besicilik ölmez, besiciler kaybetmez

nasıl?

bilgi ile,

1-doğru fiyatlandırma

besilik dana fiyatları doğru tespit edilmeli
genç dana, genç düve
140
160
180
200
230

bir yıllık dana,düve
300
325
350

erişkin boga-tosun
410
454
545

bu ağırlıklarda besiye başlanır

2-yemlemenin doğru yapılması

yemleme süresi
yem fiyatları, yemleme harcaması

3-karkas fiyatlarının doğru tespiti
doğru karkas tespiti
doğru karkas fiyatı

4-kasap et fiyatlarının doğru tespiti

nasıl yapılır?

bilgi ile, dürüstlük ile

neredesin ey bilgi?

• Beğen
Tepkiler: teen.farmer
bu hesap doğru mu?

100 dana 180 kg ağırlıkta 20 TL/kg alış fiyatından 360 000 TL
yem harcaması 100 dana (180-600 kg) 200 000 TL

yem+dana maliyeti 560 000 TL
satış (%60 randıman, 24 TL/kg) 860 000 TL

burut kazanç 300 000 TL

öteki masraflar 100 000 TL

gerçek kazanç 200 000 TL

DİKKAT:uygun yemlerle-yemleme doğru yapılırsa, danalar sağlıklıysa, bakım şartları yerindeyse (besi süresi 300 gün)

Son düzenleme:
bu hesap doğru mu?

burut kazanç 300 000 TL

gerçek kazanç 200 000 TL

DİKKAT:uygun yemlerle-yemleme doğru yapılırsa, danalar sağlıklıysa, bakım şartları yerindeyse (besi süresi 300 gün)

Behcet bey guzel bir hesap cikarmissiniz... Kulladiginiz yemleri de yazabilirmisiniz? Disardan alinan yemlerle 2000 TL hayvan basi besi yapilabilecegini pek inanmiyorum..Birde 100 hayvan icin epey bir sermaye lazim.. normal ciftci 10-20 arasi bakiyor boylelikle gercek kazanc 20-40 arasi oluyor sizin hesabinizla... Yani demek istedigim bu isi buyuk yapmak gerek ve bunun icinde ciddi sermayeler gerekiyor...

bu hesap doğru mu?

burut kazanç 300 000 TL

gerçek kazanç 200 000 TL

besihaneye yapılan yatırım, bakım maliyeti, amortisman(kullanılan malzeme ve yıpranma payı), anaç hayvanların masrafı ve daha eklenmesi gereken giderler var.

forumda hayali ihracat yapan çok gibime geliyor artık birisi %20-30 karları beğenmez ki öyle bir kar yok rakamlar havalarda uçuşuyor
kaç ay baktın kaç kg dı kaç oldu ne kadar yem yedirdin de o kilolara geldi makina mübarek hiç fire yok hastalanan yok olmayan mal yok

bildiğiniz iş varsa söyleyin %100 lük onu yapsın millet
5-10-20 binle belki %100 katarsın parana
ama 250-300 binle %100 kar yapamazsın öyle kolay kolay
zaten 2*2=4 diye hayvancılıkda hesap yapanlar yüzünden piyasa allak bullak

sözüm hayvancılığı basit görenlere

arkadaşlar sizlerin ne iş yaptığını bilmiyom ama ben hayvancılık şuan yapıyorum ticaretde yapıyom.0.19kuruşa aldığım suyu 0.50kuruşa satıyom sıfır risk süt sagım makinasını akçay marka 930tl kargo kdv gelişi bana satış peşin 1300 kurban sonu 1500tl ekmek 0.70 alış satış1tl bunların hiçbirinde ölüm riski yok.ama bu kadar emek yoğun yaptığım bir işte bu karlar bence az ama bu iş benim meslegim bırakamamoda ayrı

Aynen öyle...Besicilikte kar oranları çok düşük.Besicilik çok daha ilerilere gitmeli.Bu kadar emek isteyen bu işe kar oranları çok düşük.Dediğiniz gibi su alıp satmak en basitinden 0 risk % 150 kar oranı.Plastik malzemeler al 5 liraya 10 liraya sat.0 risk.Böyle işlerde bu kadar kar oranları varken böyle ciddi emek gerektiren çok riskli bir işte üreticilerin perişan olması çok üzüyor beni açıkçası...

• Beğen
Tepkiler: muratardahan
Arkadaşlar herkese iyi günler.
Genel durum hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Karkas fiyatının önümüzdeki süreçte durumu? 18 tl civarına iner mi? İnerse ne zaman toparlanır? Daha önce de kriz dönemlerini yaşamış arkadaşların tavsiyeleri nelerdir? Lütfen bu iş bitti yapılmaz, su satın, plastik bardak satın tavsiyeleri gibi duygusal cevaplardan ziyade mantık dahilinde bu sektördeki insanlara tavsiye açısından neler söylenebilir? En azından eski deneyimlerden alınan sonuçlara göre bu belirsizliği nasıl biraz aydınlatabiliriz?

Arkadaşlar herkese iyi günler.
Genel durum hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Karkas fiyatının önümüzdeki süreçte durumu? 18 tl civarına iner mi? İnerse ne zaman toparlanır? Daha önce de kriz dönemlerini yaşamış arkadaşların tavsiyeleri nelerdir? Lütfen bu iş bitti yapılmaz, su satın, plastik bardak satın tavsiyeleri gibi duygusal cevaplardan ziyade mantık dahilinde bu sektördeki insanlara tavsiye açısından neler söylenebilir? En azından eski deneyimlerden alınan sonuçlara göre bu belirsizliği nasıl biraz aydınlatabiliriz?

Hocam iyi günler,

Maalesef şu anki kriz küresel düzeyde. İstanbul Fatih'te muayenehanem var, hastalarımın çoğunluğu Arap gezdiren rehberler, bu yıl 5 yıldan beri en düşük Arap Turist'in geldiğini söylediler.

Şimdi bu ne demek: Araplar geldikleri zaman ciddi anlamda para harcıyorlar, restoranlar dolup taşıyor, gıda sektörü ve diğer sektörler coşuyor. Ancak bu yıl, neredeyse hiç yok. Hal böyle olunca restoranlar boş, gıda en düşük düzeylerde satış yapıyor, hatta bazı restoranlar kapanıyor. Haliyle insanlar para döndüremiyor.

Maalesef Araplara çok bel bağlandı ama, petrolün varil fiyatı 30 doların altına düşerken, Dolar tüm Dünya'da %50 değer kazandı, ama petrol 100 Dolar'dan buraya düştü :/ Arap ülkelerinin gelirleri düştü, Rusya'nın geliri düştü, bir de ülke olarak Rusya ile soğuk bir savaş yaşayınca Rus turist sayısı da neredeyse sıfırlandı. Oteller yazı boş geçirecekler, otellerin ciddi anlamda gıda alımı yaptığı düşünüldüğünde besicilik yapanlar bu işten ciddi anlamda zarar edecekler gibi.

Umarım en kısa zamanda bu savaş ortamı biter, Rusya ile ilişkiler düzelir de herkes rahat eder...

Büyük bir işletme değilseniz bizim edindiğimiz acı tecrübelere istinaden şunu söyleyebilirim, et işinde kriz yıllardır hiç bitmiyor ki zaten bitmezde asla, bu tip zamanlarda içeriye mal falan almayacaksın ne yaparsan yap zarar ediyorsun, yada edilen kar eziyetine değmiyor, büyük firmalar bu işi belirliyor piyasayı iyice şişirip, sonra hooppp ithal bişeyler bir açılıyor o firmalar dahada zengin olurken bizler gibi küçük ölçeklilerin beli kırılıyor, çünkü ithali getirende yine aynı isimler oluyor, sende elinde mal ve düşen fiyatlarla zarara mahkum ediliyorsun, benim fikrim kurbana yakın zamanda piyasa ne kadar yüksek olursa olsun malı almak ve kurbanda eritmek, maliyet yüksek olsa da kurbanda her halükarda vatandaşa satılıyor bu zamanlarda besi yapıp kestirmekten daha karlı...

• Beğen
Tepkiler: Guney46
Ben sizle aynı fikirde değilim her kriz bir fırsattır değerlendirebilirsen ama ben bu durumun kriz olduğunu pek sanmıyorum.
turizimcile ağlıyor ama bence fırsat bu fırsat hükümetten ne destek,taviz koparırsak kardır mantığındalar. ucak krizi 24 kasımda oldu yanlış hatırlamıyorsam aralık ayında erken rezervasyon için bir kaç otele bakmıştım hem fiyatlar düşecek beklentisi, hemde tembellikten rezervasyon yaptırmadım şubatta tekrar baktım fiyatlar arttığı gibi coğu oda seceneklerinde rezarvasyon dolu uyarısı cıkmaya başlamış... nerde kriz talep olmayan malın ucuzlaması lazım odaların boş olması lazım ...rusya sebze meyve alımını beyaz et ithalatını kesti dometesin fiyatımı düştü tavuğunkimi siz söyleyin.
aylardır hep et ithalatından ve en son tavan fiyat uygulamasından bahsediliyor dün kasaptan et aldım dana kıyma 40tl nerde düşüş ....satamadıkları etleri dometesleri tavukları çürümeyemi bıraktılar ??? bence hala rahat rahat satıyorlar.

6-12 ay önce tüm ekonami kanalları, yazarları petrolün düşüşünün türkiyeye ne kadar olumlu yansıyacağını çarı açığın azalıp petrol ürünlerini ucuzluyacağını borsanın yükseleceğını ......anlatıp durdular. şimdi ne diyorlar petrol fiyatları düşmeye devam veya böyle düşük kalırsa türk ekonamisi batarmış borsanın yükselmesi için petrolun artması şartmış. hatta 6 ay önce tek parti hükümeti olursa dolar düşer borsa yükselir dediler ne oldu.

herkes bir yorum yapıyor bir beklenti yaratıyor yeni riskler tehlikeler buluyor ama sonuç hiç değişmiyor sen film seyrederken istediğin yorumu yap, filmin sonunu tahmin et sonuçta senarist ne yazdıysa film oyle bitiyor:...

Ben sizle aynı fikirde değilim her kriz bir fırsattır değerlendirebilirsen ama ben bu durumun kriz olduğunu pek sanmıyorum.
turizimcile ağlıyor ama bence fırsat bu fırsat hükümetten ne destek,taviz koparırsak kardır mantığındalar. ucak krizi 24 kasımda oldu yanlış hatırlamıyorsam aralık ayında erken rezervasyon için bir kaç otele bakmıştım hem fiyatlar düşecek beklentisi, hemde tembellikten rezervasyon yaptırmadım şubatta tekrar baktım fiyatlar arttığı gibi coğu oda seceneklerinde rezarvasyon dolu uyarısı cıkmaya başlamış... nerde kriz talep olmayan malın ucuzlaması lazım odaların boş olması lazım ...rusya sebze meyve alımını beyaz et ithalatını kesti dometesin fiyatımı düştü tavuğunkimi siz söyleyin.
aylardır hep et ithalatından ve en son tavan fiyat uygulamasından bahsediliyor dün kasaptan et aldım dana kıyma 40tl nerde düşüş ....satamadıkları etleri dometesleri tavukları çürümeyemi bıraktılar ??? bence hala rahat rahat satıyorlar.

6-12 ay önce tüm ekonami kanalları, yazarları petrolün düşüşünün türkiyeye ne kadar olumlu yansıyacağını çarı açığın azalıp petrol ürünlerini ucuzluyacağını borsanın yükseleceğını ......anlatıp durdular. şimdi ne diyorlar petrol fiyatları düşmeye devam veya böyle düşük kalırsa türk ekonamisi batarmış borsanın yükselmesi için petrolun artması şartmış. hatta 6 ay önce tek parti hükümeti olursa dolar düşer borsa yükselir dediler ne oldu.

herkes bir yorum yapıyor bir beklenti yaratıyor yeni riskler tehlikeler buluyor ama sonuç hiç değişmiyor sen film seyrederken istediğin yorumu yap, filmin sonunu tahmin et sonuçta senarist ne yazdıysa film oyle bitiyor:...

Size katıldığım yerler var fakat Et ve Süt Kurumu kasaplara 23.30 tl den karkas vermeye başladılar. Kasaplar ise kıymanın 32 den satılması için karkasın 18-20 tl aralığında olmasını söylüyor. Yani devlet bu tavan fiyat konusunda kasapları baskılarsa, o zaman karkas fiyatıda daha aşağılara inebilir diye düşünüyorum. Sonuçta 23.30 tl taban değil tavan fiyat ama 32 tl tavan fiyat. Benim düşüncem esas darbe kurbandan sonra gelir, yılbaşına doğru canlı hayvan alım fiyatları biraz geriler 2017 yazına piyasa dengeye gelir. Besiciliği gerektirdiği gibi yapmayanlar, stoklu çalışmayanlar, vadeli yem alanlar, ufak üreticiler ağır darbe alır veya topu atar, düzgün işletmeler yerinde sayar gibi geliyor. Gerçi burası Türkiye 1 ay sonra ne olucağı bile şaşar.