Turbo İlaçlama Ücreti Ne Olmalı?

Portakal gibi sık yapraklı bahçelerde 90-100 cm fanlı makina kullanıyorlar traktörü güçlü olan(70-90bg) müşteri isterse tam açı yapar tonunu 70-100 tl arası atar(dekara 250lt su ort.) çoğunlukla ilaçlama yaptıran bahçeler 5 ila 10 dekar arası değişir 10 dekar üzerindekiler kendi makina-ekipmanıyla yapar bu işi ton başına 2 ila 3 litre arası yakıyor çoğunlukla(şoföre kullanıma göre değişir)

Klasik dikim(5-5) elma gibi ağaçlara 80-90 cm fan 3/4 açı(240,tt50 gibi traktörlerde 1/2 açı) dekara 150-250 litre su ile tonunu 60-90 tl arası atıyorlar.Ton başına 1 ila 2 litre yakıyor.

Modern dikim yarı bodur elma gibi ağaçlarda 80-90 cm fan 3/4 açı dekara 100-200 litre su ile tonunu 60-90 tl arası atıyorlar.Ton başına 1 ila 2 litre yakar.

Gelelim ben hangi bitkiye ne kadara,hangi,vites aralığında,kaç litre yakıtla ve hangi atomizör ve ayrada atıyorum

Traktörü aldığım ilk yıl 50 dekar portakal bahçesinin ilaçlama işlerini almıştım mal sahibi traktörünü satmış ekipmanları duruyordu mecburiyetten 1 yıl işleri bana yaptırdı 100 cm süper fan Holsan(TORNADO CET F-1500lt) modeli idi İmmovili M155 pompa vardı üzerinde.

Tam fan açısıyla Genelde I-3 yada I-4 ile(20-22 gaz) atıyordum ilaçları dekara 250lt ve üzeri ilaç atıyodum.Traktör yeni olmasınında getirdiği dezavantajla 1 depoda(1500lt) 4-5 litre civarı yakıyodu çok rahat :D yakıt harici depo başına 60 liraya anlaşmıştık.

Klasik dikim elma bahçelerine 90 cm tam fan açısıyla vites II-2 yada II-3 ile dekara 150-250 lt ilaç ile depoda(1000lt) 1.75-2.5 lt yakıtla(traktör açıldıktan sonra 250 saat sonra) depo başına 80 lira ile ilaçlıyordum.
Modern dikim elma bahçelerinde aynı atomizörle vites II-3 yada II-4 ile ilaçlıyordum.
Bahçecilik işlerini bu yıl bıraktım artık bu yaz hiç ilaçlama almadım kendi işlerim içinse emanet ekipman buldum en son yakıt klasik elma bahçesi için 1-1.5 litrelere kadar gerilemişti

Umarım yardımcı olmuştur :)

• Beğen
Tepkiler: ofas ve FatihEFE

Bravo tebrikler. Ben siyle yapiyorum goldun depoyu dolduruyorum 7 depo 1600 lt atiyorum eve donuyorum mazot bitmistir. 8 depo atamam yani bu birazda agir yerde boyle.

abi goldun depo kaç litre 40 mı? 45 mi? 40 litre ise 1 depoda 5.5 litre civarı, 45 litre ise 6 litre civarı yakıt tüketimin var :) Gold hissettiriyor kendini :)

5 lt civaridir depoda kaliyordur 7 8 lt mazot. Sanzuman 2. Hizda ve pervaneyi tam actik sanirim 4.5 ta. 5 te var ama riskli 5 e almak mukavemeti azalir dedi ustasi. Attigim viteste 3 takviye seri eriklerde. 1 in bucugu seftalilerde. Erikte 6 meme acik seftalide 5 meme acik.

5 lt civaridir depoda kaliyordur 7 8 lt mazot. Sanzuman 2. Hizda ve pervaneyi tam actik sanirim 4.5 ta. 5 te var ama riskli 5 e almak mukavemeti azalir dedi ustasi. Attigim viteste 3 takviye seri eriklerde. 1 in bucugu seftalilerde. Erikte 6 meme acik seftalide 5 meme acik.

Fan tam açıksa yakıt bana iyi gibi geldi
Goldlar kuyruk milinde çok iyi :)

Baksana nasılda yırtınıyor garibim :D
[video=youtu;Pd6SN4Y9N-w]https://youtu.be/Pd6SN4Y9N-w[/video]

vites serı olduğu için zorlanmış biraz Kubilay ama güzel gidiyor.

Olsun o kadar abi çok yılgın o motor :)

Şu bordodan nefret ettiğim kadar hiç bişeyden nefret etmiyorum mahvediyor traktörü
işbora çevirse atomizeri işboraya takılsa olmaz mı :D

çeviriyosa tak agam çekilecek dert değil bordo arkasına motor temizlemesi işborayla bordoyu atar bi köşeye yuvarlayıverirsin işborayı :D

Şu bordodan nefret ettiğim kadar hiç bişeyden nefret etmiyorum mahvediyor traktörü
işbora çevirse atomizeri işboraya takılsa olmaz mı :D

Traktörü bordo bulamacı öncesi bir şeyle kaplasak. Yani az su-bol arap sabunu karışımı sürülse yada mazot püskürtülse ilaçlama sonrası iyi bir yıkama sonucu daha kolay bir temizlik olur düşüncesindeyim.