çiftçiler makinelere dehşet para harcıyor satılar daha karlı

geçenlerde eskişehirde makine ekipman satan yerleri dolaşıyordum. yeni gelen alet edevat bakmaya hemde güneşli havadan istinaden gezeyim dedim. Makinacıların önünde sanki kuyruk var.o kadar kalabalık.pulvarizatör ve gübre serpme makinası alan alana. satıcı bizi gördü tanıdık tabi. gel sana şunu vereyim şu fiyata başkasına yapmam bu fiyata bak diyor. eminim herkese aynı şeyi söylüyordur. makineler cafcaflı yeni teknoloji. alasım gelmedi değil. ama dedim bende zaten 600 lt lk pistonlu var ne gerek varki almaya boşa para.içeri girdiğimde inanın 3 klasör senet dosyası. satıcılar dehşet para kazanıyor bu işten. çiftçi senede 8/9 veya 10 ay çalışır eli ayağı çamurdan çıkmaz o adamların 1 ayda kazandıklarını belki kazanmıyordur. hani hep söylenir. çiftçi kazandığını demire yatırıyor diye. çok doğru. tamam ihtiyaç varsa alınmalı. ama sende zaten varsa komşu almış bende alacağım derse yada senede 1 kere 2 kere kullanacaksan ne gerek var. komşudan da ödünç alınabilir. ha 1000 dönüm yer işliyorsan komşudan da istenmez o ayrı.sözüm 50/100 dönüm ekip garajı alet edevatla doldurana.ben böyle düşünüyorum takdir sizin.

Söylediklerinde kesinlikle katılıyorum sana kelimesi kelimesine dogru kardeşim bizimde bütün makina ekipmanlarımız yok sagolsun tanıdıklar eş dost dan alıp işimizi halledip calışır vaziyette geri teslim edip allah razı olsun der bırakırız dedigin gibi grajı demirle doldurmaya gerek yok

• Beğen
Tepkiler: ametist
Birkaç eksiğim var. Onları da alınca daha da uğramamayı düşünüyorum tarım marketlere. Yoksa durup dururken binlerce lira harcamış oluyorsun. Bir de 2 yılda bir gereksiz yere traktör değiştirenlere anlam veremiyorum. Ben olsam 100 bin lira traktöre vereceğime arazi alırım.

Doğru söylüyorsun ihtiyaca göre almak lazım bizim köyde kimse kimseye sormaz kapıdaki ekipmanı tak götür ekme ve hasat zamanıda uzak tarlalarda yardımlaşırız. Çok şükür kaldıraca kadar var. Ekipmanı uygun fiyatlarla kullanılmış olarak dizdim. Babam kaç yıldır elevatör alalım diyor 1/2 gün lazım olacak bişeyi ne yapacağız diye aldırmıyom.

yorular güzel ve iyi niyet dolu ama şu bir gerçek ki tarım yapıyorsan 20 dönüm yerinmi var ne ekiyorsun o iş için gerekli malzemen olmalı gereksiz yere almak değil ne gerekli ise olsa iyi olur komşudan istemek iki ile sınırlıdır. ben istek için gelene yok demiyorum ama isteyemiyorum çok samimi arkadaşım olursa .,,ama sende bulunan gibisi yok birşeymi olucak oldumu sıkıntısı yok ben birisinden aldığım emanet aletlerle rahat iş yapamıyorum çok,, pahalı olmasın işni görücek olsun yeter

Başkasından emanet alınca insan rahat kullanamıyor. Komşunun kepçeyi kullanıyorum 2 seferdir. Artık istemeye utanıyorum. Zorlayamıyorum kırılacak diye. En kısa zamanda alalım diyorum ama bakalım sonbaharda belki alırız. Kendinde olduğu gibisi yok. Eğer köyde kooperatif varsa onun ekipmanları kullanılabilir.

İşin birde başka tarafı var.Daha önceki yıllarda çiftçilik daha yaygınken biçerdoverle çalıştığımız musteriler,tarla biçtirme edasına bizden kullanmaya aldıkları romorkları çoğu ya çevisini alır ya arış gergisini koparır ya kapağını patlatır birde evin önüne çekiden çiviyi çekip en son arışı traktorden sokup yere indireceğine çiviyi çekip betonun üstüne arışı vurdurup giderdi.İşini gör geresi önemli değil dusuncesi vardı.çoğuda boyleydi.ben birinden odunç aldığım malı aldığım gibi bırakamıcam diye odum koparken el alem parçalayıp dokuyordu.niye çünkü para kazandırıyor diye kendince.bu mantıkla hareket edenler zamanla hepsi kendi ipini çekti.bu yüzden kimseden malzeme istemem.

Güzün bi tesfiye bıçağı ve pulluk aldım kazaayağı ve mibzeride bu aralar alabilirim önceki mibzer 14lü fırfır ve holderi birinden alacağa karşılık aldım diğerleri vardı zaten önceki traktörden kalma. Ot tırmığını komşu köyden biri götürüp kırmış yarım yamalak yaptırıp getirmişler. El emanete acımaz ben yoktum babam birine traktörle beraber ot makinasını vermiş hem kendi hemde bizimkileri biçmesi için camları ve ot makine bağlantılarını kırmış atmışlar. Fazla lükse gerek kalmadan maddiyat yettiği sürece ekipman almak en iyisi.

Beş on yıl önce bizim buralarda ekilmedik tarla kalmazdı şu an ise tüm tarlalar boş mıllet tarımı bıraktı traktörünü satan büyük şehirlere göçtü.Kalanlar ise 60 yaş üstü 15 20 ihtiyar .bırakalım amanet makinayı traktörü kullanmaya eleman bulunmuyor mecburen bulundurmak gerkiyo tüm ekipmanı

Beş on yıl önce bizim buralarda ekilmedik tarla kalmazdı şu an ise tüm tarlalar boş mıllet tarımı bıraktı traktörünü satan büyük şehirlere göçtü.Kalanlar ise 60 yaş üstü 15 20 ihtiyar .bırakalım amanet makinayı traktörü kullanmaya eleman bulunmuyor mecburen bulundurmak gerkiyo tüm ekipmanı
Oda işin acı ama gerçek bir boyutu bizim buralarda aynı. İhtiyarlar ölüyor yada iş yapamaz hale geliyor çocuklar köye gelmiyor durumu biraz iyi olanlar köye gelmemek icin asgari ücretle geçinmeye çalışıyor tarlalar icarlanıyor yada satılıyor. Kimseyi küçümsemiyorum kesinlikle cebinde çay ve sigara parası olmadığı halde gel yardım et yevmiyeni verelim diyorlar/diyorum yinede ayak diretiyorlar

Benim kanaatimce bir isi yapiyorsan o isle alakali takim taklavatin kendinin olacak az yapiyorsan az cok yapiyorsan cok olacak bu her meslekte gecerli , istemeye gelince civiyi bile verirken eli titreyenler var .

• Beğen
Tepkiler: Alexander
Günümüzde makina ekipman almak çok kolay , doğru iş yapınca ödemekte kolay ,yeter ki doğru iş yap hata yapma, günümüzde bu alışveriş dengesini iyi yönetenler bakın zaten başarılıdır.

Hiç istemem emanet ekipman ile çalışmayı , sen istersen karşındaki de gelip ister , ilişkiler dengeli olsa tamam , ama yukarıda arkadaşların dediği dengesiz ilişkiler çok sıkıntı.

Belki ortak bir şeyler olur uygun arkadaşlar ile ben onuda almam , çünkü babamların zamanında aldık çok sıkıntı yaşadık, tabi babamların zamanında her şey kıt idi yoktu, çıkma lastıkler takardık daha bunun gibi bir sürü kıtlıklar.

Birde tarımsal hizmet şirketleri var ya Avrupa da oda güzel ama bizde yok .