icar yani kira ekenler toplanın

Bizde kiralar; 32 kg buğday bedeli, eskiden 1 dönüm 1 kile ydi, şimdi 1 da. 1 kile oldu, biraz artış oldu dönümden dekara geçince, sözleşme yapanda var, yapmayanda var. Tek kötü tarafı; tarlaların çok küçük olması ortalama 4-5 dekar arası.

haklısın arkadaşım da ben değilim ki sadece 1000 dönüm 1500 dönüm icar ekenler var ben çok iyi biliyorum. az ekeyim tamamda ben ona göre teşkilat dizmişim. az eksem ne bileyim pancar kotam gidecek. pancar altına buğday ekiyorum. bilirsiniz pancar altı kuvvetli olur o fırsay gidecek.2. anıza mısır ekiyorum yani para getirir diiiiii. eskiden ama. şimdi senede 100 kazanıyorsam 70 kazanıyorum anlatabildim mi bilmem

işte başta hata yapıp elin tarlası için birsürü sermaye baglayıp teşkilat dizmişsiniz
adam çıkıp yarın deseki dekara binlira versende sana vermeyecegim tarlamı dese
o birsürü para baglayıp aldıgınız ekipman teşkilat elinizde şişip kalır yani zarar yazar

birde malum bu tarla işlerinin garantisi yok

düşünsenize 1 yıl ektiginiz mahsul olmasa yada tüccara para kaptırsanız birsonraki yıl yaptıgınız işe devam etme ihtimaliniz varmı daha dogrusu sermayeniz varmı bir köşede bekleyen kötü günler için ayırdıgınız

çok çiftçi tanıdıgım var 300-400 den tutun 1000 dekara kadar yer ekiyorlar ektikleri arazininde %80i icar 2 yıl önce 3-4 tanesi battı kuraklık olan sene
birkaçtaneside kendi tarlalarının birkısmını satarak kurtuldu batmaktan

şuandada diken üstünde olan 5-6 çiftçi dostum var çok tarla ekiyorlar çogu ektikleri arazide icar ve işin garibi hep veresiyue çalışıyorlar

soruyorum derdiniz ne 1 yılda batarsınız biraz dikkat edin diyorum
cevapları çok komik
filanca şukadar ekiyor o ekerde ben ekemezmiyim

iyide filancanın kenarda 2-3 milyon lira kuru parası var
1 yıl zarar etsede dokunmaz
senin kenarda kaç liran var
köyün bakkalına bile borç yazdırıyon harmanda ödemek üzere

birde şu var
yazacagım rakamlar sembolik olmak üzere daha dogrusu üç aşagı beş yukarı olmak üzere

misal yaşadıgımız köyde tarla icarının bir piyasası vardır
örnek vermek gerekirse
birinci ürünlerde
bugday ayçiçegi gibi kuru mahsuller 100 liradır
mısır 250 liradır

ikinci ürün yerfıstıgı soyafasulyesi gibi ürünlerde 150 lira civarıdır

herşey normal giderse tarlanın destegini tarla sahibi alsa bile ortalama dekara 100-150 lira kalır
herşey iyi giderse 300-400 lira kalır dekara bazı ürünlerde özellikle sulu ürünlerde
herşey kötü giderse o sene bu rakamlar zarar yazar

şimdi çıkıpta dekara 400 kg bugday veren tarlaya 15-20 lira verseniz adama söverler
yada bu tarlaya 200 lira verseniz yine adama söverler

biz vicdanlı olursak tarla sahipleride vicdanlı olur

yok eger tarla sahipleri vicdansızlık yaparsa hala
misal 100 liralık tarlasına 200 lira isterse

ozaman bizde vicdansız olacagız
100 liralık tarlasına misal 200 liramı istedi
almam arkadaş
alanada eger o tarla benim tarlamın yanındaysa yol vermem havadan uçup geçsin

işte başta hata yapıp elin tarlası için birsürü sermaye baglayıp teşkilat dizmişsiniz
o birsürü para baglayıp aldıgınız ekipman teşkilat elinizde şişip kalır yani zarar yazar

düşünsenize 1 yıl ektiginiz mahsul olmasa yada tüccara para kaptırsanız birsonraki yıl yaptıgınız işe devam etme ihtimaliniz varmı daha dogrusu sermayeniz varmı bir köşede bekleyen kötü günler için ayırdıgınız

çok çiftçi tanıdıgım var 300-400 den tutun 1000 dekara kadar yer ekiyorlar ektikleri arazininde %80i icar 2 yıl önce 3-4 tanesi battı kuraklık olan sene

şuandada diken üstünde olan 5-6 çiftçi dostum var çok tarla ekiyorlar çogu ektikleri arazide icar ve işin garibi hep veresiyue çalışıyorlar

cevapları çok komik

birde şu var
yazacagım rakamlar sembolik olmak üzere daha dogrusu üç aşagı beş yukarı olmak üzere

örnek vermek gerekirse
birinci ürünlerde
mısır 250 liradır

herşey normal giderse tarlanın destegini tarla sahibi alsa bile ortalama dekara 100-150 lira kalır
herşey iyi giderse 300-400 lira kalır dekara bazı ürünlerde özellikle sulu ürünlerde

şimdi çıkıpta dekara 400 kg bugday veren tarlaya 15-20 lira verseniz adama söverler

almam arkadaş

çooooooooooook doğru demişsin arkadaşım. helal olsun. bir noktaya değinmek istiyorum.bizde de ekilen ürün yerine göre fiyat belirlenir. örneğin pancar altına 150 lira 2. anıza 100 lira misal. tabi kimse kalkıp taban yerdeki dönümüne 180 yapacak yere 100 vermez.bu tarla sahibini enayi yerine koymaktır. tabi bunu yiyen tarla sahibi var mı oda muallak .hiç sanmam.tespitlerin için ayrıca teşekkür ederim

cevapları çok komik

birde şu var

örnek vermek gerekirse
birinci ürünlerde
mısır 250 liradır

almam arkadaş

yol vermemek en tabii hakkımız
bizde çoğu kişi komşu tarla sahibine bile yol vermez
mahkemeye gidip yol hakkı almak zorunda parayla

Son yıllarda başka sektörlerden çiftçiliğe giren ve masa başı hesaplarla çok para kazanildigini zannedenler fiyatları yükseltiyor. Atalarımız ne demiş ' evdeki hesap çarşıya uymaz ' . Bu bir sure böyle gider sonra rayına oturur. Bizim burda belediyenin tarlaları satıldı. 1-2 dönümlük parseller 7- 8 bin liraya satıldı. Alan adam çiftçiminki yapacak ? Hayır . Sera yapsa belki para kazanır oda eskişehirde olmaz. Bunu alan adamın amacı ne? !!!!!!!! Tarlalarda biri orda biri burda. Simdi bi adam 8000 verdi diye piyasa arttı.

Son yıllarda başka sektörlerden çiftçiliğe giren ve masa başı hesaplarla çok para kazanildigini zannedenler fiyatları yükseltiyor. Atalarımız ne demiş ' evdeki hesap çarşıya uymaz ' . Bu bir sure böyle gider sonra rayına oturur. Bizim burda belediyenin tarlaları satıldı. 1-2 dönümlük parseller 7- 8 bin liraya satıldı. Alan adam çiftçiminki yapacak ? Hayır . Sera yapsa belki para kazanır oda eskişehirde olmaz. Bunu alan adamın amacı ne? !!!!!!!! Tarlalarda biri orda biri burda. Simdi bi adam 8000 verdi diye piyasa arttı.

eşşeği uzak bir suya gönderin arkadaşım siz hiç gelmese yeridir:)

• Beğen
Tepkiler: essess

Bi kac yil once bnde ekiyordum.İsin acigi isciligini koydummu ortaya elde kaliyor kocaman bir 0 bi gunde 50 donum cift yapsaniz bi traktor soforune yaptirsaniz.100 tl iscilik istiyo bunlari hesaplarken isin icine hic katmiyoruz...Aslinda icardan para kazanmak hele kuru tarimda imkansiz

Bizde genele olarak ikili birli denen icar şekli uygulanıyor. 450 kg buğday aldın diyelim, 150 kg tarla sahibine mal yada para olarak ödenir. Ha normal de icar, kuru arazide 100 lira civarı.

Şahsen ikişi birli yer tutmuyorum. Çinkü aldığım yere kendi yerim ya da başkasının yeri demeden aynı hizmeti ediyorum. Hali ile iyi bakım: iyi mahsul.

Sonra ne oluyor?

Biçeri sokuyoruz. Dekara 720 kg buğday almışız. Bi hesap! 240 kg buğday mal sahine..

240 x 0,85 = 200 lira!

Mal sahibinin çok kazanmasında gözüm yok. Lakin olan bana oluyor. Başkasının 450 kg aldığo yerden 700 kg almak için nasıl bi emek ve masraf yapılacağını az çok tahmin edersiniz. Gözler bozuldu araştırma okunaktan.

Benim yerleri işle diye kendi gelen tarla sahipleri oldu. Oldu ama kimse kusura bakmasın, kazanımıuorsam o yeri işlemem, traktörümü-kendimi yıpratmamam, çok daha mantıklı.

Şu an 4'e 1 oranı kabul eder yahut piyasa fiyatından verirlerse yer tutuyorum. Aksi halde 3'lü 1'lide hesap ortada.

3'lü 1'li şeklinde çok her işleyen iki abime sordum nasıl yapıyorlar diye.

Biri:
Ben bütün tarlaların (verimli verimsiz) ortalamasını alıp öyle hesap görüyorum, dedi. (Aslında mantıklı)

Diğeri:
Ya çalıcaksın, ya da para kazanamayacaksın, dedi.

Sonuç: Geçen yıl 3'lü 1'li işlediğim tüm yerleri bıraktım. Başka nedenleri de vardı ama sebeplerinden biri de buydu aslında. Geçen yıl bakanlık açıkladı. Buğdayın %43'ü maliyete gidiyor. %33'de tarla sahibine, etti %76. Giren çıkan bize ama hak görülen oran %24!

geçen yıl bir çiftçi ile karşılaşmıştım hevesli gözü kara 250 tl ye 500 dönüm yer kiraladım dedi buğday ekmiş dedim neden kiraladın o fiyata desteklemesi kalsa yeter dedi, daha sonra gübre almaya gittiğimde sordum o arkadaşı çiftçiliği bırakmış demekki destekleme arkadaşı emekli etmiş,,yani arkadaşlar 250 liraya buğday buğday ekip ben kazanıyorum diyen varmı içimizde

• Beğen
Tepkiler: entelmaganda
geçen yıl bir çiftçi ile karşılaşmıştım hevesli gözü kara 250 tl ye 500 dönüm yer kiraladım dedi buğday ekmiş dedim neden kiraladın o fiyata desteklemesi kalsa yeter dedi, daha sonra gübre almaya gittiğimde sordum o arkadaşı çiftçiliği bırakmış demekki destekleme arkadaşı emekli etmiş,,yani arkadaşlar 250 liraya buğday buğday ekip ben kazanıyorum diyen varmı içimizde

yooooooook ne kalacak ki gereiye

bizim buralarda değerine göre tarla var mısır için 160 tlye kadar gidiyor bu sene için ama ben 100 tlye geçen yıl kiraladım 50 dönüm lavanta buğday ektim 650 kg üzrinde verim aldım sonuca bakıyorum şükür verim iyi ama masraf çok buğdayı da 88 krş vermiştim ama geçen yıl arpa fiyat düşük olmasına rağmen güzel verim almıştım bu sene kurak gidicek gibi inşallah yağar