Birisi beni aydınlatsın!!

mrb abilerim aklıma bi soru takıldı ve bunu size sormak istiyorm herhangi bir traktörün tek cekeri ile çift cekeri arasindaki fark nedir dahada acmam gerekirse halkın gözünde 70hp lık tek ceker traktör ile 70hplik bir çift ceker traktorun gücünün aynı olmamasının sebebi nedir? Neder tek ceker 4lu pulluk ile giderken çift ceker 5li pulluk ile gidiyor ikisininde beygir gücü aynı değil mi? Ayni oranda yakıt tuketmiyor mu bunlar?

• Beğen
Tepkiler: Emrenisa
Cevap: Birisi beni aydinlatsin!!

Bazı köylerde aydınlanmamış amcalar dayılar yada
gençlik derki..
bu 70 beygir ama 4×4 yani 70+70=140 beygir :)

inanın bu inanış hâlâ bizim köyde bazılarında var.

iki tane aynı marka ve model 70 hp traktörün
biri tek çeker biri 4 çeker diyelim..
Bunların motorları aynı güç ve torku taşırlar.
4×4 'ün farkı ismindende anlaşılacağı üzere 4 tekerden
çeker olmasıdır..
yani 2 yerine 4 tane asker..
şu anki bedeninizle,gücünüzle bir direğe ayaklarınızı katmadan sadece 2 elinizle çıkmak 2 teker traktöre örnek olursa..

yine aynı o bedeninizle o gücünüzle bir direğe hem iki eliniz hemde 2 ayağınızı kullanarak çıkmak 4 çeker traktöre örnek olur..

şimdi söyle hangisi daha rahat :)

söylediğini duyar gibiyim..

işte fark'ta meselede bu..

Cevap: Birisi beni aydinlatsin!!

Bazı köylerde aydınlanmamış amcalar dayılar yada
gençlik derki..
bu 70 beygir ama 4×4 yani 70+70=140 beygir :)

inanın bu inanış hâlâ bizim köyde bazılarında var.

iki tane aynı marka ve model 70 hp traktörün
biri tek çeker biri 4 çeker diyelim..
Bunların motorları aynı güç ve torku taşırlar.
4×4 'ün farkı ismindende anlaşılacağı üzere 4 tekerden
çeker olmasıdır..
yani 2 yerine 4 tane asker..
şu anki bedeninizle,gücünüzle bir direğe ayaklarınızı katmadan sadece 2 elinizle çıkmak 2 teker traktöre örnek olursa..

yine aynı o bedeninizle o gücünüzle bir direğe hem iki eliniz hemde 2 ayağınızı kullanarak çıkmak 4 çeker traktöre örnek olur..

şimdi söyle hangisi daha rahat :)

söylediğini duyar gibiyim..

işte fark'ta meselede bu..

Örnekte biraz sıkıntı var ama olsun ;)/elleri kullaninca el kaslarında devreye giriyor fakat bacak kaslarına bağlı olarak kol kasların çalışsa tam çift ceker traktöre örnek olur ;)

bzim köyeden traktör almak için gidince herzaman olduğu gibi galerici bütün hünerlerini gösteriyor tt55 i satıyor ve aynı numara dört çekere alınca 75 beygir oluyor diyor bizim saf dostlarımızda gelirken tt5 e yeni bir pulluk alıyorlar 14 inç 4 lü pulluk e neyapsınlar 75 modelfiat 480 den tt5 e binince gözlerine katerpil gibi görünmüş ,,

Birde ornekleme işinde ben şansımı deneyeyim.
Yüzerken sadece kollarınızla yüzdügünüzü ve birde hem kol hem ayaklarınızı kullandığınızı düşünün
hangisinde daha rahat yüzersiniz.
Bu arada dört çeker iki çekerden bir pulluk fazla götürebilir abartmamak şartıyla

• Beğen
Tepkiler: Aygün 10
Yüzerken sadece kollarınızla yüzdügünüzü ve birde hem kol hem ayaklarınızı kullandığınızı düşünün
Bu arada dört çeker iki çekerden bir pulluk fazla götürebilir abartmamak şartıyla

İste sıkıntı son dediğinde başlıyor neden dört ceker bir pulluk fazla götürsün ki güç aynı güç eğer iki ceker traktör padanaj etmiyorsa traktörün ağırlığı ona yetiyorsa 4 ceker ile ayni pulluğu götürebilir bence

Aaa Fatih yorumunu görmemişim öyle deme Fatih'çim bi ara burda bi inanç vardı tek çeker 398 lik çift çeker 398 den daha iyi çekiyormuş anahtarına bile girmeye kalkan oldu vay dedim biz putları kırmıştık ama ibadette sınır yokmuş hakkaten.

• Beğen
Tepkiler: entelmaganda
Ýste sýkýntý son dediðinde baþlýyor neden dört ceker bir pulluk fazla götürsün ki güç ayný güç eðer iki ceker traktör padanaj etmiyorsa traktörün aðýrlýðý ona yetiyorsa 4 ceker ile ayni pulluðu götürebilir bence
Cunku yere daha iyi tutunuyor. 4teker birden asiliyor aktif tekergenisligi daha fazla
Tekerlerin yere basan her noktasi cekis sagliyor traktor agirliginin yuzde yuzunu cekisi olan tekerlerin uzerine aktariyor
70 hp iki cekerin 4lu 12 goturdugu yerde 5 li 12 goturebilir bunu beklerim hatta ayni pullugu otturur cok rahar ve hizli is yaparsin en az yuzde 30 fazla cekisi var cunku ama pulluk numarasi buyudukce isi daha da zorlasir. Yani gorurur ama zorlani zorlona goturur traktore yazik edersin
tavsiye etmem ama diger arkadaslarinda dedigi gibi 50 hp dort cekere takinca 70 hp olmaz eger oyle olsaydi ekipman kataloglarinda ciftceker guc ihtiyaci tek ceker guc ihtiyaci diye ayirirlardi
ama soyle dusunebilirsin o guc ihtiyaclarinda 10 15 beygirlik bi aralik varya tek cekerde rahat calismak icin ust sinirlara yakin olmak gerekirken dort cekerde traktorun alt sinirlarda da olsa tercih edebilirsin
ama dedigin gibi cift cekerin daha guclu oldugu yanilgisi yerlesmis
Ben sunu duydum kuyruk milinden calisan bir ekipman icin 60 70 hp arasi bir guc istegi var katalogda dayinin biri ben tt50 ye takiyom canavar gibi ama ciftceker dedi :D ekipmani calistirmak icin asilmaya cekmeye gerek yok yani motorun guclu olmasi lazim ama :D dayida ciftcekere alinca 75 hp olacak zannedenlerden

Cunku yere daha iyi tutunuyor. 4teker birden asiliyor aktif tekergenisligi daha fazla
Tekerlerin yere basan her noktasi cekis sagliyor traktor agirliginin yuzde yuzunu cekisi olan tekerlerin uzerine aktariyor
70 hp iki cekerin 4lu 12 goturdugu yerde 5 li 12 goturebilir bunu beklerim hatta ayni pullugu otturur cok rahar ve hizli is yaparsin en az yuzde 30 fazla cekisi var cunku ama pulluk numarasi buyudukce isi daha da zorlasir. Yani gorurur ama zorlani zorlona goturur traktore yazik edersin
tavsiye etmem ama diger arkadaslarinda dedigi gibi 50 hp dort cekere takinca 70 hp olmaz eger oyle olsaydi ekipman kataloglarinda ciftceker guc ihtiyaci tek ceker guc ihtiyaci diye ayirirlardi
ama soyle dusunebilirsin o guc ihtiyaclarinda 10 15 beygirlik bi aralik varya tek cekerde rahat calismak icin ust sinirlara yakin olmak gerekirken dort cekerde traktorun alt sinirlarda da olsa tercih edebilirsin
ama dedigin gibi cift cekerin daha guclu oldugu yanilgisi yerlesmis
Ben sunu duydum kuyruk milinden calisan bir ekipman icin 60 70 hp arasi bir guc istegi var katalogda dayinin biri ben tt50 ye takiyom canavar gibi ama ciftceker dedi :D ekipmani calistirmak icin asilmaya cekmeye gerek yok yani motorun guclu olmasi lazim ama :D dayida ciftcekere alinca 75 hp olacak zannedenlerden

Zaten 50hplik bi traktör ciftcekere takınca 70hp oluyor diyenler traktorden anlamayan bir kısım insanlar ama bende dediğim biraz ince nokta bir tek ceker traktör 3400kilo ve bu ağırlık 5li10numara pulluğu çekebilecek ağırlıktadır fakat hp olarak yüksek olmalı ayni şekilde bu traktörün çift cekerinin tek artı yönü on tekerlerinde yerden güç alarak ilerlemesi ayni güçte olduklari için ayni hızla gideceklerini umuyorum

Hep çıkışları düşünmeyelim inişte de çift çeker daha iyi tutunur ve romorku daha iyi tutar.

Çift çeker traktör çok zor şartlarda aynı güçteki emsaline aynı ekipman takılı iken fark yapar , çok çamur iş veya çok kuru iş , yada çok fazla yük çekme , yada çok rampa iniş çıkış

Ama rahat işlerde tavında pulluk çekme pulluk kendine göre olursa tek çeker daha iyi gider , yada yük çekerken çok aşırı olmaz ise gene çift çekere gerek yok

• Beğen
Tepkiler: pmyohayrani
Hep çıkışları düşünmeyelim inişte de çift çeker daha iyi tutunur ve romorku daha iyi tutar.

Çift çeker traktör çok zor şartlarda aynı güçteki emsaline aynı ekipman takılı iken fark yapar , çok çamur iş veya çok kuru iş , yada çok fazla yük çekme , yada çok rampa iniş çıkış

Ama rahat işlerde tavında pulluk çekme pulluk kendine göre olursa tek çeker daha iyi gider , yada yük çekerken çok aşırı olmaz ise gene çift çekere gerek yok

İşte bende bundan bahsediyorm toprak çamur değilse yani traktör padanaj çekmeden ilerleyebiliyorsa tek çeker de ayni isi yapar yada düz yolda 20 tonla giderken çift ceker ile tek ceker arasinda hic bir fark yoktur bana göre

Dört çekerler çift çeker motorun gücü aynıdır ancak şöyle bir farklılık olabilir.Örneğin 70hp tek çeker traktör gücünün 50 HP sini toprağa aktarıyor sa dört çeker 65 hp sini aktarır buda çekişten,yakıttan,zamandan ,lastik ve motor ömründen kazandırır.Patinaj daha az olduğu için.Hasılı kelam tek çekerle geçirdiğim yıllara yanarım.

Aaa Fatih yorumunu görmemiþim öyle deme Fatih'çim bi ara burda bi inanç vardý tek çeker 398 lik çift çeker 398 den daha iyi çekiyormuþ anahtarýna bile girmeye kalkan oldu vay dedim biz putlarý kýrmýþtýk ama ibadette sýnýr yokmuþ hakkaten.
o kafada enteresanmis hakikatten 398 kafa yapiyo demekki
İddia deyince benim aklima sanayideki tt50 ci geliyor oda ben 240i gecerim bu moturlar cok seri motur diyormus tt50 yi koseye koymak vardi ama adamin damarina basip iddiaya sokmadik insanlik yaptik
Zaten 50hplik bi traktör ciftcekere takýnca 70hp oluyor diyenler traktorden anlamayan bir kýsým insanlar ama bende dediðim biraz ince nokta bir tek ceker traktör 3400kilo ve bu aðýrlýk 5li10numara pulluðu çekebilecek aðýrlýktadýr fakat hp olarak yüksek olmalý ayni þekilde bu traktörün çift cekerinin tek artý yönü on tekerlerinde yerden güç alarak ilerlemesi ayni güçte olduklari için ayni hýzla gideceklerini umuyorum
Umudunu kirmak gibi olmasin ama bosa umutlaniyorsun
Anlattiklarimizdan ikna olmadin sen aciklamalar kesmiyor seni
ayni serinin cift ve tek cekerini bulmak zor degil artik bin dene bakalim sana ayni gelecekmi