Case jx100 Pro & JD 6420 Buğday Gübreleme ( Lüleburgaz)

Şöyle düşünelim yukarıda yazdığım sıralamanın bu şekilde olmasının sebebi tamamen gübrelerin formuyla ilgili. Yani üre geç nitrat ise daha çabuk alınıyor değil mi? Bu sebeple üre eken 33 daha sonra atılıyor. Sonuç üç aşağı beş yukarı bitkileri benzer iklimlerde benzer tarihlerde azotla buluşturuyoruz. Daha açık yazmam gerekirse bu sene üre aldınız bende 33 diyelim. Siz benden 2-4 hafta önce gübre atıyorsunuz. Aramızdaki zaman farkını ben üre değilde 33 atarak kapatıyorum.

Yeri burası değil, konuyu çizgisinden çıkardık ama kusura bakmayın artık.

Şöyle düşünelim yukarıda yazdığım sıralamanın bu şekilde olmasının sebebi tamamen gübrelerin formuyla ilgili. Yani üre geç nitrat ise daha çabuk alınıyor değil mi? Bu sebeple üre eken 33 daha sonra atılıyor. Sonuç üç aşağı beş yukarı bitkileri benzer iklimlerde benzer tarihlerde azotla buluşturuyoruz. Daha açık yazmam gerekirse bu sene üre aldınız bende 33 diyelim. Siz benden 2-4 hafta önce gübre atıyorsunuz. Aramızdaki zaman farkını ben üre değilde 33 atarak kapatıyorum.
Sonuç aynı lakin şartlar el verirse yani bizim tarlalarin altı kist yani geçirimsiz toprak 3 gün yagmur yagsin 1 hafta girilmez tarlaya martta pek tarlaya girme olanagi olmaz genelde o da geç kalıyor dogal olarak

Tarım ( toprak yapısına ve özellikle iklime göre ) Türkiye'de çok değişken. Prof Engin KINACI'yı duymuşsunuzdur belki. Kınacı'nın tabiri ( yada tanımı ) İç Anadolu'da kuru tarım için, AS altın, 33'lük gümüş, CAN teneke, üre kafaya sıkmak!

Biz Marmara'ya takılmayalım. Onlar yağmur adam :)

Sonuç aynı lakin şartlar el verirse yani bizim tarlalarin altı kist yani geçirimsiz toprak 3 gün yagmur yagsin 1 hafta girilmez tarlaya martta pek tarlaya girme olanagi olmaz genelde o da geç kalıyor dogal olarak

Tamda demek istediğim buydu. Galiba şimdi daha net anlaşıldı durum.
Gübre çeşidi seçimi bu gibi durumlar göz önünde bulundurularak yapılmalı.

Case jx100 Pro & JD 6420 Buğday Gübreleme ( Lüleburgaz)

Fatih sizin oralar, bizim buralar yok. Yani azot memleket ayırmıyor. Bi azotlu gübre bitkiyi bi an önce geliştiriyorsa, görevini yapıyor demektir.

Bi analiz yaptır bakalım. Ne diyecekler. Tahminde bulunayım, pH Yüksel ve kireç çok çıkarsa, 50 kg AS yazabilirler üst gübre olarak.

Şimdi Trakya tarafındaki arkadaşların ilkbahar gübre tercihi üre. Bunun belli sebepleri vardır. İklimi bilmesemde muhtemelen iklimin bize nazaran daha yağışlı gitme olasılığı, yağışlardan dolayı tarlaya girememe riski sebebi ile tarlaya erken ( belkide donda ) girme durumu sebebi ile tercih bu yönde olabilir diye tahmin ediyorum.

Bizde durum farklı. Kış bizde biraz daha sert ve uzun geçtiğinden ilk baharda gelişim biraz daha ileriki tarihlere sarkıyor. Bizim ilkbahar yağışları daha değişken ve mevzii olduğundan iklime göre hareket etmek gibi bir durumumuz var. Bu durum özellikle kuru tarım yapılan tarlalarda geçerli. Bizde yağışa bağlı verimlerimizinde düşük olduğundan fazla gübre atmaya temkinli yaklaşırız. Ürün yanar ( su stresine girer ) endişesiyle.

Not : Anlatım bozukluğunun için pardon.

Şimdi Trakya tarafındaki arkadaşların ilkbahar gübre tercihi üre. Bunun belli sebepleri vardır. İklimi bilmesemde muhtemelen iklimin bize nazaran daha yağışlı gitme olasılığı, yağışlardan dolayı tarlaya girememe riski sebebi ile tarlaya erken ( belkide donda ) girme durumu sebebi ile tercih bu yönde olabilir diye tahmin ediyorum.

Bizde durum farklı. Kış bizde biraz daha sert ve uzun geçtiğinden ilk baharda gelişim biraz daha ileriki tarihlere sarkıyor. Bizim ilkbahar yağışları daha değişken ve mevzii olduğundan iklime göre hareket etmek gibi bir durumumuz var. Bu durum özellikle kuru tarım yapılan tarlalarda geçerli. Bizde yağışa bağlı verimlerimizinde düşük olduğundan fazla gübre atmaya temkinli yaklaşırız. Ürün yanar ( su stresine girer ) endişesiyle.

Not : Anlatım bozukluğunun için pardon.

Aslında Trakya ile sizin bölge arasında (gübreleme zamanı olarak) çok büyük fark yok. Sizde olsa olsa 20 gün geçtir. Bizde de sadece az sayıda bilinçli çiftçi erken dönem gübreleme yapıyor ki alınan sonuçlar ortada.

Aslında Trakya ile sizin bölge arasında (gübreleme zamanı olarak) çok büyük fark yok. Sizde olsa olsa 20 gün geçtir. Bizde de sadece az sayıda bilinçli çiftçi erken dönem gübreleme yapıyor ki alınan sonuçlar ortada.

Dediğim gibi o tarafı bilmiyorum ama forumdaki fotoğraflara bakarsak fark 20 günden fazla gibi. Bizde kıştan çıkan arpa, buğday hemen topralayamıyor. Dün tarlaları gezdim. Ekim ortası gibi ekilen ve hemen yağmur gören buğdaylar tarlayı kapatmış sıralar belli durumda. Ama çok istisnai yerler. Ovanın %90'nında toprak görünüyor.Bizde ekim ortasında bir yağmur yağdı bir daha kasım sonuna kadar yağış olmadı. Böyle olunca çoğu ekin çok geride. Yeni çıkanlar bile var. Demek istediğim bu aslında sizi ( trakya çiftçisini ) gören bazı arkadaşlar acele edebiliyor.
Bir önceki sayfada hedef 700kg yazılmış. iç anadoluda ( sulanır, çapa bitkisi arkası ekilen yerler dahil ) 700kg hedefi olan yada, hadi bir tane olur diyelimde iki tarlasından 700kg alan kaç çiftçi var tahmin etmek zor değil. Daha öncede konuştuk benzer konuyu ama bizim durumuz az farklı bence. Biz ekin yandı dediğimizde harbiden yanıyor. Yanlış gübrelemeden mayısta kibrit ile tutuşturulacak buğday, arpa bulunabiliyor.

Yorumların,için herkese tesekkurler arkadaşlar.tek ileti içinde birden fazla alıntı yapıp cevaplayamadım nedense olmuyor.sadece tek bir iletiden alıntı oluyor.o yuzden tesekkurleri toplu sunmak zorunda kaldım :) genel olarakmı boyle durum tam bilmiyorum..

Fatih hedef verimin ne?

İskender'in hedef verimi 700 kg. Attığı gübre bu hedef için normal.

Gubreyi videodaki araziye biraz daha düşük tutmaya çalıştık abi.uygun gorduğumuz kısımlarına olgunlaşmış hayvan gubresi taşıdık yuklu miktarda.ortalamanın 3-4 kg altında oldu bu araziye.burdaki arazi geniş o yuzden farklı toprak çeşidi mevcut kızlaça giren kesimleride olduğu için buradaki hedef 500 dolayları.diğer ham kepirlerde hedeflerim daha da yüksek.