İneklerin Kullanım Kılavuzu

İneklerin Kullanım Kılavuzu

İnekler bir dayanıklı tüketim eşyası olsaydı, yanında bir kullanım kılavuzu verilirdi. Biz de bolca süt ve yavru beklediğimiz ineklerin yanında bir kullanma kılavuzu versek yerinde olmaz mı?
Bilindiği gibi, ineklerin elden çıkmasına sebep olan en önemli problemler aslında "kullanıcı hataları" dolayısıyla meydana geliyor. Dayanıklı tüketim eşyası satanlar kullanım kılavuzu veriyorlar ve kullanıcı hatalarından dolayı olan problemleri garanti kapsamına almıyorlar. İnekler ise sürekli "kullanıcı hataları" sebebiyle kesime gidiyorlar.
Bir kullanım kılavuzu olsa, ineklerin yanında bunu da versek, üzerine "kullanmadan önce dikkatle okuyunuz" yazsak hiç de fena olmayacak.
Kullanma kılavuzuna çok şey yazılabilir. Ben bir örnek kılavuz yazayım;

1- Bu inek kaliteli kaba yemle çalışır.
2- İneğinizi şimdi barınağa götürdüğünüzde strese girecektir. Nakliye ve her türlü değişiklik stres sebebidir. Strese karşı önlem alınız.
3- Bu inek temiz hava ister
4- İneğiniz sıcak havalarda strese girer, serinletmek şarttır.
5- İnek her zaman su ve yeme ulaşmalıdır.
6- İneği yaşatan ve verimini garanti eden işkembesindeki yararlı bakterilerdir. Beslemeyi ona göre yapmalısınız.
7- İneklerin arasına dışarıdan başka inek getirip koymayınız. Önce tahlil yaptırıp, karantinada bekletiniz.
8- Bunların bir "Kuru Dönemi" vardır. Özellikle kuru dönemde şişmanlatmayınız.
9- Bu ineği kuru, temiz ve konforlu bir ortamda bulundurunuz. Unutmayın; inekler konfor ister.
10- İnek buzağısına ağız sütüyle koruyucu maddeler aktarır. Doğumdan hemen sonra 4 litre ağız sütünü içiriniz.
11- Kaba ve kesif yemleri, inceltmeyiniz.
12- İneğiniz doğum yaptığı zaman destekten mahrum bırakmayınız.
13- İnek için kalsiyum en önemli mineraldir. Eksikliğine meydan vermeyiniz.
14- Meme olmadan inek olmaz. Memelerin yangılanmasını önleyiniz.
15- Lohusalık döneminde ineklerinize özen gösteriniz.
16- İneklerin buzağılarını kaybetmemek için gerekli önlemleri alınız.
17- Bu inek kızgınlık gösterdiğinde döl tutar. Kızgınlığı kaçırmayınız. İyi gözleyiniz.
18- İneğinizin genetik yeteneklerini ileriye götürecek boğa tohumu kullanınız.
19- İneğinizle ilgili her şeyi kaydediniz.
20- İneğinizin bakım, besleme, barınma koşullarını ve strese karşı alınacak önlemleri "teknik servis"inizden öğrenebilirsiniz.

İnternette rastladım bu yazıya ,hoşuma gitti ve paylaşmak istedim.
NOT: ALINTIDIR

Pek detaya girmese de yinede güzel bilgiler.

Bölgesini tanıyacak hayvancılık yapacak kişi uygun mu inekçilik için , yem temini ucuza gelecek mi , temiz hava kışın üşütmeden yazın yakmadan sağlayabilecek mi.

İşe girince kolay dönüş yok 40 defa ölçüp bir defa biçilecek tabi bu dediklerim normal bir işletme için, zaten bundan sonra üç beş hayvan ile bu işe girdiğine değmez .

İş başlayınca istikrar önemli takip önemli değişikliği sevmez hayvan alışkanlıkları vardır, değiştirmek sıkıntıya sokar .

Günümüzde işletmecinin iyi bir ekonomi yönetimi hayvan ve yem bitkisi yetiştirme ile ilgili bilgisi tecrübesi zaten işi sonucunu belirler ki , hata yaparsa biter .

Şu günler yine zor günler , ürettiğimiz ürün süt ve et