az olsun dersen 11 li ve altı(varmı bilemiyorum) sıkıntı yaratmaz, Başak 4x4 2060 dan,bizim 265 2wd veya 276 2 wd daha çekiyor 11 liyi, ikiside önü ağır arkası hafif traktör.

• Beğen
Tepkiler: Harun Erdoğan

Şimdi biraz daha içim rahatladı. Tek çekerin daha iyi çektiğini duyunca+(ben 4'lü 11 Alpler i çekesiye kadar, 2060 4×4 4'lü 14 aydını uçuruyordu) öfkem geçti yani 😀
Fuarda görerek almayı düşünüyorum. Merdaneli olsun istiyorum. Merdanesizler de hoşuma gidiyor. Bizde sürgü bağlıyoruz elimizde ne varsa...

Merdane dönen bir parça olduğu için üzeceğini sanmıyorum, tavlı toprakta sarma yaparsa o zaman iş değişir, ağırlık konusunda geriye doğru biraz daha uzadığı için traktörün önüne etki yapar kollar havada iken. Yalnız toprak işlerken bir etkisi olmaz, karar senin iş genişliği az olsun dersen 11 li ve altı(varmı bilemiyorum) sıkıntı yaratmaz, Başak 4x4 2060 dan,bizim 265 2wd veya 276 2 wd daha çekiyor 11 liyi, ikiside önü ağır arkası hafif traktör.

Ekipman ağırlığı yönünden 21 ayak yaylı kültivatör ile denk sayılır. Merdanesiz olduğu için 640'ı önünde ağırlık bulunmadığı halde zorlamadı. İş genişliği 270cm bacak boyu 56cm. Yaklaşık çalışma derinliği ise 25 cm. 12 numara 3'lü pulluk, 21-23 ayak kültivatör, 7'li çizel tarzı ekipman ile çalışıyorsanız sıkıntı yaratacağını sanmam. Ama yine de emin olmak için civarda 60 hp sınıfı traktörlerin kullandığı ekipmanları gözlemlemek yararlı olacaktır.

Benim bildiğim özel imalat hariç standart en az 9 ayak imal ediliyor. Geçen sonbahar 480, 9'lu tiller çekiyordu komşu köyde.

• Beğen
Tepkiler: Harun Erdoğan