Üre atımı başladı ve bitti...

Herkes 2 seferde atar ben tek seferde attım. Dekara yaklaşık olarak 17-18 kg tekabül etti. Bi arkadaşımın tavsiyesi uzerine bu sene izli ekim yerine makinanın orta gözünü kapatarak ektik. Bakalım kökboğaz için faydası olur dediler. Yorumlarınızı bekliyorum bu konuda. Sırada ot ilacı ve yaprak gübresi var. Fotograflarin ve videolarin devami gelecek...

[video=youtu;o2fzkPPQrWU]https://youtu.be/o2fzkPPQrWU[/video]

8531d116f980ff9deb54a74abd6976f3.jpg

94354c7eb595053944aaaf1abb078e41.jpg

17cda8ded21f5fef51e95f631cedcac5.jpg

Resimler ve ekler

• uploadfromtaptalk1456691261023.jpg
    uploadfromtaptalk1456691261023.jpg
    52.6 KB · Görüntüleme: 173
abi bizde tek seferde atardık bu sene yarım attık kalanını da 1 ay sonra atacağız misal buzağının önüne ineğin yiyeceği otu koyarsan yiyebildiğini yer fazla kalır zebil olur iki sefer atmak bence daha yararlı olur
Yemin fazlasi acik havada kaldigi icin zebil yani ziyan oluyor. Gubre toprakta bisey olmaz sen rahat ol... Iki seferde atmanin mantigi bugday azot eksikliginden sitrese girerse atilir. Bende oyle bi problem olmadigi icin tek seferde attim. Azotu yaprak gubresi olarakta destekledikmi bende iki sefer atmis olucam.

Bereketli olsun abi buğdayların maşallahı var :) Bizde tek sefer 23 kilo attık arkadan 20 kiloda nitrat atıcaz kısmetse, ot ilaçlarını ne zaman atmayı düşünüyosun abi bizim buralarda millet atmaya başladı ben erken diyorum ama ?

• Beğen
Tepkiler: aytackum
Bereketli olsun abi buğdayların maşallahı var :) Bizde tek sefer 23 kilo attık arkadan 20 kiloda nitrat atıcaz kısmetse, ot ilaçlarını ne zaman atmayı düşünüyosun abi bizim buralarda millet atmaya başladı ben erken diyorum ama ?
Rahman kardesim tarladaki otun durumuna gore degisir. Papatya ve tavuk otu var bi kac yerde. Genelinde yulaf var ama yulaf icin havalarin birazdaha isinmasi lazim. Fakat papatya icin en gec 3 hafta icinde atilmali. Cunku azotu verdik haliyle ekin buyuycek ve papatya altta kalinca ilaci gormeyebilir. Bence 1 yada 2 hafta icinde atilmali...

• Beğen
Tepkiler: RahmanAnlar
Her sirada iz birakmis oluyorsun. Ekin buyudukten sonra icerisindeki hava sirkulasyonu fazla olacagindan dolayi kokbogaza karsi dayanikliligi artiyor.
Bu şekilde ekim kökboğazı etkiliğeçeğini sanmıyorum. Ekin bir karışı geçtiten sonra bu ara kapanıyor zaten. Biz bu işi ekimde çizginin dışından giderek yaptık ama bir çare olmadı.Bildiğim kadarıyla kökboğazı tetikleyen hava sıçaklığı ve toğraktaki fazla nem. Buğday sık ve bu etkenlerde varsa bu tek bir gözü kapatarak bıraktığın ara bir işe yaramıyaçaktır büşüncesindeyim.

Bu şekilde ekim kökboğazı etkiliğeçeğini sanmıyorum. Ekin bir karışı geçtiten sonra bu ara kapanıyor zaten. Biz bu işi ekimde çizginin dışından giderek yaptık ama bir çare olmadı.Bildiğim kadarıyla kökboğazı tetikleyen hava sıçaklığı ve toğraktaki fazla nem. Buğday sık ve bu etkenlerde varsa bu tek bir gözü kapatarak bıraktığın ara bir işe yaramıyaçaktır büşüncesindeyim.
1 gozu kapattiktan sonra yaklasik 22 cm bosluk kaliyor. Bana tavsiyede bulunan arkadasin ekinlerini gecen sene bicerken gordum bosluk kapanmamis. Cesit olarak kılçıklı bugday ekilirse kapaniyor. Ama diger cesitlerde bu olmuyor. Zaten 3 yada 4 izde bir ilaca yada gubreye giriyoruz.