Kuş kirazi anaçlı sweet hearth cinsi kirazlarda budama...

Klasik anaca asili 0900 ziraat, rejina ve sweet hearth kirazlarda budama nasil olmali sizce?
c647c748dcd0a759678498e181cd979f.jpg

Fotoğrafta kalın denebilecek dalların kesilmiş olduğu görülüyor. Demekki geçmişten gelen bir hata var. Makas da ars sanırım ii makastır felco ayarı bence. Ayrıca kesim yaparken boşta kalan elinle dalı bıçağın ters.yönüne hafiçe baskı yaparsan kesim kolaylaşır.

Fotoğrafta kalın denebilecek dalların kesilmiş olduğu görülüyor. Demekki geçmişten gelen bir hata var. Makas da ars sanırım ii makastır felco ayarı bence. Ayrıca kesim yaparken boşta kalan elinle dalı bıçağın ters.yönüne hafiçe baskı yaparsan kesim kolaylaşır.
Bi elimde telefon oldugu icin bu sekilde kesildi. Kestigim dalin altindan tutuyorum normalde daha kolay kesiliyor. Bundan once felco vardi. Ayni dal kalinliginda cenesi kirildi. Sonra bunu aldim.

Felco'nun hangi modelinden bahsediyorsunuz? Ben Felco 7 kullanıyorum memnunum. ARS'yi bir kaç gün önce youtube'ta görene kadar farketmemiştim.
Fidancida calistigimda onlar vermisti felco 7 heralde. Ust cenesi dokumdu onun sanirim. Onu kirdim kalin dalda. Sonra ars verdiler ayni dallarda sorun yasamadim. Badem ceviz armut kiraz elma hic farketmez. Yeterki budamadan sonra temizle yagla birak.

Kirazlar kaç yaşında ve verimi yıllara göre nasıl satış fiyatı nekadar bizde ekmeyi düşünüyoruzda bilgilendirebilirmisiniz?
10 ocak 2010 tarihinde 1 yasinda koklendirilmis yaklasik 200 adet kus kirazina asili kirazlari diktim. Ilk 2 sene kiraz goremedim. 3uncu sene kedime kadar kiraz aldim. 4 uncu sene 400kg verim aldim. 5inci sene yani gecen sene 2400kg civari aldim. Kg fiyatini 5tl perakende kendim sattim. Cesit olarak 4 cesit var. 0900 ziraat, rejina, stars gold (beyaz kiraz) ve sweet hearth. Verim haftalari sirasi ile yazdim. En gec haziranin son haftasi bitiyor. Klasik anaclari yari bodur dikim sekline gore diktim. Yani 5×4m seklinde. Budamayi kendim yaptigim icin sira uzerine istedigim gibi sekil verebiliyorum. Yazdigim cesitleri tavsiye ederim. Isciligi az hasat donemi kisa. Kaliteli mal cikartirsan pazari kolay oluyor.

711fb2e5f8b7316de334427dffa5dd8f.jpg

Resimde gorunen verdigim olculerdeki anaclar yari bodur. 6×6 olan klasik anac. Kus kirazi anaci cok dayanikli bir anac. Kirecli yada ph dusuk yuksek toprak ayirmiyor. Kislik usume istekleride uzun. Yani trakya bolgesine uygun bir cesit.

Çok teşekkür ederim biz üç yaşında fide bulduk 1500 kök ekmeyi düşünüyoruz budama falan kendimiz yapıyoruz 20 dönüm sofralık bağımız var bu yaz geçsin ekicez inşallah fotoğrafları gönderirim teşekkürler.