+ Konuya Cevap Yaz
11 sonuçtan 1 ile 11 arası gösteriliyor
 1. #1
  Ağır Abi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  28 Aralık 2007
  Şehir
  Isparta
  Yaş
  29
  Mesajlar
  22,633
  Adı geçen
  6 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Süt İnekleri Kesilmesin Talimatı  Çiğ süt fiyatının düşmesi ve kırmızı et fiyatının göreceli olarak yüksek olması nedeniyle bir süreden beri süt inekleri kesiliyor. Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bir yandan çiğ süt fiyatının düşmesini önlemeye çalışırken bir yandan da 81 İl Valiliği İl Gıda,Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne talimat göndererek inek kesiminin yasaklanmasını istedi.
  Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik,göreve geldiği günden beri kırmızı et ve çiğ sütte yaşanan sorunlara çözüm bulmak için sektör temsilcileriyle sık sık bir araya geliyor. Toplantılarda alınan ortak kararlara uyulmaması nedeniyle tavrını sertleştiren Çelik, kırmızı ette tavan fiyat uygulamasına uymayan kasapları ve marketleri “yanı başınıza market açarız” diyerek tehdit etti. Çelik, çiğ sütte 20 aydan beri litre başına 1 lira 15 kuruş olan referans fiyatın 1 liranın altına düşürülmesi nedeniyle süt sanayicilerine de tepki göstererek, üretici olmazsa ,süt olmazsa tesislerin atıl kalacağı uyarısında bulundu.
  Kırmızı ette yüksek fiyat, çiğ sütte düşük fiyat tartışması sürerken zarar eden süt üreticileri inek kesimini hızlandırdı. İthalat yerine hayvan varlığını artırmayı hedefleyen Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı inek kesimini önlemek için 81 İl Valiliği, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne “süt ineği kesilmesin” talimatı verdi.
  Komisyon kararı ile inek kesimi yasaklanacak
  Talimatta İl Hayvan Sağlık Zabıtası Komisyon Kararı ile inek kesiminin yasaklanması, özel veterinerler tarafından inek kesimi için verilen raporların kontrol edilmesi isteniyor.
  Bakan adına Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarı Dr. Nusret Yazıcı’nın imzasıyla 81 İl Valiliği’ne 19 Şubat 2016’da gönderilen “Damızlık Hayvan Kesimleri” başlıklı yazıda şöyle deniliyor: “Ülkemizin et ve süt ihtiyacının karşılanmasında temel unsur olan gebe veya damızlık değeri taşıyan dişi hayvanların kesimlerinin yaptırılmaması yönünde İl Hayvan Sağlık Zabıtası Komisyon Kararı alınması, serbest veteriner hekimler tarafından düzenlenen raporla kesime gelen hayvanların damızlık değerini yitirip yitirmediğinin kesimhanede görevli resmi ya da yetkilendirilmiş veteriner hekimler tarafından kontrol edilmesi ve uygun görülmesi halinde hayvanların kesimine izin verilmesi hususunda ilgi (a) ve ilgi (b) yazılarımızla (2012 ve 2014’te yine inek kesimi ile ilgili gönderilen yazılar) İl Müdürlüklerimiz talimatlandırılmıştır.
  Hayvan varlığımızın korunması ve sürdürülebilir hayvancılığın tesis edilebilmesi amacıyla gebe veya damızlık değeri taşıyan dişi hayvanların ilinizde bulunan kesimhanelerde kesimlerinin önlenmesi, yukarıda yer alan Bakanlığımız talimatlarına titizlikle uyulması ve uymayanlar hakkında gerekli yasal işlemlerin yapılması hususunda gereğini rica ederim.”
  İnekler neden kesiliyor?
  Hayvancılıkta toplam girdilerin yaklaşık yüzde 70’ini oluşturan hayvan materyali ve yemde Türkiye’nin ithalata bağımlı olması nedeniyle girdi fiyatları kontrol edilemiyor. Yüksek girdi maliyeti ile çiğ süt üreten çiftçiler, süt fiyatının maliyetin altına düşmesi nedeniyle zarar ettiği için süt ineklerini kesime götürüyor. İnek kesiminin hızlanmasında kırmızı et fiyatının göreceli olarak yükselmesi de önemli rol oynuyor. Çiğ süt fiyatının düşük, kırmızı et fiyatının yüksek olması zarar eden üretici için inek kesimini cazip hale getiriyor.
  Çiğ süt referans fiyatı 20 aydır artmıyor
  Türkiye’de çiğ süt fiyatı Ulusal Süt Konseyi’nin belirlediği “referans fiyat”a göre oluşuyor. Üretici genel olarak çiğ sütünü belirlenen referans fiyatın altında satmak zorunda kalıyor. Bir tarafta verilen destek ve kredilerle kurulan yeni çiftliklerle süt üretiminin artması, diğer tarafta Rusya ve Ortadoğu pazarındaki sıkıntılar nedeniyle süt ürünleri ihracatının azalması sütte arz talep dengesinin bozulmasına neden oldu. Mevsimsel olarak süt üretiminin arttığı bu aylarda, sanayicilerin süt alımını azaltmaları çiğ sütte krizin büyümesine yol açtı. Piyasada arz fazlası olarak adlandırılan sütün piyasadan çekilerek süt tozuna dönüştürülmesi gerekiyor.Sütü alıp süt tozuna dönüştürmek için devletin verdiği ton başına 3 bin liralık desteğin artırılmasını isteyen süt sanayicilerinin bu talebi Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından kabul edildi. Süt tozu desteği önce 4 bin liraya daha sonra da 4 bin 500 liraya çıkarıldı. Bakan Faruk Çelik, bu desteğin sanayicilere verilmesi için süt tozu üretimi için sütün 1 lira 15 kuruşluk referans fiyattan alınmasını istedi. Sanayiciler de bunu kabul etti. Ancak bir hafta geçmeden sanayiciler çiğ süt fiyatını 1 liranın altına düşürünce, inek kesimi tekrar hızlandı.
  Üretici ne istiyor?
  DÜNYA’nın görüştüğü süt hayvancılığı yapan üreticiler, ineklerin kesilmesini kesinlikle istemediklerini ancak çaresiz kaldıklarını belirterek şu bilgileri verdiler: ” Bizim için inek kesmek en son çaredir. Dayanacak gücü kalmayan üretici inek keser. Çünkü,süt ineğini kesince o inekten alacağınız buzağılardan da vazgeçiyorsunuz. Üretimi bırakıyorsunuz. Hayvancılıkta özellikle süt inekçiliğinde en az süt kadar değerli olan buzağıdır. İneğimizi kesmek istemiyoruz. Fakat maliyetin altında süt satmak zorunda kalıyoruz. Zararına hiç kimse bu işi yürütemez.Sattığımız sütle yem alamazsak üretimi nasıl sürdürebiliriz.”
  2007-2008’de 1 milyon inek kesildi
  Dünyada ve Türkiye’de 2007 yılında yaşanan kuraklık nedeniyle yem hammadde fiyatları yüzde 100’den fazla artmış ve aynı dönemde çiğ süt fiyatı düştüğü için üretici yine ineklerini kesmek zorunda kalmıştı. Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı verilerine göre, 2007-2008 döneminde 1 milyonun üzerinde inek kesildi. Türkiye’nin hayvan varlığı azaldığı için, sütte yaşanan bu kriz 2009’da kırmızı ete yansıdı. Et fiyatı hızla yükseldi. Türkiye, 2010 yılından itibaren bir yandan sıfır faizli kredi ile hayvancılık işletmelerinin kurulmasını teşvik ederken, bir yandan damızlık,besilik, kasaplık hayvan ithalatının yanı sıra karkas et ithal etmek zorunda kaldı. Bu ithalat halen devam ediyor.Çiğ sütle başlayan ve 2007-2008’de 1 milyon süt ineğinin kesilmesinin ülkeye faturası milyarlarca dolara ulaştı. Yeniden inek kesimi 7-8 yıldan bu yana sütte ve ette yaşanan krizi daha da büyütecek endişesi yaşanıyor. Bakanlık bu nedenle inek kesimini önlemeye çalışıyor.

 2. #2

  Üyelik Tarihi
  24 Nisan 2016
  Şehir
  Edirne
  Yaş
  40
  Mesajlar
  91
  Adı geçen
  2 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Cevap: Süt İnekleri Kesilmesin Talimatı  İyi güzel de süt para etmiyorsa o hayvanı üretici nasıl baksın? Canlı hayvan bu yem yiyecek ki hayatta kalsın. Ölme eşeğim ölme yaz gelecek otlar bitecek misali.

 3. #3
  CELAL KARABULUT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  22 Haziran 2012
  Şehir
  Denizli/Çivril-burdu
  Yaş
  20
  Mesajlar
  2,294
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Cevap: Süt İnekleri Kesilmesin Talimatı  Alıntı egemena Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  İyi güzel de süt para etmiyorsa o hayvanı üretici nasıl baksın? Canlı hayvan bu yem yiyecek ki hayatta kalsın. Ölme eşeğim ölme yaz gelecek otlar bitecek misali.
  anaçları kesersek bu seferde et krizi oluyor iş iyice arap saçına dönüyor

  egemena teşekkür etti.

 4. #4

  Üyelik Tarihi
  02 Mart 2014
  Mesajlar
  186
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Cevap: Süt İnekleri Kesilmesin Talimatı  Devlet anaç hayvanı kesemezsin diyecekse o hayvanı besleyecek yemi de veriversin. Süt para etmez olmuş, kimisi sütünü satacak yer bulamıyor, kimisi sattığı sütün parasını alamıyor ama bakanlık oturduğu yerden anaçları kesmek yasak diyor. Millet'te ne yapsın alıyor veterinerden damızlık vasfını yitirmiştir raporunu hoop aynen kesime.

  iskender teşekkür etti.

 5. #5
  nurettin şahiner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  07 Haziran 2014
  Şehir
  denizli
  Yaş
  23
  Mesajlar
  465
  Adı geçen
  2 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Cevap: Süt İnekleri Kesilmesin Talimatı  devlet bır suru işe yaramazlar ordusu tarafından yonetılıo...

  kayasevkett teşekkür etti.

 6. #6

  Üyelik Tarihi
  24 Nisan 2016
  Şehir
  Edirne
  Yaş
  40
  Mesajlar
  91
  Adı geçen
  2 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Cevap: Süt İnekleri Kesilmesin Talimatı  Alıntı CELAL KARABULUT Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  anaçları kesersek bu seferde et krizi oluyor iş iyice arap saçına dönüyor
  İş tam bir kısır döngüye giriyor maalesef.

 7. #7
  ismail_17 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  17 Ekim 2010
  Şehir
  Çanakkale - Biga KARABİGA kasabası
  Yaş
  46
  Mesajlar
  4,381
  Adı geçen
  4 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Cevap: Süt İnekleri Kesilmesin Talimatı  Et ırkı tohum hosteine bizde yasaktı serbest olmuş yeni , veteriner bulunduruyor artık, ama iş nerelere geldi , birkaç gündür sütçü koop sütünü almıyor yağ oranlarını bahane etti biraktı, hayvanlar çimende bizim bölgede , yağ oranı düşüyor çimen otlayınca ,yağ oranını düzeltin gelicem tekrar demiş keçi sütlerini alıyor inek sütlerini bırakıyor koop başkanı başka bir yere veriyor sütleri ama fiyat ne olur bilmiyorum .

 8. #8

  Üyelik Tarihi
  22 Şubat 2016
  Şehir
  BİLECİK
  Mesajlar
  749
  Adı geçen
  7 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Cevap: Süt İnekleri Kesilmesin Talimatı  Alıntı ismail_17 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Et ırkı tohum hosteine bizde yasaktı serbest olmuş yeni , veteriner bulunduruyor artık, ama iş nerelere geldi , birkaç gündür sütçü koop sütünü almıyor yağ oranlarını bahane etti biraktı, hayvanlar çimende bizim bölgede , yağ oranı düşüyor çimen otlayınca ,yağ oranını düzeltin gelicem tekrar demiş keçi sütlerini alıyor inek sütlerini bırakıyor koop başkanı başka bir yere veriyor sütleri ama fiyat ne olur bilmiyorum .
  Üstad, Holsteine simental atılabilir o zaman. Galiba süt sığırcılığı yapıyorsunuz. Bu sıkıntıdan kurtulmak için, Süt verimi iyi olan diğer özellikleri de iyi holsteinlere, sütçü simental attırıp, sürüyü zamanla çevirmek lazım o zaman. bunlardan doğanlar panda kafa oluyor. erkek doğarsa iyi besi oluyor. dişi doğarsa da damızlık olarak anaç sürü olur. Sütün yağ oranı artar. Çünkü simental ve mantofon holsteine göre daha yağlı süt veriyor. hem de sütlü bir döl oluyor. Çok nadiren sarı alaca da doğuyorlar. Özellikleri iyi olmayan holsteinlere de Angus attırıp, bunlardan doğanları besi yapıp, anasıyla birlikte sürüden çıkartmak düşünülebilir. Bu planlamaları çok düşündüm. bende de hep plan var, uygulama yok zaten
  Belki benim görüşlerimde de hatalar vardır. Siz uygulayıcı olarak benim bu düşündüklerimden, hatalı olanları bildirirseniz sevinirim. İlerde bu tür şeyler düşünüyorum.

 9. #9
  ismail_17 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  17 Ekim 2010
  Şehir
  Çanakkale - Biga KARABİGA kasabası
  Yaş
  46
  Mesajlar
  4,381
  Adı geçen
  4 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Cevap: Süt İnekleri Kesilmesin Talimatı  Alıntı KüreLee Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Üstad, Holsteine simental atılabilir o zaman. Galiba süt sığırcılığı yapıyorsunuz. Bu sıkıntıdan kurtulmak için, Süt verimi iyi olan diğer özellikleri de iyi holsteinlere, sütçü simental attırıp, sürüyü zamanla çevirmek lazım o zaman. bunlardan doğanlar panda kafa oluyor. erkek doğarsa iyi besi oluyor. dişi doğarsa da damızlık olarak anaç sürü olur. Sütün yağ oranı artar. Çünkü simental ve mantofon holsteine göre daha yağlı süt veriyor. hem de sütlü bir döl oluyor. Çok nadiren sarı alaca da doğuyorlar. Özellikleri iyi olmayan holsteinlere de Angus attırıp, bunlardan doğanları besi yapıp, anasıyla birlikte sürüden çıkartmak düşünülebilir. Bu planlamaları çok düşündüm. bende de hep plan var, uygulama yok zaten
  Belki benim görüşlerimde de hatalar vardır. Siz uygulayıcı olarak benim bu düşündüklerimden, hatalı olanları bildirirseniz sevinirim. İlerde bu tür şeyler düşünüyorum.
  Bu gun tarladayim yemek yedim armut agacinin golgesinde 165 tanburlu ile ot biciyorum 15 gun gider ot isi
  Bu et irki hayvan isini 10 yil once dusunmek gerekiyormus simdi gec kaldik diye dusunuyorum
  Bende hep et irki tohum attiriyorum hatta sutten baya sogudum bosuna ugrasiyorum sut ile hic sagilmayan et irki olsa inekler yilda bir buzagi yada koyun olsa daha iyi benim icin sut isinin tadi kacik

 10. #10

  Üyelik Tarihi
  22 Şubat 2016
  Şehir
  BİLECİK
  Mesajlar
  749
  Adı geçen
  7 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Cevap: Süt İnekleri Kesilmesin Talimatı  Alıntı ismail_17 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Bu gun tarladayim yemek yedim armut agacinin golgesinde 165 tanburlu ile ot biciyorum 15 gun gider ot isi
  Bu et irki hayvan isini 10 yil once dusunmek gerekiyormus simdi gec kaldik diye dusunuyorum
  Bende hep et irki tohum attiriyorum hatta sutten baya sogudum bosuna ugrasiyorum sut ile hic sagilmayan et irki olsa inekler yilda bir buzagi yada koyun olsa daha iyi benim icin sut isinin tadi kacik
  Allah kolaylık versin. O belli olmuyor ki, benim Hala oğlu koyun yapıyor, o da çok zahmet çekiyor, satarken başına gelmedik kalmadı, Dolandırıcıya mı rastlamadı, vadeli verip para peşinde gezdiği de oldu, kuzuyu 20ye veriyor, kasapta 35-40 lira. Sığır etini de dalgalandırıyorlar, Anlayacağın ette de piyasa bazen iyi bazen kötü. Yani ipin ucu kaçmış durumda. Bu riskler hep var. Riskleri azaltmak için Simental gibi Kombine ırklarla devam edilse nasıl olur sizce

 11. #11
  ismail_17 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  17 Ekim 2010
  Şehir
  Çanakkale - Biga KARABİGA kasabası
  Yaş
  46
  Mesajlar
  4,381
  Adı geçen
  4 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Cevap: Süt İnekleri Kesilmesin Talimatı  Alıntı KüreLee Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Allah kolaylık versin. O belli olmuyor ki, benim Hala oğlu koyun yapıyor, o da çok zahmet çekiyor, satarken başına gelmedik kalmadı, Dolandırıcıya mı rastlamadı, vadeli verip para peşinde gezdiği de oldu, kuzuyu 20ye veriyor, kasapta 35-40 lira. Sığır etini de dalgalandırıyorlar, Anlayacağın ette de piyasa bazen iyi bazen kötü. Yani ipin ucu kaçmış durumda. Bu riskler hep var. Riskleri azaltmak için Simental gibi Kombine ırklarla devam edilse nasıl olur sizce
  Bu gun icin en mantiklisi simental

  KüreLee teşekkür etti.

+ Konuya Cevap Yaz

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Arama Motoru Etiketleri

traktör, tarım, çiftçilik, tarım makineleri, tarım aletleri SEO Blog

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
 •  
Yukarı Çık
Hakkımızda
TrakKulüp, Türkiye'nin en büyük çiftçi paylaşım sitesidir. Sitemizde traktörler, biçerdöverler, tarım makineleri, tarım aletleri, çiftçilik, tarım ve hayvancılık ile ilgili 1.000.000'dan fazla mesaj bulunmaktadır.

62.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Bizi Takip Edin
trakkulup@trakkulup.net
DMCA.com Protection Status