Yarı Açık Besi Ahırı Yapacağım Ama Kafama Takılan Bazı Sorular Var

Merhaba. Ben köyde ikamet etmekte olan ve geçimini tarım ve hayvancılıkla sağlayan bir çiftçiyim. Evimin yanında yaklaşık 4 dekarlık dikdörtgen şeklinde bir arazim var. Ve bu arazi 1300+1300+1500m2 olmak üzere birbirine bitişik toplam 3 ayrı tapudan oluşuyor ve bu tapuların hepside bana ait? Bu tapulardaki arazinin niteliği birinde Ahşap ev samanhane ve arsa olarak, diğer iki tapuda ise tarla olarak geçiyor. Ve yapmayı düşündüğüm yaklaşık 30m x 40m ebatlarında yarı açık besi ahırı hemen hemen bu 3 tapuyada basacak. Ve de bu yapacağım arazinin komple çevresine 3 metre yüksekliğinde duvar ördüreceğim. Şunu da belirteyim, köyümüz belediye sınırları içerisinde değil. Sorularıma gelince;

- Acaba inşaata başlamadan önce bu 3 tapuyu birleştirmem gerekirmi, yoksa bu şekilde yapsam ileride bundan dolayı bir sıkıntı yaşarmıyım?
- Ben bu ahırı hibesiz yani kendi imkanlarımla yapcağım. Acaba inşaat için herhangi bir yere başvurmam yada ruhsat almam gerekiyormu? Yoksa direkt olarak kazmayı vurabiliyormuyum?
- İlerde komşulardan yada başka birinden herhangi bir şikayet gelme durumu olurmu ve eğer olursa bunun için ne yapmam lazım?

Yada bu şekilde açık besi ahırı yapan ve de bilgisi olan arkadaşlar ilk olarak hangi adımdan başlamam gerektiği konusunda bana yardımcı olurlarsa çok minnete geçecek.

• Beğen
Tepkiler: erdoerdogan
Merhaba Arkadaşım Sana Kısaca Şöyle özetleyeyim o tabuları tapudan git birleştir tek tarla haline gelsin fazla ugraştırmazlar tapusu senin üzerine oldugu icin cok basit olur acık besi yapacaksan ruhsat almana gerek yok neden dersen belediye imar planı icinde deilmiş zaten şikayet felan hava cıva hepsi biz gecen yıl yaptık acık besi belediyeyle aramız 1 kilometre hic bi sıkıntı cıkmadı ama sana şunuda söyleyeyim illede ben resmi kurallara uyup ruhsatlı bir yapı yaptıracam dersen araştır ne kadar para cıkıyor ruhsat icin belli bir miktar para isteyeceklerdir ben senin yerinde olsaydım eger o tapuları birleştirir tek tarla haline getirir ruhsatlı bir acık besi yapardım neden dersen ileride kredi felan cekecek olursan o tarlanın tapusunu isterler ve kredi miktarı verirler sana birde bu kredi miktarını arsanın icindeki ruhsatlı yapılara bakarak verirler arsanın icinde ruhsatlı yapı görünüyorsa kredi limiti dahada yüksek olur ileride lazım olacak şeyler bunlar zaman ne getirir kimse bilemez

Hocam verdiğin değerli bilgiler için çok teşekkür ederim. Krediyle pek işim olmaz ama ben de ruhsatlı yapma niyetindeyim. Acaba ruhsat için ilk olarak nereye başvurmak lazım?

Hocam verdiğin değerli bilgiler için çok teşekkür ederim. Krediyle pek işim olmaz ama ben de ruhsatlı yapma niyetindeyim. Acaba ruhsat için ilk olarak nereye başvurmak lazım?

Biz Acık besiyi yaparken ruhsat almadık da acık besi yapmadan 1 yıl once bizim bladere ev yaptırdık onun icinde belediyeye müracat ettik belediyede fen işleri müdürü var Fen Memuru yani ona ruhsat icin belli bir para verdik tam hatırlamıyorumda 2 bin 500 tl vermiştik sanırım belediyenin kasasına sonrada fen memuru evin projesiydi iziniydi su elektrik tesisatı hepsini tek bir dosya halinde bize teslim ettim bizde bir kac yere gittiydik ama tam olarak neler yaptık unuttum valla toprak reforumuna başvurduk bide tabudan adamlar gelip evin temeline felan bakmışlardı evmi yaptırıyor yoksa başka bir yapımı diye kontrol etmişlerdi cok basit olmuştu geldiler baktılar temel atılmıştı hic bir sorun cıkmadı dedigim gibi belediyeye müracaat ama senin arsa galiba belediye imar planı icinde deilmiş o nası olur bilmem seni gene bulundugun bölgenin toprak reformu tapu daki memurlar bilgi verir sanırım araştır ruhsat felan kaca cıkacak

Arkadaşlar verdiğiniz cevaplar için sagolun. Bugün ilk iş olarak lisanslı harita mühendisine gidip birleştirme işlemini başlattım. 1 hafta sonra arayıp imzaya çağıracaklar. Ondan sonrasına bakacağız bakalım

• Beğen
Tepkiler: Muhammet_68
ilk adim bence köyün Muhtari olmali.
bana cok yardimi dokundu.

biz sadece saglik raporu aldik, burda 50 bas büyükbas kimseyi rahatsiz etmez diye.
basladik insaata.
köy defterine islende okadar.

genel olarak da ruhsat falan özel idare biter.