Ahır kurmak için gerekli izinler

arkadaslar iyi geceler

buyukbas ahır için koy içine, köyün yakınnda bulunan arazı veya köye yakın arsama ahır kurmak istiyorum.

bunun için gerekli izinler ve sartlar hakkında bilgi verirseniz cok memnun olurum.

su sekilde bir sitede yazı buldum

http://www.ada-muhendislik.net/Sayfa-30-koyde-ahir-nasil-yapilir.html

2,5 sene sonra tekrar büyükbaşa geri döneceğim kısmet olursa (1 yıl içerisinde)

saygılarımla

espri yapmamış ki arkadaş

eger öyleyse özür dilerim

muzeler müdrlüğünden dsi mudurlgünden neden izin alınsınki?

ben sadece köylerin mahalle olması sebeiy sürecün değiştiğii detaylı bilgi oalmak istedim.

benim köyümde zaten 60 baslık serbest ahırım var tarlama gittim yaptım ilçe tarıma kayıt muhtardan izin yeterliyidi
eksiği cok olması sebebiyle yeniden yapmak isiyorum

Ahır yapacağın arazi sit alanında yada yakınında ise müzeler müdürlüğüne sorulur, içme sularına zararı olur mu diye dsi ye sorulur, halk sağlığına sorulur. Elektrik şirketine sorulur neticede yarın elektrik isteyecen, buyuksehir belediyesine sorulur, tarım a sorulur . Öncelikle sen tapunla özel idareye git ve inşaat işleri müdürüyle konuş.Onlara danış onlar zannedersem senden ahır yapmak istediğine dair dilekçe alıyorlar tapu fotokopinle beraber . onlar valiliğin belirlediği kurumlara yazı yazıyorlar . O kurumlar olumlu cevap verirse mimari statik ve elektrik projesi çizdiriyon mekanik proje de istiyorlarmı bilmiyorum. Ve ruhsat almak için müracaat ediyorsun. Zemin etüdü isterlermi bimiyorum, yapı denetimi şantiye şefi isterlermi, iş güvenlik uzmanı isterlermi.hazır betonu şart koşarlarmı?.İnşaatta çalıştırdığın işçilere sigorta yapacaksın. Yoksa yapı ruhsatı alamazsın. Komşu bahçeden ne kadar çekeceksin. Gübre çukurunu nereye yapacaksın. Bütün bunları özel idare inşaat işleri ile konuş. .Sonrada öğrendiğin bilgileri burada paylaş ki bilmeyenlerde öğrensin. İnşaata başladım deyipte bi fotoğraf bile koymayanlar gibi milleti meraktan çatlatma.

Mrb. Yakında belediye mücavir alan sınırları içinde ahır ruhsatı alan oldu mu?. Olduysa süreç nasıl gerçekleşti Ne kadar metre ahıra izin veriyorlar . Bizde belediye mücavir alan sınırları içinde 6 dönüm arazimize ahır yapnak istiyoruz. Toplam 800 metre kapalı alan yapmayı düşünüyoruz.bilgisi tecrübesi olan paylaşsın.

Mrb. Yakında belediye mücavir alan sınırları içinde ahır ruhsatı alan oldu mu?. Olduysa süreç nasıl gerçekleşti Ne kadar metre ahıra izin veriyorlar . Bizde belediye mücavir alan sınırları içinde 6 dönüm arazimize ahır yapnak istiyoruz. Toplam 800 metre kapalı alan yapmayı düşünüyoruz.bilgisi tecrübesi olan paylaşsın.

ilk önce aplikasyon vs çıkarıyorsun onlar kolay işler. seni belediyelere yolluyor belgeleri kendin götür onlar gönderirse çok uzun sürüyor elden takip de ve her verdiğin evrağın soruşturması için tel no iste çünkü umurlarında bile olmuyor. Başı boş bırakırsan 1 seneyi buluyor ama çabalarsan 1-2 ay arasında geliyorlar araziye bakmaya kendin gidip alıp kendin bırakıyorsun araban ile. DSİ bir tek kendi geliyor. Tarım ve hayvancılık müze müd. kültür turizm den 3 kişi götürdük. DSİ den izin çıkmadı artık eskisi gibi değil. köye en az 500 m kuş uçuşu 350m olacak. kadastro yola cephe olacak. sit alanı vs olmayacak. bide örnek olarak 10 dönüme ortalama yüzde 10 kullanım izni veriyorlar kapalı alan yani. 15 de olabilir 5 de olabilir bu tamamen arazi ve onların elinde. İyi niyetli olursan istediğini alırsın ama yolundan yörenden yakınından dere vs geçiyorsa baraja yakınsa kurumuş dere yatağı varsa kesinlikle izin vermiyorlar.Şayet bizim burda öyle. Takipçiye verirsen de 5 6 bin para istiyor toplam 7 dönüm yerin yüzde 15 i kapalı alan izni çıktı toplam masraf 60 bini buluyor tapuda sadece yapı denetim 5 bin istedi. mimar 15-20 arası çıktı elektirk su statik çed vs aşırı derecede çok tutuyor. Çevrende kimse sana uyuz değilse yap gitsin ondan sonra ruhsat alırsın çünkü herkes öyle yapıyor. Yakında af çıkacak çünkü 2014 de çıkacaktı oyları etkilemesin diye ertlendi ama bakalım :))

• Beğen
Tepkiler: ademcivik ve azerr