Besi yemi Maliyeti 36,5 Lira

35a2hck.jpg

Eşref Şekerli Hocanın, 1 çuval yem için çıkardığı maliyet hesabı

Sanayici ne kadar kazanıyormuş, görelim

Bu konuya yabancıyım ama duyduğuma göre fabrikalar yemin içerisine kemik ve kan ekleyerek protein oranını yükseltiyormuş. Bu protein ise hayvanlara yarayışlı değilmiş. Bu sebeple çuval üzerindeki besin değeri her ne kadar analiz sonucu tespit edilsede hayvanlar bu orandan tam olarak yararlanamıyormuş.

Doğruluk payı var ise sizin hesabınıza göre yem yapmak daha ucuza gelmekle beraber besleyicilik açısından da daha avantajlı oluyor.

• Beğen
Tepkiler: acemi_
Bu konuya yabancıyım ama duyduğuma göre fabrikalar yemin içerisine kemik ve kan ekleyerek protein oranını yükseltiyormuş. Bu protein ise hayvanlara yarayışlı değilmiş. Bu sebeple çuval üzerindeki besin değeri her ne kadar analiz sonucu tespit edilsede hayvanlar bu orandan tam olarak yararlanamıyormuş.

Doğruluk payı var ise sizin hesabınıza göre yem yapmak daha ucuza gelmekle beraber besleyicilik açısından da daha avantajlı oluyor.

abi yem maliyetine bişey diyememde senin bu dedigini bende duymuştum bazı büyüklerden yemlerin icine kemik ve kan karıştırıyorlarmış diye hatta kesimhanedeki kanlar bir şekilde alınıp yemlerin icine karıştırılıyor diyede duydum ilginc bir şey acaba dogruluk paayı ne kadar

Hazır almak daha mantıklı

hazır almak nasıl mantıklı oluyor ? şu an burada 1. sınıf hazır yem fiyatı 52-60 lira arasında değişiyor. yukarıda verilen karışım maliyeti 1 ton da 730 liraya gelirken hazır yem de bu fiyat minumum 1040 liraya çıkıyor. Ton başına 310 lira kar ediliyor. kaldı ki arpayı,buğdayı ve mısırı kendin ekersen misli misli kar edilir. yem fabrikalarına çalışmaktan millet belini doğrultamıyor. benim için 1 ton da 300 lira cebime kalıyorsa bu çok büyük kardır.

• Beğen
Tepkiler: kurtlar85
hazır almak nasıl mantıklı oluyor ? şu an burada 1. sınıf hazır yem fiyatı 52-60 lira arasında değişiyor. yukarıda verilen karışım maliyeti 1 ton da 730 liraya gelirken hazır yem de bu fiyat minumum 1040 liraya çıkıyor. Ton başına 310 lira kar ediliyor. kaldı ki arpayı,buğdayı ve mısırı kendin ekersen misli misli kar edilir. yem fabrikalarına çalışmaktan millet belini doğrultamıyor. benim için 1 ton da 300 lira cebime kalıyorsa bu çok büyük kardır.

Besi yemi peşin 42 43 TL ye alınır tonu 850 TL ye gelir

• Beğen
Tepkiler: carter009
fabrika yeminde 1. sınıf arpa mısır vs bulunmadığından adım gibi eminim
kendi yapacağın yemden kesinlikle daha fazla yemden yararlanma olacaktır
hepsini yapamasakda yarı yarıyada olsa yapmak lazım en azından denemek lazım farkı görme açısından

Besi yemi peşin 42 43 TL ye alınır tonu 850 TL ye gelir

hadi öyle olsun. yine de ton da 120 lira cebinden fazla para çıkmış oluyor. kaldı ki listede ki buğdayı arpayı mısırı dışarıdan alırsan 130 lira oluyor. bunları kendin ekersen çok daha fazla kar elde edersin. arazin varsa ve süt-besi hayvancılığıyla uğraşıyorsan yemi kendin yapacaksın. net.

Yem hammaddesi olarak kemik unu yasaklandi simdi gördügüm kadari ile kullanan hic yok, deli dana hastgaligina yol actigini duymustum ne kadar dogru bilemiyorum

Biz yıllarca besi yaptık yapıyoruz. Son iki senedir sadece yem vererek hayvan çıkartıyoruz. Fakat kendi yemimizi kendimiz yapalım örneği bizim için sorun çünkü uygun depolama alanımız mevcut değil fakat şu sistem denenebilir. Yılın her mevsimi arpa bulunabilir ortalama bir hayvan günlük 9-10 kilo tahıl yerse bunun %60-70 arası arpa olmalıdır. Diğer ürünler ise 1 kilo civarı %35 proteinli kanola diğer ürün ise fenli yemdir. Bu rasyon ile amcam yıllarca denedi bu sene sadece hazır yem aldığı için pişman.