Arıcılık Tavsiyesi?

Bu yaz 2 kovan ile arıcılığa başlamayı düşünüyorum. Tamamen aileye, eşe dosta verecek kadar olacak.

Bahçemizde 30 civarı meyve ağacı var. Bol yeşillikli ve ormanın kenarındayız. Çevremizdeki arıcılar arılarını bizim bahçeye koymak için yarışıyor :D. Bu sene de ben koyayım dedim.

Uzun zamandır internette arıcılığı araştırıyorum ama tecrübem yok. Siz başlangıç için ne tavsiye edersiniz? Arı, kovan veya ekipman alırken nelere dikkat etmeliyim?

En iyisi kursa gitmek lakin kirsa gitme vaktiniz yoksa 1. Öncelik temizliktir arı çok hassas olur kovanı ve çıtaları hürmüzle yakmadan kesinlikle ariyla buluşturmayin ari kaçar hakiki bal üretmek için badem ağaçları açtiktan sonra kesinlikle şerbet ve kek takviyesi yapmayın hasat yaparken yavrulu peteklere dokunmayin 18C alti sicakliklarda kapagini dahi açmayin... İlk tedbirler bunlar ha bide ana ariya bakin kanatlari parlak ve yarasız olmasi saglikli oldugunu gösterir

Teşekkür ederim.

Kursa ilerleyen zamanlarda gideceğim mutlaka ama bu sene gitme şansım yok malesef.

Haziran sonlarına doğru alma şansım olacak. Geç sayılmaz inşallah. Hazır arılı kovan mı alayım, yoksa oğul mu alayım bilemedim? Normalde sıfır kovan almak istiyorum ama eğer haziran sonları geç olursa diye arılı kovan mı alsam diye düşündüm.

öncelikle kolay gelsin ben de kaç senedir sizin gibi düşünüyordum alayım bi kaç tane diye. nasip geçtiğimiz yaz kayısı dalında bir oğul buldum emanet kovan aldım kışa beş çıta balla girdi. Kursa gitmedim herhangi bir bilgim de yoktu intrnetten araştırıyorum şu ana dek arıları öldürmedik inşallah bahara çıkar.benim en çok hoşuma giden kısmı kovanın kapağını açınca arıdan turbo sesi gibi ses çıkıyo ya bitiyom valla

• Beğen
Tepkiler: fatihcastle
Muhsin Doğaroğlu hocanın modern arıcılık isimli kitabını okumadan hiç birşey yapma. Yine hocanın daha önce tarımtürk de yaptığı tv programları youtube dan indir ve en az iki tekrar yap. İndir diyorum çünkü tekrar ihtiyaç duyacaksın. Forumlarda yazanlar temel bilgin eksik olursa hata yapmana sebep olabilir. Daha sonra hala cesaretin varsa mayıs haziran gibi en az iki en çok beş kovanla başlamanı tavsiye ederim. Standart kovan bulmak zor ama önemli bir ayrıntı.

• Beğen
Tepkiler: ELPRESACANARİO
Teşekkür ederim.

Eğitim videoları izlemeye başlamıştım. Önerdiğiniz kitabı da alacağım. Kursa bu sene gidemesem bile ilerleyen yıllarda mutlaka gideceğim.

Hobi amaçlı olacak. 2 ile başlayım, zamanlar sayıyı artıracağım. Ticari bir bekletim de olmayacak. Arıların çiçekten çiçeğe uçması bile keyif veriyor. Az bir şey de balından yersek yeter de artar bile. Bu sene bal bile gözümde yok açıkçası, sadece beslemek istediğim için alacağım.

Arıcılık yapan tanıdıklarım var. Onlardan da yardım alacağım.

Tavsiye ettiğiniz veya uzak dur dediğiniz ırklar var mı? Bölgede kullanılan arıları kullan diyorlar genelde ama bilinçli yapan çok az. Yani ırkına filan pek bakmıyorlar. Bir aralar kafkas getirdiler ama ırkı korumadılar.

İç anadolu , 1500 rakım bana çok uzak bir coğrafya. Kesin bir önerim yok haliyle ama muğla, italyan, sizin şartlarda uygun olmaz diye düşünüyorum. Tahminim bölgenizde bahar geç gelip kısa sürüyordur. yani kısıtlı zamanda gelişip aza kanaat edecek, soğuk ve uzun kışlara dayanıklı bir ırka ihtiyacınız var. Bu şartları sağlayan ıslah edilmiş ama bölgede denenmemiş yani riskli olan karniyol ün dağcı hatları, (bulmak mümkün olabilirmi bilmiyorum) yada kendi bölgenizde olmasa bile benzer iklime sahip göçer arıcıların uğramadığı bir yerden anadolu arısı alternatif olabilir. Dezavantajı ise muhtemel oğula yatkınlık olabilir.

• Beğen
Tepkiler: ELPRESACANARİO
Teşekkür ederim.

Karadeniz iklimi ile karasal iklim arasında bir iklime sahip. Geceleri soba yakar, mont gideyiz, öyle soğuk oluyor. Zaten yayla olarak kullanılıyor. Tüm Türkiye'de kiraz biterken, bizde daha yeni toplanır. Florası geniş, bir çok çeşit özlü çiçek mevcut. Zaten gezgin arıcıların da baharda tercih ettiği bir bölge. Bende bahar alerjisi denilen alerjiden var. Ankara'da bu alerji bittiği tarihte, köyde yeni başlıyor. Temmuz sonuna kadar devam ediyor. Ankara'da ise hazirana girmeden bitiyor alerjim.

Çevre köylerde de bilinçli yapan yok ama erken gidebilirsem gezip bilgi alayım. Saf ırkla çalışmak istiyorum. Herhalde bulabileceğim en kolay saf arı kafkas. Bulamazsam da bölgede en verimli, en uyum sağlamış hangisi ise onunla başlayım en iyisi... Zamanla saf ırklara yönelirim.