Dünya güç sıralaması..!!!

42- SURİYE

41- NİJERYA

40- FİLİPİNLER

39- DANİMARKA

38- İSPANYA

37- HOLLANDA

36- KUZEY KORE

35- MALEZYA

34- AVUSTURYA

33- NORVEÇ

32- GÜNEY AFRİKA

31- MEKSİKA

30- İSVİÇRE

29- ÇEK CUMHURİYETİ

28- SUUDİ ARABİSTAN

27- CEZAYİR

26- SİNGAPUR

25- UKRAYNA

24- İSVEÇ

23- İRAN

22- BREZİLYA

21- VİETNAM

20- TAYLAND

19- POLONYA

18- MISIR

17- PAKİSTAN

16- İTALYA

15- TAYVAN

14- KANADA

13- AVUSTRALYA

12- ENDONEZYA

11- İSRAİL

10- TÜRKİYE

9- JAPONYA

8- ALMANYA

7- GÜNEY KORE

6- FRANSA

5- BİRLEŞİK KRALLIK

4- HİNDİSTAN

3- ÇİN

2- RUSYA

1- ABD

Kaynak var mı? Sıralama sanki rastgele hazırlanmış. Ekonomik olsa İran bizden güçlü, Almanya dünya ikincisi. Askeri desen; birçok devletin bizden daha güçlü askeri silahı ve teçhizatı var.

Hawuz medyasını kaynak göstererek yapılan hiç bir habere itibar etmem, sizler de etmeyiniz...

Algı yönetimi ile toplum nereye çekilmek isteniyorsa oraya çekiliyor...

Sıralamanın alayı sakat neye göre yapılırsa yapılsın....

• Beğen
Tepkiler: historyman

Uzuna, hawuz medyasına we uzunun danışmanlarına haber werin daha senin AESA'lı (ÇAFRAD-Çok Amaçlı Faz Dizilimli Radar) bir tane sawaş uçağın yokken kimlerle aşık atmaya çalışıyorsun...

Listedeki büyük ülkeleri geçtim Singapur'un bile AESA'lı F15 leri warken, Rus uçağını düşürdükten sonra Almanya'dan AESA'lı F-15'ler geldi senin hawa sahanı korumaya...

Lafla peynir gemisi yürümez, her şey iç kamuoyuna yöneliktir. İşi bilenler bunları diyenlere bir yerleri ile kahkahalar ile gülmektedirler...

İşkembe'den değil bilinçli sallansa o da bi yetenek ama bu "YetenekSiz"'lerin işi....

Algı yönetimi bile olsa bırakın da biraz da biz algı yönetimi yapalım.

Amerika yıllardır Hollywood filmleri ile, hayali "amerikalı" kahramanlar ile, uzaylılarla çarpışan "yürekli amerikan askerleri" ile, uydurma teknolojiler ile sadece kendi ülkesinde değil, tüm dünyada algı operasyonu yapıyor.

Protein tozu, amino asit ile şişirilmiş askerleri ile göz boyuyorlar.

Sadece stratejik konumu bile Türkiye'yi neredeyse zirveye taşır. Tabi bu konumu kullanamamak bizim hatamız. İstesek ya da istenilse en güçlü ülke bile olabiliriz. Sadece süreci doğru yönetmek lazım.

• Beğen
Tepkiler: ranger
globalfirepower.com

Haber buradan copy paste. Söz konusu sırala askeri güç sıralamasıdır. Teknoloji, ekonomi gibi günümüzün asıl güçlerini hesaba katmaz ve orduyu tüfeng + kelle olarak görürseniz, evet doğrudur.

Haberin asıl kaynağı:

322b3fd45bd0912ddfab892d9b2b59c8.jpg

Sıralama doğrudur. En azından çoğu Türkiye dahil kısmı doğru. kanaatimce. Biz de boş ülke değiliz.

Misal İsrail gibi 7-8 milyon nüfuslu bir ülke 11. sırada Brezilya, İran, Pakistan(nüfusu 180 milyon civarı) tarzı ülkelerden üst sırada gösterilmiş. Nedeni muhtemelen sahip olduğu askeri teknolojik ve ekonomik güç. Buna rağmen İtalya gibi sanayi devi bir Avrupa ülkesi 16. sıra civarı belirtilmiş. Askeri teknoloji olarak bizden iyidir tamam ama 2. dünya savaşı yıllarındaki gücünden fersah fersah uzaktadır.

Bu arada Almanya bile bizim halen kullandığımız F-4e 2020 Fantomlardan daha modern olmayan F-4 savaş uçağı kullanıyor. Çünkü ortak konsorsiyum ile teslim edilen EF-2000 Eurofighter savaş uçaklarından verim alamadılar ve sürekli problem çıkarıyor. Bize 2 ay önce gelen F-15'ler ABD'nin Almanya'daki üslerinde görevliydi. Kelin merhemi durumu kısaca. ASEA radarları ise F-22 ve F-35 savaş uçakları için tasarlandı. Bize 2018 yılında teslim edilecek F-35'ler ASEA radar sistemine sahip olacak. Singapur'u hatırlamıyorum ama Suudi Arabistan'ın yeni sipariş ettiği F-15SA'lar ASEA benzeri radar sistemi ve hafif tip radar görünmezliği özelliğine sahip olacakmış diye duymuştum.

Çocuk yaşlardan beri bu tarz konuları merak edip araştırırım ve bununla ilgili kitap, belgesel, internet sitesi v.b. takip ederim. Ama bunları konuşmak için doğru adres burası değil gereksiz polemik yaratmak istemem.

Yanlışlıkla ileti 2. kez yayınlanmış, ilgili arkadaş gerekeni yaparsa sevinirim.

Peki yürek dedinmi sıralama nasıl olur..
ben iyi biliyorum.. :)
dünyanın en sabırlı en merhametli ama damarına bastınmı..
Dünyanın en acımasız ve yürekli gözükara ..
tek milleti. TÜRK MİLLETİDİR..

türkler öldürülebilir fakat mağlup edilemezler.
napolyon.......

dünyada iki bilinmeyen vardır. biri kutuplar, diğeri türkler.
albert sorel......

türk, asillerin asilidir. yapma olmayan, gösterişi bulunmayan bu pek yüce asalet ona tabiatın hediyesidir.
pierre loti...

türkler bir ırk ve bir millet olarak yeryüzünün en şerefli insanlarıdır.
lamartine...

bu sözü çok seviyorum.. :)

__________________________________________________ __________________
Martin LUTHER Almanlar'a hitap ediyor;
"Ey Almanlar, bırakınız Türkler Almanya'yı istila etsinler, hakkın, adaletin ne olduğunu Türkler size öğreteceklerdir

şimdi silahı ecnebiler üretir.. en iyi biz kullanırız..
jet yaparlar en iyi Türk pilotlar uçurur.
onlar yapar biz hakkını veririz..

Türkün olmadığı dünya..
gölgesinden ödü kopar ölür :) buda benden

Peki yürek dedinmi sıralama nasıl olur..
ben iyi biliyorum.. :)
dünyanın en sabırlı en merhametli ama damarına bastınmı..
Dünyanın en acımasız ve yürekli gözükara ..
tek milleti. TÜRK MİLLETİDİR..

türkler öldürülebilir fakat mağlup edilemezler.
napolyon.......

dünyada iki bilinmeyen vardır. biri kutuplar, diğeri türkler.
albert sorel......

türk, asillerin asilidir. yapma olmayan, gösterişi bulunmayan bu pek yüce asalet ona tabiatın hediyesidir.
pierre loti...

türkler bir ırk ve bir millet olarak yeryüzünün en şerefli insanlarıdır.
lamartine...

bu sözü çok seviyorum.. :)

__________________________________________________ __________________
Martin LUTHER Almanlar'a hitap ediyor;
"Ey Almanlar, bırakınız Türkler Almanya'yı istila etsinler, hakkın, adaletin ne olduğunu Türkler size öğreteceklerdir

şimdi silahı ecnebiler üretir.. en iyi biz kullanırız..
jet yaparlar en iyi Türk pilotlar uçurur.
onlar yapar biz hakkını veririz..

Türkün olmadığı dünya..
gölgesinden ödü kopar ölür :) buda benden

Adamsın Yusuf emmi onlara göre güç öyle.

Türkleri tanımak isteyen bizim tarihimize bi baksın.

Hiç bilmiyorlarsa bi Çanakkale savaşına baksınlar bi...

• Beğen
Tepkiler: YUSUFTUYLUOGLU