Turbo İlaçlama Ücreti Ne Olmalı?

04.04.2010
1,705
653
Eskişehir

Arkadaşlar, bağ için turbo ilaçlama makinesi alma arifesindeyim. Bulunduğum bölgede meyvecilik gelişmekte fakat bahsetttiğim türde makine yok/yok denecek kadar az. Bu tür bir pazar oluşur düşüncesindeyim. Tanıdığım bahçe sahipleri var.

Kendime ait 2012 dikim tarihli 840 kök bağım var. Almışken iyi makine alma tarafındayım. Eh o kadar para vermişkende piyasaya çalışsak fena olmaz diyorum.

Etrafımdaki bahçeler 10-40 dekar civarında. Hedef bahçeler 15 km çapında bir bölgeye yayılmış durumda.

Sonuç olarak herhalde depo + mesafe üzerine bir fiyatlandırma yapmalıyım. Öyle adamın iliğini kemiğini kurutacak şekilde değilde orta karar bir fiyat tavsiyeniz var mı?

Birde sonradan aklıma geldi. Hiç böyle bir makine kullanmadığımdan acaba yakıt tüketimim ne olur? Bu soruyu dışarıya ilaçlama yapacağımda hesaba katmaya değecek kadar yüksek olur mu diye soruyorum?

Traktörüm, MF 285s 4x2

makina fiyatları çok uçuk fuarda sordum soruşturdum biraz
pompası pervane çapına göre 13den başlıyor 30 bine kadar makina var
sizin bir ara paylaştığınız düzenek(elektropar) vardı onun fiyatıda 1800 lira dediler sadece bir firmanın elinde vardı

• Beğen
Tepkiler: ofas
makina fiyatları çok uçuk fuarda sordum soruşturdum biraz
pompası pervane çapına göre 13den başlıyor 30 bine kadar makina var
sizin bir ara paylaştığınız düzenek(elektropar) vardı onun fiyatıda 1800 lira dediler sadece bir firmanın elinde vardı

.
Arkadaşlar bugün Holsan yetkilisi ile görüştüm.
http://www.koyluoglutarim.com/urun_detay.asp?id=15
Linkteki makine için konuştuk.
80 cm fanlı, üzerinde m92 meme olan makine için 9.474tl bayi satış fiyatı varken Eskişehir ' de bayileri olmadığı için fabrika satış fiyatı olan 8.527tl istediler.
Aynı özellik sadece fanı 90 cm olan için ise 9.973 tl bayi satış fiyatı varken aynı sebepten 8.976 tlden verebileceklerini söylediler.

Ben bağ için dediğimden 80 cm yeter dedi fakat komşu ceviz bahçelerinide belki ilaçlarım deyince 6m üzeri ağaçlar için 90 cm lik pervane olanı tavsiye etti.

Sizin görüşleriniz nedir?

O makineden vaz geçtim. Olacaksa turbo olacak. Daha önceden holsan için fiyat almıştım. yukarıya o mesajımı alıntıladım. Fakat Eskişehir'de servis yok taral olabilir.

Sizin orada ilaçm

lama işi oluyor mu, oluyorsa fiyatlar nasıl?

Valla bizim orlarda tonunu 50-60 tl arasında atıyorlar diye biliyorum tabi bizim oldugumuz yerde bu işi düşük beygirli traktörlerle yapıyorlar 135 240 gibii...
Bu iş 285 le nasıl yürür bilmem hani yakıt yönü biraz sıkıntılı gibi :)

uploadfromtaptalk1455472686068.jpg bu konunun ekranında görülen fotoğraflar kimin arkadaşlar

O makineden vaz geçtim. Olacaksa turbo olacak. Daha önceden holsan için fiyat almıştım. yukarıya o mesajımı alıntıladım. Fakat Eskişehir'de servis yok taral olabilir.

Sizin orada ilaçm

lama işi oluyor mu, oluyorsa fiyatlar nasıl?

sizin bahsettiğiniz asılır tipmiş fiyatı güzel ama piyasa için yeterli olacakmı
bizim burada piyasaya ilaç atan yok herkes kendi atıyor yada eşden dosttan tedarik ediyor

• Beğen
Tepkiler: ofas
Valla bizim orlarda tonunu 50-60 tl arasında atıyorlar diye biliyorum tabi bizim oldugumuz yerde bu işi düşük beygirli traktörlerle yapıyorlar 135 240 gibii...
Bu iş 285 le nasıl yürür bilmem hani yakıt yönü biraz sıkıntılı gibi :)

Amaç makine almışken üç beş masraf çıksın. Öyle çokta hırsım yok. Geçen sene tarla tipi makine 800 litre 12 metre kollu olanı 2.000 tl ye aldım bu bana pahalı geldi. Dışarıdan az para kazandırsa gözüm görmeyecek. :)

sizin bahsettiğiniz asılır tipmiş fiyatı güzel ama piyasa için yeterli olacakmı
bizim burada piyasaya ilaç atan yok herkes kendi atıyor yada eşden dosttan tedarik ediyor

600 litre az mı?
Kaç dekar yere yeter normalde?