Yağmurlama hakkında bilgi?

Arkadaşlar 100 dekar buğday ve arpa ettiğimiz sulu tarla var büyük yağmurlama düşünüyorum yüzü ak jet 70 almaya karar verdim. Kanal suyu kullanacağım. 9 beygirlik pancar motoru çalıştırır mı? Tavsiye ve tecrübelerini paylaşırsanız sevinirim. Ek olarak toprak altı damlamarı da düşünebilirim tavsiyeleriniz nelerdir.

Jet 70 çok büyük, tavsiye etmem zaten satıcıları da tavsiye etmiyorum. Jet 70 daha farklı amaçlarla kullanılıyormuş.
Ben Jet 55 kullanıyorum onu tavsiye ederim, zaten borular da basınca anca dayanıyor. Jet 55 5-6 bar ile çalışıyor ama jet 70 7-8 bar basınçlı istiyor onu her boru kaldırmaz, basınç vermezsende randımanlı çalışmaz yani 70 metre atmaz ve bi kıymeti kalmaz.

Birde şu var biz tabancanın ayaklarına taş bağlıyoruz basınçtan dolayı yatıyor yoksa, jet 70 i o basınçta ayakta tutabilmen için beton felan dökmen lazım

9 beygirlik pancar ne kadar su veriyor bilmiyorum. Bizim jet 55 saniyede 15-20 litre su atıyor. Jet 70 de saniyede 40 litre civarı bi su atar ona göre hesaplarsın..

• Beğen
Tepkiler: cem.ispir
Bu tip yuksek basinc gereksinimli tabancalarla pancar motor kullanirsaniz dunyayi yakar. Gerekli basinci saglayamazsaniz (boru saglamligi ayak saglamligi motor gucu gibi) buyuk damlalar ile yakin mesafeye atacagindan ekini yatirir zarar verir, erken donemde toprakta kaymak tabakasi olustrur topragi kazar.

Jet 70 çok büyük, tavsiye etmem zaten satıcıları da tavsiye etmiyorum. Jet 70 daha farklı amaçlarla kullanılıyormuş.
Ben Jet 55 kullanıyorum onu tavsiye ederim, zaten borular da basınca anca dayanıyor. Jet 55 5-6 bar ile çalışıyor ama jet 70 7-8 bar basınçlı istiyor onu her boru kaldırmaz, basınç vermezsende randımanlı çalışmaz yani 70 metre atmaz ve bi kıymeti kalmaz.

Birde şu var biz tabancanın ayaklarına taş bağlıyoruz basınçtan dolayı yatıyor yoksa, jet 70 i o basınçta ayakta tutabilmen için beton felan dökmen lazım

9 beygirlik pancar ne kadar su veriyor bilmiyorum. Bizim jet 55 saniyede 15-20 litre su atıyor. Jet 70 de saniyede 40 litre civarı bi su atar ona göre hesaplarsın..

jet55 i nasil bir pompa ile hangi urunde kullaniyorsunuz acaba ?

Jet 55 öneriyorsunuz galiba. Peki jet 55 ekinde yatırma yapıyo mu. Bi sorum daha olacak. Benim 35 metre derinliğinde kuyum var ama elektirik olmadığı için çalıştıramıyorum. Jeneratör kullanarak çalıştırabilir miyim. Hangi dalgıçı kullanmalıyım. Ve jeneratör ile dalgıçı çalıştırıp jet 40 veya 55 ile yağmurlama yapabilirmiyim. Şimdiden teşekkürler.

Jet 55 öneriyorsunuz galiba. Peki jet 55 ekinde yatırma yapıyo mu. Bi sorum daha olacak. Benim 35 metre derinliğinde kuyum var ama elektirik olmadığı için çalıştıramıyorum. Jeneratör kullanarak çalıştırabilir miyim. Hangi dalgıçı kullanmalıyım. Ve jeneratör ile dalgıçı çalıştırıp jet 40 veya 55 ile yağmurlama yapabilirmiyim. Şimdiden teşekkürler.

ıste sende bendensın :D
bende de yuzeye 20 metrede su var derın kuyuda jenerator falan dedık yalan oldu mıllı pompa atacagız ;)

ıste bızım konumuz
http://www.trakkulup.net/threads/77503-jenerator-yardim-rtc-tarim

Bizim orda elektrik ve dalgıç kullanılmıyor onun için bi yorum yapamam. Tabancalar için gerekli olan su debisi yüzüak ın internet sitesinde var. Sistemi kurduğunuzda çıkan su debisine bakarak jet 40 mı jet 55 mi daha uygun olur ona karar verirseniz.

Jet 55 kesinlikle dövme yapmıyor. Ancak Basınç vermezseniz dövme yapar. Jet 55 i 3 barda çalıştırırsanız döver yatırır dümdüz eder ama 5 barda çalıştırırsanız kesinlikle dövmez, sis gibi iner su zerreleri izlemeye doyamazsınız..

S.a arkadaşlar bende yeni başlık açacaktımki ztn konu burada varmış. 90 ve 300 dönümlük iki ayrı tarlama yonca dikmek istiyorum. Salma sulama yerine yağmurlama yapmak istiyorum bukadar geniş parsellerde yağmurlama sistemini nasıl kurabilirim. Basınç 4 buçuk 5 bar civarında. Daha önce bu sistemleri kurup deneyen tecrübelerini aktarabilirmi. Görsel paylaşım yapabilirseniz sevinirim. Ayrıca yapanlar hangi firmalarla çalıştılar

S.a arkadaşlar bende yeni başlık açacaktımki ztn konu burada varmış. 90 ve 300 dönümlük iki ayrı tarlama yonca dikmek istiyorum. Salma sulama yerine yağmurlama yapmak istiyorum bukadar geniş parsellerde yağmurlama sistemini nasıl kurabilirim. Basınç 4 buçuk 5 bar civarında. Daha önce bu sistemleri kurup deneyen tecrübelerini aktarabilirmi. Görsel paylaşım yapabilirseniz sevinirim. Ayrıca yapanlar hangi firmalarla çalıştılar

Abi büyük tabancalardan kaç tane çalıştırabilirsin 3-4 tane ile 390 dekar bitmez. Center pivot yada lineer öneririm oda olmazsa tamburlu kesin çözüm..

• Beğen
Tepkiler: ofas
Bugraa ya katılıyorum. Aklıma gelen başka mantıklı çözüm yok. Tabanca işi size uymaz bence.
Tamburluda tavsiyem kullanıcı yorumları.
Kimisi memnun kimisi değil.
Beklenti, kullanım amacı, şartları, bakımı vs çok değişken.

Tanburlunun çalışma sistemi nasıl oluyor.birkaç video izledim hortumu arkadan sürüklüyor. Yoncayı mahveder o nasıl olacak çözemedim

Abi geçen sene fırsatım olmadı ama bu sene goproyla irtem tamburlunun güzel bi videosunu çekip koycam.

Eğer bölgeniz rüzgarlı ise kanatlı alırsanız buda 50 metrede bir teker izi demek yoncada çokta belli olmaz o, zaten rüzgar varsa büyük tabancada çalıştıramazsınız
Eğer rüzgar yoksa tek tabancalısını alırsanız buda 80-90 metrede bir teker izi demek sadece sürünen boruya bakma sen o borunun ürüne zararı yok denecek kadar az
Kullanımına gelirsek alışınca top gibi oynarsınız şekil-1 a biz :)

Abi geçen sene fırsatım olmadı ama bu sene goproyla irtem tamburlunun güzel bi videosunu çekip koycam.

Eğer bölgeniz rüzgarlı ise kanatlı alırsanız buda 50 metrede bir teker izi demek yoncada çokta belli olmaz o, zaten rüzgar varsa büyük tabancada çalıştıramazsınız
Eğer rüzgar yoksa tek tabancalısını alırsanız buda 80-90 metrede bir teker izi demek sadece sürünen boruya bakma sen o borunun ürüne zararı yok denecek kadar az
Kullanımına gelirsek alışınca top gibi oynarsınız şekil-1 a biz :)

Görsel varmı acaba